Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:06:05 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λήξη υποστήριξης Windows XP  (Αναγνώστηκε 2564 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 08, 2014, 09:18:57 πμ »

Αναστάτωση σε πολλούς χρήστες Windows XP έχει προκαλέσει το γεγονός ότι η Microsoft παύει να υποστηρίζει (με ενημερώσεις και τεχνική υποστήριξη) τα XP. Αυτό σίγουρα είναι μια καλή ευκαιρία για την εταιρία να πουλήσει τα νεότερα λογισμικά της και για τους πληροφορικάριους να κερδίσουν από τις αναβαθμίσεις.
Υπάρχει κανείς που να ξέρει από λειτουργικά και να μπορεί να μας πει τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Ποιοι είναι οι κίνδυνοι (αν υπάρχουν) αν παραμείνει κάποιος στα XP;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2014, 12:00:14 μμ »

Για μένα δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Αλλά θα πρεπει να έχεις ισχυρό αντιβάριους. Με τοίχο προστασίας κλπ.
Φυσικά όσο θα περνούν τα χρόνια και δεν θα υπάρχουν αναβαθμίσεις.....δεν θα μπορείς να ''συνεργαστείς''
με τίποτα.
   
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 08, 2014, 04:05:38 μμ »

Aυτο το μηνυμα σημερα ηρθε σε ολα τα κουμπιουτερ του μαγαζιου και παραξενευτηκα.
Του πατησα ενα οκ και συνεχισα την δουλεια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:20:02 μμ »

Και καλά έκανες!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:33:14 μμ »

Το επόμενο βήμα είναι να βγαίνουν από φιλικές εταιρίες στην Microsoft ή ακόμα και από την ίδια προγράμματα που δεν θα υποστηρίζουν τα windows xp.H απάντηση θα είναι πως  "Τα xp είναι παλιά".

Για εμένα τα xp είναι πολύ πιο ελαφριά και σταθερά από τα (Σ)Vista.Tα οποία και είχα σβήσει από το παλιό μου laptop.

Όλα γίνονται στο βωμό του κέρδους και του μάρκετινγκ.Eχω τώρα  τα 7 αλλά αν είχα ακόμα τα xp και έκανα μια χαρά τη δουλειά μου δεν θα τα άλλαζα.Όπως είπατε με ένα καλό antivirus μια χαρά είναι!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:55:29 μμ »

Το επόμενο βήμα είναι να βγαίνουν από φιλικές εταιρίες στην Microsoft ή ακόμα και από την ίδια προγράμματα που δεν θα υποστηρίζουν τα windows xp.H απάντηση θα είναι πως  "Τα xp είναι παλιά".


Για μένα αυτό θα είναι το σοβαρότερο πρόβλημα. Και φυσικά σε αυτό θα ''πατήσει'' η microsoft.
Όλα τα υπόλοιπα είναι σκηνικό εκφοβισμού από την εταιρεία.

ΥΓ Μιχάλη.......γράψε έστω και σαν φιλοξενούμενος!!!!! (ξέρει αυτός) Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2014, 10:37:15 μμ »

ρε παιδια μη ξεχνατε οτι και οι υπολογιστες δεν κρατανε για παντα!!οταν σας χαλασει ο υπολογιστης σας θελοντας και μη οι καινουργοι θα ειναι με τα τελευταια λειτουργικα οποτε θελοντας και μη θα τα αλαξουμε.και γω ειχα κολημα με τα χπ αλλα πηρα εναν ιμακ και βρηκα την υγεια μου!! Σαρκασμός Σαρκασμός Ποτε πια μικροσοφτ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
badjes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2014, 03:01:30 μμ »

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν βρουν χακερς κενά ασφαλείας στο λειτουργικό σύστημα η ακόμα και σε προγράμματα εγκατεστημένα θα μπορούν να τα εκμεταλευτουν αφού δεν θα υπάρχει θωράκιση από την microsoft με update και patches.
Γνώμη μου Αν έχετε υπολογιστή με xp καλύτερα να το βγάλετε από το διαδίκτυο.
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2014, 04:52:21 μμ »

Δέν υπάρχει κανένα απολύτος πρόβλημα,πόσοι απο εσάς έκαναν update όταν υπήρχε υποστήριξη? ελάχιστοι φαντάζομαι,και ένας χακερ που θα μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση σε κάποιον υπολογιστή σίγουρα δέν θα το κάνει σε έναν απλό χρήστη θα προτημήση μία εταιρία, τα ατμ στις τραπέζης λειτουργούν όλα με windows xp, άμα αισθάνονται αυτές ασφαλές τότε είμαι και εγώ! Και όποιος έχει πρόβλημα με παλιό υπολογιστή και του φαίνονται βαριά τα άλλα λειτουργικά ας δοκιμάσει windows 7 starter είναι ότι ποιο ελαφρή υπάρχει και καλό είναι να βάλετε ένα ποιό καινούργιο λογισμικο, κάποια έκδοση απο τα 7 για ποιό μεγάλη ασφάλεια και είναι και ποιό πρακτικά
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences