Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 02:52:58 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θεωρείτε τη λίρα 1957....
Γνήσια. - 12 (37.5%)
Κόπια. - 15 (46.9%)
Δυσκολεύομαι να αποφασίσω - 5 (15.6%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΛΙΡΑ 1957 ΓΝΗΣΙΑ ή ΚΟΠΙΑ;  (Αναγνώστηκε 28104 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 25, 2014, 11:49:04 μμ »

&
Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 05, 2014, 04:48:57 μμ »

Χρόνια πολλά για τους εορτάζοντες.

3 είναι τα προβλήματα που έχει.
α. Είναι ελλιποβαρής (σοβαρό για να αρχίσεις να την ψάχνεις)
β. Ανάγλυφα πιο χαμηλά
γ. Και το σπουδαιότερο και τελικό,η οδόντωση έχει λιγότερες γραμμές.

Μπορεί ο Παναγιώτης να την κάνει παραβολή με μία γνήσια στην οδόντωση και τότε έτσι απλά θα το καταλάβει.
Για του λόγου το αληθές στην φωτογραφία που παραθέτω,έχω κυκλώσει ένα μικρό σημείο για όποιον θέλει να συγκρίνει με κάποια δικιά του.
Τότε θα δεί ότι στο γράμμα Ν οι γραμμές θα ξεφύγουν,και στην κορυφή του Α θα έχουν πάει περίπατο οι 7 γραμμές,και όλα αυτά για να μην μετρηθούν οι 168 γραμμές επειδή είναι κόπος.
Επίσης δεν δικαιολογείτε επ ουδενί το βάρος της, πολύ χειρότερες σε κατάσταση από αυτήν δεν κατεβαίνουν κάτω από 7,96.

έλα Δημήτρη επειδή το ζήτησες ........''-Μπορεί ο Παναγιώτης να την κάνει παραβολή με μία γνήσια στην οδόντωση και τότε έτσι απλά θα το καταλάβει.''
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2014, 05:07:04 μμ από panos 71 » Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 05, 2014, 06:38:49 μμ »

      Να πω και γω δυο λόγια και ας το κλείσω το θέμα όπως το άνοιξα.
 Όταν απέκτησα το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είχα κανένα ενδοιασμό για την αυθεντικότητά του.
Αργότερα εις την ηρεμία του απογευματινού καφέ και περιεργαζόμενος το εν λόγω, έκανα μια διαπίστωση
πως ήταν τα πεδία ένα τικ πιο ελαφρά -αχνά.Κάτι δεν μου πήγαινε καλά,αισθανόμουν άβολα όταν την           έβλεπα,γιαυτό άλλωστε ζήτησα και τη  βοήθεια στο στέκι.Αρκετοί ήταν αυτοί που με τις πρώτες φωτογραφίες μου επιβεβαίωναν την αυθεντικότητα,που με την δραστηριότητά τους στο στέκι μου έχουν δώσει να καταλάβω πως η πείρα τους είναι μεγάλη,μάλιστα η ψηφοφορία ήταν σχεδόν 50-50. Πιστεύω πως αν την είχαν στα χέρια τους θα είχαν άλλη άποψη λόγω πείρας,θα μου επιβεβαίωναν ότι είναι κόπια.Εν κατακλείδι,να μη σας κουράζω άλλο θεωρώ πως η συγκεκριμένη,και πάντα με τη βοήθεια των φίλων που λέγανε δες βάρος-διάσταση-οδόντωση κ.α.,καταλήξαμε στη βεβαιότητα της κόπιας.
Πιο συγκεκριμένα όμως δεν είναι κόπια, είναι ΠΙΣΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ 1957 !!!!!!!!!!!!Διότι στην κόπια,κάθετε στο πάγκο κάποιος παραχαράκτης και προσπαθεί όσο το δυνατόν να αντιγράψει πιο τέλεια μπορεί που στο τελικό αποτέλεσμα κάποια λάθη θα  γίνουν. Πιστό αντίγραφο σημαίνει πως με σκάνερ υψηλής τεχνολογίας αντιγράφει στο ακέραιο το πρωτότυπο και το ''κλονοποιεί'' με απειροελάχιστη σμίκρυνση.Εδώ πρέπει να έχουμε 0.05%.Θα το διαπιστώσετε άλλωστε και σεις πως δεν υπάρχουν λάθοι απο τισ φωτογραφίες.Στην αριστερή πλευρά είναι η κόπια.Η Αχίλλειος φτέρνα είναι στην οδόντωση.Τέλος ευχαριστώ θερμά όλους τους φίλους για τη βοήθεια.
Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 05, 2014, 06:44:44 μμ »

και πιο το όφελος?η ικανοποίηση κλωνοποίησης?
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 05, 2014, 06:55:04 μμ »

Παιδια εγω δεν ασχολουμαι με χρυσα(προς το παρον πιστευω Στριφογύρισμα ματιών)..αλλα
Θα θελα να σας δωσω συγχαρτηρια για τα ωραια θεματα..που αξιζει καποιος να διαβαζει
Οπως αυτο εδω..Μπραβο
Καταγράφηκε
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 05, 2014, 06:56:34 μμ »

και πιο το όφελος?η ικανοποίηση κλωνοποίησης?
Παυλίνα πιστεύω πως τα οφέλη είναι 2.Το ένα (νομίζω ο Δημήτρης ''elpidoforos'' το είχε αναφέρει)είναι η υπεραξία της συγκεκριμένης άτυπης συλλεκτικότητας σήμερα 10-20 ερώ αύριο μπορεί πολύ περισσότερα και δεύτερο το επιπλέον κέρδος απο το κατέβασμα των 22 καρατίων σε ψ καράτια.Και βέβαια να περνάει όσο το δυνατόν απαρατήρητη.
Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 05, 2014, 07:35:35 μμ »

Παιδια εγω δεν ασχολουμαι με χρυσα(προς το παρον πιστευω Στριφογύρισμα ματιών)..αλλα
Θα θελα να σας δωσω συγχαρτηρια για τα ωραια θεματα..που αξιζει καποιος να διαβαζει
Οπως αυτο εδω..Μπραβο
Μωρε και κει σε βλεπω να ξεσαλωνεις σε λιγο Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 05, 2014, 08:08:04 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός.. Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 06, 2014, 08:37:59 πμ »

Γιάννη σε έσκισα 14-11 ούτε ο Γκάλης να είμουνα. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 06, 2014, 08:59:14 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Παντως οτι θα γραφαμε 8 σελιδες για μια σοβερειν του 1957 και να μου το ελεγες δεν θα το πιστευα!!

Εχω καμμια δεκαρια στην θυριδα μου!!Θα με αναγκασεις να παω να ξεστραβωθω να μετραω δοντια βρε κακουργε!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 06, 2014, 09:03:59 πμ »

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Παντως οτι θα γραφαμε 8 σελιδες για μια σοβερειν του 1957 και να μου το ελεγες δεν θα το πιστευα!!

Εχω καμμια δεκαρια στην θυριδα μου!!Θα με αναγκασεις να παω να ξεστραβωθω να μετραω δοντια βρε κακουργε!! Μεγάλο χαμόγελο

Ποτέ να μην είσαι σίγουρος για τα σίγουρα.
Αλλες ημερομηνίες είναι πολύ χειρότερα στις Ελισάβετ.
Αρα άξιζε να γραφτούν 8 σελίδες.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 06, 2014, 09:12:18 πμ »

Με μόνη εξαίρεση τις PROOF Eλισάβετ για ευνόητους λόγους.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 06, 2014, 11:50:18 πμ »

και πιο το όφελος?η ικανοποίηση κλωνοποίησης?
Παυλίνα πιστεύω πως τα οφέλη είναι 2.Το ένα (νομίζω ο Δημήτρης ''elpidoforos'' το είχε αναφέρει)είναι η υπεραξία της συγκεκριμένης άτυπης συλλεκτικότητας σήμερα 10-20 ερώ αύριο μπορεί πολύ περισσότερα και δεύτερο το επιπλέον κέρδος απο το κατέβασμα των 22 καρατίων σε ψ καράτια.Και βέβαια να περνάει όσο το δυνατόν απαρατήρητη.

Μάλιστα, εσύ την κοίταξες πόσα καράτια είναι???και οχι με τα υγρά αλλά να την πας να την περάσουν ένα φάσμα!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 07, 2014, 01:12:25 μμ »

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι το καλύτερο αντίγραφο λίρας Ελισάβετ που έχω δει και δυστυχώς με βάζει πλέον σε έντονες σκέψεις για το σύνολο των λιρών Ελισάβετ.

Εγώ πιστεύω ότι για να γίνει τόσο καλό το αντίγραφο, θα πρέπει οι παραχαράκτες να χρησιμοποίησαν και ηλεκτρονικούς υπολογιστές υψηλής ανάλυσης στη χάραξη και παραγωγή της.
Καταγράφηκε
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 07, 2014, 02:32:58 μμ »

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι το καλύτερο αντίγραφο λίρας Ελισάβετ που έχω δει και δυστυχώς με βάζει πλέον σε έντονες σκέψεις για το σύνολο των λιρών Ελισάβετ.

Εγώ πιστεύω ότι για να γίνει τόσο καλό το αντίγραφο, θα πρέπει οι παραχαράκτες να χρησιμοποίησαν και ηλεκτρονικούς υπολογιστές υψηλής ανάλυσης στη χάραξη και παραγωγή της.

Ναι συμβαίνει φίλε,στο βιντεάκι εδω μια μικρή γεύση   http://youtu.be/sFasxuA8tL8και γενικά αν θέλουμε να δούμε και άλλα ψάξτε με τίτλο ''τρισδιάστατη εκτύπωση''.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2014, 02:43:38 μμ από panos 71 » Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences