Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 17, 2024, 12:49:13 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομίσματα  (Αναγνώστηκε 17881 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 21, 2011, 11:33:55 πμ »

φιλε abc,εχεις δικιο δεν σου ειπαμε τιμη,γιατι στην κατασταση που ειναι,αξιζει μονο σαν μεταλλο.να σκεφτεις οτι το θαλλερ αυτο σε καλη κατασταση,εχει γυρω στα 80-100 ευρω,σε εξαιρετικη ανεβαινουμε πολυ,γιατι η κοπη τους ηταν παραξενη.τα πιο πολλα στον θυρεο ειχανε γραμμωσεις απο την κοπη τους?και ετσι χωρις γενικα πολλα σημαδια ειναι πιο ακριβα.τα κυκλοφορημενα παντως ειναι αρκετα φθηνα, σε σχεση με αλλα γερμανικα κρατιδια,η απο αλλες χωρες,οπως αυστρια,ελβετια,ολλανδια κλπ.τωρα φαντασου οτι το δικο σου αξιζει μονο να το εχεις σαν ενθυμιο,γιατι πλεον η συλλεκτικη του αξια δεν υφισταται.το να παρεις μερικα ευρω σαν ασημι,δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο? σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
abc
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 21, 2011, 03:12:43 μμ »

ok  Χαμόγελο το είδα!
Καταγράφηκε
abc
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 21, 2011, 03:14:27 μμ »

αλλά πώς δεν έχει συλλεκτική αξία, αφού  είναι παμπάλαιο Απορία
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 21, 2011, 03:29:03 μμ »

το οτι ειναι τρυπιο δηλαδη δεν σου λεει κατι;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 21, 2011, 03:38:37 μμ »

αυτο το ταλληρο της Μαριας Θηρεσιας (που δεβ ειναι τρυπιο) απο τις κατω χωρες(σημερινο Βελγιο) το αποχωριζομαι πολυ ευκολα με 80 ευρω. Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2011, 07:55:04 μμ από epop » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 21, 2011, 06:17:34 μμ »

αμα μπεις στο ιντερνετ,θα δεις πωλησεις γνησιων αρχαιων ελληνικων,ρωμαικων,κλπ,που με το ζορι πιανουν τα 20-50 ευρω.αυτοι τι επρεπε να πουν?ενα νομισμα γινεται σπανιο,απο τον αριθμο κοπης,και γενικα το ποσο ευκολα βρισκεται.σου συνιστω(με ολο το θαρρος)να ασχοληθεις πρωτα με την μελετη,και σιγα σιγα με τις αγορες,για να καταλαβεις τι σημαινει νομισμα,και γενικα συλλεκτισμος.ειμαι συλλεκτης μερικες δεκαετιες,και ακομα μαθαινω,ποτε κανεις δεν τα ξερει ολα,εκτος απο μερικα γεροντακια,που εχει η ιστοσελιδα μας.ο νοων νοειτω,χαιρετω την παρεα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 21, 2011, 08:00:08 μμ »

reverse
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 21, 2011, 10:42:49 μμ »

και φαντασου το θαλλερ του αναργυρου,κρυβει ολοκληρη ιστορια,σχετικα με τα νομισματα της μαριας θηρεσιας,που απο την αυστρια,βρεθηκε να κατεχει την μιση ευρωπη του 18ου αιωνα.αν μπορεις διαβασε σε ποσα βασιλεια? ηταν αυτοκρατειρα.το νομισμα θελλει πολλη μελετη,και λιγα αλλα τεκμηριωμενα λογια,ευχομαι,σιγα σιγα να αποκτησεις μια καλη συλλογη.το ζητουμενο,δεν ειναι παντα,αν ειναι ακριβο,αλλα αν μας αρεσει εμας προσωπικα, σαν ομορφο αντικειμενο.καθε συλλεκτης,κανει και τις επιλογες του,ως προς το ειδος συλλογης.εκτος και αν δεν ενδιαφερεσαι για τον συλλεκτισμο,οποτε συγνωμη που σε κουρασα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
abc
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 22, 2011, 08:58:28 πμ »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, όπως έγραψα και πριν σας είμαι υπόχρεος, τα λόγια σας δε με κουράσανε καθόλου και δε σκοπεύω να αποχωριστώ ούτε 1 από τα νομίσματά μου! Έχω 130 νομίσματα και συνεχίζω!!! Αλλά ακόμα έχω μια απορία :πώς γίνεται η χρυσή (λίρα) Αγγλίας να έχει 350$ και το παλιό με συλλεκτική αξία του 1815 να έχει 300$ ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία  Απορία
Καταγράφηκε
abc
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 22, 2011, 01:36:35 μμ »

E? ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΥΡΙΕ ΓΙΑΝΝΗ?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 22, 2011, 01:55:12 μμ »

μια παλια συλλεκτικη,αν ψαξεις του 1815,αμα ειχε μονο 300 ευρω?θα ημουν ευτυχισμενος!!!μηπως ξεχασες να βαλεις αλλο εν μηδενικο στο 300?λεω τωρα εγω,ο γιαννης.για ασχολησου καλυτερα και μετα,ελπιζω να εχεις δικιο,αλλα?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 22, 2011, 03:43:43 μμ »

Οι λιρες ξεκινησαν το 1817 !!
Μια λιρα του 1817 στην κατασταση που ειναι το δικο σου νομισμα παρεμφερη κανει γυρω στα 1000-1300 ευρω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 22, 2011, 05:13:32 μμ »

http://www.krausebooks.com/product/2012-standard-catalog-of-world-coins--1901-2000-y1742/coins_papermoney

εδω θα βρεις τις απαντησεις σε αυτο που ρωτας. αναλυση του θεματος περισσοτερο κουραζει epop
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2011, 05:46:41 μμ από epop » Καταγράφηκε
abc
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 22, 2011, 07:26:31 μμ »

ok
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 22, 2011, 08:01:34 μμ »

 φιλε abc,κοιτας το δεντρο και χανεις το δασος,πεταγεσαι απο το ενα θεμα στο αλλο,χωρις πρωτα να διαπιστωσεις,αν οντως οι αποριες σου εχουν βαση,απο την πρωτη λιρα δεν σου λεω,για πιο παλια,οι τιμες ειναι πολυ υψηλες.μονο οι κυκλοφορημενες κοινες του 20ου αιωνα εχουν μια σταθερη τιμη,αναλογως καταστασεως.του 1819 εως την βικτωρια παλαιας κοπης ειναι αρκετα πιο ακριβες,και για εμπειρους συλλεκτες.διαβασε ποσοι βασιλεις μετα τον γεωργιο τον 3ο η τρελλο(παρατσουλι της εποχης) ποσοι βρετανοι βασιλεις,περασαν μεχρι την βικτωρια παλαιας κοπης, που δεν θεωρουνται επενδυτικα,αλλα καθαρως συλλεκτικα.το 300 ευρω ηθελα να ηξερα που το ειδες να αγορασω και εγω,στην πνε,τα σχετικως,fine,πλησιαζουν τα 700 -900 ευρω.ας μην γραφουμε ανακριβειες,χωρις να εχουμε τις σχετικες γνωσεις.δεν θελω να ερχομαι σε αντιπαραθεση μαζι σου,αλλα αν νομιζεις,οτι  ο διαλογος γινεται με τον τροπο που με ρωτησες,υποβιβαζουμε το επιπεδο της ιστοσελιδας.θελω οταν εχω καπου λαθος να με διορθωνουν,αλλα με τον τροπο που αντιμετωπιζω και εγω,απο τον πιο νεο και απειρο συλλεκτη, εως το αντιθετο ακρο, τον  πιο εμπειρο και υψηλων απαιτησεων συλλεκτη.και εγω οτα ξεκινησα,ειχα τεραστιες αποριες,χωρις τα μεσα που διαθετει και πιο απλος συλλεκτης σημερα,ιντερνετ,ον λαιν πωλησεις αμεσες, απο ολον τον κοσμο,κλπ.σε χαιρετω,δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου,αλλα αν μπορεις ας εισαι πιο ψυχραιμος, σε θεματα που ακομα δεν εχεις την αναλογη εμπειρια,ειμαστε μια παρεα,και σιγουρα καποιος μας θα κανει ενα λαθος,και αδικο να εχει, δεν χρειαζεται να τον απαξιωνουμε,με ωραιο τροπο μπορουμε να τον διωρθωνουμε για το καλο του. δεν χρειαζεται κανεις επιβαιβεωση για τις γνωσεις του,αυτα ειναι μικροπρεπειες,ελπιζω να καταλαβαινεις,οτι σου μιλω τελειως φιλικα,και παντα σου απαντω,σε χαιρετω,καλο βραδυ οπως και σε ολην την παρεα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences