Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:55:49 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερωτηση για ebay  (Αναγνώστηκε 3851 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
badwolf
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 24, 2011, 01:25:49 πμ »

δεν ξερω αν εβαλα την ερωτηση στο σωστο topic...εχω την εξης απορια.με μια ματια στο ebay ειδα αρχαια ελληνικα νομισματα σε εξαιρετικα χαμηλες τιμες απο 5 μολις ευρω(ο πωλητης καπου στην Αμερικη).δεν ειναι καπως περιεργο νομισματα απο το 200 και 300 π.Χ. να πωλουνται σε τετοιες τιμες?ξερει κανεις τι παιζει?μηπως δεν ειναι αυθεντικα?σε περιπτωση που ειναι αυθεντικα επιτρεπεται η πωληση τους??δεν εχεις προβλημα με το νομο?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2011, 04:32:18 πμ »

καταν βαση ενα 90 %ειναι αντιγραφα,αλλα σε σοβαρους οικους βρισκεις φθηνα ,ειδικα χαλκα λογω της μεγαλης κοπης, των εν λογω νομισματων,ειδικα ρωμαικων ελληνικων κτησεων.σε μεγαλους οικους βρισκεις και διασημα ελληνικα η αλλα,χαμηλων καταστασεων.ενας μεγαλος λογος ειναι οι ελληνικη νομοθεσια,που σπρωχνει τος απλους ελληνες πολιτες,προκειμενου να μπλεξουν με αρχαιοκαπηλιες,απο το δυσκινητο και ανεγκεφαλο ελληνικο κρατος οπως παντα,να τα πουλησουν παρανομα σε ξενους αρχαιοκαπηλους, για να βγαλουν μερικες χιλιαδες  δραχμες,ενω οι ξενοι οικοι τα πουλουσαν μερικες δεκαδες χιλιαδες.τα πιο κοινα σιγουρα ειχαν πολυ φθηνωτερα,λογω πληθωρας,γιαυτο με χαρτια γνησιοτητας,τα πουλουν μερικες δεκαδες ευρω,και πιο χαμηλα,ειναι ενα ακομα μελανο σημειο της ελληνικης εκαστοτε εξουσιας,οπως και με τους αλλους ελληνικους θησαυρους,αγαλματα,αγγεια,κλπ,που κοσμουν σχεδον ολα τα μουσεια ,και ιδιωτικες συλλογες,ελληνικες και ξενες,αρκει να λαδωνεις,την αδεκαστη!!!ελληνικη νομοθεσια.και μετα εχουμε το θρασος,να ζηταμε τα ελγινεια γλυπτα η μαρμαρα(λες και προκειται για ακετεργαστους ογκους?ελλας το μεγαλειο σου!!ελπιζω τωρα με τα δανεια που πηραμε,να μην πουλησουμε και τα μουσεια,η την ακροπολη,για να την γλυτωσουν τα τρωκτικα, που φαγαμε μαζι τους? τα κονδυλια στηριξης της εοκ,του 80 ,90 και του 2000.κριμα θα μπορουσαν οι συλλεκτες να επαναπατρισουν αμετρητα εργα τεχνης,οπως νομισματα,νομιμα βεβαιως,οπως σε πολιτισμενες χωρες,και οχι στο ελλαδισταν,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2011, 07:37:18 πμ »

......και να συμπληρώσω....εάν τολμήσεις να αγοράσεις αρχαία νομίσματα (ναι είναι φτηνά), και κάνεις το τρομερό σφάλμα να τα δηλώσεις όπως ορίζει η ανεγκέφαλη νομοθεσία, τότε φίλε μου, κάθε μήνα θα έχεις τον εισαγγελέα σπίτι σου να το ψάχνει ακόμη και στα εσώρουχα της γυναίκας σου, εάν δε βρεί νεοελληνικά νομίσματα θα στα πάρει και αυτά (δήθεν να εξετάσει εάν είναι αρχαία) και φυσικά μετά να τα ξεχάσεις.

Τα νομίσματά σου μαζί με τα νεοελληνικά θα εξαφανιστούν ως δια μαγείας και θα βρεθούν σε κάποιες ξένες χώρες με τον ίδιο τρόπο που βρίσκονται και τα αρχαία που σου έκαναν εντύπωση. Ελπίζω να κατάλαβες....

Συμβουλή. Μην αγγίζεις αρχαία νομίσματα.
Καταγράφηκε
badwolf
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2011, 09:30:33 πμ »

καταλαβα...οποτε δεν αξιζει το κοπο ουτε για αστειο!ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση-απαντηση παιδια!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2011, 11:46:50 πμ »

μια που το εφερε η κουβεντα,ενας νεοελληνας πονηρος απο επαρχια(προς θεου δεν εχω τιποτα, με τους επαρχιωτες,και εγω απο επαρχια καταγωμαι,και το εχω καμαρι.)κατεβηκε κυριακατικα στο μοναστηρακι,με καμμια δεκαρια τετραδραχμα του αλεξανδρου γνησια,και προσπαθουσε να τα πουληση απο μαγαζι σε μαγαζι!!!στο τριτο μαγαζι βρεθηκε με χειροπεδες και κλαματα,και να ωρυεται οτι δεν ηξερε,κλπμε αυτο θελω να τονισω,αλλα δυο χαρισματα της φυλης μας την ρουφιανια,απο την μια και την κουτοπονηρια απο την αλλη,εγω δεν την παταω, ειμαι γατα να πουμε, δικε μου.γιαυτο η πιο ορθη κουβεντα ειναι αυτη που ειπε ο ukobke,- μην αγγιζεις αρχαια νομισματα-ειναι μονο για τους εκαστοτε εχοντες και κατεχοντες,και φυσικα τους αγνους ξενους φιλλεληνες,που δειχνουν,απο καθε γωνια της γης τις συλλογες τους με αρχαιους ελληνικου θησαυρους,που απεκτησαν νομιμα η παρανομα,απο τους ιθαγενεις ντοπιους,χαιρετω ενας ιθαγενης,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:54:10 μμ »

αυτα ειναι να τα εχουν οι πακιστανοι και να μην τα εχουμε εμεις λογο των νομων
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences