Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 06:07:05 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση συλλογής ελληνικών νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 2457 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Άρης Μ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 27, 2014, 02:08:06 μμ »

Γεια σας!  Χαμόγελο

πέρασε στα χέρια μια μικρή συλλογή νομισμάτων από τον πατέρα μου.
Μου δόθηκε έτσι η ευκαιρία να έρθω σε επαφή με έναν κόσμο που αγνοούσα την ύπαρξή του και όλοι οι δρόμοι του οδηγούν από ότι φαίνεται στο Στέκι των Συλλεκτών καθώς όπου και να μπήκα για πληροφορίες "έπεφτα" επάνω στο φόρουμ. Δεν είμαι και ούτε σκοπεύω να γίνω συλλέκτης νομισμάτων και για αυτό θα ήθελα για όποιον έχει διάθεση να μου πει την άποψή του για κάποια από τα κομμάτια της συλλογής αυτής που κατέχω και κατά πάσα πιθανότητα θα πουλήσω ή θα χαρίσω ανάλογα την περίπτωση.

Ανέβασα φωτογραφίες σε αυτή τη διεύθυνση: http://postimg.org/gallery/7zv1c6uu/dc1baff0/

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο και τη διάθεση να με βοηθήσετε.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 27, 2014, 02:18:52 μμ »

καλησπερα!απο οτι μπορεσα να δω μονο τα 30αρια που εχεις και ειναι ασημενια εχουν καποια αξια!
γυρω στα 7-8 ευρω τα μικρα και γυρω στα 9-10 ευρω τα μεγαλα!
τα υπολοιπα επειδη ειναι κυκλοφορημενα δεν εχουν μεγαλη αξια!!
μονο συναισθηματικη για σενα μιας και ηταν του πατερα σου!!
βεβαια επειδη μπορει να κανω και λαθος και να μην ειδα κατι περιμενε να δεις τι θα σου πουν και τα υπολοιπα παιδια!!
φιλικα δωρα!!
Καταγράφηκε
Άρης Μ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 27, 2014, 02:25:03 μμ »

Γεια σου Δώρα! περιηγήθηκα χτες στο site αυτό και πήρα μια ιδέα για τις τιμές http://www.art-coins.gr/el-gr/default.aspx αλλά η γνώμη των συλλεκτών είναι πιο αξιόπιστη Χαμόγελο σε ευχαριστώ
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2014, 02:37:34 μμ »

καταρχας να πω οτι εχεις και ασημενια 20ρικα που δεν τα ειχα δει την πρωτη φορα που η αξια τους ειναι γυρω στα 3 ευρω!
τωρα για το σιτε που λες για μενα ειναι πανακριβο αλλα ο καθενας οσο θελει πουλαει!
στα δικα σου νομισματα τωρα ο παυλος και ο κωνσταντινος μιας και απο αυτα εχεις, εχει αξια σε ακυκλοφορητα!
αν ειναι κυκλοφορημενα δυστηχως δεν εχουν!!!τα δικα σου ειναι κυκλοφορημενα και χαμηλης καταστασης!!
τωρα οπως σου ειπα μπορει να ειμαι και λαθος οποτε περιμενε να δεις τι θα σου πει και κανεις αλλος!
φιλικα δωρα!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 28, 2014, 12:04:58 μμ »

Αγαπητε Αρη,τα νομισματα ειναι κοινα και σε χαμηλες καταστασεις.Αλλα ισως ειναι το εναυσμα να ξεκινησεις μια ομορφη!συλλογη νομισματων.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 28, 2014, 12:18:24 μμ »

Φίλε Άρη αν πρόκειται να τα χαρίσεις, ενδιαφέρομαι  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Άρης Μ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2014, 12:25:39 μμ »

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις...μάλλον για συλλογή θα πάω, έχω "ψηθεί" εδώ μέσα αρκετά με πρώτη αγορά κάποιο λεύκωμα νομισμάτων. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 28, 2014, 02:21:30 μμ »

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις...μάλλον για συλλογή θα πάω, έχω "ψηθεί" εδώ μέσα αρκετά με πρώτη αγορά κάποιο λεύκωμα νομισμάτων. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο?
Φιλε Αρη αυτο που εγω εχω να σου προτεινω ειναι προμηθεια βιβλιων και μελετη οχι αγορες στην αρχη...οταν μελετησεις και νιωσεις οτι καταλαβαινεις σιγα σιγα καποια πραγματα τοτε δειλα δειλα να ξεκινησεις τις αγορες σου αφου πρωτα εχεις κατασταλαξει τι ειδους συλλογη θελεις να κανεις(ελληνικα-ξενα-ολα-ασημενια-χρυσα κλπ κλπ).Λευκωμα προφανως εννοεις καποιο αλμπουμ για τα νομισματα?αν ναι μελος μας εδω ο HELLASNUM εχει καταστημα με νομισματα και ειδη γυρω απο το νομισμα οποτε αν ερθεις σε επικοινωνια μαζι του σιγουρα θα μπορει να σε βοηθησει
Καταγράφηκε
Άρης Μ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 28, 2014, 11:04:46 μμ »

Φίλε ellinas νομίζω πως έχεις δίκιο...θα το κάνω σύντομα. ευχαριστώ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences