Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:07:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βρετανικό δίχτυ παραλλαγής  (Αναγνώστηκε 1561 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 02:01:22 πμ »

Ένα βρετανικό δίχτυ παραλλαγής για το πρόσωπο (face veil) από τη συλλογή μου. Συνήθως παρουσιάζεται και αποδίδεται σαν "αλεξιπτωτιστών", ανεβάζοντας την αξία του, αν και στην πραγματικότητα χρησιμοποιήθηκε και από άλλους σχηματισμούς.

Η ανεβασμένη αξία του τα τελευταία χρόνια έχει δυστυχώς οδηγήσει στα αναμενόμενα. Η πλειοψηφία όσων προσφέρονται προς πώληση είναι είτε αντίγραφα είτε μεταπολεμικά βρετανικά ή ξένα υποδείγματα.



Ο τρόπος για να διακρίνει κανείς ένα της περιόδου του Β' ΠΠ από ένα μεταπολεμικό ή ένα αντίγραφο, βρίσκεται στην πλέξη. Ναι, ξέρω... Η συλλογή στρατιωτικών αντικειμένων σε κάνει ειδικό στα υφάσματα, τις κλωστές και στις ραφές...  Στριφογύρισμα ματιών  Σαρκασμός

Οι άκρες δεν είναι ενισχυμένες, αλλά ίδιες με τις εσωτερικές κλωστές, που είναι τυλιγμένες με πολύ λεπτό νήμα και διασταυρώνονται με επίσης αρκετές λεπτότερες. Αν έχει κανείς στο μυαλό του αυτό το σχέδιο, βαδίζει -προς το παρόν τουλάχιστον- σε ασφαλές μονοπάτι...



Μια πιο "καλλιτεχνική" με έναν κόκκινο μπερέ του 1943, ίσως το πιο ανέλπιστο εύρημά μου μέχρι στιγμής.



Μερικές εποχής, με τις διάφορες χρήσεις του:

Η "κανονική":



Η "συνηθισμένη", σαν κασκόλ. Γι αυτό είναι γνωστό και σαν "camo scarf".



Για προστασία από τον ήλιο...


... Ακόμη και σαν μπαντάνα. Πρωτοποριακός ο κύριος για την εποχή του:
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences