Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:53:53 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μια βοηθεια με αναμνηστικο 2 ευρω...!!!  (Αναγνώστηκε 6164 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 10:31:54 μμ »

καλησπερα σε ολους! χρειαζομαι την βοηθεια σας για ενα περιεργο αναμνηστικο 2 ευρω που επεσε στα χερια μου!

ειναι αυτο με τον Ερασμο.. το ολλανδικο του 2011...

ο εσωτερικος δισκος αντι να ειναι χρυσοκιτρινος... σαν τα αλλα που εχω... αυτος ειναι ελαφρα χρυσοκοκκινος... οχι κατι ιδιαιτερο αλλα φαινεται πολυ σε σχεση με αλλα 2 ευρα!

αυτο που με παραξενευει ομως ειναι το βαρος του! μεσα στο ιντερνετ λεει οτι τα 2 ευρα ειναι 8.50 γραμμαρια!

εχω δει και 2 ευρα με 8.46 κτλ.. αλλα πιθανον να παιζει η ζυγαρια....

το 2ευρω ομως με τον ερασμο που εχω ειναι 8.41 γραμμαρια! ειναι οκ αυτο;

η περιμετρικη γραφη που ειναι το ευκολο να ξαχωρισεις το πλαστο απο το γνησιο... ειναι οκ! αλλα το χρωμα του δισκου σε συνδιασμο με το βαρος με προβληματιζει!

το νομισμα ειναι σε πολυ καλη κατασταση!!!

παιζει να ειναι πλαστο; προσωπικα δεν το νομιζω... αλλα στο χερι οσοι το επιασαν, μαζι κι εγω.., φαινεται ελαφρυτερο..
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 11:03:42 μμ »

Το ειδαμε και αυτο!!! Το Νικο να ζηταει βοηθεια!!!  Έκπληξη Έκπληξη Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 11:05:45 μμ »

Και ως νεοπας χωρις φωτογραφια Γλώσσα
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 11:34:11 μμ »

Το ειδαμε και αυτο!!! Το Νικο να ζηταει βοηθεια!!!  Έκπληξη Έκπληξη Σαρκασμός Σαρκασμός

ειναι να μη γελαμε? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 11:46:33 μμ »

Χο χο χο καποιος χακαρε τον λογαριασμο του εξωγηινου και μας κανει πλακα... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 11:58:54 μμ »

χαχαχαχαχαχα οχι παιδια... εγω ειμαι! μα δεν τα ξερω κι ολα! ειναι απειρα αυτα που δεν ξερω και ελαχιστα αυτα που γνωριζω..

δυστυχως φωτο δεν μπορω να βαλω.. δεν εχω φωτογραφικη και το κινητο μου παρουσιασε καποιο προβλημα!

φορτηζε απο το κομπιουτερ.. και μου εκαναν δωρο εναν ανταπτωρα για να το φορτηζω απο την πριζα... ελα μου ομως που απο τοτε.. δεν λειτουργει πια ο συγχρονισμος με το κομπιουτερ μου.. και δεν αναγνωριζει το ενα το αλλο;;; ξανακατεβασα προγραμμα.. αλλα τιποτα! οποτε.. Λύπη

το νομισμα μου το εωσε ο κολητος μου! το πηρε ρεστα και μου το κρατησε.. κι αυτος το βρισκει στο χερι ελαφρυτερο!

αυτο που ζηταω ειναι.. αν το εχει το νομισμα κανεις... τι βαρος του βρισκει και πως ειναι σε χρωμα ο εσωτερικος δισκος!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 10:49:12 πμ »

αυτο που ζηταω ειναι.. αν το εχει το νομισμα κανεις... τι βαρος του βρισκει και πως ειναι σε χρωμα ο εσωτερικος δισκος!
Τι με βάζεις να κάνω τώρα Νίκο, αλλά χαλάλι σου! Λοιπόν ο εσωτερικός δίσκος είναι χρυσοκίτρινος, όπως σ' όλα τα 2ευρα (κοινά και αναμνηστικά) το βάρος 8,50 γρ. κανονική διάμετρος 25,75 mm και πάχος 2,2 mm. Τώρα θα πω μια κουταμάρα, μήπως από την πολλή χρήση, κακή τοποθέτηση (δίπλα σε μονόλεπτα, δίλεπτα) πήρε αυτό το χρώμα. Το δικό σου φαντάζομαι ότι είναι αυθεντικό γιατί οι παραχαράκτες συνήθως φτιάχνουν τα κοινά 2ευρα και όχι τα αναμνηστικά που χρειάζεται άλλη χάραξη και συνεπώς περισσότερα έξοδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2014, 12:36:30 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 12:31:33 μμ »

Δίευρα υπάρχουν πλαστά!
Απο τα χέρια μου έχουν περάσει πολλά, ειδικά πρίν πιάσουν μια συμορία παραχαρακτών νομισμάτων Ευρώ στην Θεσσαλονίκη.
Τότε (πρίν 2 χρόνια), με το που τα έπιανα στα χέρια μου, τα έδινα αμέσως.
Το χαρακτηριστικό τους, ήταν η διαφορά στο βάρος και ο διαφορετικός ήχος στον "πάγκο".
Δεν ενδιαφέρωμαι για τα Ευρώ σαν συλλέκτης, αλλά απο εδώ και πέρα θα τα κρατώ (σαν ενθύμιο).
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 11, 2014, 06:48:29 μμ »

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, το βάζω εδώ...
Βρήκα σε ένα blog (σε αυτό) , τα παρακάτω στοιχεία... είναι δυνατόν η Γερμανία να έχει βγάλει το θέμα για το αναμνηστικό της δίευρο 2021 από τώρα Απορία






ΧΩΡΑ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΘΕΜΑ: ΣΑΞΩΝΙΑ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΡΜΑΤΩΝ: ΑΓΝΩΣΤΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 2016


ΧΩΡΑ: ΙΣΠΑΝΙΑ
ΘΕΜΑ: Η ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΣΕΓΟΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΔΡΑΓΩΓΕΙΟ ΤΗΣ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΡΜΑΤΩΝ: ΑΓΝΩΣΤΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 2016


ΧΩΡΑ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΘΕΜΑ: ΡΗΝΑΝΙΑ - ΠΑΛΑΤΙΝΑΤΟ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΡΜΑΤΩΝ: ΑΓΝΩΣΤΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 2017


ΧΩΡΑ: ΙΣΠΑΝΙΑ
ΘΕΜΑ: ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΟΒΙΕΔΟ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΣΤΟΥΡΙΑΣ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΡΜΑΤΩΝ: ΑΓΝΩΣΤΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 2017


ΧΩΡΑ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΘΕΜΑ: ΒΕΡΟΛΙΝΟ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΡΜΑΤΩΝ: ΑΓΝΩΣΤΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 2018


ΧΩΡΑ: ΙΣΠΑΝΙΑ
ΘΕΜΑ: Η ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΣΑΝΤΙΑΓΚΟ ΝΤΕ ΚΟΜΠΟΣΤΕΛΑ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΡΜΑΤΩΝ: ΑΓΝΩΣΤΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 2018


ΧΩΡΑ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΘΕΜΑ: ΣΑΞΩΝΙΑ - ΑΝΧΑΛΤ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΡΜΑΤΩΝ: ΑΓΝΩΣΤΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 2019


ΧΩΡΑ: ΙΣΠΑΝΙΑ
ΘΕΜΑ: Η ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ ΑΒΙΛΑ, ΤΑ ΤΕΙΧΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΗΣ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΡΜΑΤΩΝ: ΑΓΝΩΣΤΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 2019


ΧΩΡΑ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΘΕΜΑ: ΘΟΥΡΙΓΓΙΑ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΡΜΑΤΩΝ: ΑΓΝΩΣΤΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 2020


ΧΩΡΑ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΘΕΜΑ: ΒΡΑΔΕΜΒΟΥΡΓΟ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΕΡΜΑΤΩΝ: ΑΓΝΩΣΤΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ: 2021
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 11, 2014, 07:21:33 μμ »

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, το βάζω εδώ...
Βρήκα σε ένα blog (σε αυτό) , τα παρακάτω στοιχεία... είναι δυνατόν η Γερμανία να έχει βγάλει το θέμα για το αναμνηστικό της δίευρο 2021 από τώρα Απορία


Μάλιστα, κύριε Διονύση. Και όχι μόνο.
Για τα 2ευρα μέχρι το 2021, για τα χρυσά 20ευρα μέχρι το 2015 και για τα χρυσά 100ευρα μέχρι το 2018.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 11, 2014, 08:56:56 μμ »

φυσικα! τα 2 ευρα ανηκουν στην σειρα με τις ομοσπονδες περιοχες που αποτελουν το γερμανικο κρατος! ετσι εκαναν το πλανο τι θα βγαλουν ποτε!

το ιδιο ειχαν και οι ΗΠΑ με τα state quarters,  αλλα και τα precidential dollars... πχ...

αλλα για να μην παω τοσο μακρια... θα σου δωσω παραδειγμα που αφορα την ελλαδα και αλλα 4 κρατη που ειχαν κοινο νομισματικο προγραμμα και εκει ηταν και γνωστα ακομα και τα σχεδια των μελλοντικων νομισματων!

απο το 1992 μεχρι το 1996 5 κρατη (Αυστραλια, Καναδας, Γαλλια, Αυστρια, Ελλαδα), εκαναν μια συμφωνια για κοπη νομισματων αναμνηστικων αργυρων και χρυσων για να τιμησουν τα 100 χρονια των ολυμπιακων αγωνων!

καθε χρονο λοιπον ενα κρατος απο αυτα εκοβε την σειρα του... αν θυμαμαι καλα.. εγραψα τα κρατη μεσασ την παρενθεση ετσι οωπς πηγαιναν τα χρονια!

φυσικα τα κερματα μπορουσες να τα παρεις απο την τραπεζα της ελλαδος... ασχετα αν ηταν αυστραλεζικα ή καναδεζικα κτλ! στο λεω γιατι εχω ολα τα ασημενια και ειναι πανεμορφα!!!

τελευταια αφησαν εσκεμενα την ελλαδα... ωστα το 1996 οπου ηταν τα 100 χρονια των ολυμπιακων αγωνων... να τιμωταν και η χωρα μας... και συναμα να ειχε και κανονικα ολυμπιακα νομισματα μιας κια το ειχαν σιγουρο οτι θα περναμε εμεις τους ολυμπιακους αγωνες... (η coca cola ειχε ομως αλλα σχεδια...).

η σειρα ολοκληρωθηκε αλλα εχω το προσπεκτους απο το 1991-92 που εχει ολα τα κερματα μεσα! ετσι λοιπον ηξερα το σχεδιο που θα εβγαζε η ελλαδα 5 χρονια πριν το βγαλει!

Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 29, 2014, 02:50:33 μμ »

Για να καταλάβεις, Διονύση μου, τι σημαίνει οργάνωση σήμερα παρέλαβα (σαν μέλος) το έντυπο του γερμανικού νομισματοκοπείου στο οποίο πέραν των άλλων αναφέρει:
Προεπισκόπιση του Νομισματικού προγράμματος 2015:
- Αναμνηστικό 2ευρω Εσσεν (30.01.2015)
- Συλλεκτικά 10ευρα νομίσματα:
  α. Παραμύθια του Grimm "Η ωραία κοιμωμένη" (12.02)
  β. 200 χρόνια από τη γέννηση του Otto von Bismark (26.03)
  γ. 150 χρόνια γερμανική εταιρεία έρευνας και διάσωσης (07.05)
  δ. 1000 χρόνια "Λειψία" (02.07)
  ε. 500 χρόνια από τη γέννηση του Lucas Granach του νεώτερου (01.10)
- 20 ευρώ χρυσό Γερμανικό δάσος "Linde" (26.06)
- 100 ευρώ χρυσό Παγκόσμια κληρονομιά Unesco "Ανω Κοιλάδα του Ρουρ" (01.10)
Δηλαδή λεπτομερή ανάλυση του προγράμματος του 2015
Κάτι παραπλήσιο και από το αυστριακό νομισματοκοπείο σχετικό με την έκδοση σειράς 5 ασημένιων 10ευρω αφιερωμένων σε πέντε πόλεις που κοστίζει το καθένα 29.70 ευρώ και ειδική τιμή με μεγάλη έκπτωση για τα μέλη τους. Κάτι σαν τη δική μας χώρα δηλαδή! Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 29, 2014, 05:18:21 μμ »

Διονύση(teutates), τι λες για τα 10ευρα της Αυστρίας; Θα παραγγείλουμε;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences