Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Σεπτέμβριος 28, 2024, 09:28:28 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: δημοπρασια σε site  (Αναγνώστηκε 3268 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 06:35:23 μμ »

καλησπερα

Επειδη ασχολουμαι  με ρολογια τσεπης προσφατα  βρηκα σε εναν γαλλικο οικο δημοπρασιων (interecheres.κομ)  ρολογια επιτραπεζια και τσεπης  προς δημοπρατηση στις 21-22 μαρτιου, αλλα  επειδη  δεν εχω αγορασει ποτε απο δημοπρασιες εχω μια ερωτηση/απορια η οποια αφορα τα στοιχεια που μου ζητουν οι δημοπρατες.
Ενω εχω συμπληρωσει ονοματεπωνυμο  διευθυνση  τηλ κλπ.  μου ζητανε  να τους στειλω και ΙΒΑΝ  λογαριασμου
και φωτογραφια ταυτοτητας, ολα αυτα μεσω του email  τους.Υπαρχει περιπτωση απατης ή ετσι συμβαινει σε ολες τις δημοπρασιες ,ρωτω γιατι  ποτε δεν εχω αγορασει απο δημοπρασιες και επιπλεον αυτοι παιρνουν τα χρηματα απο το λογαριασμο μου μεσω του αριθμου λογαριασμου που εχω δωσει? και για paypal που τους ειπα μου ειπαν οτι δεν ειναι δεκτο.Ενημερωστε με εαν δεν σας ειναι κοπος γιατι για εμενα που δεν γνωριζω αυτα τα συστηματα μου φαινεται λιγο δυσκολο.
ευχαριστω
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:17:49 μμ »

δεν γινεται να σου παρει καποιος χρηματα απο ιβαν που εχεις δωσει.Γινεται μονο να σου βαλει χρηματα. Μπορεις μονο εσυ να τους πληρωσεις. Απλως κατα την αποψη μου νομιζω οτι θελουν να επιβεβαιωσουν οτι εισαι ενας αυθεντικος χρηστης και οχι καποιο bot. Στα νομισματα βεβαια μεχρι στιγμης δεν μου εχουν ζητησει για εγγραφη λογαριασμο αλλα συνηθως ζητανε references. Το πιθανοτερο ειναι να σου ζητανε σε πειρπτωση νικης να τους πληρωσεις μεσω τραπεζης.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:31:32 μμ »

Σε ευχαριστω για την απαντηση.
Δηλαδη  απλως ζητανε αυτα τα στοιχεια για να κανουν ταυτοποιηση/εξακριβωση στοιχειων, μαλλον γιατι θα εχουν πεσει πολλες σε ψευτικους αγοραστες , ετσι  υποθετω. (ταυτοτητα? λες να θελουν να παρουν δανειο? Μεγάλο χαμόγελο)
Απλως μου εκανε εντυπωση και λεω μισο λεπτο να ρωτησω....
Αν και βεβαια προκειται για μεγαλο οικο δημοπρασιων αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να κρυβεται απο πισω με τοσα που γινονται στον κοσμο Ντροπή
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:33:33 μμ »

Τα στοιχεια σου και φωτοτυπια της ταυτοτητας, ενταξει,ειναι λογικο.
Το IBAN ειναι τελειως κουφο, να το κανουν τι? αν  κερδισεις καποια δημοπρασια μπορει οντως να σου ζητησουν πληρωμη μεσω τραπεζης, αλλα γιατι θελουν απο πριν το ΙΒΑΝ?
Μονο αν εσυ θελεις να πουλησεις κατι μεσω αυτων, τοτε χρειαζεται το ΙΒΑΝ για να σου βαλουν τα χρηματα.
Ο αριθμος λογαριασμου δεν ειναι πολυ αθωο δεδομενο για να το δινουμε χωρις περισκεψη,ναι μεν δεν μπορουν να σου τραβηξουν λεφτα, αλλα μεσω αυτου γινεται το γνωστο PAKISTAN SCAM και καμποσες ακομα λαμογιες.
 Τωρα βεβαια αν ειναι μεγαλος και εγκυρος οικος,αλλαζει το πραγμα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:34:31 μμ »

διάβασε τους κανονισμούς αυτού του οικου δημοπρασιων.
εάν δεν  γνωρίζεις τα γαλλικά ,καλό θα είναι να προσέxεις .

http://faq.interencheres.com/knowledgebase/articles/158165-comment-d%C3%A9poser-un-ordre-d-achat-avec-interenchere
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:43:07 μμ »

σας ευχαριστω για τις απαντησεις  απο οτι καταλαβα ειναι παρακινδυνευμενο οποτε αναβαλεται γιατι σιγουρα οι εποχες ειναι επικινδυνες στο να δινεις τα στοιχεια απο εδω και εκει.
ευχαριστω.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:44:28 μμ »

Παλι καλα που δεν σου ζητησαν και πιστοποιητικο γεννησης και φορολογικη δηλωση.
Εγω φιλε αν ημουν στη θεση σου, δεν θα εστελνα ταυτοτητα. Η συνηθης πρακτικη ειναι να δηλωσεις σε απο ποιους αλλους 1-2 οικους εχεις αγορασει για να δουν αν εισαι φερεγγυος αγοραστης. Ολα τα αλλα ειναι περιττα και βλακειες.
Εκτος και να δημοπραττουνται οπλα, οπου εκει πια χρειαζονται στοιχεια ταυτοτητας, και ο οικος δεν ξερει τι θες να αγορασεις.
Συνηθως, οταν κερδιζεις κατι, ζητουν να καταθεσεις τα χρηματα σε λογαριασμο τους. Παυπαλ και πιστωτικες αποφευγονται απο πολλους. Αλλα ουτε και ο ΙΒΑΝ χρειαζεται. Τωρα στη δικη σου περιπτωση ποιος ξερει...
ΑΝ θες οπωσδηποτε να αγορασεις κατι απο εκει και αν εχεις ορεξη στειλτους ενα μαιλ και ρωτα τους τι τα θελουν ολα αυτα τα στοιχεια
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:54:48 μμ »

Αυτο θα πει συμφωνια αποψεων...
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:55:22 μμ »

εγω απλως νομιζα οτι ειναι ποιο απλες οι διαδικασιες, αλλα αφου ειδα οτι αυτοι ζητανε σοβαρα στοιχεια  τοτε ας τα αγορασουν αλλοι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences