Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 10, 2024, 02:56:49 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετάλλια ΠΝΕ  (Αναγνώστηκε 27350 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 05, 2014, 10:23:57 μμ »

Κι εγώ δεν είμαι μέλος, και το μετάλλιο δεν είναι δα και το ιερό δισκοπότηρο. Εξ' άλλου κάποιοι συνάδελφοι, που είναι μέλη, μου πρότειναν να το αγοράσουν για 'μένα και ακόμη και να μου το χαρίσουν... τους ευχαριστώ και δημόσια.

Τα 384 συνολικά, 274 τακτοποιημένα μέλη, είναι λίγα και δεν πιστεύω ότι τα 40 ευρώ είναι τροχοπέδη. Υπάρχουν πολλαπλάσιοι συλλέκτες και άλλα εν δυνάμει μέλη της Ένωσης (αρχαιολόγοι, ιστορικοί, καθηγητές κλπ). Όλοι αυτοί δεν είναι μέλη, διότι απλά δεν έχουν να κερδίσουν κάτι... άλλο... διαφορετικό. Και κυρίως όσοι βρίσκονται στην επαρχία, που δύσκολα μπορούν να 'προσεγγίσουν' και χρειάζεται, μερικές φορές, το βουνό να πάει στον Μωάμεθ.

Και το μετάλλιο, έτσι όπως σχεδιάζεται να γίνει, δεν είναι κάτι που θα με πείσει να γίνω μέλος.
Και ο τσάμπα καφές, και οι ανατυπώσεις κλπ, δεν με πείθουν να γίνω μέλος.

Δεν θέλω να κοντραρίζομαι με κανέναν.
Κάνω... σκέψεις... προτάσεις... αερολογία... ανάλογα το πως με αντιμετωπίζει ο συνομιλητής.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 05, 2014, 10:58:02 μμ »

Κώστα , δεν πιέζεται κανείς να γίνει μέλος , οποίος θέλει γίνετε. Τώρα το αν δεν σε πείθει ο καφές καλα κανείς , ούτε εμένα με πείθει γιατι ειναι self service και βαριέμαι να φτιάχνω, στα έντυπα είσαι λάθος , που μπορείς να βρεις διαδικτυακα νομισματικα βιβλία ? εγω στα 6-7 χρονια που είμαι στην πνε έχω φτιάξει μια αξιόλογη βιβλιοθήκη με νομισματικα βιβλία , μελέτες , καταλόγους δημοπρασιών (ευχαριστω Ορφέα και κουντουριδη ) . Που εάν δεν είχα παει εκεί τα μόνα βιβλία που μπορούσα να βρω ειναι του κράους,του καραμητσου άντε και του Γεωργιάδη . Είχα την χαρα να γνωρίσω αξιόλογους ανθρώπους και να δω αξιόλογες ακόμα και πλήρης συλλογές . Αν όλα αυτά δεν σε συγκινούν ακόμα στο να γίνει ενας νέος η παλιός συλλέκτης μέλος στην πνε η σε οποιαδήποτε Ένωση , διαδικτυακα γιατι σε συγκινεί να είσαι στο στέκι και να ανταλλασεις πληροφορίες και φωτογραφίες με Μονή διάφορα σε σχέση με την Ένωση οτι αυτά γίνονται live .
Και κάτι ακόμα ... Σκάει μια παρτίδα , βλέπε πχ 5δρχ 30 η 5αρες 95 . Αν δεν ήταν η λέσχη που όλοι πήραμε χαμπάρι απο την πρώτη μέρα που έσκασαν ενα δυο κομμάτια ξέρεις το θα γινότανε τώρα Απορία θα αγόραζαν οι περισσότεροι μεχρι σήμερα τα πρώτα στα 200 ευρω αντί 55 που αγόρασα εγω στην λέσχη και τα Δευτέρα στα 1000 ευρω αντί 160 που αγόρασα εγω σε μσ66.
Ολα αυτά στα λέω τελείως φιλικά . Κι εγω όταν πήγα ήμουν τρομερά επιφυλακτικος και αυτο για 2-3 ατομα που χαλάνε την εικόνα της λέσχης αλλά αυτοί τελικά ειναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:02:48 πμ »

Με αφορμή το μετάλλιο, που εξ' αρχής ήμουν και είμαι υπέρ σαν ιδέα (αν και δεν μου πέφτει λόγος), έκανα κάποιες σκέψεις (για μένα)... προτάσεις (για κάποιους)... αερολογίες (για κάποιους άλλους... ελπίζω ελάχιστους).
Διονύση, αυτό που περισσεύει είναι ο 'καναπές' κι ο εφησυχασμός σ' αυτά που έχουμε κληρονομήσει από τους απερχόμενους. Δεν στερεύουν οι ιδέες, στερεύουν οι άνθρωποι που έχουν το μεράκι και την τόλμη, να επεξεργαστούν και να υλοποιήσουν αυτές τις ιδέες.
Κάνω κάποιες σκέψεις... προτάσεις... αερολογίες... αλλά τουλάχιστον σκέφτομαι... προτείνω... αερολογώ. Επειδή δεν έχω τη δυνατότητα, λόγω απόστασης, να προσπαθήσω να υλοποιήσω. Αλλά αυτό δεν είναι εμπόδιο σε άλλους, που έχουν τη δυνατότητα και μπορούν να εκμεταλλευτούν τις σκέψεις μου... προτάσεις μου... αερολογίες μου.
Ας μην ξεχνάμε ότι, τις επαναστάσεις δεν τις κάνουν οι μεγάλοι άνδρες, αλλά οι μεγάλες ιδέες.
Δεν είναι προσωπικό, ούτε μομφή προς τα μέλη και τους ιθύνοντες...είναι σκέψεις ... προτάσεις... αερολογίες.

Θα μπορούσε να σχεδιαστεί κάπως αλλιώς, όλη η διαδικασία με το μετάλλιο.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 13, 2014, 07:38:13 μμ »

Εγώ είμαι από την επαρχία (Κομοτηνή) από το "Στέκι" έμαθα για την ΠΝΕ, και το πρώτο που έκανα ήταν να γραφτώ. Τονίζω πως δυστυχώς όσοι είμαστε από επαρχία δεν έχουμε την δυνατότητα να βρίσκουμε νομίσματα εύκολα από εμπόρους από τα μέρη μας και σε λογικές τιμές. Τα σαράντα εύρο της συνδρομής τα εξοικονομάς από την διαφορά τιμής που σίγουρα θα βρεις από τις αγορές στις δημοπρασίες και δεν είναι λίγες τέσσερεις τον χρόνο.
Για το μετάλλιο έστειλα μήνυμα και όσα δεν πουληθούν στις δημοπρασίες υπέρ λέσχης στις επόμενες δημοπρασίες λίγα - λίγα θα φύγουν.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1433



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:44:47 μμ »

Το 1990 που γραφτήκα, μόνο Ιούλιο και Αύγουστο δεν έκαναν δημοπρασία.
Εννέα δημοπρασίες το χρόνο.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 15, 2014, 09:28:06 μμ »

Από σήμερα άρχισαν και προπληρωμές για το μετάλλιο .
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 19, 2014, 09:43:24 πμ »

Kaλημερα στην παρεα θα ηθελα να ρωτησω αν εχει ερθει απαντητικο mail σε καποιον απο σας απο την ΠΝΕ σχετικα με το μεταλλιο....εκανα απαντητικο mail με τον αριθμο των μεταλλιων που ηθελα και δεν εχω λαβει ακομη απαντηση.....διαβαζω εδω απο τον Δημητρη οτι εχει ξεκινησει η προπληρωμη?
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1582


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 19, 2014, 09:55:26 πμ »

Εκανα και εγω την προπληρωμη. Ουτε εμενα μου εχει ερθει απαντηση...  Πηγα ομως το Σαββατο της δημοπρασιας απο εκει.
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 19, 2014, 10:00:43 πμ »

Και εγώ δεν έχω λάβει καμία απάντηση με το τι πρόκειται να γίνει ούτε έχω κάποια ενημέρωση για προπληρωμή.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 19, 2014, 03:29:12 μμ »

Θα μπορουσε ο Χρηστος ως εκπροσωπος της ΠΝΕ να μας πει κατι παραπανω?
Καταγράφηκε
CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 19, 2014, 03:42:54 μμ »

Παιδια θα σταλθει απο την κ.Περουλη . Απλα λογω φορτου εργασιας της αυτο θα γινει το Σ/Κ.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 19, 2014, 03:50:22 μμ »

Ευχαριστουμε Χρηστο για την γρηγορη απαντηση σου
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 14, 2014, 09:09:35 πμ »

Κώστα , δεν πιέζεται κανείς να γίνει μέλος , οποίος θέλει γίνετε. Τώρα το αν δεν σε πείθει ο καφές καλα κανείς , ούτε εμένα με πείθει γιατι ειναι self service και βαριέμαι να φτιάχνω, στα έντυπα είσαι λάθος , που μπορείς να βρεις διαδικτυακα νομισματικα βιβλία ? εγω στα 6-7 χρονια που είμαι στην πνε έχω φτιάξει μια αξιόλογη βιβλιοθήκη με νομισματικα βιβλία , μελέτες , καταλόγους δημοπρασιών (ευχαριστω Ορφέα και κουντουριδη ) . Που εάν δεν είχα παει εκεί τα μόνα βιβλία που μπορούσα να βρω ειναι του κράους,του καραμητσου άντε και του Γεωργιάδη . Είχα την χαρα να γνωρίσω αξιόλογους ανθρώπους και να δω αξιόλογες ακόμα και πλήρης συλλογές . Αν όλα αυτά δεν σε συγκινούν ακόμα στο να γίνει ενας νέος η παλιός συλλέκτης μέλος στην πνε η σε οποιαδήποτε Ένωση , διαδικτυακα γιατι σε συγκινεί να είσαι στο στέκι και να ανταλλασεις πληροφορίες και φωτογραφίες με Μονή διάφορα σε σχέση με την Ένωση οτι αυτά γίνονται live .
Και κάτι ακόμα ... Σκάει μια παρτίδα , βλέπε πχ 5δρχ 30 η 5αρες 95 . Αν δεν ήταν η λέσχη που όλοι πήραμε χαμπάρι απο την πρώτη μέρα που έσκασαν ενα δυο κομμάτια ξέρεις το θα γινότανε τώρα Απορία θα αγόραζαν οι περισσότεροι μεχρι σήμερα τα πρώτα στα 200 ευρω αντί 55 που αγόρασα εγω στην λέσχη και τα Δευτέρα στα 1000 ευρω αντί 160 που αγόρασα εγω σε μσ66.
Ολα αυτά στα λέω τελείως φιλικά . Κι εγω όταν πήγα ήμουν τρομερά επιφυλακτικος και αυτο για 2-3 ατομα που χαλάνε την εικόνα της λέσχης αλλά αυτοί τελικά ειναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας
+1           Καλο ειναι στην μονη Οαση!της συλλεκτικης κοινοτητας στην Ελλαδα(και ειδικα τα τελευταια χρονια!!!)που ειναι η ΠΝΕ!!! καποιος να αποκτησει ιδιαν!!! γνωμη με μια απλη επισκεψη και οχι απο γενικα σχολια Ασχετων(η μαλλον σχετικων αλλα?)Σιγουρα για τους Συλλεκτες της Επαρχιας ειναι αρκετα δυσκολο να την επισκεπτονται καθε κυριακη! Αλλα βλεπω αρκετα μελη! απο διαφορα μερη της Χωρας μας(Απο Θρακη μεχρι Κρητη),να την Επισκεπτονται!!! Εστω και 2-3 φορες τον χρονο!Σιγουρα δεν βγαινει χαμενος!αντιθετα αποκτα γνωσεις απο παλαια και νεα μελη ακρως ενδιαφερουσες!Εχει προσβαση στην Υπεροχη Βιβλιοθηκη!με αξιολογες και αναλυτικες και σπανιες εκδοσεις εγκυρων νομισματικων βιβλιων παγκοσμιου αποδοχης!Δημοπρασιες που καμμια σχεση δεν εχουν με τιμες Εμποριου!!!Διαλεξεις μελων! ο Καφες ειναι το τελευταιο δελεαρ!!!Ακομη διαφορες ιστορικες μελετες νομισματολογων!!!(Δωρεαν!!! σε ομορφα τευχη και ειναι αρκετες!)Συναλλαγες μεταξυ Μελων!(που στο Εμποριο ειναι Απαγορευτικες για πολλους με χαμηλα βαλαντια).Αμεση Πωληση συλλεκτικων των μελων η και Εμπορων στα διαφορα τραπεζια που μπορει καθε μελος δωρεαν να εκθεσει προς πωληση! σε τιμες και παλι λογικες! και τελος γνωριμιες μεταξυ Συλλεκτων απο ολην την Επικρατεια! η και απο το Εξωτερικο.Τελος ο καθιερωμενος Καφες μετα!!! που ακουγονται διαφορες γνωμες και σχολια συλλεκτικου ενδιαφεροντος αλλα και γενικωτερα!Σιγουρα ολα αυτα δεν ειναι ολα! τελεια.Υπαρχουν δυστηχως οπως σε ολες τις ανθρωπινες  κοινωνικες εκδηλωσεις και διαφορα παρατραγουδα(ευτηχως λιγοστα!).Κανεις δεν αναγκασε καποιον να γινει μελος!Σιγουρα ομως πιστευω οτι πολλοι Συλλεκτες(μελη) εμαθαν και απεκτησαν πολλες γνωσεις και Αξιολογες Συλλογες!χαριν της ΠΝΕ!Πιστευω οτι πολλοι(μελη της ΠΝΕ) θα συμφωνησουν με τις θεσεις μου!Αν σκεφτουν αν Ωφεληθηκαν?και αν θελουν ας γραψουν τις γνωμες τους!(θετικες-αρνητικες).Μια παροιμια λεει!ολοι απεξω απο τον χορο πολλα τραγουδια ξερουν!!!Γιαννης Τασιοπουλος.                                                                                                               υγ.Τα διδακτρα δυστηχως οσοι δεν εχουν συγκροτημενη λογικη!!!δεν τα γλυτωνουν.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 14, 2014, 09:32:37 πμ »

Χρήστο... Διονύση... Γιάννη... . . . . . Είναι όντως έτσι.
Για ακόμη μια φορά, δεν υπάρχει πεδίο διαφωνίας με κανέναν... για τα παραπάνω.

ΑΛΛΑ...

( Το ρημάδι το αλλά )
( Σχεδόν παντού κολλά )
( Σαν αγριόχορτο συνεχώς πετιέται )
( Α το άτιμο... δε βαριέται ; )

Για την επαρχία δεν είδα κάποια πρωτοβουλία της ΠΝΕ, πέραν των δημοπρασιών online.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, έχασα και επεισόδια διότι δεν είμαι μέλος. Αν έχει γίνει κάτι εκτός Αθήνας, ας ενημερώσετε, είναι κρίμα να κάνω σκέψεις ... προτάσεις... αερολογίες....... . . . . . χωρίς λόγο  Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2014, 09:43:06 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 14, 2014, 10:31:53 πμ »

Κωστα μου εχεις δικιο! για τα παιδια εκτος Αθηνων,αλλα πιστευω ειναι τρομερα δυσκολο και ειδικα στις μερες μας κατι τετοιο.Θα μπορουσε ισως να γινει καποιος διαλογος για αυτο το θεμα απο το Διοικητικο Συμβουλιο της ΠΝΕ,που ειναι και οι Υπευθυνοι.σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences