Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:19:40 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θα ηθελα Τη γνωμη σας...  (Αναγνώστηκε 22430 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
smartmorpheus
Επισκέπτης
« στις: Ιανουάριος 16, 2010, 03:29:55 πμ »

Πως σας φαινεται αυτο??
Εχετε ξαναδει παρομοιο σε νομισματα Γεωργιου?





Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 10:10:14 πμ »

Ενδιαφερον και παραξενο!!Ειναι διπλοχτυπημενο , μεσα στο κεφαλι βλεπουμε εμφανες το 10 , πανω απο το  <Διωβολον> εχει την ημερομηνια απο κατω απο το αληθινο δεκα διακρινετε ο λαιμος του Γεωργιου και πολλα αλλα σημαδια λαθων αλλα και δυστηχως κατι χαρακιες <ανβρωπινη παρεμβαση> απο την πλευρα του κεφαλιου προς τα δεξια  (παλιες) δεν ειναι τωρινες!! Κριμα που το εβγαλαν στην κυκλοφορια!!ακυκλοφορητο θα επιανε πολλα λεφτα απο οσους μαζευουν τα σφαλματα!!Γενικα εγω πιστευω οτι ειναι αληθινο διπλοχτυπημενο τωρα ας μας πουν και αλλοι την γνωμη τους!!! Μην ξεχναμε οτι και λαθος εκτιμηση να κανουμε μαθαινουμε μεσα απο τα λαθη μας  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 11:34:40 μμ »

Αυτο πρεπει να ειναι σφάλμα brockage

http://forumancientcoins.com/Articles/Brockage/
Καταγράφηκε

smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 12:03:41 μμ »

Μπραβο φιλε Βαγγελη Συγχαρητηρια σε ευχαριστω πολυ μακαρι να ταν σε καλυτερη κατασταση να φαινοταν καλυτερα...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 04:17:52 μμ »

Παιδια αν ηταν ετσι οπως μας δειχνει το σχεδιο επρεπε και απο τις δυο πλευρες να υπαρχει το κεφαλι και μονο το κεφαλι!! Εδω ομως εχουμε μεσα στο κεφαλι το 10 και πανω απο το διωβολον το 1882 !!Δεν μπορω να πω πολλα (δεν ειμαι καθολου σχετικος με τα σφαλματα) αλλα οτι κολλησε το πρωτο νομισμα πανω στην μητρα και ηρθε το δευτερο και βγηκε ετσι παλι εμενα δεν μου στεκει...... Θα επρεπε να ειχε την ιδια οψη και απο της δυο πλευρες..... Αν μπορειτε εξηγηστε μας το καλυτερα διοτι εγω τα βλεπω ανακατεμενα!! Σαν να ξαναπερασε το νομισμα απο την μητρα αναποδα και να ξαναχτυπηθηκε!!Εγω ετσι το βλεπω με το φτωχο και λιγο μυαλο που διαθετω Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2010, 11:30:42 μμ »

Το κοιταω και παλι το νομισμα και βλεπω οτι εχει τουλαχιστον δυο σφαλματα. Το ενα ειναι brockage και το αλλο στην πισω οψη off center double strike. Το δεκαρι στο κεφαλι του βασιλια οφειλεται αποκλειστικα και μονο στο brockage μιας και το κειμενο ειναι αντιστροφο και εσωγλυφο. Ομοιως και στην πισω οψη βλεπυμε εσωγλυφα κειμενα της εμπρος οψης (και το έτος).

Επισης στην πισω οψη ξεχωριζει και ενα δευτερο 10 χτυπημενο πανω αριστερα απο το κανονικο δεκαρι (double strike) οπως και πανω δεξια ξεχωριζει προς τα μεσα και μια επιπλεον σειρα απο τα περιμετρικα μαργαριταρια.

Παντως εγινε ενα μεγαλο μπερδεμα κατα το τυπωμα του κερματος. Προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα τα χτυπηματα για να βγαλω μια ακρη. Αμα καταλαβω τι εγινε θα το γραψω  Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 05:58:32 μμ »

Να εξηγησουμε σε καποιους φιλους τί σημαινει brockage στα Ελληνικα. brockage= μπλοκαρισμα!! Μερικες φορες λοιπον μια απο τις μητρες <κραταει> ενα νομισμα. Στο επομενο χτυπημα το μπλοκαρισμενο νομισμα αποτυπωνει στον καινουριο δισκο την παρασταση του αλλα εσωγλυφη!!Ετσι το νομισμα αυτο θα φερει και στις δυο οψεις του την ιδια παρασταση αναγλυφη απο την μια, εσωγλυφη απο την αλλη!!

Βαγγελη εχεις δικιο οτι το νομισμα φερει εσωγλυφα στοιχεια πανω του αρα ειναι brockage ΑΛΛΑ με προβληματιζει οτι δεν εχει το ιδιο σχεδιο και απο τις δυο πλευρες!! Αρα παιζετε και κατι αλλο παραξενο....

Αγαπητε Θωδορή!!! Την επομενη φορα που θα μας βαλεις τετοιο νομισμα φωτο υποχρεουσε να στελνεις στους συμμετεχοντες απο ενα κουτι ασπιρινες Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 08:36:04 μμ »

Παιδια τα πραγματα ειναι απλα συμφωνα με τη διαδικασια κοπης των νομισματων το νομισμα αυτο δεν βγηκε απο το νομισματοκοπιο ετσι!!! το νομισμα εχει χτυπηθει η πιεστει τοποθετημενο αναμεσα σε αλλα κερματα! στον οπισθοτυπο του εχει δυο τουλαχιστον χτυπηματα απο εμπροσθοτυπο αλλου ιδιου δεκαλεπτου και στον εμπροσθοτυπο εχει το 10 πανω στο κεφαλι παλι απο ιδιο κερμα. ποιος ξερει πιο νοσηρο μυαλο και ποια εποχη κατασκευασε αυτο το παραδοξο. εχω και εγω ενα παρομοιο που το εδειξα στο φιλο θοδωρη σημερα το πρωι και ειναι 10 λεπτα 1912 οταν ευκαιρισω θα το βγαλω φωτο και θα το ανεβασω
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 01:05:53 πμ »

Μπα πουλακι μου ανακαλυψες κι εσυ το στεκι εεεεε?Απορία Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 08:19:24 μμ »

ρε παιδια για πειτε μου τι να κανω! κερδισα αυτο στο γερμανικο ebay

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260667579167&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

 το νομισμα φαινεται αρκετα καλο γι'αυτο και εβαλα το κατι παραπανω! παω σημερα ταχ/μειο να το παρω και μου εχει στειλει ο τυπος αλλο κερμα! ενα καρακυκλοφορημενο VF και οταν του ζητησα το λογο μου απαντησε

kato apo 245 den stoafino moutostelnis piso kai soustelno ta leftasou,,giasou,,

φταιω τωρα να του χωσω μια αρνητικη να παρει τα ισια του?

Δυστυχως ο ελληνας και αν ξενιτευτει τη λαμογια δεν τη χανει
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 08:35:58 μμ »

Θωμα πρωτα παρε πισω τα λεφτα και μετα στειλε τον στην κοκκινη πλατεια Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:53:13 μμ »

Για εχετε τον στα υποψην σας μην το κανει κατ επαναληψη και την πατησει και κανας αλλος
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:03:46 μμ »

Για εχετε τον στα υποψην σας μην το κανει κατ επαναληψη και την πατησει και κανας αλλος
Εχει αξιολογηση 100% !! Μολις την φαει απο εσενα Θωμα την κοκκινη , την επομενη φορα που θα σηκωσει δημοπρασια και 200 ευρω να του κλεισει, θα το στειλει!! Ειναι μικρος και δεν τον παιρνει να τις τρωει την μια πισω απο την αλλη... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:22:58 μμ »

θωμα με τον τροπο που απαντησε κι αυτα που ειπε δείχνει οτι είχε σκοπό να κανει απατεωνια 100%! εφ'οσον αυτο που παραλαμβανεις διαφερει απ'αυτο που απεικονιζεται στην καταχωρηση εχεισ δίκιο 101%. κανονισέ τον αναλόγως! Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:29:36 μμ »

του προτεινα να μου επιστρεψει 60 ευρω και να ληξει το θεμα και δε θελησε ο βλακας! βεβαια δεν ειναι θεμα χρηματων επιδη τα εχω παρει τωρα ετσι μου ρχεται να του ριξω μια κοκκινη να παρει τα ισια του
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences