Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 04:15:03 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δραμχη 1868  (Αναγνώστηκε 28442 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 08, 2014, 04:27:25 μμ »

    Την Δραχμη την αγορασε ο Κωστας απο μενα..Απο τα  πρωτα πραγματα που συζητησαμε πριν την
αγορασει ηταν οτι το νομισμα
εχει ελαφρα καθαριστει ή ντιπαριστει κ πιθανον ΔΕΝ παιρνει βαθμο παρολο που διατηρει σχεδον ολο του το λουστρο,
ειδικα στον οπισθοτυπο...Η τιμη της δε, ηταν πολυ κατωτερη απο αυτη που ειχα στο Ebay η οποια ουτως ή αλλως ηταν με best offer κ δε θα την πουλαγα ποτε τοσο ψηλα..
Για την πληροφορηση σας ο Κωστας αγορασε αλλα 3 πολυ καλα κομματια απο μενα,κ τα 3 πιστοποιημενα με βαθμο! ,Καποια μαλιστα αρκετα ακριβοτερα της Δραχμής.., Αυτο ομως που τον ενθουσιασε τρελά πολυ περισσοτερο
απο τ´αλλα 3 πιστοποιημενα ηταν ...η απιστοποιητη ή μη πιστοποιησιμη,οπως το προτιματε, raw Δραχμη!
Οπως με ειχε ενθουσιασει κι εμενα γιατι ηταν οσα χρονια την ειχα η ομορφοτερη 68αρα της συλλογης μου!
Ο Κωστας διατηρει και το ξερει πολυ καλά,απο την 1η στιγμη κ για οσο θελει,το δικαιωμα να επιστρεψει το νομισμα αν δεν τον
ικανοποιει κ να παρει το αντιτιμο που εδωσε στο ακεραιο! Επαναλαμβανω στο ακεραιο!! Δικαιωμα που ΔΕΝ ειχα εγω απο κατι παλιους καθόλα αξιοσεβαστους  σημερα,εμποροσυλλεκταραίους που παρολο τα καποιες χιλιαδες ευρω που τους ειχα ακουμπησει για ενα σωρο νομισματα, αν τυχαινε να τους επιστρεψω αμεσα εστω κ ενα,γιατι παραήταν προβληματικο, μου κραταγανε  αέρα ενα 25-30αρι%  απο τη τιμη ,ετσι για το καλο,...για την επιστροφη..
   
Κωστα εμεις τα εχουμε πει ξεκαθαρα κι ομορφα απο κοντα προτου προχωρησεις στην αγορα...στο λεω ομως με την ευκαιρια κ δημοσιως
,επικοινωνησε μαζι μου για οποιοδηποτε απο τα νομισματα σε προβληματισε κ θα εχεις αμεσα τα χρηματα σου πισω στο Ακεραιο !

PS ( Διονυση ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!)
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 08, 2014, 04:38:55 μμ »

Δικαιωμα που ΔΕΝ ειχα εγω απο κατι παλιους καθόλα αξιοσεβαστους  σημερα,εμποροσυλλεκταραίους που παρολο τα καποιες χιλιαδες ευρω που τους ειχα ακουμπησει για ενα σωρο νομισματα, αν τυχαινε να τους επιστρεψω αμεσα εστω κ ενα,γιατι παραήταν προβληματικο, μου κραταγανε  αέρα ενα 25-30αρι%  απο τη τιμη ,ετσι για το καλο,...για την επιστροφη..

Από αυτά που πούλαγες με κέρδος στη συνέχεια, επέστρεφες εσύ το κέρδος σε αυτούς που σου τα πούλησαν ή είχες απλώς απαίτηση να σου εξασφαλίσουν σίγουρο κέρδος από τις συναλλαγές, και να φάνε αυτοί την ζημιά?
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 08, 2014, 04:47:44 μμ »

Εγω δεν έγραψα πουθενα ότι πιστεύω ότι είναι μσ65
Αλλα πιστεύω ότι είναι ενα πολυ καλο νομισμα

Ευχαριστω για τις γνώμες
Προσωπικά Κώστα δεν έχω κανένα πρόβλημα που πήρες ένα πολύ ωραίο νόμισμα παρ' όλο που είναι καθαρισμένο.  Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχεις μάθει καλά το εαυτό σου.  Το σίγουρο είναι ότι σε πολύ λίγο καιρό, το νόμισμα αυτό θα είναι το πρώτο που θα πουλήσεις για να βάλεις κάποιο άλλο πιστοποιημένο με υψηλό βαθμό στην συλλογή σου.  Όσο νωρίτερα κατασταλάξεις και αποδεχθείς αυτό που πραγματικά θέλεις από μια συλλογή (MS66 και πάνω  Χαμόγελο ) τόσο λιγότερες απώλειες θα έχεις.  Θα έρθει μόνο του με τον καιρό.
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 08, 2014, 05:02:26 μμ »

Κώστα,

Σου έχω πει πολλά τηλεφωνικώς και κατ'ιδίαν κάποια αλλά μυαλό δε λες να valeis. Μου ειπες 'ανεvase moy το 50αρκι 1874 που εχεις να το δω'. Στο ανέvasa na το δεις και το πιάνεις για 3 κλασματα του δευτερολεπτου καθε όψη και μου λες 'καταπληκτικό'. Ουτε να το πας κατω απο φως να το δεις καλυτερα , καλά για φακό ούτε λόγος. Επειτα σε πιάνει ο κ.Αλεξανδρος (αυτος με το μουσάκι) και σου λεει για τις ποικιλίες με το νομισματοσημο   και τις θέσεις των ψηφίων. Τον γειώνεις και αυτόν.
Πιστεύω ακράδαντα πως ούτε το ΜΣ66 που λεει και ο δ.ποδάρας σου κάνει. Θελεις τον ουρανό με τα άστρα και κανα δυο συμπαντα εκατέροθεν για να εισαι ικανοποιημένος. VΑΛΕ ΜΥΑΛΟ .

Και κάτι τελευταίο στο οποίο νομίζω συμφωνούν όλοι οι ενήλικες του φόρουμ. Τα λεφτά που 'παιζεις' είναι πολύ εκτός των ορίων σου. Αυτοί που συναναστρέφεσαι ειναι σοvaroι επιχειρηματίες, μεγαλοστελέχη επιχειρησεων ή εισοδηματίες που ασχολούμενοι με το νόμισμα δεν τους ενδιαφέρει να γινουν απο δισεκατομμυριούχοι, εκατομμυριούχοι.
Σταμάτα να ζητάς ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ χρηματα απο τον πατέρα σου για γ@μημένα κέρματα. Αλλοι συμμαθητές σου πεινάνε και δεν εχουν ενα πιάτο φαί. Το χόμπυ αυτό φθείρει τον άνθρωπο , δεν τον εξυψώνει όπως ίσως να νομίζεις και είσαι πολύ μικρός για να φθαρείς από τόσο νωρίς. Ετσι όπως πας στα 18 σου θα πουλάς και τα αδέρφια σου για ευρώ..... βαρύ το τελευταίο, αλλά μόνο ετσι ισως να καταλάveis οτι vriskesai σε κακιστο δρομο.

φιλικα, και το ξέρεις αυτό.

Vasilis.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Kostas06
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 307


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 08, 2014, 05:43:00 μμ »

Ευχαριστω πολυ για τα σχόλια
Και η απάντηση μου στο μυνημα του Βασίλη :

Το νόμισμα το ανέβασμα για να κάνουμε καμία εκτίμηση
Δεν το ανέβασε για να μου πεις γιατι αγοράζεις νομίσματα
Δεν ζήτησα δανεικά για να πάρω τα νομίσματα

Δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικό σου

Άμα θέλω να αγοράσω νομίσματα θα αγοράζω

Ολο το ρίσκο είναι δικο μου
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:00:28 μμ »

Παιδιά μην πάμε να μαλώσουμε πάλι από το πουθενά. Επειδή δεν ειπώθηκε ο ΠανοςΚ απάντησε με απόλυτη ειλικρίνεια και μίλησε πολύ σωστά.

Από την άλλη για τον Κώστα εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τους γονείς.

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση του φίλου Βασίλη αλλά Βασίλη δεν χρειάζεται να είσαι τόσο επιθετικός σε ένα παιδί που κάνει το χόμπι του. Οι γονείς είναι αυτοί που πρέπει να δώσουν τα μαθήματα και να κόψουν και το καρπούζι.

Ο κώστας ανέβασε ένα νόμισμα το οποίο του άρεσε πολύ και ήθελε να μας το δείξει. Του λέμε την γνώμη μας και όποια φιλικά συμβουλή μπορούμε. Το αν στην μετέπειτα πορεία εκδηλωθούν άσχημες συνέπειες δεν το ξέρουμε και δεν είναι και δική μας δουλειά στο κάτω κάτω.

Σίγουρα το χόμπι μας είναι αρκετά εθιστικό και μοναχικό σαν ένα σκληρό ναρκωτικό. Πολλές φορές συζητάω με φίλους ότι είμαστε σαν ναρκομανής που θέλουμε την δόση μας σε τακτά χρονικά διαστήματα. Εγω προσωπικά για να ξεφύγω από αυτή την τρέλα έχω σκεφτεί να τα πουλήσω όλα και να κάνω κάτι άλλο. Από την άλλη είναι η τρέλα , ο χρόνος και οι φίλοι που με κρατάνε αλλά και η αγάπη για τα νομίσματα μου. Το κάθε μου νόμισμα έχει την δική του ιστορία. Και ας μην είναι ms 69 dpcameo.

Μην πυροβολείτε τον μικρό μας φίλο. Ότι και να του πούμε εμείς δεν είναι αυτό που θέλει να ακούσει. Αν η τσέπη του πατέρα του τα σηκώνει η και η δικιά του μπορεί να κάνει το κέφι του είτε μας αρέσει εμας ειτε όχι.

Κώστα αν θες την δική μου συμβουλή μιας και είμαι ο πιο κοντινός στην ηλικία σου (μην το πάρετε στραβά φίλοι μου  Σαρκασμός) διάλεξες λάθος χόμπι για την ηλικία σου. Εθίζεσαι μπροστά στον υπολογιστή (μάστιγα της γεννιάς) αποξενώνεσαι από φίλους και κορίτσια και από τον αθλητισμό από πολύ μικρή ηλικία.

Φιλικά πάντα Χρήστος
Καταγράφηκε

d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:08:20 μμ »

Προς παναγιωτη : με ποια λογικη επιστρεπεις να σου επιστρεψουν νομισματα στην τιμη που τους τα εδωσες? Μαγκια σου αυτο που προτεινεις αλλα δεν βρισκω τον λογο . Η συναλλαγη εγεινε και τελειωσε , εαν θελησεις να την ξαναγορασεις ειναι αλλο θεμα αλλα κατα την γνωμη μου μιλας απο την αρχη για την τιμη της . Με μαθηματικη ακριβεια μεσα σε 3μηνες ο κωστας θα στην φερει πισω μολις βρει καλυτερη αφου του δινεις αυτο το δικαιωμα .

προς βασιλη : ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις αγορες του ποσο μαλλον οσο συνενουν και γονεις η κηδεμονες απο την στιγμη που ειναι ανηλικος . Τα νομισματα ειναι φτιαγμενα για να αλλαζουν χερια και οχι για να αποθηκεύονται . Αλλιως δεν εχουν εμπορικη αξια . Οποτε ασε τον κωστα να γυρναει τον τροχο της αγορας . Ολοι καποτε τον γυρισαμε η τον γυρναμε ακομα .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Kostas06
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 307


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:10:18 μμ »

Προς παναγιωτη : με ποια λογικη επιστρεπεις να σου επιστρεψουν νομισματα στην τιμη που τους τα εδωσες? Μαγκια σου αυτο που προτεινεις αλλα δεν βρισκω τον λογο . Η συναλλαγη εγεινε και τελειωσε , εαν θελησεις να την ξαναγορασεις ειναι αλλο θεμα αλλα κατα την γνωμη μου μιλας απο την αρχη για την τιμη της . Με μαθηματικη ακριβεια μεσα σε 3μηνες ο κωστας θα στην φερει πισω μολις βρει καλυτερη αφου του δινεις αυτο το δικαιωμα .

προς βασιλη : ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις αγορες του ποσο μαλλον οσο συνενουν και γονεις η κηδεμονες απο την στιγμη που ειναι ανηλικος . Τα νομισματα ειναι φτιαγμενα για να αλλαζουν χερια και οχι για να αποθηκεύονται . Αλλιως δεν εχουν εμπορικη αξια . Οποτε ασε τον κωστα να γυρναει τον τροχο της αγορας . Ολοι καποτε τον γυρισαμε η τον γυρναμε ακομα .


Και φυσικα το νόμισμα θα το κρατησω

Και να μην το ήθελα πάλι δεν θα το γύριζα

Αυτη η συναλλαγή εχει τελειωσει


Πάμε για αλλα τωρα ...
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:14:33 μμ »

Και να το βαρεθεις , στειλε μηνυμα . Με ενδιεφερε και εμενα αλλα ολο το ανεβαλα και δεν ειχα ενοχλησει τον πανο
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:14:54 μμ »

Προς παναγιωτη : με ποια λογικη επιστρεπεις να σου επιστρεψουν νομισματα στην τιμη που τους τα εδωσες? Μαγκια σου αυτο που προτεινεις αλλα δεν βρισκω τον λογο . Η συναλλαγη εγεινε και τελειωσε , εαν θελησεις να την ξαναγορασεις ειναι αλλο θεμα αλλα κατα την γνωμη μου μιλας απο την αρχη για την τιμη της . Με μαθηματικη ακριβεια μεσα σε 3μηνες ο κωστας θα στην φερει πισω μολις βρει καλυτερη αφου του δινεις αυτο το δικαιωμα .

προς βασιλη : ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις αγορες του ποσο μαλλον οσο συνενουν και γονεις η κηδεμονες απο την στιγμη που ειναι ανηλικος . Τα νομισματα ειναι φτιαγμενα για να αλλαζουν χερια και οχι για να αποθηκεύονται . Αλλιως δεν εχουν εμπορικη αξια . Οποτε ασε τον κωστα να γυρναει τον τροχο της αγορας . Ολοι καποτε τον γυρισαμε η τον γυρναμε ακομα .

μιας που τα νομίσματα ειναι για να αλλαζουν χέρια Διονύση , απάντησε και στο π.μ. μου Plzzzzzzzzzz gιατί είμαι σε στέρηση και μπορείς να με βοηθήσεις Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Kostas06
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 307


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:17:15 μμ »

Και να το βαρεθεις , στειλε μηνυμα . Με ενδιεφερε και εμενα αλλα ολο το ανεβαλα και δεν ειχα ενοχλησει τον πανο


Αυτο και να το αναβαθμισω (που δεν νομίζω) δεν θα το πουλησω
Το έχω λατρεψει
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:20:28 μμ »

Και να το βαρεθεις , στειλε μηνυμα . Με ενδιεφερε και εμενα αλλα ολο το ανεβαλα και δεν ειχα ενοχλησει τον πανο


Αυτο και να το αναβαθμισω (που δεν νομίζω) δεν θα το πουλησω
Το έχω λατρεψει
Καλά μην παίρνεις και όρκο Κώστα  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:26:58 μμ »

Κωστα ειμαι ο ανθρωπος σου.
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 08, 2014, 06:35:01 μμ »

Κωστα ειμαι ο ανθρωπος σου.
 
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΛΙΑΣ - ΕΙΜΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΟΥ.wmv




 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 08, 2014, 07:03:07 μμ »

Που τον θυμήθηκες, βρε Δημήτρη τον μακαρίτη. Από το 1980 Θεός 'σχωρέσ' τον!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences