Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 07, 2024, 12:16:41 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τη γνώμη σας  (Αναγνώστηκε 35536 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 03, 2014, 10:23:54 μμ »

Συγχαρητήρια Παναγιώτη, έγινες εξαίρετος φωτογράφος νομισμάτων, θα πρέπει να σου φάνηκε χρήσιμο το βιβλίο μου.

Και επί τη ευκαιρία, το νέο εξώφυλλο του βίβλου μου, μου πήρε μια βδομάδα για να το κατασκευάσω.


Φίλε μου νομίζω πως η εστίαση κοντινών αποστάσεων λέγεται macro και όχι micro...


Αγαπητέ φίλε, λάθος νομίζεις !!! στην ουσία και οι δυο όροι εννοούν το ίδιο πράγμα.  Διάβασε παρακάτω και θα καταλάβεις.

1) Ο όρος μάκρο (Macro) είναι συχνά παρεξηγημένος, και πολλοί νομίζουν ότι σημαίνει τη πολύ κοντινή στο θέμα φωτογράφηση. Όμως η Macro -φωτογράφηση σημαίνει την αναλογία εικόνας-αντικειμένου από 1:1 και μεγαλύτερη. Δηλαδή η φωτογραφία να είναι ίσου ή μεγαλύτερου μεγέθους από το αντικείμενο. Το πόσες φορές μεγαλώνει το αντικείμενο για να καλύψει το καρέ λέγεται ποσοστό μεγέθυνσης και συμβολίζεται αντίστοιχα με 1x, 2x, 3x κλπ.

2) Close- up θεωρείτε η φωτογραφία οποιουδήποτε θέματος σε πολύ κοντινή απόσταση. Διεθνή ονομασία Gro plan. Αυτό δεν χρειάζεται απαραίτητα να προέρχεται μόνο από έναν macro φακό. Άνετα με έναν τηλεφακό μπορούμε να πάρουμε μια κοντινή φωτογραφία στο θέμα μας, και να μας το μεγεθύνει.

3) Micro, τώρα, είναι μια λέξη που είναι πιο γνωστή για τη χρήση στη λέξη μικροσκόπιο, συνήθως χρησιμοποιείτε για πολύ κοντινές αποστάσεις π.χ. 2-3 εκατοστα, και δηλώνει μια υπέρ μεγέθυνση της φωτογραφίας.


Το πιο πιθανό είναι να μη γνωρίζω την ορολογία Χαμόγελο Μόλις εγκαινίασα τα νέα μου φιλτράκια για macro φωτο. Η πρώτη μου macro φωτογραφία, και χωρίς τρίποδο παρακαλώ...

ωραία είναι μπράβο!!!!!!!τώρα αρχίζεις και ξεφεύγεις απο τα κατεψυγμένα μπιφτέκια.δοκίμασε να ανεβάσεις το''f'' (λίγο αν έχεις π.χ.2.8 δώστου 3.4 -4.0)ώστε να σου βγει καθαρότερη και στα περιφερειακά πεδία  
Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 03, 2014, 10:28:13 μμ »

Συγχαρητήρια Παναγιώτη, έγινες εξαίρετος φωτογράφος νομισμάτων, θα πρέπει να σου φάνηκε χρήσιμο το βιβλίο μου.

Και επί τη ευκαιρία, το νέο εξώφυλλο του βίβλου μου, μου πήρε μια βδομάδα για να το κατασκευάσω.


Φίλε μου νομίζω πως η εστίαση κοντινών αποστάσεων λέγεται macro και όχι micro...


Αγαπητέ φίλε, λάθος νομίζεις !!! στην ουσία και οι δυο όροι εννοούν το ίδιο πράγμα.  Διάβασε παρακάτω και θα καταλάβεις.

1) Ο όρος μάκρο (Macro) είναι συχνά παρεξηγημένος, και πολλοί νομίζουν ότι σημαίνει τη πολύ κοντινή στο θέμα φωτογράφηση. Όμως η Macro -φωτογράφηση σημαίνει την αναλογία εικόνας-αντικειμένου από 1:1 και μεγαλύτερη. Δηλαδή η φωτογραφία να είναι ίσου ή μεγαλύτερου μεγέθους από το αντικείμενο. Το πόσες φορές μεγαλώνει το αντικείμενο για να καλύψει το καρέ λέγεται ποσοστό μεγέθυνσης και συμβολίζεται αντίστοιχα με 1x, 2x, 3x κλπ.

2) Close- up θεωρείτε η φωτογραφία οποιουδήποτε θέματος σε πολύ κοντινή απόσταση. Διεθνή ονομασία Gro plan. Αυτό δεν χρειάζεται απαραίτητα να προέρχεται μόνο από έναν macro φακό. Άνετα με έναν τηλεφακό μπορούμε να πάρουμε μια κοντινή φωτογραφία στο θέμα μας, και να μας το μεγεθύνει.

3) Micro, τώρα, είναι μια λέξη που είναι πιο γνωστή για τη χρήση στη λέξη μικροσκόπιο, συνήθως χρησιμοποιείτε για πολύ κοντινές αποστάσεις π.χ. 2-3 εκατοστα, και δηλώνει μια υπέρ μεγέθυνση της φωτογραφίας.


Το πιο πιθανό είναι να μη γνωρίζω την ορολογία Χαμόγελο Μόλις εγκαινίασα τα νέα μου φιλτράκια για macro φωτο. Η πρώτη μου macro φωτογραφία, και χωρίς τρίποδο παρακαλώ...

ωραία είναι μπράβο!!!!!!!τώρα αρχίζεις και ξεφεύγεις απο τα κατεψυγμένα μπιφτέκια.δοκίμασε να ανεβάσεις το''f'' (λίγο αν έχεις π.χ.2.8 δώστου 3.4 -4.0)ώστε να σου βγει καθαρότερη και στα περιφερειακά πεδία  

Χαχαχαχαχα (κατεψυγμένα μπιφτέκια) Χαμόγελο Ναι όντως θέλει να μικρύνω λίγο το διάφραγμα...
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 03, 2014, 10:33:02 μμ »

Καθαρίζουμε μία μέτρια πατάτα και την χαράζουμε στη μέση. Προσοχή δεν την σχίζουμε μέχρι κάτω. Τοποθετούμε το νόμισμα και σκεπάζουμε με αλουμινόχαρτο το ταψάκι. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 15'.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Βρε με βρηκατε μικρο και μου κανετε πλακα Σαρκασμός
Θα μου πει καποιος σοβαρα τωρα Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 03, 2014, 10:34:48 μμ »

καλα σου λεει Θαναση...ασε την πλακα.....βασιλη...στου 80 βαθμους θελει
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 03, 2014, 10:36:51 μμ »

Καλα ενταξει Θυμός  Γλώσσα
Τελος παντων αφου δεν θελετε να μου πειτε κρατηστε το μυστικο για σας. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1063



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 03, 2014, 11:54:57 μμ »

Τετοιο μυστικο να λειπει φιλε μου.

Κοροϊδευουμε τους διαφορους που αποπειραθηκαν με 1002 τροπους να δωσουν ΤΕΧΝΗΤΗ πατινα σε ασπρα νομισματα σε μηδεν χρονο.

Αλλος πηγαινε σε επαγγελματικη χειμωνιατικη κουζινα-ψησταρια και τοβαζε πανω γωνια αριστερα να το πιανει το φουμο,
αλλος τοβαζε μεσα σε πατατα, ναι ναι, ειναι αληθεια,
αλλος επαιζε με αλλες ουσιες επι του νομισματος,
που δεν θα μ'ενοχλουσε αν τα πειραματα γινοντουσαν σε 20αρικα 1960, 30αρια 63-64, αλλα να ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ενα απ'τα ωραιοτερα ΤΑΛΛΗΡΑ του 1851 ειναι ποτε δυνατον; Πες μου εσυ.

Μεταξυ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ ακριβων κομματιων αυτο, απλα εγω σ'αυτο κολλησα.

Αλλη η πατινα που πιανουν τα μικρα σλαμπ Ανακς, αυτη ειναι ΦΥΣΙΚΗ. Κατι η ελλειψη στεγανοτητας, αλλα χωρις ναναι τελειως εκτεθειμενα, και καποια ισως ουσια στο πλαστικο κατασκευης, δημιουργει αυτην την ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΦΥΣΙΚΗ ΠΑΤΙΝΑ και αυτος ειναι κι ο λογος που δεν γινεται δε 2-3 μερες.

Υπαρχουν πολλων ειδων πατινες, rainbow, target, Whayte Raymonds toning και δε συμμαζευεται.

Ολες αυτες δημιουργηθηκαν σε μακροπροθεσμη εναποθεση του νομισματος σε χαρτι η αλμπουμ απο χαρτονι που περιειχε μια απειροελαχιστη ποσοτητα θειϊκου οξεος το οποιο ηταν μεσα στο χαρτακι (κατι καφε παλια 2χ2, κλειστα φακελακια) η στο χαρτονι του αλμπουμ Whayte Raymonds, τα οποια δεν βγαινουν πια, και τα οποια χρησιμοποιηθηκαν κατα κορον απο Αμερικνους για να τοποθετουν τα Μοργκαν νταλλαρς, τα αργυρα 50 σεντς αναμνηστικα (50 τυπων) απο 1896 μεχρι 1955 νομιζω, και αλλες σειρες, αλλα ειδικα αυτες οι δυο και πιο πολυ τα αναμνηστικα εχουν πιασει απιστευτης ομορφιας πατινες μετα απο 30αετη φυλαξη σ'αυτα.

ΕΝΑ παραδειγμα θα σου δωσω μονο. Ενα απ'αυτα τα κομματια λεγεται Ορεγκον Τρεηλ, ενα πολυ ομορφο νομισμα που εχει κυκλοφορησει αρκετες χρονιες, αλλα εδω μιλαμε για τον βασικο τυπο (ιδιο σχεδιο). Το νομισμα αυτο, πιστοποιημενο PCGS MS67 κοστιζε λιανικη $3000, συμφωνα με τους καταλογους της εταιρειας. Ενα τετοιο 67αρι λοιπον, με την ωραιοτερη πατινα πουχω δει ποτε σε τετοια, απ'το προαναφερθεν αλμπουμ, πουληθηκε.... $60000 (δηλαδη 20 φορες την αξια του σ'αυτο το βαθμο), καταλαβες τωρα τι τρελλα ειναι η φυσικη πατινα;

Στην ουσια, απο χημικης πλευρας ειναι οξειδωση και δεν ειναι ολες ωραιες. Αλλα δεν το καθαριζουμε οπως η μαμα μας τα ασημενια μαχαιροπηρουνα που πηρε δωρο στο γαμο της με SILVO και γερο τριψιμο....Γι αυτο υπαρχει το SILVER DIP, ωστε αν το νομισμα μαυρισε το εμβαπτιζουμε για 2 δευτερα και εγινε παλι ασπρο χωρις να χασει το λουστρο του αν γνωριζεις τη λεπτη αυτη διαδικασια, τακτικη που ακολουθησαν κατα κορο οι Γιαπωνεζοι, γι αυτο και καλη τυχη να βρεις ποτε ενα γιεν (μεγεθος ταλληρου 19ου αιωνα Ελληνικου) με πατινα, εγω μονο ενα ξερω και τοχω φωτογραφια NGC MS67 προφανως στην κατοχη Αμερικανου συλλεκτη ολ'αυτα τα χρονια.

Η ΤΕΧΝΗΤΗ πατινα, ειναι απ'τα μεγαλυτερα σπυρια και δραματα στον συλλεκτισμο. Τα υπολοιπα επι της οθονης, καληνυχτα.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 04, 2014, 12:04:15 πμ »

Σε ευχαριστω για την ενημερωσει αλλα δεν ασχολουμε με τετοια πραγματα γιατι δεν γνωριζω,απλα ρωταω για να μαθαινω.
Φιλικα Βασιλης

Υ.Γ. Στα οσα απαντουσα στους φιλους εκανα πλακα Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 04, 2014, 12:32:16 μμ »

να στειλω πατατες Ναξου.??
οποιος θελει να παραγειλει μονο με π.μ. και για παραγγελια από 2 τονους και επανω.... Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 04, 2014, 12:35:14 μμ »

να στειλω πατατες Ναξου.??
οποιος θελει να παραγειλει μονο με π.μ. και για παραγγελια από 2 τονους και επανω.... Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 04, 2014, 11:10:33 μμ »

Άλλο ένα πατινολουστράτο Morgan του Ηλία(pepos) σε old slab PCGS

Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 04, 2014, 11:31:24 μμ »

Τώρα είδα ότι το Cert No. είναι radar. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Τα κουτάκια αυτά λέγονται rattlers γιατί το νόμισμα "κουδουνάει" μέσα.
Είναι από τα πρώτα κουτάκια της PCGS όταν ξεκίνησε τη δεκαετία του '80.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1063



Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 05, 2014, 02:21:56 πμ »

Ολη η ιστορια των σλαμπ της PCGS με δειγματα απο sampleslabs, αλλα και αλλων εταιρειων αμα πατε στην αρχικη σελιδα


http://www.sampleslabs.com/pcgs.html

Τα sampleslabs μοιραζονταν κι ακομα και τωρα καμια φορα απο τις εταιρειες στα coin shows (Long Beach, NYINC, ANA, CICF, FUN κλπ) , για να δειγματισουν την καινουρια εκδοχη τους μ'ενα ταπεινης αξιας νομισμα μεσα, οπως ενα Ρουζβελτ νταϊμ η ενα Ελβετικο μισοφραγκο του 1968-Β σε ξενα νομισματα, πιο συχνα χωρις βαθμο. Επισης η UCB παραγγειλε καποια τεμαχια στην PCGS μ'ενα χρυσο gem BU Mexican 2 pesos μεσα, γραφοντας, with compliments of UCB, για καλους πελατες της και βρηκα ενα τετοιο



Ο ιδιοκτητης του site αν και σε νεαροτατη ηλικια διδασκε grading και advanced grading μεταξυ αλλων,στις ταξεις της ΑΝΑ στο Κολοραντο, απ'τα 25 ως τα 28 του οταν δυστυχως επηλθε και ο θανατος αυτου του νεοτατου ελπιδοφορου numismatist.

Δεν γνωριζω αν καποιος αλλος παρελαβε την ιστοσελιδα κι αποφασισε να συνεχισει το εργο, να δειχνει δηλαδη την προοδο των σλαμπ. Επι του παροντος, να προσθεσω οτι ο σχεδιασμος απο την αρχη και η κατασκευη ενος πρωτοτυπου σλαμπ με σκοπο την μαζικη παραγωγη ειναι υποθεση πολλων εκατομυριων δολλαριων, γιατι το σλαμπ πρεπει ν'ανταποκρινεται σε χιλιαδες αντιξοοτητες τωρινες και μελλοντικες και η εταιρεια να μπορεσει να το χρησιμοποιησει μαζικα χωρις προβληματα ,πχ μη πληρως αεροστεγη οπου χαλκινα φουλ ρεντ νομισματα "γυρνανε"  ("turn") και βαση της εγγυησης κι αν η κατασταση του νομισματος χαλασει μεσα στο σλαμπ,τοτε η εταιρεια υποχρεουται να αποζημιωσει καμια φορα ιδιοκτητες με κομματια αξιας δεκαδων και εκατονταδων χιλιαδων δολλαριων στην δικομανη Αμερικη. Τωρα δε, υπαρχει και το προβλημα αντιγραφης απο Κινα, οπου προστιθενται συνεχως δικλειδες ασφαλειας σαν την παραγωγη ακριβων χαρτονομισματων.

Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 05, 2014, 10:00:20 πμ »

To Reverse του Morgan .
Αυτή είναι η μαγεία του νομίσματος.Διαφορετική όψη-eye appeal σε κάθε εναλλαγή φωτεινής δέσμης.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2014, 10:26:20 πμ από zobels » Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 05, 2014, 10:33:32 πμ »

Άμα αύριο καταφέρω με διαφορετικό Στήσιμο φωτισμού να βγάλω καθρέπτη αυτή τη μοναδική Σπανιότητα  του Λιάκου (pepos) του γείτονα μου τότε θα νιώσω μια ικανοποίηση.
Μλμ για 20ρικο 1960 NGC PR66 με τιράζ 55 τμχ και όσα γνωστά νομίζω 5 στον αριθμό βρίσκονται σε μουσειακούς χώρους.
Αύριο ελπίζω να βγεί καθρέπτης προυφ γιατί έχει όλα τα προσόντα να βγει έτσι (αλλά παίζει ο πόλεμος της αντανάκλασης).Στην pcgs πάλι βλέπω πως τα 20ρικα αυτά ,ένα μόνο έχουν βγάλει ψιλοκαθρεπτίζον).
Λιάκο μη με δείρεις  Σαρκασμός Σαρκασμός θα το βγάλω καλύτερα με νέο τρόπο. Κλείσιμο ματιού





« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2014, 11:27:14 πμ από zobels » Καταγράφηκε

iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 05, 2014, 10:42:40 πμ »

Τώρα μάλιστα!! Φοβερό κέρμα. Να το χαίρεται ο κάτοχός του!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences