Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 07:57:31 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θεωρείτε τη λίρα 1957....
Γνήσια. - 12 (37.5%)
Κόπια. - 15 (46.9%)
Δυσκολεύομαι να αποφασίσω - 5 (15.6%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΛΙΡΑ 1957 ΓΝΗΣΙΑ ή ΚΟΠΙΑ;  (Αναγνώστηκε 28107 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos 71
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 349


εκ Σαντορίνης


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 07, 2014, 02:48:14 μμ »

και έπειτα απο αυτό σιγά μην έχει και καράτια: : Θυμός Λύπη Έκπληξη Απορία Στριφογύρισμα ματιών :- :'((http://youtu.be/0xGOFACsFh0  & http://youtu.be/SyzgBycPxyw
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2014, 03:07:53 μμ από panos 71 » Καταγράφηκε

Ο χαμένος τα παίρνει όλα.
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 07, 2014, 03:17:09 μμ »

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι το καλύτερο αντίγραφο λίρας Ελισάβετ που έχω δει και δυστυχώς με βάζει πλέον σε έντονες σκέψεις για το σύνολο των λιρών Ελισάβετ.

Εγώ πιστεύω ότι για να γίνει τόσο καλό το αντίγραφο, θα πρέπει οι παραχαράκτες να χρησιμοποίησαν και ηλεκτρονικούς υπολογιστές υψηλής ανάλυσης στη χάραξη και παραγωγή της.


+1 !!! Χάζεψα!

Περισσότερο διοτι είναι του 1957 και έχει άλλο ριμ από τις υπόλοιπες...

Να πώ 2 πράγματα: Είναι πρακτικά αδυνατον να τις ξεχωρήσεις αν δεν δεις το rim...
Το 7,94 μάλλον είναι το κλειδί και το διδαγμα.

99.99% από την εμπειρία μου οι ελισσαβετ γράφουν 7,99-8,00 γραμμάρια σε ζυγαριά που μετρά 2 δεκαδικά (καθότι δεν υπάρχει φθορα)...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 07, 2014, 03:40:26 μμ »

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι το καλύτερο αντίγραφο λίρας Ελισάβετ που έχω δει και δυστυχώς με βάζει πλέον σε έντονες σκέψεις για το σύνολο των λιρών Ελισάβετ.

Εγώ πιστεύω ότι για να γίνει τόσο καλό το αντίγραφο, θα πρέπει οι παραχαράκτες να χρησιμοποίησαν και ηλεκτρονικούς υπολογιστές υψηλής ανάλυσης στη χάραξη και παραγωγή της.


+1 !!! Χάζεψα!

Περισσότερο διοτι είναι του 1957 και έχει άλλο ριμ από τις υπόλοιπες...

Να πώ 2 πράγματα: Είναι πρακτικά αδυνατον να τις ξεχωρήσεις αν δεν δεις το rim...
Το 7,94 μάλλον είναι το κλειδί και το διδαγμα.

99.99% από την εμπειρία μου οι ελισσαβετ γράφουν 7,99-8,00 γραμμάρια σε ζυγαριά που μετρά 2 δεκαδικά (καθότι δεν υπάρχει φθορα)...

Έχεις δίκιο φίλε μου, αλλά έως τώρα πολλοί μπορούσαμε και τις ξεχωρίζαμε από την όψη, πράγμα που τώρα δεν μπορεί πλέον να γίνει.
Θα πρέπει να κουβαλά μαζί του ο άλλος ζυγαριά ακριβείας και άμα μάλιστα δείξει 7,94 γραμμάρια, μπορεί να γυρίσει ο άλλος να σου πει "η ζυγαριά σου θέλει καλιμπράρισμα"!
Θα πεις βέβαια αν δείξει η ζυγαριά σου 7,94 δεν θα την αγοράσεις, πάντως η κατάσταση γίνεται έτσι κι αλλιώς δυσκολότερη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences