Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 07:52:27 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτιμηση παρακαλω;;;!  (Αναγνώστηκε 4202 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
elena1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 68


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 04:56:39 μμ »

παιδια τη βοηθεια σας παρακαλω...ξερει καποιος πληροφοριες σχετικα με αυτο το χαρτονομισμα;;
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 05:20:58 μμ »

Έλενα δεν φαίνεται κανένα χαρτονόμισμα, δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο δε μένα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Double eagle
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 148



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 05:33:42 μμ »

οχι δεν φαινεται τπτ!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 10:09:52 μμ »

ελενα μου η φωτο;; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
elena1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 02:00:58 μμ »

θα προσπαθησω ξανα..
Καταγράφηκε
elena1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 02:13:46 μμ »

τωρα??
Καταγράφηκε
elena1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 02:20:09 μμ »

και η αλλα πλευρα...
ποιος ξερει πληροφοριες σχετικα??
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 02:31:42 μμ »

100 ρουβλια 1910 ρωσσια τιποτα ιδιαιτερο σε αξια (κατω απο  4-5 ευρω),αυτα τα λιγα... για τα υπολοιπα ο νικος...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 03:09:39 μμ »

Ελενα μου τι κανεις; καλα; Χαμόγελο

οπως σωστα ειπε ο Κωστας ειναι Ρωσικο χαρτονομισμα των 100 ρουβλιων! δυστυχως δεν ειναι σε καλη κατασταση... αυτα τα βρισκεις ακομα κι ακυκλοφορητα ή ΑU, ΧF.. πολυ φτηνα!

πανω γραφει 1910.... αλλα δεν ειναι αυτη η ημερομηνια του.... Κλείσιμο ματιού ειναι το ποτε βγηκε το πρωτο...

οι υπογραφες που εχει πανω ανηκουν στον διοικητη της τραπεζας Ι. Ρ. Shipov και του ταμια P. Baryshev

O Shipov ηταν απο το 1914 εως το 1917. την υπογραφη του ταμια την βλεπουμε και στον προηγουμενο διοικητη..τον Konshin που ηταν απο το 1909 εως το 1914. πιθανολογω λοιπον (αν και δεν ειναι απαραιτητο μιας κι εχουμε 10 διαφορετικες υπογραφες ταμιων που ειναι κοινες και στους δυο διοικητες !!) οτι τυπωθηκε καπου το 1914-1915.

Ο αριθμος σειρας ξεκιναει με το γραμμα E; νομιζω αυτο βλεπω... αν ειναι ετσι το χαρτονομισμα τυπωθηκα απο την τσαρικη κυβερνηση! βλεπεις σε ολα αυτα τα τσαρικα με υπογραφη shipov... εχουμε ακομα κι εκει ποικιλιες... μπορει να ειναι ακριβως το ιδιο αλλα να κοπηκαν ειτε απο την τσαρικη κυβερνηση, ειτε απο την προσωρινη κυβερνηση οταν παραιτηθηκε ο Τσαρος, ή και απο τις σοβιετικες αρχες μεχρι να κοπει νεα σειρα... καθαρα δικη τους..

τα χαρτονομισματα αυτα.. κανονικα ειχαν τεραστια αξια χρηματικη..και τυπωθηκαν για τις αναγκες του πολεμου τοτε.. (Α΄παγκοσμιος) αλλα λογο πλυθωρισμου.. εχασαν την αξια τους και ακομα και σημερα βρισκεις δεσμιδες ολοκληρες με ακυκλοφορητα χαρτονομισματα!

παρολα αυτα παραμενει ομορφο και εντυπωσιακο σε μεγεθος! Χαμόγελο


σε περιπτωση που αναρωτιεσαι ποια ειναι πανω.. ειναι η Τσαρινα, Μεγαλη Αικατερινη! Χαμόγελο


χχμμ... αντε να πω παραπανω πληροφοριες... χαχαχαχα

το χαρτονομισμα αυτο.. το συνανταμε με 2 μονο διαφορετικες υπογραφες διοικητη! (αλλα χαρτονομισματα εχουν 4 διαφορετικες...). και τους αναφερα παραπανω!

ομως εχουμε και ποικιλιες στις υπογραφες των ταμιων!

στον Konshin εχουμε 18 διαφορετικες υπογραφες ταμιων ενω στον Shipov εχουμε 13 διαφορετικες υπογραφες, αλλα εκει εχουμε το αλλο που ειπα.. ποια κυβερνηση εκοψε τι... (μιλαω μονο για αυτα με υπογραφη Shipov!!! οκ; ).

για τα 100 ρουβλια Shipov εχουμε:

αν ο αριθμος σειρας ξεκιναει απο Д, Ε ή З (με δευτερο γραμμα μεχρι και το Л) ειναι της τσαρικης κυβερνησης.
αν ο αριθμος σειρας ξεκιναει απο το 3 (με δευτερο γραμμα ενα απο τα υπολοιπα του αλφαβητου...), И ή Κ (το δευτερο γραμμα μεχρι το Η) ειναι της προσωρινης κυβερνησης!
αν ο αριθμος σειρας ξεκιναει απο το Κ (με δευτερο γραμμα ενα απο τα υπολοιπα του αλφαβητου), Л ή Μ (τυπωθηκαν μεχρι Η σαν δευτερο γραμμα! ), ειναι της σοβιετικων αρχων!

υπογραφες ταμιων που βρισκουμε...

με ονομα διοικητη Konshin:

A. Afanasyev, P. Barishev, Brut, Βurlakov, Chihirzhin, Gavrilov, G. Ivanov, P. Koptielov, Y. Metc, Mihieyev, Morozov, Naumov, Ovchinnikov, Rodionov, Sofronov, F. Shmidt, A. Trofimov, E. Zhihariev.

με ονομα διοικητη Shipov:

A. Afanasyev, P. Barishev, Bogatirev, Chihirzhin, Gavrilov, Ivanov, Metc, Υ. Metc, Morozov, Ovchinnikov, Rodionov, Sofronov, F. Shmidt.

χαμος ε;; χαχαχαχαχα δεν ξερω ποσοι εδω προσπαθουν να μαζεψουν ακομα και με υπογραφες ταμιων... ουτε ο κραους δεν τα εχει αυτα μεσα οποτε δεν ειναι ιδιαιτερως γνωστα! παντως υπαρχουν παρα πολλες ποικιλιες στα τελευταια τσαρικα χαρτονομισματα σε οτι αφορα τις υπογραφες! προσπαθω να τα μαζεψω αλλα...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:46:06 μμ »

Αγαπητε Νικο τα τσαρικα χαρτονομισματα ειναι σιγουρα πανεμορφα αλλα ειδικα του τσαρου Νικολαου του δευτερου μοιαζουν πολυ με τα δικα μας κατοχικα.υπαρχουν χιλιαδες ποσοτητες και ποικιλιες οπως πολυ σωστα ανεφερες!ειδικα στην αρχη της γερμανικης κατοχης ο κοσμος μονολογουσε!!!Γιναν τα λεφτα μας ρουβλια!!!Σε χαιρετω και ευχομαι να συλλεξεις ολες τις περιεργες αυτες ποικιλιες.γιαννης.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 04:44:33 μμ »

δυσκολο ειναι γιαννη μου... αλλα ελπιζω...

ναι, γινεται χαμος με αυτα.. αλλα σε χειροτερη κατασταση ειναι τα γερμανικα χαρτονομισματα της περιοδου 1920-23 και περισσοτερο τα του 1922 και 1923! δεν προλαβαινε το κρατικο τυπογραφειο και ειχε δωσει αδεια σε πληθωρα ιδιωτικων! εκει να δεις.... μονο με ενα χαρτονομισμα μπορει να κανεις συλλογη! εχω λιστα με ολα τα ιδιωτικα τυπογραφεια και τι γραμματα χρησιμοποιουσαν για να ξεχωριζουν! μιλαμε για πολλα οχι 5-10... αλλα για κοντα 240!

στα ρωσικα ευτυχως εχουμε μονο τις υπογραφες.. ενω στα γερμανικα... και τι δεν εχουμε! χαχαχαχα

δνε εχω πολλα τσαρικα.. αλλα.. ποιος ξερει... ισως μια μερα... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
elena1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 05:30:44 μμ »

φιλε Νικο εχω μεινει αφωνη!!μαλλον εισαι ο πλεον ειδικος αφου ξερεις τοσα πολλα σχετικα με αυτο..ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..κ εγω με τη σειρα μου θα τις μεταφερω στη φιλη μου,που το πηρε απο το θειο της πριν χρονια κ με ρωτουσε την αξια του!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences