Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 16, 2024, 07:48:34 πμ
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 26
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χαριζοντε νομισματα  (Αναγνώστηκε 79540 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #240 στις: Απρίλιος 24, 2014, 09:33:16 μμ »

και τωρα μια ερωτηση για 1 λεπτο 1869.
σε πια ταλιρα συνανταμε τον σπασμενο μισχο!!
θελω ημερομηνια που αναγραφετε και που εχουν κοπει!!
οποιος απαντηση πρωτος θα ειναι και νικητης!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #241 στις: Απρίλιος 24, 2014, 09:38:32 μμ »

 μπορω να παιξω;;

 μα στα ταλιρα του Οθωνα, του 1833 (αναγραφομενης ημερομηνιας...) κοπης μοναχου!

δεν ειναι σε ολα... περιπου ομωε το 50% αυτων που βρισκονται ειναι σε αυτη την ποικιλια...

τωρα.. να πουμε για τα αλλα;;; που ρωτουσες;; χαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #242 στις: Απρίλιος 24, 2014, 09:40:16 μμ »

1833 Μονάχου και Αθηνών
1844, 1845, 1846 Αθηνών
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #243 στις: Απρίλιος 24, 2014, 09:45:03 μμ »

σωστος.. αν και η μητρα ειναι η ιδια με του μοναχου κι αλλαζαν τις ημερομηνιες! Χαμόγελο

μαλλον ο Voigt ειχε φερει αυτη την θετικη μητρα μαζι του οποτε και χρησιμοποιηθηκε στο νομισματοκοπειο της αθηνας για να μετεπειτα ταλιρα!

Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #244 στις: Απρίλιος 24, 2014, 09:50:33 μμ »

ζητησα ημερομηνια και που εχουν κοπει!!
Νικολα σορυ αλλα δεν εβαλες των αθηνων!!
Το μονολεπτο παει στον φιλο bpikou
περιμενω πμ με στοιχεια!!
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #245 στις: Απρίλιος 24, 2014, 09:57:24 μμ »

Ευχαριστώ πολύ!!! Μόλις μου έφτιαξες την μέρα!!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #246 στις: Απρίλιος 24, 2014, 10:13:20 μμ »

oh yes! χαχαχαχα και πολλα συγχαρητηρια στον νικητη! Κλείσιμο ματιού

λοιπον πως φαινετε διαγωνισμος με τετοιο στυλ;; ψαχνεις βρισκεις, μαθαινεις και κερδιζεις! Κλείσιμο ματιού


ας δουμε τωρα το για τα αλλα.... Κλείσιμο ματιού

η κλανιολα ηταν ενα συστημα εξαερισμου του κρεβατιου.... απο τις δυσαρεστες οσμες...

συνηθως ηταν υφασματινο ή δερματινο αλλα υπηρχαν και ασημενιες... (για πολυ πλουσιους!)

με αυτο τον τροπο διατηρουσαν καθαρα και ευωδιαστα τα πραγματα στο κρεβατι! χαχαχαχα η κλανιολα κατεληγε σε σωληνα που εφτανε μεχρι το παραθυρο για την εξαερωση! σε αρκετα παλια σπιτια υπηρχε ειδικη τρυπα στον τοιχο για τον σωληνα αυτο!
υπηρχε και η κυπριακη ποικιλια της κλανιολας απο υφασμα που ηταν ενα ειδος.. σκελεας ή σωβρακου εποχης με σωληνοειδης αποληξη στην πισω μερια... γιαν α φευγουν τα αερια του αντρα εκτος κρεβατιου! χαχαχα

η κλανιολα ηταν απαραιτητο εξεσουαρ για το νυφικο κρεβατι! αν και ηταν ιδιαιτερα στα επτανησα... υπηρχαν παντου! ηρθαν απο το εξωτερικο και διαδωθηκαν σε ολο τον ελλαδικο σωρο! στην Κω την ελεγαν κλανιερα και μπορει να την δειτε ακοκα και στα προικοσυμφωνα της εποχης!

ο Παυλος δεν ειχε τετοια... αλλα ειχε ο Γεωργιος Β' !!! μαλιστα εικαζετε οτι ειχε βγει η κλανιολα του σε δημοπρασια και ηταν και πανακριβη!

τα αναποψολια ηταν δυο ξυλα, καπου 40 εκατοστα σε υψος, με βάση, και στην κορυφη τελειωναν σε μια διχαλα. Σε αυτα εβαξαν οι γυναικες τα ποδια τους,  εκει που ειναι οι κλειδωσεις των γονατων τους, για να μη κουραζονται κατα την ερωτηκη πραξη!!! τα εβαζαν αποσταση περιπου 70 ή 80 εκατοστων το ενα απο το αλλο, ωστε να εχει ευκολη προσβαση ο συζυγος.... για οσο διαστημα χρειαζοταν.... χαχαχαχαχα
ευκολα και ξεκουραστα... πρεπει να ειχαν σαν σλογκαν πωλησης αυτες! χαχαχαχαχα

Το σκαλνταλετο ηταν μπακιρενιο δοχειο που περιειχε ζεστη σταχτη ωστε να ζεστενει το κρεβατι! θα το βρειτε ευκολα σε αγγλικα παλαιοπωλεια... ειναι σαν σκεπασμενο τηγανι.... θα το δειτε και σε ταινιες εποχης... Κλείσιμο ματιού

τωρα... ενα τελευταιο.. μιας και ολα αυτα ηταν οπως ειπα απαραιτητα αξεσουαρ για το νυφικο κρεβατι, μαζι με το δοχειο νυκτος (καθικι), τα μαξιλαρια και τις κεντητες μαξιλαροθηκες, το κραβατι με τον ουρανο και τα καγκελα κτλ...

ξερετε γιατι γιατι τα κρεβατια τοτε ειχαν ουρανο; εννοω ξυλινη οροφη... ;;;

τα αγγλικα σπιτια τοτε ειχαν αχυρενιο υποστρωμα στην σκεπη! εκει λοιπον πηγαιναν τα γατια και τα σκυλια του σπιτιου για να κοιμηθουν στα ζεστα! οταν ομως εβρεχε πολλες φορες περνουσε η βροχη μεσα, μαλακωνε το αχυρο και εκανε τρυπες! ετσι εκει που κοιμωσουν σου ερχονταν πανω σου η γατα ή ο σκυλος σου! οτι χειροτερο οταν κοιμασε ε;; χαχαχαχα ετσι.. επινοησαν τον ουρανο στα κρεβατια για να μην εχουν αυτο το προβλημα! για τον ιδιο λογο εμεινε και στην ιστορια η φραση... it is raining cats and dogs.... χαχαχαχαχα

αλλου θα δειτε την ιστορια για την εκφραση να εχει να κανει με τις πολυ μεγαλες βροχες στην αγγλια τον 17ο αιωνα.. οπου οι δρομοι σαν ποταμια ειχαν γεμισει νεκρα σκυλια και γατια...

προσωπικα.. μου αρεσει η πρωτη ιστορια... που μου την εχουν πει και αγγλοι! Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #247 στις: Απρίλιος 24, 2014, 10:19:21 μμ »

αυτα ειναι!!!εκτος απο την χαρα του να χαριζεις και να δεχεσαι νομισματα, αυτο που μενει ειναι η γνωση,που ακομα και για φαινομενικα ασχετα πραγματα,ειναι ενδιαφερον!!αυτο ειναι τελικα η ουσια του συλλεκτισμου!!
να χαριζεις γνωση και αντικειμενα!!
συγχαρητηρια στα παιδια που το σκεφτηκαν αλλα και στα παιδια που το πραττουν!!

keep going fellas!! Χαμόγελο Χαμόγελο

υγ.νικο,τι ειναι το σκαλνταλετο?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #248 στις: Απρίλιος 24, 2014, 10:21:26 μμ »

Το σκαλνταλετο ηταν μπακιρενιο δοχειο που περιειχε ζεστη σταχτη ωστε να ζεστενει το κρεβατι! θα το βρειτε ευκολα σε αγγλικα παλαιοπωλεια... ειναι σαν σκεπασμενο τηγανι.... θα το δειτε και σε ταινιες εποχης...

σκεψου ενα ειδος χαλκινης θερμαστρας! σιγουρα εχεις δει σε ταινιες εποχης...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #249 στις: Απρίλιος 24, 2014, 10:23:27 μμ »

Το σκαλνταλετο ηταν μπακιρενιο δοχειο που περιειχε ζεστη σταχτη ωστε να ζεστενει το κρεβατι! θα το βρειτε ευκολα σε αγγλικα παλαιοπωλεια... ειναι σαν σκεπασμενο τηγανι.... θα το δειτε και σε ταινιες εποχης...

σκεψου ενα ειδος χαλκινης θερμαστρας! σιγουρα εχεις δει σε ταινιες εποχης...

μετα ειδα την απαντηση!!τα αναπαψολια και την κλανιολα τα ηξερα..τα αλλα οχι.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
antonis chaniotis
Επισκέπτης
« Απάντηση #250 στις: Απρίλιος 25, 2014, 05:26:56 μμ »

καλοριζικο Σταυρο  Χαμόγελο...να δούμε ποτε θα καταφέρω να βαλω και μερικά αλλα που εχω ξεδιαλύνει  Κλείσιμο ματιού

Ερωτηση προς τον χανιωτη!!Αν την βρει σε μιση ωρα απο τωρα θα του χαρισω μια αναποδη αγκυρα!!
Τι χρωμα ειχε η κλανιολα του βασιλια Παυλου?
ειδες οτι ήμουν εκτος και βρήκες να μου το παιξεις μαγκακος .......
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #251 στις: Απρίλιος 25, 2014, 05:32:25 μμ »

καλοριζικο Σταυρο  Χαμόγελο...να δούμε ποτε θα καταφέρω να βαλω και μερικά αλλα που εχω ξεδιαλύνει  Κλείσιμο ματιού

Ερωτηση προς τον χανιωτη!!Αν την βρει σε μιση ωρα απο τωρα θα του χαρισω μια αναποδη αγκυρα!!
Τι χρωμα ειχε η κλανιολα του βασιλια Παυλου?
ειδες οτι ήμουν εκτος και βρήκες να μου το παιξεις μαγκακος .......

μαγκας ειμαι!!το λεει και το επιθετο μου!!και δεν ησουν εκτος!!φαινοταν οτι εισαι μεσα!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #252 στις: Απρίλιος 25, 2014, 05:41:55 μμ »

χαχαχαχαχαχαχα παντως η κλανιολα του Βεσιλεως Γεωργιου Β΄ πουληθηκε 75.000 λιρες αγγλιας! βλεπετε... βασιλικο μεθανιο... χαχαχαχαχαχαχαχα τωρα το τι χρωμα ηταν... μπορει και να καφετιζε λιγο... χαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Επισκέπτης
« Απάντηση #253 στις: Απρίλιος 25, 2014, 05:56:55 μμ »

θα αλλαξω λιγο τον διαγωνισμο...και αντι για νομισματικες πληροφοριες θα ζητήσω πληροφοριες μελλους  Κλείσιμο ματιού
Δωρο το παρακατω σε οποιον μου πει τι καθηκοντα εκτελει το φιλαρακι μου lefmaggos

ΞΕΝΟΔΟΧΟΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ
ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ
ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
Καταγράφηκε
dimitris1980
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #254 στις: Απρίλιος 25, 2014, 05:59:57 μμ »

και τα 6 και σε λιγο θα κανει και αλλα  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 26
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences