Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:00:53 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΛΛΗΝΙΚΆ ΥΠΟΒΡΎΧΙΑ  (Αναγνώστηκε 11424 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« στις: Μάιος 03, 2014, 05:47:56 μμ »

Αυτό πως σας φαίνεται? ? Χαμόγελο
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2014, 06:13:17 μμ »

Ισιο!!!  Σαρκασμός  Πολυ ομορφο!
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2014, 12:18:09 μμ »

Για αυτό παιδιά δεν γνωρίζει κανείς τίποτα άλλο εκτός ότι είναι ίσιο, και πολύ όμορφο. . Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
έχει και ένα χτυπημένο αριθμό (60) πάνω του , μάλλον είναι αριθμημενα..δεν ξέρω τι να πω Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 09, 2014, 03:38:06 μμ »

Χρηστο μου, δεν ξερω για την πλακετα αυτη κατι... αλλα θα μου επιτρεψεις να πω μερικα πραγματακια.. Κλείσιμο ματιού

τα υποβρυσια που εχει πανω ολα βυθιστηκαν μαχομενα κατα τον 2ο παγκοσμιο πολεμο! ολα εκτος του Κατσωνη ανηκαν στην ιδια κλαση υποβρυχιων την κλαση Πρωτευς, και ναυπηγηθηκαν το 1927 στην Ναντ της Γαλλιας απο την Ateliers & Chantiers de la Loire.

για την ακριβεια...και τα τρια παραγγελθηκαν απο την ελλαδα το 1927!
 
το πρωτευς ξεκινησε η ναυπηγιση του το 1927 και καθελκυστηκε το ιδιο ετος, ενω ξεκινησε επιχειρησιακα το 1929
το Τριτων ξεκινησε η ναυπηγιση του το 1927 και καθελκυστηκε το 1928 ενω ξεινησε επιχειρησιακα το 1930
το γλαυκος ΙΙ ξεκινησε η ναυπηγιση του το 1927 και καθελκυστηκε το 1929 ενω ξεκινησε επιχειρησιακα το 1930

το Κατσωνης ΙΙ ανηκει σε αλλη κλαση, στην κλαση Κατσωνης! ηταν διδυμο με τον Θρυλικο Παπανικολη!
ειχε ναυπηγηθει στη πολη Μπορντω της γαλλιας απο την Forge et Chantiers de la Gironde. ειχε παραγγελθει απο την ελλαδα το 1925, την ιδια χρονια ξεκινησε η ναυπηγηση και καθελκυστηκε το 1927. τεθηκε σε υπηρεσια το 1928!

οπως βλεπουμε ολα ηταν αρκετα παλια και ειχαν ξεπερασει το οριο τους.. αλλα περεμειναν μαχιμα, με ηρωικα πληρωματα και επεσαν μαχωμενα για την πατριδα!

η ημερομηνια που βλεπεις ειναι το ποτε βυθιστηκε το καθενα! ενω το  Υ με τον αριθμο ειναι ο κωδικος του υποβρυχιου...

το υποβρυχιο που βλεπεις πανω σαν σχεδιο ειναι της κλασης Κατσωνη ΙΙ.

εικαζω οτι ειναι το θρυλικο Παπανικολης! Χαμόγελο

πανεμορφο κομματι φιλε μου!!! μακαρι να βρουμε περισσοτερα στοιχεια γι αυτο!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 09, 2014, 03:56:26 μμ »

Μ΄αρεσει που αρχιζει ο Νικος... "" Χρηστο μου, δεν ξερω για την πλακετα αυτη κατι."""

Και μετα γραφει παλι ενα σεντονι  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2014, 04:02:06 μμ »

Χρηστο μου, δεν ξερω για την πλακετα αυτη κατι... αλλα θα μου επιτρεψεις να πω μερικα πραγματακια.. Κλείσιμο ματιού

τα υποβρυσια που εχει πανω ολα βυθιστηκαν μαχομενα κατα τον 2ο παγκοσμιο πολεμο! ολα εκτος του Κατσωνη ανηκαν στην ιδια κλαση υποβρυχιων την κλαση Πρωτευς, και ναυπηγηθηκαν το 1927 στην Ναντ της Γαλλιας απο την Ateliers & Chantiers de la Loire.

για την ακριβεια...και τα τρια παραγγελθηκαν απο την ελλαδα το 1927!
 
το πρωτευς ξεκινησε η ναυπηγιση του το 1927 και καθελκυστηκε το ιδιο ετος, ενω ξεκινησε επιχειρησιακα το 1929
το Τριτων ξεκινησε η ναυπηγιση του το 1927 και καθελκυστηκε το 1928 ενω ξεινησε επιχειρησιακα το 1930
το γλαυκος ΙΙ ξεκινησε η ναυπηγιση του το 1927 και καθελκυστηκε το 1929 ενω ξεκινησε επιχειρησιακα το 1930

το Κατσωνης ΙΙ ανηκει σε αλλη κλαση, στην κλαση Κατσωνης! ηταν διδυμο με τον Θρυλικο Παπανικολη!
ειχε ναυπηγηθει στη πολη Μπορντω της γαλλιας απο την Forge et Chantiers de la Gironde. ειχε παραγγελθει απο την ελλαδα το 1925, την ιδια χρονια ξεκινησε η ναυπηγηση και καθελκυστηκε το 1927. τεθηκε σε υπηρεσια το 1928!

οπως βλεπουμε ολα ηταν αρκετα παλια και ειχαν ξεπερασει το οριο τους.. αλλα περεμειναν μαχιμα, με ηρωικα πληρωματα και επεσαν μαχωμενα για την πατριδα!

η ημερομηνια που βλεπεις ειναι το ποτε βυθιστηκε το καθενα! ενω το  Υ με τον αριθμο ειναι ο κωδικος του υποβρυχιου...

το υποβρυχιο που βλεπεις πανω σαν σχεδιο ειναι της κλασης Κατσωνη ΙΙ.

εικαζω οτι ειναι το θρυλικο Παπανικολης! Χαμόγελο

πανεμορφο κομματι φιλε μου!!! μακαρι να βρουμε περισσοτερα στοιχεια γι αυτο!! Χαμόγελο

Νίκο μπορείς να με λες και Σπύρο. . Σαρκασμός
ωραία όλα όσα μας είπες, είναι κομμάτι της ιστορίας μας!!!
κάπου είχαν γράψει για αυτό στο ίντερνετ, το είχα δείξει σε έναν γνωστό και μου είχε δώσει την διεύθυνση αλλά δεν την βρίσκω και δεν την βρίσκει και ο ίδιος. .
θα ψάξω όμως ξανά! !
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2014, 04:03:37 μμ »

Μ΄αρεσει που αρχιζει ο Νικος... "" Χρηστο μου, δεν ξερω για την πλακετα αυτη κατι."""

Και μετα γραφει παλι ενα σεντονι  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
   

χαχαχαχχαχα Αντώνη και η πλάκα είναι ότι δεν με λένε και Χρήστο! ! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2014, 04:07:55 μμ »

χαχαχα Χρηστο εγραψα;; χαχαχα Σορρυ Σπυρο μου! μιλουσα στο τηλεφωνο με φιλο μου που τον λενε Χρηστο.. και...

αντωνη μου, για την συγκεκριμενη πλακετα δεν ξερω. για το θεμα ομως... Κλείσιμο ματιού χαχαχαχαχα

ελα βρε.. δεν ειναι σεντονι αυτο... σεμεδακι ειναι! χαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2014, 04:12:17 μμ »

Παράθεση από: NMS linkc=14463.msg184797#msg184797 date=1399644475
χαχαχα Χρηστο εγραψα;; χαχαχα Σορρυ Σπυρο μου! μιλουσα στο τηλεφωνο με φιλο μου που τον λενε Χρηστο.. και...

αντωνη μου, για την συγκεκριμενη πλακετα δεν ξερω. για το θεμα ομως... Κλείσιμο ματιού χαχαχαχαχα
 

Δεν υπάρχει πρόβλημα Νίκο μου;)
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 09, 2014, 05:24:19 μμ »

http://www.frattisauctions.com/Catalogue11-2.pdf  
κάτι αντίστοιχο βρήκα εδώ σελ.119  στο νούμερο 48.ΜΕΤΑΛΛΙΑ -ΑΠΟΝΟΜΕΣ
απλά είναι pdf..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 09, 2014, 08:12:57 μμ »

ωπα το ναυτικο μουσειο.... και η Ολγα μας! Χαμόγελο για δες που αυτο που υποπτευομουν ισχυει... χαχαχαχα οποτε ειναι σαν σειρα με τα ενδοξα πλοια και υποβρυχια του ελληνικου ναυτικου που επεσαν ηρωικα κατα το Β παγκοσμιο πολεμο! Το Βασιλισσα Ολγα που βυθιστηκε στο Λακκι της Λερου απο γερμανικα αεροπλανα ηταν το πιο πετυχυμενο πολεμικο πλοιο στην ανατολικη μεσογειο! οργωνε θαλασσες και θεριζε εχθρους! δυστυχως βυθιστικε παιρνωντας μαζι στον υγρο ταφο και μερικα απ οτα παλικαρια της.. οπως και λεριους πολιτες αν θυμαμαι καλα... που ετυχε να ειναι πανω εκεινη την ωρα...

και.... δυστυχως... η ελλαδα δεν της φερθηκε καλα! μπορει κομματια μικρα φιλιστρινια, η καμπανα και αλλα μερη του πλοιου να ειναι στο μουσειο στην λερο (στον πυργο Μπελενη), αλλα.. το πλοιο δεν ειναι πια στον βυθο! δεν το σεβαστηκαν! αγνωστο πως και γιατι... πριν πολλα χρονια το εκοψαν στο βυθο σε κομματια και εγινε κατσαρολες και μπρικια! ανατριχιαζω και μονο στην ιδεα.... αλλα το ειχα διαβασει αυτο που λεω....

προσωπικα πιστευω οτι.. ακομα και το παπανικολη ισως επρεπε να το κρατησουμε ολοκληρο κι οχι μονο την γεφυρα του! νομιζω ο πυργος δεν ειναι μονο που υπαρχει;   
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 09, 2014, 08:54:25 μμ »

Να και το δικο μου μεταλλιο!Πως σας φαινεται; Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 09, 2014, 08:55:19 μμ »

Να και το δικο μου μεταλλιο!Πως σας φαινεται; Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Χωραει να το κρεμασεις στο σαλονι Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 09, 2014, 09:29:32 μμ »

εισαι σε υποβρυχιο;; χμμ.. παιζει κανενα μεταλλικο καρφιτσακι υποβρυχιου; χαχαχαχα

εχω ενα ιταλικο του Β παγκοσμιου αλλα με σπασμενη την βελωνα! ειναι της κλασης squallo που ηταν και το delfino... το υποβρυχιο που τορπιλισε το ελλη! μπορει να ειναι κι απο αυτο.. μιας και το delfino νομιζω ειχε βαση την λερο.. και απο εκει ξεκινησε... και η καρφιτσα βρεθηκε εκει.. (εχω και μια απο το Lira ...και το γραφει πανω!) πολεμικο ιταλικο  τορπιλοβολο (μεγαλυτερο της τορπιλακατου!), που ανηκε στην ταξη spica-class, φτιαγμενο στην CNQ στο Φιουμε, και καθελκυστηκε στις 1 Γεναρη 1938.  που στις 9 σεπτεμβρη 1943 αυτοβυθιστηκε νομιζω στην λερο!! ηταν μια μερα μολις μετα την συνθηκολογηση της Ιταλιας... (αρμιστιτσιο). τωρα.. δεν ξερω γιατι το εκαναν.. για να μην πεσει στα χερια των γερμανων; για να μην το παρουν οι αγγλοι;; οι γερμανοι το επιδιορθωσαν και υπηρετησε ως TA-49 στο γερμανικο ναυτικο σε περιπολιες..  βυθιστικε σαν γερμανικο πια στις 4 Νοεμβρη 1944 μετα απο βομβαρδισμο... (ονομα ομως ε;;; συλλεκτικοτατο! χαχαχαχα).

εχω και μια φιλη στην αμερικανικη βαση υποβρυχιων ειρηνικου... στην Ιαπωνια.. (και εχω το challenge coin) απο εκει... Κλείσιμο ματιού

πωπω... πολλες αχρηστες πληροφοριες μαζι και μαλλον σκοτωσα το θεμα του Σπυρου! Σορρυ Σπυρο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 09, 2014, 09:50:21 μμ »

Δεν σκότωσες κανένα θέμα Νίκο , εγώ δεν έχω πρόβλημα!!
για αυτό Νίκο με την βασίλισσα Όλγα έχουμε κάποια άλλη πληροφορία μήπως βρω από εκεί και για το δικό μου?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences