Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:11:57 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τι γινεται με την Αμφιπολη κ τα ευρηματα?  (Αναγνώστηκε 30661 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχαέλα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 184


κανε οτι αγαπας!


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:41:15 πμ »

γνωριζει καποιος κατι για τον μεγαλοπρεπη ταφο???τοσο καιρο θα τον ειχα ξεθαψει μονη μ χαχαχα μα γτ καθυστερουν???τι παιζει? Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2014, 12:15:58 πμ »

Και εγω εχω απορια Μιχαελα. Τι στο καλο τοση σιωπη?? Περιεργο. Ειναι υποχρεωση των αρχαιολογων να ενημερωνουν τον κοσμο για την εκβαση των ανασκαφων κ τετοια σιωπη ειναι απαραδεκτη. Κατι υποπτο παιζει. Ο Τζιτζικωστας εδωσε 500.000 ευρω για να συνεχιστουν οι ανασκαφες. Αν υπαρχει εστω ενας αρχαιολογος μελος του στεκιου κ γνωριζει τι μυστηριο παιζει,ας σπασει τη σιωπη του.
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2014, 06:39:23 πμ »

....κάνουν τη μοιρασιά...
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 01, 2014, 09:03:44 πμ »

γνωριζει καποιος κατι για τον μεγαλοπρεπη ταφο???τοσο καιρο θα τον ειχα ξεθαψει μονη μ χαχαχα μα γτ καθυστερουν???τι παιζει? Αναποφασιστικότητα

γιατι ταφος?? 
ποια στοιχεία υπάρχουν που επιστημονικά  τεκμηριώνουν
ότι  πρόκειται για τάφο ??
κανένα μέχρι σήμερα νομίζω .
ας είμαστε  λιγάκι πιο προσεκτικοί.

Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2014, 01:51:08 μμ »

Το "ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι" τι σημαινει; ενοχληθηκες μηπως  σηκωθει ο νεκρος; Μεγάλο χαμόγελο
Παραθετω τμημα του αρθρου του ιδιου του δημαρχου που βρισκεται στις ανασκαφες:

Τα μέχρι τώρα ευρήματα τεκμηριώνουν και αποκαλύπτουν την ύπαρξη ενός μεγάλου και σημαντικού τάφου που οι διαστάσεις του και τα υλικά κατασκευής του δεικνύουν τη σημαντικότητα του τάφου. Μέχρι αυτή τη στιγμή έχουν αποκαλυφθεί περίπου τα 2/3 του κυκλικού ταφικού περιβόλου ο οποίος είναι στη βάση μιας τεράστιας τούμπας (τύμβου) ύψους 25 μ. και έχει μήκος (περίμετρο) συνολικά 500 μ., διάμετρο 160 μ, ύψος 3 μ., και είναι δομημένος εσωτερικά με πωρόλιθο 1 μ. πάχους και εξωτερικά επικαλύπτεται με μαρμάρινους ορθοστάτες θασιακής προέλευσης και αρίστης κατασκευής και τέχνης.

Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 01, 2014, 02:33:18 μμ »

Το "ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι" τι σημαινει; ενοχληθηκες μηπως  σηκωθει ο νεκρος; Μεγάλο χαμόγελο
Παραθετω τμημα του αρθρου του ιδιου του δημαρχου που βρισκεται στις ανασκαφες:

Τα μέχρι τώρα ευρήματα τεκμηριώνουν και αποκαλύπτουν την ύπαρξη ενός μεγάλου και σημαντικού τάφου που οι διαστάσεις του και τα υλικά κατασκευής του δεικνύουν τη σημαντικότητα του τάφου. Μέχρι αυτή τη στιγμή έχουν αποκαλυφθεί περίπου τα 2/3 του κυκλικού ταφικού περιβόλου ο οποίος είναι στη βάση μιας τεράστιας τούμπας (τύμβου) ύψους 25 μ. και έχει μήκος (περίμετρο) συνολικά 500 μ., διάμετρο 160 μ, ύψος 3 μ., και είναι δομημένος εσωτερικά με πωρόλιθο 1 μ. πάχους και εξωτερικά επικαλύπτεται με μαρμάρινους ορθοστάτες θασιακής προέλευσης και αρίστης κατασκευής και τέχνης.



αστειάκια ντόκτορ
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 02, 2014, 07:15:14 μμ »

....κάνουν τη μοιρασιά...
Νικοοοοο.... Έκπληξη...!!
ντροπη τι υπονοεις?.. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2014, 12:31:42 μμ »

....κάνουν τη μοιρασιά...
Νικοοοοο.... Έκπληξη...!!
ντροπη τι υπονοεις?.. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Δεν υπονοώ, το εννοώ...
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 04, 2014, 02:14:21 μμ »

Δεν είναι η πρώτη φορά, αν ψάξετε λίγο τι παίζει με αρχαία ευρήματα και ειδικότερα τάφους θα φρίξετε
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 04, 2014, 02:31:31 μμ »

Δεν είναι η πρώτη φορά, αν ψάξετε λίγο τι παίζει με αρχαία ευρήματα και ειδικότερα τάφους θα φρίξετε

Δώσε μου υλικό να ψάξω, ανυπομονώ.
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 04, 2014, 02:40:08 μμ »

Δεν είναι η πρώτη φορά, αν ψάξετε λίγο τι παίζει με αρχαία ευρήματα και ειδικότερα τάφους θα φρίξετε

Δώσε μου υλικό να ψάξω, ανυπομονώ.


Να σου δώσω εγώ.

Όλα αυτά τα Αρχαία που βλέπεις  στο εξωτερικό, τα έχει βρει ο κάθε  κυρ Μήτσος της υπαίθρου. Υπάρχουν πολλοί Μήτσοι και ξέρουν το κύκλωμα. Είναι γεωργοί, κτηνοτρόφοι, κλπ. Είναι ο δικός σου παππούς και ο δικός μου.
Μπορεί να μη ξέρουν να διαβάζουν Ελληνικά,  αλλά ξέρουν άπταιστα άλλες γλώσσες.
Επιπλέον είναι οργανωμένοι, στελέχη της παγκόσμιας μαφίας και φοβεροί διακινητές. Ποόσοι είναι αυτοί?Ολοι οι κάτοικοι της υπαίθρου και όχι μόνο.
Αυτοί είναι οι φταίχτες.

Μη νομίζετε, από την άλλοι υπάρχουν οι καλοί και γνήσια μορφωμένοι. Αυτοί είναι οι αγνοί. Ευτυχώς. Οι προστάτες μας...



Ευτυχώς όμως που υπάρχουν και οι άλλοι.......
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2014, 03:28:36 μμ »

Αν είναι έτσι Νίκο όπως τα λες, τότε είναι εμετικό και αηδία... Να χρηματίζεσαι πάνω στα αρχαία;;; Η μεγαλύτερη ανοησία.. Να του κόψω το κεφάλι αν κάνει τέτοιες μαλακίες...
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 04, 2014, 06:36:03 μμ »

Γνωστά και λυπηρά όλα αυτά Νίκο, εγώ άλλο ρώτησα, για την επίσημη αρχαιολογία θέλω να μάθω.
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 04, 2014, 08:42:45 μμ »

Γνωστά και λυπηρά όλα αυτά Νίκο, εγώ άλλο ρώτησα, για την επίσημη αρχαιολογία θέλω να μάθω.
Δεν υπάρχει ούτε επίσημη ούτε ανεπίσημη αρχαιολογία, ενα μπάχαλο υπάρχει. σχετικά με αυτό που με ρωτάς αν θέλεις να διαπιστώσεις πάρε τηλέφωνο σε κάποιο "επίσημο" φορέα να αναφέρεις παραμέληση αρχαιοτήτων κι αν βρείς ανταπόκριση γράψε μου..
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 04, 2014, 09:20:18 μμ »

Την γνωρίζω την αδιαφορία αγαπητέ. Παρακολούθησα αρκετά επεισόδια του Χαρδαβέλλα, ειδικά με τον Ζαχόπουλο στην Χίο κι ενα άλλο περιστατικό που βρήκε κάποιος σε μια σπηλιά μαζεμένα αρχαία και δεν ενδιαφερόταν κανείς, έχουν τυπωθεί στην μνήμη μου ανεξίτηλα. Καταραμένε Ζαχόπουλε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences