Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:20:50 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικa μασουριa δραχμων !  (Αναγνώστηκε 6441 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 19, 2014, 04:14:21 μμ »

Θελω να θιξω ενα θεμα επι τη ευκαιρια....οσοι πουλανε μασουρια καλο ειναι να ΜΗΝ πουλανε τυφλα μασουρια, δηλαδη καποιο που να εχει και απο τις 2 μεριες την μια οψη και ειδικα τη μερια του προσωπου. Οταν δε φαινεται η ημερομηνια ειναι δωρο αδωρο....μου εχει τυχει 2 φορες ως τωρα τετοια περιπτωση και δε μ αρεσει να μπαινω σε κοπο να χανω τη μερα μου πηγαινοντας στα ΕΛΤΑ για αλλαγες. Δε ξερω αν γινεται σκοπιμα ή οχι αλλα καλο ειναι να τονιζεται...επισης καποιες φορες εχω δει μασουρια με εμφανεις φθορες και σχισιματα....επισης πρεπει να αναφερεται.....αν θελετε το μεταφερετε το θεμα καπου αλλου, αλλα ειναι σημαντικο κατα τη γνωμη μου. Ολα τα παραπανω ΔΕΝ αναφερονται στο συγκεκριμενο πωλητη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 19, 2014, 06:39:24 μμ »

Αιρετικε καποιος μπορει να γνωριζει τι ημερομηνια ειναι τα μασουρια εαν τα εχει αφαιρεσει απο πλακα που αναγραφει απεξω ημερομηνια βαρος κτλ
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 19, 2014, 09:06:24 μμ »

Βγαλε το τελευταιο νομισμα και γυρνα το αναποδα.  Απλα πραγματα.
Καταγράφηκε

συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 19, 2014, 09:09:57 μμ »

συγνωμη για την παρεμβαση αλλα πως θα το βγαλεις χωρις να κανεις ζημια στο μασουρι?
δεν υπονοω κατι απλα ρωταω γιατι εχω και γω ενα μασουρακι που ειναι τυφλο και δεν ξερω πως γινετε να το ανοιξεις για να βγαλεις ενα νομισμα χωρις να κανεις ζημια-σκισεις το χαρτι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2014, 11:49:52 πμ »

Προσεκτικά.  Ξεδιπλώσεις την άκρη, το βγάζεις με προσοχή και το ξαναδιπλώνεις.  Δεν γίνεται διαφορετικά.  Όλοι έτσι κάνουν.  Τώρα αν είναι ο άλλος γραμματοσημάς και θέλει το χαρτί άψογο, δεν είμαι ψυχίατρος για να βοηθήσω Χαμόγελο   
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 20, 2014, 03:37:13 μμ »

Προφανως γι αυτο το λογο ειναι σκισμενα τα μασουρια στην ακρη....παντως και εσυ ακομα dpodaras που το λες, τετοιο μασουρι προφανως και δε θα το αγοραζες. Μια διευκρινηση μονο....οι τιμες μασουριων που εχεις στο σαιτ σου , μπορω να πουλησω με αυτες χωρις να εκτεθω? Ειναι τιμες πωλησης?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 20, 2014, 03:48:27 μμ »

Προφανως γι αυτο το λογο ειναι σκισμενα τα μασουρια στην ακρη....παντως και εσυ ακομα dpodaras που το λες, τετοιο μασουρι προφανως και δε θα το αγοραζες. Μια διευκρινηση μονο....οι τιμες μασουριων που εχεις στο σαιτ σου , μπορω να πουλησω με αυτες χωρις να εκτεθω? Ειναι τιμες πωλησης?
Ναι αγοράζω.  Και με σελοτέϊπ αγοράζω και τυλιγμένα σε άσχετο χαρτί αρκεί τα νομίσματα μέσα να είναι σωστά.  Εφόσον ασχολείσαι με τα μασούρια θα γνωρίζεις ότι με κάθε μετακίνησή τους, φθείρεται η συσκευασία, ειδικά τα βαριά μασούρια.  Οι τιμές μασουριών που έχω στο site είναι σχετικές.  Εφόσον έχεις υπομονή, μπορείς, αυτή την εποχή, να βρεις πολύ φθηνότερα.  Αν όμως ψάχνεις για συγκεκριμένα μασούρια και δεν τα βρίσκεις, να είσαι σίγουρος ότι θα τα πληρώσεις.  Θυμάσαι τις τιμές προ κρίσης.  Να είσαι σίγουρος ότι θα επανέλθουν μετά κρίσεως.  Έχεις κάνα δύσκολο μασούρι προς πώληση? 
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2014, 06:06:11 μμ »

Oταν λες τα νομισματα μεσα να ειναι σωστα, αυτο πως μπορεις να το καταλαβεις? Οταν βλεπεις ενα μασουρι με σελοτειπ, με σχισιματα στην ακρη, που σημαινει οπως λες οτι ισως καποιος να εβγαλε κατι απο μεσα....ισα ισα τοτε μπαινουν υποψιες αν τα νομισματα μεσα ειναι σωστα. Εν πασει περιπτωσει, μακαρι να επαληθευτεις για τις τιμες, αλλωστε εγω ειμαι συλλεκτης , δε με ενδιαφερει να πουλησω, αλλα απο την αλλη με ενδιαφερει η αξια της συλλογης μου να διατηρειται σε ενα καλο επιπεδο. Παντως οι τιμες σου ειναι σιγουρα τιμες προ κρισεως, αν ποτε χρειαστει να πουλησω το δικο σου καταλογο εχω σαν οδηγο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2014, 11:11:22 μμ »

Μια χαζή ερώτηση. Τι σημαίνει συλλέκτης μασουριών;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2014, 10:45:57 πμ »

Μια χαζή ερώτηση. Τι σημαίνει συλλέκτης μασουριών;
Σημαίνει ότι αντί να συλλέγεις ένα νόμισμα από το καθένα, συλλέγεις ένα μασούρι από το καθένα.  "The more, the merrier" που λένε και οι Άγγλοι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2014, 03:14:40 μμ »

Οπότε καλύτερος είναι αυτός που συλλέγει τσουβαλάκια  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 21, 2014, 03:24:11 μμ »

Οπότε καλύτερος είναι αυτός που συλλέγει τσουβαλάκια  Μεγάλο χαμόγελο

Χααχαχχαχαχαχχα
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 21, 2014, 03:26:39 μμ »

Μαζέψτε μασούρια... Έτσι έφτασαν κάποια ακυκλοφόρητα και στα δικά μας χέρια.

Για να χαρούν οι επόμενες γενιές.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 21, 2014, 03:53:28 μμ »

Οπότε καλύτερος είναι αυτός που συλλέγει τσουβαλάκια  Μεγάλο χαμόγελο
Ναι αλλά μετά θα έχουμε γκρίνιες για τα ανοιγμένα τσουβαλάκια:  Είναι ανοιγμένο, δεν είναι ποια ακυκλοφόρητο, δεν είναι ανοιγμένο, που ξέρω εγώ τι έχει μέσα? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Το τσουβαλάκι έχει ένα λεκέ στην άκρη, δεν είναι MS  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Μήπως έχουν πάρει υγρασία τα νομίσματα, για άνοιξέ το να δούμε: α ναι μια χαρά είναι τα νομίσματα αλλά τώρα δεν το θέλω γιατί το έχεις ανοίξει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 21, 2014, 05:06:15 μμ »

Οπότε καλύτερος είναι αυτός που συλλέγει τσουβαλάκια  Μεγάλο χαμόγελο
Ναι αλλά μετά θα έχουμε γκρίνιες για τα ανοιγμένα τσουβαλάκια:  Είναι ανοιγμένο, δεν είναι ποια ακυκλοφόρητο, δεν είναι ανοιγμένο, που ξέρω εγώ τι έχει μέσα? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Το τσουβαλάκι έχει ένα λεκέ στην άκρη, δεν είναι MS  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Μήπως έχουν πάρει υγρασία τα νομίσματα, για άνοιξέ το να δούμε: α ναι μια χαρά είναι τα νομίσματα αλλά τώρα δεν το θέλω γιατί το έχεις ανοίξει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
+10
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences