Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:02:08 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρωσικη και Γερμανικες καρφιτσες (?)  (Αναγνώστηκε 6525 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 02:00:13 μμ »

Θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για τα παρακατω:

https://imageshack.com/a/itOq/1

Τα 2 γερμανικα αγοραστηκαν εναντι μικρου ποσου απο το Μοναστηρακι την δεκαετια του 80, το ρωσικο δεν θυμαμαι καν πως βρεθηκε στα χερια μου.

Θα με ενδιεφερε να μαθω για την ιστορια τους απο καποιον που γνωριζει απο τετοια πραγματα.
Αν χρειαστει να δωσω διαστασεις, βαρος κτλ ενημερωστε με ωστε να τα μετρησω.

Σας ευχαριστω

Νικος
Καταγράφηκε

Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 02:23:10 μμ »

To σοβιετικό είναι της Τάξης Πατριωτικού Πολέμου, δεύτερης κοπής (1985 και μετά), απ' αυτά που απονεμήθηκαν στους βετεράνους του Β΄ΠΠ.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 03:05:52 μμ »

Και οι λέξεις στη μετάφραση της google αντιστοιχούν σε "οικιακός πόλεμος", μάλλον εννοεί εμφύλιος
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 03:24:10 μμ »

οχι απαραιτητα... μαλλον εννοει τον πολεμο της πολης... πχ στο σταλινγκραντ.. που οι μαχες ηταν μεσα στην πολη... απο σπιτι σε σπιτι, απο γειτονια σε γειτονια...
θελουν ολα αυτα... και τα σοβιετικα.. γιατι εχει παρα μα παρα πολλα πλαστα.. ακομα και στα πολυ φτηνα μεταλλια και σηματακια!

και στα γερμανικα.. δεν ειναι γνωστης αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι μουφες! σορρυ.... Λύπη ισως ο giorgos_p σου πει περισσοτερα...
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 04:39:21 μμ »

Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες. Εκανα μια γρηγορη "ερευνα" στο google.
Το ενα απο τα 2 γερμανικα badges (αετος σε στεφανο) ειναι τυπος της luftwaffe για τους αλεξιπτωτιστες. Οσα του ιδιου τυπου παρατηρησα στο διαδικτυο μεσα απο καλης ποιοτητας φωτος και που αναφεροταν ως γνησια ειχαν καλυτερο definition απο το δικο μου το οποιο στο χερι φανταζει καπως "φτωχο" με την εννοια πως δειχνει σαν κακο, low definition cast, με πολυ χαμηλα και "αψυχα" αναγλυφα στα σχεδια του στεφανου. Ακομα, εχει διαφορα στο κουμπωμα στην πισω πλευρα σε συγκριση με οσα αλλα ειδα και που αναφεροταν ως γνησια.
Σχετικα με το αλλο γερμανικο, ακομα δεν εχω βρει αλλο ακριβως το ιδιο. Το σχεδιο αναφερεται ως eagle cap badge αλλα οσα γνησια ειδα εχουν διαφορετικου τυπου κουμπωμα απο το δικο μου και η πισω οψη τους ειναι αρκετα διαφορετικη του δικου μου.

Πιθανοτατα λοιπον και τα 2 γερμανικα ειναι replicas και μαλιστα χαμηλης ποιοτητας, δεν γνωριζω καθολου απο τετοια πραγματα αλλα οπως φαινεται μαλλον ειναι fakes.

Σχετικα με το σοβιετικο, βρηκα αρκετα του ιδιου τυπου στο διαδικτυο. Ειδα πως αναφερεται ως order of the patriotic war. Λογω του οτι εχει serial number πανω πιστευω πως ισως ειναι γνησιο. Δεν φαινεται να εχει σοβαρες διαφορες απο αλλα που ειδα και που αναφεροταν ως γνησια. Eχει ασημενιες ακτινες στο background οποτε ειναι second class συμφωνα με αυτα που διαβασα, τα first class ειχαν χρυσες ακτινες.

Ευχαριστω,

Νικος

* Κατεβασα τις κακης ποιοτητας φωτογραφιες και θα προσπαθησω να τις αντικαταστησω με αλλες, καλυτερες, τραβηγμενες με σοβαρη καμερα σε macro mode ωστε να μπορουμε να δουμε λεπτομερεια στις επιφανειες.*
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2014, 08:54:10 μμ από Helios » Καταγράφηκε

giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 12:42:43 πμ »

Δε βλέπω ακόμη φωτογραφίες, αλλά...

Και οι λέξεις στη μετάφραση της google αντιστοιχούν σε "οικιακός πόλεμος", μάλλον εννοεί εμφύλιος

μεταφράζεται σε Πατριωτικός Πόλεμος, εννοεί τον Β' Παγκόσμιο!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 11:19:26 πμ »

Αγαπητε φιλε Γιωργο ηλπιζα εξαρχης σε απαντηση σου, διαβαζω τα posts σου, βλεπω πως εχεις εξειδικευμενες γνωσεις σε αυτα τα πραγματα, μπραβο σου.

Οι καλυτερες φωτος που μπορω να εχω αυτην την στιγμη ειναι αυτες εδω:

https://imageshack.com/a/fEPq/1

Αν θεωρεις πως ειναι αρκετες και πως μπορεις να βγαλεις ακρη, καλως. Καλυτερες φωτος δεν θα μπορεσω να δημοσιευσω τουλαχιστον μεχρι τις αρχες τις επομενης εβδομαδας καθως θα λειπω απο το σπιτι απο αυριο και την στιγμη αυτη δεν εχω προσβαση σε καποια σοβαρη φωτ. μηχανη.

Ειμαι σχεδον σιγουρος πως τα γερμανικα θα αποδειχθουν πως ειναι replicas αλλα η γνωμη καποιου εμπειρου ειναι αυτο που μετραει.

Ευχαριστω,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2014, 02:04:39 μμ από Helios » Καταγράφηκε

giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 02:22:23 μμ »

Νίκο, το σοβιετικό είναι το Μετάλλιο Πατριωτικού Πολέμου Β' Τάξης, όπως είπε ο Mefisto. Θεσμοθετήθηκε κατά τον Β' ΠΠ και απονέμονταν για πράξεις ανδρείας, με συγκεκριμένα κριτήρια. Το 1985, στα 40 χρόνια από το τέλος του πολέμου, αποφασίστηκε ότι θα απονέμονταν σε όλους τους εν ζωή βετεράνους.

Τα αριθμημένα από το 823 μέχρι το 451,155 "πρόλαβαν" το τέλος του πολέμου στην Ευρώπη. Το 957,940 απονεμήθηκε το 1970, ενώ από το 984,586 και μετά είναι κοπές από το 1985 μέχρι το 1992. Φυσικά η "πτώση" του στάτους του είναι εμφανής. Από μετάλλιο ανδρείας έφτασε να είναι αναμνηστικό, επηρεάζοντας και την τιμή. Το συγκεκριμένο φαίνεται εντάξει. Υπάρχουν κόπιες, αλλά έχουν να κάνουν με τα πολύ πιο ακριβά και συλλεκτικά της περιόδου το Β' ΠΠ. Όπως και να 'χει, είναι πραγματικά όμορφο μετάλλιο.

Για τα γερμανικά τώρα. Δυστυχώς είναι και τα δυο χυτές κόπιες. Ο αετός υποτίθεται πως θα ήταν για τα πηλήκια και τα δίκωχα των SS, τα πάντα όμως είναι λάθος. Χρώμα, κούμπωμα, αλλά και κατασκευή. Τα αυθεντικά είναι όλα πρεσσαριστά, τα χυτά είναι ο ευκολότερος τρόπος κατασκευής μιας κόπιας, καθώς η κατασκευή ενός καλουπιού είναι ευκολότερη από αυτήν μιας μήτρας.

Το διάσημο των αλεξιπτωτιστών υπολείπεται όντως πολύ της ποιότητας των αυθεντικών. Είναι επίσης χυτό απ' όσο βλέπω και δεν έχω ξαναδεί τέτοιο κούμπωμα, με αποσπώμενη καρφίτσα.

Το Μοναστηράκι εξακολουθεί πάντως να προσφέρει εξαιρετικά κακής ποιότητας αντίγραφα... Γενικά στο 99,9% των περιπτώσεων αν κάτι φαίνεται ενδιαφέρον είναι κόπια, τα υπόλοιπα θα είναι κατά βάση υπερτιμημένα μειωμένης ζήτησης κομμάτια. Στα έγγραφα και στις φωτογραφίες ίσως να εμφανίζονται ενίοτε μερικές καλές ευκαιρίες.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 02:25:42 μμ »

Φιλε Γιωργο σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου.

Με εκτιμηση,

Νικος
Καταγράφηκε

giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 02:27:54 μμ »

Χαρά μου, Νίκο!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences