Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 10:49:28 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πλαστο 5 λιρο!!  (Αναγνώστηκε 25074 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 24, 2014, 01:42:21 μμ »

Τι επαθες βρε Γιαννη  Χαμόγελο
Αγαπητε φιλε Πλακιωτη,θα μπορουσες με απλα λογια να μου εξηγησεις,πως? απο ενα επιχρυσομενο!!!και φυσικα καλπικο Πεντολιρο,αφου το ξαναλιωσατε,βγαλατε απο ολο το κραμα!επιφανειακη επιχρυσωση συν το εσωτερικο μεταλλο(που φυσικα η αξια του,εστω και καθαρου αργυρου η χαλκου,ειναι μηδαμινη!!!) χρυσο!!!! αξιας οσο μια γνησια λιρα!συν φυσικα το κερδος(εκτος και αν δεν εβγαλε καθολου κερδος!) του αγοραστη!!!!εχεις δει επιχρυσωση δεκα περιπου γραμμαριων (916 τοις χιλιοις)σε επιχρυσωμενο πλαστο νομισμα σαραντα γραμμαριων!!!!μια καλη!!! επιχρυσωση με ηλεκτρολυση σε τεχνιτη δεν στοιχιζει πανω απο 10-20 ευρω!μηπως κατι δεν γραφτηκε σωστα?η το νομισμα δεν ηταν επιχρυσο!!! αλλα χρυσο!πιο χαμηλων καρατιων?παντα με φιλικο!!! τονο θα περιμενω μια σοβαρη απαντηση.σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 24, 2014, 09:59:39 μμ »

Διάβασα προσεκτικά το θέμα και θα τολμήσω να πω την άποψή μου (που μπορεί να είναι και λάθος).

Σίγουρα με μια απλή επιχρύσωση με ηλεκτρόλυση δεν βγαίνει χρυσός αξίας 220 ευρώ.

Μήπως ρε παιδιά το νόμισμα είναι "σάντουιτς" με ένα "αξιόλογο" στρώμα χρυσού πάνω- κάτω?

Δεν είμαι ειδικός , τα παραπάνω τα λέω με επιφύλαξη.

Θα μας βοηθούσε πολύ αν μας έδινε ο φίλος MARSTA 1981 διαστάσεις και βάρος.

 
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 24, 2014, 10:26:17 μμ »

Γιαννη το νομισμα πρεπει να εχει φτιαχτει για καποια απατη, ηταν σαν καρπουζι,απο εξω  χρυσος και μεσα ελαχιστο χρυσο ,και παρα πολυ χαλκος.καθολου ασημι  Απορία και το βαρος ανεβαιναι με τον υδραργυρο[το τοπ απαγορευμενο υλικο]. Το ολο κερμα εχανε στο βαρος βασικα κατα 2 γρ. αλλα τελικα το βενετικο του  ηταν περιπου 10 γρ. Το περιμενα οτι θα ειχε και χρυσο λογο βαρους[δεν μπορει να γινει και αλλιος].........Λοιπον θα σου πω και κατι αλλο, δεν ειναι μονο η επιχρυσωση,υπαρχει και η κρεμα μεταλου που μπορεις να το κανεις οσο θελεις παχυ και αλλες μεθοδοι επιχρυσωσεις που γινετε παλι παχυ στρωμα[με εμβαπτιση ]......πραγματικα μεσα ηταν ολο κοκκινο στο χρωμα του χαλκου......Τωρα το θεμα ηταν οτι εσυ ειπες οτι δεν αξιζει ο κοπος και δεν θα εχει χρυσο γιατι ειναι επιχρυσο,εκει ειναι και η διαφωνια. Κλείσιμο ματιούφιλικα παντα Τασος.
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 24, 2014, 10:28:41 μμ »

Διάβασα προσεκτικά το θέμα και θα τολμήσω να πω την άποψή μου (που μπορεί να είναι και λάθος).

Σίγουρα με μια απλή επιχρύσωση με ηλεκτρόλυση δεν βγαίνει χρυσός αξίας 220 ευρώ.

Μήπως ρε παιδιά το νόμισμα είναι "σάντουιτς" με ένα "αξιόλογο" στρώμα χρυσού πάνω- κάτω?

Δεν είμαι ειδικός , τα παραπάνω τα λέω με επιφύλαξη.

Θα μας βοηθούσε πολύ αν μας έδινε ο φίλος MARSTA 1981 διαστάσεις και βάρος.

 
Μιχαλη εισαι στην σωστη κατευθυνση,μπραβο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 25, 2014, 08:17:07 πμ »

Ας δω!!!! Επιχρυσωση 8 γραμμαριων χρυσου(χονδρικα) σε νομισμα!!!!και θα τα εχω δει ολα!!!!γιαννηςτ.

Με μυστρί μπορείς να κάνεις τέτοια επιχρύσωση, αλλά θέλει πολύ τέχνη. Όχι πεταχτό... τριβίδι.
Μπορείς επίσης να κάνεις καλούπωμα, να περάσεις το στρώμα του χρυσού και στη συνέχεια με ένα μαστάρι ή ένα φραγκόφτιαρο να σιάξεις την επιφάνεια.
Γιάννη... μην απορείς... δεν τα έχεις δει όλα... ακόμη.

ΥΓ Για να χαλαρώσει η συζήτηση... είμαι άσχετος με τις μεθόδους.  Γλώσσα
Είναι οι μόνοι τρόποι που μπορώ να φανταστώ.  Έκπληξη
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2014, 08:32:21 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:13:17 πμ »

Μπορει να εχετε δικιο!αλλα στα οσα χρονια ειμαι συλλεκτης,δεν εχω δει ποτε!!!κοπια(Επιχρυσομενη!!!) απο επενδυτικα νομισματα που να περιεχουν χρυσο! αξιας περιπου οσο το ενα πεμπτο(τουλαχιστον) της αξιας του!!!ποιος ξερει?ισως εχω μεινη πολυ πισω!χαιρετω την παρεα και κλεινω το θεμα(απο την μερια μου)εδω.με εκτιμηση προς ολους τους φιλους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:23:48 πμ »

πρέπει να εκτιμάς και τους εχθρούς, φίλε Γιάννη. Συνήθως, αυτοί μας κάνουν καλύτερους!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:43:54 πμ »

σιγουρα Αγαπητε nestor34,θα το εχεις διαπιστωσει και απο τα γραφομενα μου!παραδεχομε τα λαθη μου!ζητω συγνωμη οταν εχω Αδικο!δεν εχω εκφραστει ποτε αγοραια!και αφηνω να εκφραζονται ολες οι αποψεις!!!αρκει να μην θιγουν την νοημοσυνη μου!!!Παντως,οποιος κατεχει Επιχρυση κοπια Βρεττανικου Πεντολιρου αξιας χρυσου 220 ευρω! του το αγοραζω στην τριπλη τιμη!!! δηλαδη 660 ευρω.Ελπιζω να ειμαι Λαθος!χαιρετω,γιαννηςτ.                                                                                                                             υγ.οποιος ενδιαφερεται,ας μου στειλη πμ.
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:40:40 πμ »

σιγουρα Αγαπητε nestor34,θα το εχεις διαπιστωσει και απο τα γραφομενα μου!παραδεχομε τα λαθη μου!ζητω συγνωμη οταν εχω Αδικο!δεν εχω εκφραστει ποτε αγοραια!και αφηνω να εκφραζονται ολες οι αποψεις!!!αρκει να μην θιγουν την νοημοσυνη μου!!!Παντως,οποιος κατεχει Επιχρυση κοπια Βρεττανικου Πεντολιρου αξιας χρυσου 220 ευρω! του το αγοραζω στην τριπλη τιμη!!! δηλαδη 660 ευρω.Ελπιζω να ειμαι Λαθος!χαιρετω,γιαννηςτ.                                                                                                                             υγ.οποιος ενδιαφερεται,ας μου στειλη πμ.
ΧΑΧΑΧΑ τωρα το λες που ελιωσε το νομισμα. Υ.Γ παντως οταν καποιος κανει μια κοπια μπορει να της βαλει οσο μεταλλο θελει αυτος και οτι μεταλλο θελει,σου φαινεται παραξενο Γιαννη?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2014, 11:55:20 πμ από πλακιωτης » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:56:05 πμ »

μονο ενα! υπηρχε-υπαρχει!!! στην αγορα?κριμα θα ηταν και συλλεκτικο!!!!οπως και να εχει σε καλη μερια τα 220 ευρω!παντως για μενα περαμενει μυστηριο η γαλαντομια των παραχαρακτων!!!χωρις ιχνος αντιπαραθεσης η αντιδικιας!!!χαιρετω την παρεα!γιαννης.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 25, 2014, 12:00:47 μμ »

σιγουρα Αγαπητε nestor34,θα το εχεις διαπιστωσει και απο τα γραφομενα μου!παραδεχομε τα λαθη μου!ζητω συγνωμη οταν εχω Αδικο!δεν εχω εκφραστει ποτε αγοραια!και αφηνω να εκφραζονται ολες οι αποψεις!!!αρκει να μην θιγουν την νοημοσυνη μου!!!Παντως,οποιος κατεχει Επιχρυση κοπια Βρεττανικου Πεντολιρου αξιας χρυσου 220 ευρω! του το αγοραζω στην τριπλη τιμη!!! δηλαδη 660 ευρω.Ελπιζω να ειμαι Λαθος!χαιρετω,γιαννηςτ.                                                                                                                             υγ.οποιος ενδιαφερεται,ας μου στειλη πμ.
ΧΑΧΑΧΑ τωρα το λες που ελιωσε το νομισμα. Υ.Γ παντως οταν καποιος κανει μια κοπια μπορει να της βαλει οσο μεταλλο θελει αυτος και οτι μεταλλο θελει,σου φαινεται παραξενο Γιαννη?
καθολου παραξενο!!!μονο που αν βαλει λιγο παραπανω απο οτι πρεπει χρυσο στην ΕΠΙΧΡΥΣΩΣΗ θα φαινεται ενας επιχρυσομενος δισκος!αφου θα εχουν καλυφθει με χρυσο ολες οι λεπτομερειες!!!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 25, 2014, 12:11:12 μμ »

Εκαναν μια ωραια περιμετρο με χρυσο και μετα ολο επιχρυσωση,αυτο μπορουσαν να κανουν τα παιδια χαχα.Απο εκει και περα δεν μπορουμε να μπουμε και στην λογικη τους.καλημερα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 25, 2014, 01:40:11 μμ »

Ας δω!!!! Επιχρυσωση 8 γραμμαριων χρυσου(χονδρικα) σε νομισμα!!!!και θα τα εχω δει ολα!!!!γιαννηςτ.

Με μυστρί μπορείς να κάνεις τέτοια επιχρύσωση, αλλά θέλει πολύ τέχνη. Όχι πεταχτό... τριβίδι.
Μπορείς επίσης να κάνεις καλούπωμα, να περάσεις το στρώμα του χρυσού και στη συνέχεια με ένα μαστάρι ή ένα φραγκόφτιαρο να σιάξεις την επιφάνεια.
Γιάννη... μην απορείς... δεν τα έχεις δει όλα... ακόμη.

ΥΓ Για να χαλαρώσει η συζήτηση... είμαι άσχετος με τις μεθόδους.  Γλώσσα
Είναι οι μόνοι τρόποι που μπορώ να φανταστώ.  Έκπληξη
και εγω Κωστα μου.Καλημερα!!!! οπως ευχεται και ο αγαπητος Πλακιωτης.γιαννηςτ.-
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 25, 2014, 01:46:04 μμ »

Συμφωνώ απολύτως με τον Γιάννη.
Και δεν μπορώ να πιστέψω με τίποτα, ότι μπορεί να γίνει επιχρύσωση με τόσο υλικό.
Γι αυτό και ανέφερα τα περί σοβατίσματος, καλουπώματος κλπ.
Προτίθεμαι επίσης να αγοράσω ένα τέτοιο επιχρυσωμένο νόμισμα... αλλά θα μείνω με τον καημό, διότι γνωρίζω πως δεν υπάρχει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 25, 2014, 01:54:01 μμ »

Γιαννη το νομισμα πρεπει να εχει φτιαχτει για καποια απατη, ηταν σαν καρπουζι,απο εξω  χρυσος και μεσα ελαχιστο χρυσο ,και παρα πολυ χαλκος.καθολου ασημι  Απορία και το βαρος ανεβαιναι με τον υδραργυ
τωρα καταλαβα!!! οτι το νομισμα δεν ηταν μονο επιχρυσο!!!!οπως ισχυριστηκε στην αρχη ο φιλος marsta1981,ας προσεχουμε τι γραφουμε? η τουλαχιστον τι εννουμε?χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.το θεμα πλεον ειναι ανευ σημασιας!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences