Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:16:04 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αμυγδαλεκτομή  (Αναγνώστηκε 6748 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:42:02 μμ »

Καλησπέρα!! Έχει κάνει κανείς αφαίρεση των αμυγδαλών?? Να μου πει 5 πραγματάκια... Στο ιντερνετ λένε ότι δεν πονάει πολύ μετά την επέμβαση, ότι έχεις τάση για βήχα και εμετό αλλά δεν πρέπει ούτε να βήξεις όυτε να κάνεις εμετό, θα ήθελα να μου πει την εμπειρία του κάποιος που να έχει κάνει αμυγδαλεκτομή, γιατί με ταλαιπωρούν πάρα πολύ, πάνω από 5 φορές τον χρόνο παθαίνω οξεία ή απλή αμυδαλίτιτα και έχω και προβληματάκι στην καρδια και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω, μετά από συμβουλή και του καρδιολόγου!! Εδώ και 1,5 μήνα με έχει πιάσει 3 φορές αμυγδιλίτιδα, η οποία κατεβαίνει και γίνεται φαρυγγίτιδα και κατεβαίνει κιάλλο και γίνεται βήχας με όλα τα υπολοιπα του βήχα(φλέματα-εμετοί). Από χθές με ξανα έπιασαν οι αμυγδαλές μου και αύριο θα πάω σε παθολόγο, διότι η αντιβίωση που παίρνω τόσα χρόνια δεν με ''πιάνει'' πλέον και πρέπει να πάρω άλλη...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:48:05 μμ »

Βγάλτες να ησυχάσεις... χτυπάνε και στον Θυρεοειδή.
Για 2-3 ημέρες θα παιδευτείς λιγάκι, αλλά δεν είναι δα και κάτι το τρομερό. Σκέψου ότι θα πονάς και θα υποφέρεις συγκριτικά λιγότερο, απ' ότι υποφέρεις τώρα.
Χτύπα τα φαμακάκια σου (και κανένα παυσίπονο επιπλέον για σιγουριά) για 2-3 ημέρες... και καθάρισες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:55:47 μμ »

Βγάλτες να ησυχάσεις... χτυπάνε και στον Θυρεοειδή.
Για 2-3 ημέρες θα παιδευτείς λιγάκι, αλλά δεν είναι δα και κάτι το τρομερό. Σκέψου ότι θα πονάς και θα υποφέρεις συγκριτικά λιγότερο, απ' ότι υποφέρεις τώρα.
Χτύπα τα φαμακάκια σου (και κανένα παυσίπονο επιπλέον για σιγουριά) για 2-3 ημέρες... και καθάρισες.
Αυτό σκέφτομαι και εγώ, τόσο πόνο και ξενύχτι που τραβάω από τα παιδικά μου χρόνια, αν την κάνω θα απαλαγώ (τουλάχιστον από τις αμυγδαλές)... σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Μόλις γίνω καλά θα βάλω μπροστά για να την κάνω!!
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:58:14 μμ »

Ανδρομαχη, ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα. Αμμυγδαλιτιδες. απο παιδι μικρο με ταλαιπωρουσαν και δεν τις εβγαλα ποτε. Υψηλοτατους πυρετους!! Πηρα και πηρα φαρμακα. Απειρα. Εφτασε μια χρονια που αρρωστησα 10! φορες! Δεν σου κανω πλακα.

Καποιος μου συστησε εναν ομοιοπαθητικο γιατρο εδω στο Ηρακλειο. Πηγα μου πηρε συνεντευξη κανενα 3ωρο και μου εδωσε 5 καψουλες με μια σκονη μεσα τους ζυγιζαν ουτε 0,5 γραμμαριο η καθε μια. (δεν ειναι αντιβιωση) Τα πηρα σε συγκεκριμενες ημερομηνιες που μου υπεδειξε και δεν με ξαναενοχλησαν. Ποτε. Απο τοτε (χτυπα ξυλο) δεν ξαναρρωστησα ουτε καν μια απλη γριπη. Η μονη παραμετρος ειναι να μην ξαναπιω φαρμακα.  

Οι περισσοτεροι ομμοιοπαθητικοι γιατροι κοβουν μερικα πραγματα οπως τσαι, καφε, μεντα κλπ, ο συγκεκριμενος δεν μου εκοψε τιποτα.

Σου συστηνω να πας και δεν εχεις να χασεις κατι (περαν της επισκεψης που την πληρωνεις) Πριν πας ομως κανε μια ερευνα και βρες εναν καλο. Ακουγεται οτι υπαρχουν πολλοι τσαρλατανοι.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 05:09:04 μμ »

Ανδρομαχη, ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα. Αμμυγδαλιτιδες. απο παιδι μικρο με ταλαιπωρουσαν και δεν τις εβγαλα ποτε. Υψηλοτατους πυρετους!! Πηρα και πηρα φαρμακα. Απειρα. Εφτασε μια χρονια που αρρωστησα 10! φορες! Δεν σου κανω πλακα.

Καποιος μου συστησε εναν ομοιοπαθητικο γιατρο εδω στο Ηρακλειο. Πηγα μου πηρε συνεντευξη κανενα 3ωρο και μου εδωσε 5 καψουλες με μια σκονη μεσα τους ζυγιζαν ουτε 0,5 γραμμαριο η καθε μια. (δεν ειναι αντιβιωση) Τα πηρα σε συγκεκριμενες ημερομηνιες που μου υπεδειξε και δεν με ξαναενοχλησαν. Ποτε. Απο τοτε (χτυπα ξυλο) δεν ξαναρρωστησα ουτε καν μια απλη γριπη. Η μονη παραμετρος ειναι να μην ξαναπιω φαρμακα.  

Οι περισσοτεροι ομμοιοπαθητικοι γιατροι κοβουν μερικα πραγματα οπως τσαι, καφε, μεντα κλπ, ο συγκεκριμενος δεν μου εκοψε τιποτα.

Σου συστηνω να πας και δεν εχεις να χασεις κατι (περαν της επισκεψης που την πληρωνεις) Πριν πας ομως κανε μια ερευνα και βρες εναν καλο. Ακουγεται οτι υπαρχουν πολλοι τσαρλατανοι.
Πολύ ενδιαφέρον όσα μου έγραψες, ευχαριστώ!! Θα το ψάξω!! Πάντως εγώ δεν γίνεται να μην πίνω φάρμακα διότι το πρόβλημα στην καρδιά που έχω ακόμη και για έναν καθαρισμό δοντιών να πάω πρέπει να πάρω αντιβίωση 2 μέρες πριν. Αλλά δεν χάνω τίποτα να ψαχτώ μήπως γλυτώσω την επέμβαση, γιατί όσο ρουτίνας κιαν είναι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει...
Καταγράφηκε
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 05:15:31 μμ »

Παρεμπιπτόντως άρχισε να μου ανεβαίνει και ο πυρετός, οπότε ευτυχώς που έρχεται η μανούλα μου σήμερα από το νησί, γιατί θα κρεβατωθώ...  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 12:52:48 πμ »

Βγάλτες . Υπάρχουν όλες οι βιβλιογραφικές επιστημονικές ενδείξεις . Εννοείται με γενική αναισθησία!
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 09:04:26 πμ »

κι εμένα με ταλαιπωρούσαν για χρόνια αλλα δεν τις έβγαλα. Έκοψα την μαλαματίνα και τα αναψυκτικά (για το χειμώνα μόνο) κι άρχισα γαργάρες με φασκόμηλο, όταν αρχίσουν να ερεθίζονται. Το οτι θα τις βγάλεις δεν σημαίνει οτι τελειώνει το πρόβλημα, ίσως και να αρρωσταίνεις περισσότερο μετα. Ψάξτο καλά
Καταγράφηκε
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 12:43:08 μμ »

κι εμένα με ταλαιπωρούσαν για χρόνια αλλα δεν τις έβγαλα. Έκοψα την μαλαματίνα και τα αναψυκτικά (για το χειμώνα μόνο) κι άρχισα γαργάρες με φασκόμηλο, όταν αρχίσουν να ερεθίζονται. Το οτι θα τις βγάλεις δεν σημαίνει οτι τελειώνει το πρόβλημα, ίσως και να αρρωσταίνεις περισσότερο μετα. Ψάξτο καλά
Να σου πω το σκέφτομαι κ αυτό, μην τις βγάλω για καλό και μετά αρρωσταίνω χειρότερα, δεν ξέρω, και βασικά δεν μπορώ να βρω και κανέναν που να έχει κάνει αμυγδαλεκτομή να μου πει πως είναι η ζωή του μετά από την επέμβαση, σήμερα θα πάω στο νοσοκομείο να μου πουν πως  γίνεται η επέμβαση... Και εγώ έχω παρατηρήσει ότι τα αναψυκτικά και τα ποτά με ενοχλούν, γαργάρες με φασκόμηλο ε, αν και συχαίνομαι ότι έχει σχέση με τσάγια, μου φέρνουν εμετό, θα το δοκιμάσω!! Ευχαριστώ!!
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 01:24:38 μμ »

Eίχα πυώδεις αμυγδαλές και αρκετά προβλήματα πυρετού και αδιαθεσίας. Ολα τέλειωσαν όταν παρουσιάστηκε πρόβλημα με τα "κρεατάκια" στην μύτη της αδελφής μου!!
Μας πήρε η μητέρα μου σε γνωστό χειρούργο και μας αφαίρεσε "κρεατάκια" και αμυγδαλές με τη μία!!
Απο τότε όλα καλά, αν εξαιρέσουμε τα μικροπροβλήματα με φαρυγγίτιδες/λαρυγγίτιδες. Βλέπεις, αν δεν σταματήσουν τα μικρόβια στις αμυγδαλές θα σταματήσουν παρακάτω!
Νομίζω οτι τώρα πια, οι γιατροί δεν συνιστούν αφαίρεση, εγώ ησύχασα!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 04:25:44 μμ »

οι αμυγδαλες ειναι ατιμο πραγμα,ποσο μαλλον αν ειναι πυωδεις!
εγω εχω βγαλει αμυγδαλες-κρεατακια εδω και 12 χρονια περιπου..η κοπελα μου αρρωσταινει συνεχεια με τις αμυγδαλες της,το ιδιο και η αδερφη μου..συζητουσα με εναν γιατρο και μου ειπε πως οταν οι αμυγδαλες ειναι πυωδεις ειναι επικυνδυνες για την υγεια γιατι μπορουν να προκαλεσουν προβληματα στην καρδια και σε αλλα οργανα,δεν θυμαμαι ακριβως τι προβληματα αλλα το πυων ειναι αυτο που ευθυνεται..οποτε αν κανεις αρρωσταινει πανω απο 2-3 φορες τον χρονο με πυωδεις αμυγδαλες,πρεπει να τις βγαλει...σχετικα με το μετα της επεμβασης,δεν ειναι τιποτα..3-4 μερες το ολο ζητημα αλλα ολα οκ μετα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 04:32:46 μμ »

Έχω και εγώ πρόβλημα με τις αμυγδαλές (πυώδης κτλ.) Αρρώσταινα Κάθε μήνα το χειμώνα. Τελικά ένας γιατρός από τους πολλούς που έχω πάει μου πρότεινε να φτιάξω το διάφραγμα στη μύτη ώστε να αναπνέω κανονικά από τη μύτη και όχι από το στόμα. Έτσι δεν μπαίνουν εύκολα τα μικρόβια στο στόμα και ίσως ηρεμήσουν και οι αμυγδαλές. Πριν μία βδομάδα έκανα το διάφραγμα, ελπίζω να μην χρειαστεί να βγάλω και τις αμυγδαλές. Στο ίδιο χειρουργείο μου έκοψε και τη σταφυλή για να μην ροχαλίζω... Αν σας το προτείνουν να είστε έτοιμοι να αντέξετε πολύ πόνο για τουλάχιστον 1-2 βδομάδες  Κλάμα  Πάντως το ροχάλισμα σταμάτησε!
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 04:33:30 μμ »

Παντα ειχα προβλημα με τις αμυγδαλες τον χειμωνα ,μηνες ολοκληρους με ταλαιπωρουσαν.
Τα τελευταια 9 χρονια που πινω μονο παγωμενο νερο τον Χειμωνα το προβλημα μου ελαχιστοποιηθηκε . Σαρκασμός
Με ενοχλουν πολυ σπανια και σε 1 μερα ειναι οκ .
Καταγράφηκε
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 02:02:16 πμ »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για όσα μου γράφετε!! Πραγματικά έτσι μου ρχετε και εμένα να μην προσέχω καθόλου μπας και γίνει το θαυμα και δω καμια βελτίωση!! Πήγα στο νοσοκομείο(στα επήγοντα) και δεν μου είπαν τίποτα σχετικά με την αμυγδαλεκτομή, μόνο ότι ο λαιμός μου έχει φυσαλίδες αρα έχω ίωση και να κλείσω ραντεβού σε ΩΡΛ να μου πει ότι θέλω να μάθω σχετικά με την επέμβαση, αυτή δεν μπορούσε να μου πει τίποτα λέει, θα το ψάξω λίγο μόνο και μόνο να δω πως γίνεται και μετά θα το σκεφτώ αν θα το κάνω!! Σήμερα παρά τις προσπάθιες μου να κοιμηθώ κατέλειξα στο καναπέ, μόλις με παίρνει ο ύπνος ξερένεται ο λαιμός επειδή αναπνέω απ το στώμα λόγο βουλωμένης μύτης και πονάει, με αποτέλεσμα να με ξυπνάει ο πόνος, και μόνο όταν συκώνομαι ανακουφίζουμαι, τι βάσανο κ αυτό, και κάθομαι και σκέφτομαι όλους τους ανθρώπους που υποφέρουν από χειρότερες ασθένειες και λυπάμαι πολύ, πολύ συμαντικό πράγμα η υγεία!! Και πολύ πολύπλοκο!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 02:11:35 πμ »

το να μαθεις τι γινεται στην επεμβαση αυτη,δεν σου το συνιστω...καλυτερα να μην ξερεις...το αποτελεσμα μετραει...ετσι την εχω πατησει σε θεμα με σκυλια ομως..στην στειρωση...δεν ειχα ιδεα,μετα εμαθα,μετα ειδα,και οταν ηρθε η ωρα να γινει και στα δικα μου κολλησα...αλλα το ξεπερασα ευκολα...αλλα ξεφυγα απο το θεμα...για μενα φροντισε να μαθεις τι ακριβως ειναι αυτο που εχεις,και αν ειναι επιβλαβες για την υγεια σου,οπως οι πυωδες αμυγδαλες,ζητα να τις βγαλεις και τελος..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences