Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 10:30:42 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: δραχμη γεωργιου!μια εκτιμηση...  (Αναγνώστηκε 8028 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 18, 2014, 03:33:46 μμ »

εγω εννοουσα απο τις 4 του 1800,δηλαδη 1868,73,74 και 1883. Χαμόγελο
οσο για τα γουστα που λες και χωρις παρεξηγηση  Χαμόγελο απο καπου πρεπει να ξεκινησει καποιος.
και ειδικα νεος δεν μπορει να αρχισει να συλλεγει ακυκλοφορητα νομισματα!!!
ο καθενας συλλεγει αυτο που μπορει και αυτο που του αρεσει!!! Χαμόγελο Χαμόγελο
τα λεω αυτα χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης και παντα φιλικα!εδω λεμε ο καθενας την γνωμη μας!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 18, 2014, 03:36:07 μμ »

Α, τώρα είδα το 4, αναφερόσουν στα μικρά κεφάλια.  Ναι, μαζι με του 68 πρεπει να ειναι οι πιο εύκολες ημερομηνίες.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 18, 2014, 03:41:12 μμ »

Φυσικά και ο καθένας μαζεύει ότι θέλει και ότι μπορεί Δώρα.

Διαφωνώ όμως στο ότι κάποιος νέος δεν μπορεί να συλλέγει ακυκλοφόρητα ή υψηλές κάταστασεις.

Φιλικά.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 18, 2014, 03:51:14 μμ »

οταν λεω οτι δεν μπορει να μαζευει, εννοω οτι δεν εχει την πειρα και δεν εχει εξασκηθει το ματι του να ξεχωριζει το ακυκλοφορητο!!ετσι αν παει κατευθειαν να αγορασει απο το πανω ραφι που λενε πιθανων να πληρωσει και πολλα (διδακτρα) Χαμόγελο Χαμόγελο
εκτος και αν τα παιρνει ετοιμα σλαμπαρισμενα! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 18, 2014, 03:51:24 μμ »

Εμενα παλι παιδια (παρολο που δεν μαζευω νομισματα) μου αρεσουνε πολυ ακομα και τα αρκετα κυκλοφορημενα κερματα αρκει η συλλογη να ειναι στημενη με καποια σχετικη πληροτητα και ο συλλεκτης να ξερει τι και γιατι μαζευει.
Εχω δει απειρες συλλογες σε εξαιρετικες καταστασεις απο συλλεκτες που ομως δυστυχως δεν ειχαν ιδεα του τι μαζευαν, καποιος τους ειπε καποτε πως "αυτα κανουν λεφτα" και απλα... ξεκινησαν να ... "συλλεγουν"..
Τις προαλλες ειδα μια συλλογη ενος πιτσιρικα εδω γυρω σε καταστασεις κατω του μετριου ομως αυτο που με εξεπληξε θετικοτατα ηταν η γνωση του παιδιου και οι σημειωσεις του, ειχε στησει ενα αλμπουμ με φυλλα που αυτος ειχε φτιαξει, με ιστορικα στοιχεια, φωτος της εποχης κτλ, και τα νομισματα του εμβολιμα μεσα και αν και οι καταστασεις δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο, η συλλογαρα αυτη (γιατι συλλογαρα ηταν) σε κερδιζε (εμενα τουλαχιστον) με την πρωτη ματια! Ο τυπος ηταν "συλλεκταρα", με την πραγματικη εννοια του ορου. 25 χρονων παιδι, τον θαυμασα, ουτε μοστρα, ουτε τιποτα, μονο γνωση!
Ενα νομισμα ακομα και λιωμα ειναι ικανο να σε στειλει σε αλλη διασταση αν αποφασισεις να κοιταξεις για λιγο πισω απο αυτο!

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2014, 04:24:48 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Μιχαέλα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 184


κανε οτι αγαπας!


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 18, 2014, 04:31:17 μμ »

Εμενα παλι παιδια (παρολο που δεν μαζευω νομισματα) μου αρεσουνε πολυ ακομα και τα αρκετα κυκλοφορημενα κερματα αρκει η συλλογη να ειναι στημενη με καποια σχετικη πληροτητα και ο συλλεκτης να ξερει τι και γιατι μαζευει.
Εχω δει απειρες συλλογες σε εξαιρετικες καταστασεις απο συλλεκτες που ομως δυστυχως δεν ειχαν ιδεα του τι μαζευαν, καποιος τους ειπε καποτε πως "αυτα κανουν λεφτα" και απλα... ξεκινησαν να ... "συλλεγουν"..
Τις προαλλες ειδα μια συλλογη ενος πιτσιρικα εδω γυρω σε καταστασεις κατω του μετριου ομως αυτο που με εξεπληξε θετικοτατα ηταν η γνωση του παιδιου και οι σημειωσεις του, ειχε στησει ενα αλμπουμ με φυλλα που αυτος ειχε φτιαξει, με ιστορικα στοιχεια, φωτος της εποχης κτλ, και τα νομισματα του εμβολιμα μεσα και αν και οι καταστασεις δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο, η συλλογαρα αυτη (γιατι συλλογαρα ηταν) σε κερδιζε (εμενα τουλαχιστον) με την πρωτη ματια! Ο τυπος ηταν "συλλεκταρα", με την πραγματικη εννοια του ορου. 25 χρονων παιδι, τον θαυμασα, ουτε μοστρα, ουτε τιποτα, μονο γνωση!
Ενα νομισμα ακομα και λιωμα ειναι ικανο να σε στειλει σε αλλη διασταση αν αποφασισεις να κοιταξεις για λιγο πισω απο αυτο!

Χαιρετισμους,

Νικος


συμφωνω απολυτα μαζι σ....προτιμω αυτα που κυκλοφορησαν γτ μου αρεσει το παλιο να φαινεται Κλείσιμο ματιού το πα καπως χυμα αλλα πιστευω καταλαβατε...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 18, 2014, 04:31:51 μμ »

ΝΑΙ ρε παιδια εγω δν διαφωνισα το οτι ειναι χαμηλης καταστασης το νομισμα...εγω απλα ρωτησα αν το νομισμα στ σκανερ ειναι το ιδιο με αυτο της ψηφιακης...?δλδ αν το νομισμα καθαριστηκε μετα.....επισης ρωτησα αν εχει πατινα αυτο της ψηφιακης??τωρα τι νοημα εχει...εχει γ μενα...γτ αν ειναι καθαρισμενο στη ψηφιακη κ οχι στ σκανερ εγω δν το ηθελα να συμβει αυτο.δλδ να το αγορασω καθαρισμενο γυαλισμενο εμ πασει περιπτωση....

Τι εννοεις με την τελυταία σου πρόταση?Απορία Δεν ηθελες να το αγορασεις καθαρισμενο ή γυαλισμένο αν καταλαβαίνω καλά.  Τι νόημα εχει όταν λες οτι ' εγω δεν το θελω καθαρισμενο ή γυαλισμενο ' όταν το κερμα ειναι vg?ΑπορίαΑπορίαΑπορία

Ειναι σαν να πω Νίκο (helios)  'α εγω δεν αγοράζω thinned κεφάλια ' και στο επόμενο δευτερόλεπτο παω και πάρω ενα κεφάλι σκισμένο στα δύο και το κολλήσω με σελοτειπ και πω ' ναι , αλλα δεν ειναι thinned ' !!!!!!

Τι καθαρισμενο και ξε-καθαρισμενο!!! Το κερμα εινα Π Ι Τ Α ! ! ! ! Ο ορος καθαρισμένο δεν εχει εφαρμογή σε νομισματα good ή very good.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Μιχαέλα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 184


κανε οτι αγαπας!


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 18, 2014, 04:33:38 μμ »

επειδη ειναι ευκολη ημερομηνια,η ευκολοτερη απο τις 4 δηλαδη και σε αυτη την κατασταση εγω δεν θα εδινα πανω απο 7-8 ευρω! Χαμόγελο
αυτο ειχα σκοπο να σου γραψω αλλα με προλαβες!μια χαρα το πηρες λοιπων! Χαμόγελο Χαμόγελο


δωρα μ αρεσει η δραχμουλα του γεωργιου το '73 κ ισως να την αγοραζα κ λιγο παραπανω μεχρι 15 ευρω...εκει...ειμαι αρχαρια κ προσπαθω να κλεινω τρυπες γ αργοτερα βλεπουμε Χαμόγελο))
Καταγράφηκε
Μιχαέλα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 184


κανε οτι αγαπας!


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 18, 2014, 04:37:40 μμ »

ΝΑΙ ρε παιδια εγω δν διαφωνισα το οτι ειναι χαμηλης καταστασης το νομισμα...εγω απλα ρωτησα αν το νομισμα στ σκανερ ειναι το ιδιο με αυτο της ψηφιακης...?δλδ αν το νομισμα καθαριστηκε μετα.....επισης ρωτησα αν εχει πατινα αυτο της ψηφιακης??τωρα τι νοημα εχει...εχει γ μενα...γτ αν ειναι καθαρισμενο στη ψηφιακη κ οχι στ σκανερ εγω δν το ηθελα να συμβει αυτο.δλδ να το αγορασω καθαρισμενο γυαλισμενο εμ πασει περιπτωση....

Τι εννοεις με την τελυταία σου πρόταση?Απορία Δεν ηθελες να το αγορασεις καθαρισμενο ή γυαλισμένο αν καταλαβαίνω καλά.  Τι νόημα εχει όταν λες οτι ' εγω δεν το θελω καθαρισμενο ή γυαλισμενο ' όταν το κερμα ειναι vg?ΑπορίαΑπορίαΑπορία

Ειναι σαν να πω Νίκο (helios)  'α εγω δεν αγοράζω thinned κεφάλια ' και στο επόμενο δευτερόλεπτο παω και πάρω ενα κεφάλι σκισμένο στα δύο και το κολλήσω με σελοτειπ και πω ' ναι , αλλα δεν ειναι thinned ' !!!!!!

Τι καθαρισμενο και ξε-καθαρισμενο!!! Το κερμα εινα Π Ι Τ Α ! ! ! ! Ο ορος καθαρισμένο δεν εχει εφαρμογή σε νομισματα good ή very good.


το ηθελα με πατινα.....αυτο φαινεται σαν καινουργιο....κ ομως υπαρχουν πολλα που δν εχουν καθαριστει..εννοω δν εχει επεμβει καποιος με το χερακι του!!!!!!!!!!!!!! ειτε να το γυαλισει ειτε να το καθαρισει... δν μ νοιαζει αν ειναι πιτα η γυροπιτα πως το λενε χαχαχα
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 18, 2014, 04:39:51 μμ »

Ειναι σαν να πω Νίκο (helios)  'α εγω δεν αγοράζω thinned κεφάλια ' και στο επόμενο δευτερόλεπτο παω και πάρω ενα κεφάλι σκισμένο στα δύο και το κολλήσω με σελοτειπ και πω ' ναι , αλλα δεν ειναι thinned ' !!!!!!

Aν και δεν ουσιαστικα δεν απευθυνεσαι σε εμενα φιλε Βασιλη αντιλαμβανομαι πληρως τι θελεις να πεις και ειναι πολυ επιτυχημενος ο παραλληλισμος που κανεις.

Μιχαελα, φυλαξε το νομισμα στην συλλογη σου και με τα χρονια θα αποκτησει τονο το μεταλλο, μην ανησυχεις.

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2014, 06:55:57 μμ από Helios » Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 18, 2014, 04:40:31 μμ »

Εμενα παλι παιδια (παρολο που δεν μαζευω νομισματα) μου αρεσουνε πολυ ακομα και τα αρκετα κυκλοφορημενα κερματα αρκει η συλλογη να ειναι στημενη με καποια σχετικη πληροτητα και ο συλλεκτης να ξερει τι και γιατι μαζευει.
Εχω δει απειρες συλλογες σε εξαιρετικες καταστασεις απο συλλεκτες που ομως δυστυχως δεν ειχαν ιδεα του τι μαζευαν, καποιος τους ειπε καποτε πως "αυτα κανουν λεφτα" και απλα... ξεκινησαν να ... "συλλεγουν"..
Τις προαλλες ειδα μια συλλογη ενος πιτσιρικα εδω γυρω σε καταστασεις κατω του μετριου ομως αυτο που με εξεπληξε θετικοτατα ηταν η γνωση του παιδιου και οι σημειωσεις του, ειχε στησει ενα αλμπουμ με φυλλα που αυτος ειχε φτιαξει, με ιστορικα στοιχεια, φωτος της εποχης κτλ, και τα νομισματα του εμβολιμα μεσα και αν και οι καταστασεις δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο, η συλλογαρα αυτη (γιατι συλλογαρα ηταν) σε κερδιζε (εμενα τουλαχιστον) με την πρωτη ματια! Ο τυπος ηταν "συλλεκταρα", με την πραγματικη εννοια του ορου. 25 χρονων παιδι, τον θαυμασα, ουτε μοστρα, ουτε τιποτα, μονο γνωση!
Ενα νομισμα ακομα και λιωμα ειναι ικανο να σε στειλει σε αλλη διασταση αν αποφασισεις να κοιταξεις για λιγο πισω απο αυτο!

Χαιρετισμους,

Νικος


συμφωνω απολυτα μαζι σ....προτιμω αυτα που κυκλοφορησαν γτ μου αρεσει το παλιο να φαινεται Κλείσιμο ματιού το πα καπως χυμα αλλα πιστευω καταλαβατε...
Τι σχέση έχει το παλιό με το φθαρμένο. Ολα τα νομίσματα κοπής , π.χ. 1873,  παλιά είναι Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 18, 2014, 05:47:42 μμ »

 Το 90% των παλιων κερματων ,ειτε κυκλοφορημενων, ειτε ακυκλοφορητων, εχει καθαριστει καπως, καπου και καποτε.
 Ειναι μεγαλο το θεμα και πολυσυνθετο, με αποτελεσμα να δημιουργουνται παρανοησεις σε νεους συλλεκτες.
 Αυτο που ΣΗΜΕΡΑ αποκαλειται "καθαρισμενο" ,ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο και αφορα κερματα που καθαριστηκαν με ακαταλληλο τροπο (που εβλαψε την επιφανεια του μεταλλου τους) και χαρακτηριζονται με το details- cleaning οταν σλαμπαρονται απο τις εταιρειες πιστοποιησης.(οπως σωστα λεει ο Σολφερινο)
 Ακομα ομως και αυτο το πολυ ¨"συγκεκριμενο", εχει πολλες συνιστωσες.
 Αν το ακαταλληλο καθαρισμα ειναι παλιο και δεν εχει κανει μεγαλο θεμα,και το νομισμα ειναι ομορφο και εχει προλαβει να πατιναρει, μπορει  και να του την "χαρισουν", απλως χαμηλωνοντας λιγο τον βαθμο.
 Η μπορει το ιδιο νομισμα να ερθει ως "details cleaning" απο μια εταιρεια (που το εκρινε ετσι οριακα) και να αποσταλει στην αλλη και να παρει καθαρο βαθμο.

 Το ντιπαρισμα, που ειναι κατεξοχην παρεμβατικη διαδικασια στην εμφανιση και στην επιφανεια του κερματος , ΔΕΝ το θεωρουν "καθαρισμα" οι εταιρειες και του δινουν κανονικο βαθμο.
 Γιατι αν ηταν απολυτοι , τοτε δεν θα εμπαινε κανενα παλιο νομισμα σε κουτακι με καθαρο βαθμο.

 Παντως, οι μαυριλες που συσσωρευονται αναμεσα στα γραμματα και εχουν "ογκο", δεν ειναι πατινα, ειναι μπιχλα, βρωμα δηλαδη, και οταν το νομισμα ειναι πολυ χαμηλης καταστασης και φτηνο και δεν τιθεται θεμα να επηρρεαστει η συλλεκτικη του αξια (μια και ουσιαστικα δεν εχει τετοια) καλο ειναι να του κανουμε και μια καλη ζεστη σαπουναδα (χωρις να το τριψουμε) και αν δεν φυγει η πολλη η βρωμα, να το περασουμε ενα οινοπνευματακι για να σκοτωσουμε τα μικροβια που κατοικουν αφθονα στην μπιχλα του (μπλιαχ..).
Φυσικα το πιο πανω δεν ισχυει για συλλεκτικα νομισματα καποιας αξιας, εκει την μπιχλα δεν την αγγιζουμε και καμαρωνουμε κιολας οτι δεν ειναι καθαρισμενο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 18, 2014, 07:22:06 μμ »

Εχω καποια δυσκολια στις φωτογραφιες με το tablet αλλα νομιζω οτι τα νομισματα ειναι 2 διαφορετικα. Παρολα αυτα, και τα 2 ειναι σε χαμηλη κατασταση, οποτε δεν εχει σημασια αν ειναι καθαρισμενα. Μακαρι να μπορουσα να κλεισω ολα τα Ελληνικα, ακομη και σε τετοια κατασταση. Δεν συλλεγω βαθμους αλλα δεν λεω οχι στα ακυκλοφορητα, ομως δεν με ενοχλει καθολου να κλεινω τρυπες σε οποιαδηποτε κατασταση. Οταν βρεθει καλυτερο... αναβαθμιζω. Καλη συνεχεια στη συλλογη σου και μην ξεχνας... υπομονη και περισυλλογη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Μιχαέλα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 184


κανε οτι αγαπας!


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 18, 2014, 08:14:15 μμ »

Εχω καποια δυσκολια στις φωτογραφιες με το tablet αλλα νομιζω οτι τα νομισματα ειναι 2 διαφορετικα. Παρολα αυτα, και τα 2 ειναι σε χαμηλη κατασταση, οποτε δεν εχει σημασια αν ειναι καθαρισμενα. Μακαρι να μπορουσα να κλεισω ολα τα Ελληνικα, ακομη και σε τετοια κατασταση. Δεν συλλεγω βαθμους αλλα δεν λεω οχι στα ακυκλοφορητα, ομως δεν με ενοχλει καθολου να κλεινω τρυπες σε οποιαδηποτε κατασταση. Οταν βρεθει καλυτερο... αναβαθμιζω. Καλη συνεχεια στη συλλογη σου και μην ξεχνας... υπομονη και περισυλλογη.

εγω ενα πραγμα δν μπορω....την κοροιδια!!!!!!!μου κανες πατατα?τελειωσες!απλα!δν μπορω τωρα αλλο να βλεπω κ αλλο να παιρνω!δλδ μου γυρναει το μυαλο....δν ειναι το θεμα τα λεφτα!ειναι ο τροπος! κ το λεω γενικα αυτο πραγμα...εχει παραγινει το κακο με τους πωλητες που ψαχνουν ψαρακια...γτ μια του κλεφτη δυο του κλεφτη τρεις κ η κακη του μερα...!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 18, 2014, 08:38:30 μμ »

Νομίζω ότι γι αυτό το νόμισμα δεν τίθεται θέμα κοροιδίας.
Γίνοται και ανθρώπινα λάθη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences