Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:33:32 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για μικρή συλλογή  (Αναγνώστηκε 2655 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
κν7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 06:54:47 μμ »

Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum για να ζητήσω την βοήθεια σας και τις ιδέες σας.

Εχω μια μικρή συλλογή απο 300 νομίσματα περίπου απο ολο τον κόσμο.
Η συλλογή εχει γίνει απο τον πατέρα μου οταν ήταν ναυτικός συνεπώς πρόκειται για κυκλοφορημένα κομματια και μάλιστα σε πολυ κακή κατάσταση.
Τα νομίσματα είναι κυρίως απο τις δεκαετίες 50-60 και κυρίως 70.
Στη συλλογη υπάρχουν και κάποια ελληνικά νομίσματα,φαντάζομαι της γιαγιάς μου. Παραθέτω κάποιες εικόνες κυρίως απο τα ελληνικά μιας που βλέπω οτι γνωρίζετε καλα το αντικείμενο.

Σε πρώτη φάση θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τη συλλογή μου.Για την κάτασταση,πιθανή αξια(που ειμαι 95% σιγουρος οτι δεν εχουν καμια συλλεκτική γιατι συναισθηματική εχουν), και γενικά οτι έχετε να μου πείτε.

Σε δεύτερη φάση να συζητήσουμε με ποιον τρόπο να τα συντηρίσω-αποθηκεύσω γιατί αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε ενα κουτί.  Αναποφασιστικότητα
Επίσης σκεφτόμουν να φτιάξω ισως κάποιο κάδρο με κάποια απο τα νομίσματα(ισως τα αμερικάνικα in god we trust) που μου άρεσαν.

Κυρίως ρωτάω για να ξέρω τι έχω στα χέρια μου. Κάθε πληροφορία/σκέψη ευπρόσδεκτη.

Παραθέτω εικόνες απο τα περισσότερα ελληνικά νομίσματα και τυχαίες απο τα ξένα.

Καταγράφηκε
κν7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 07:04:12 μμ »

Ακόμη 4
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 07:53:15 μμ »

Καλησπερα, οπως ειπες περισσοτερο συναισθηματικη αξια εχουν... Δεν παυουν ομως να ειναι ομορφα και με την ιστορια τους! Αγορασε μερικες ζελατινες και ενα αλμπουμ που σου αρεσει και βαλτα μεσα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 08:01:38 μμ »

Eiναι θεμα διαθεσης φιλε.
Επι της ουσιας ενα αλμπουλ με ατομικες θεσεις που να δεχονται καρτελακια δεν εχει τοσο το νοημα της συντηρησης αφου στην περιπτωση σου προκειται για φτηνα κομματια ,αλλα εχει την εννοια του να βαλεις μια ταξη σε οτι εχεις ανα χωρα ,αξια κλπ.
Υπαρει η λογικη του να κρατησεις ενα απο καθε χωρα ή ισως τις αξιες ανα χωρα στα καλυτερα κομματια που διαθετεις απο πλευρας καταστασης.
Τα υπολοιπα τα αφηνεις στο κουτι ή τα ανταλλασεις εδω με αλλους ενδιαφερομενους.
Σιγουρα μπορεις να φτιαξεις αν καδρακι με οτι αγαπας.
Σε καθε περιπτωση τα παραπανω θα σε βαλουν σε μια ευχαριστη διαδικασια να περασεις τον χρονο σου , αλλα και να τα αγαπησεις περισσοτερο.

Εχω κι εγω ενα τετοιο κουτι αλλα ποτε δεν μπηκα στην διαδικασια αυτη καθως εχω ριξει το βαρος στα εγχωρια.

Σωτήρης
Καταγράφηκε
κν7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 08:13:34 μμ »

Ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν περίμενα να έχουν κάποια χρηματική αξία και δεν έγραψα γι'αυτο.Απλά αν κάποιο είχε αξία να το πρόσεχα ιδιαίτερα.Είναι πολύ ωραία και φύσικα αυτό ειναι που με ενδιαφέρει.
Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να ψάχνω για το καθένα απο αυτά πληροφορίες και ετσί θα φτίαξω ενα χάρτη με τα μέρη που έχει ταξιδέψει ο πατέρας μου.
Είχα ρουτινίασει και βρήκα καινούριο χομπυ.Εστω και για λίγο καιρό μέχρι να μάθω την ιστορία τους.


Διάβασα οτι ποτέ δεν πρέπει να καθαρίζουμε νομίσματα.
Στην δική μου περίπτωση που δεν εχουν αξία πείραζει αν τα καθαρίσω για να φανούν τα σχέδια τους?
Εσείς θα το κάνατε?Και αν ναι, υπάρχει κάποιο άρθρο να διαβάσω για τον τρόπο καθαρισμού?

Επίσης αν ξέρει κάποιος κανένα καλό τρόπο να στερεώσω τα νομίσματα χωρις να χαλάσουν για να φτιάξω ενα καδράκι.
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 08:17:32 μμ »

Γενικα δεν καθαριζουμε. Τωρα εσυ εαν επιμενεις να καθαρισεις καποια επειδη εχουν βρωμια, μπορεις με ζεστο νερο και σαπουνακι πολυ απαλα με τα δαχτυλα, ισα για να ξεμπιχλιασουν!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 08:19:07 μμ »

Τα νομισματα εχουν περισσοτερη αξια οταν ειναι σε καλη κατασταση χωρις να εχει γινει η παραμικρη επεμβαση καθαρισμου.
Θα ελεγα λοιπον να κανεις τις επιλογες σου στα καλυτερα που διαθετεις χωρις να τα πειραξεις.
Τωρα αν ενα νομισμα του< κιλου> το καθαρισεις δεν χανεις τιποτα επι της ουσιας.
Ομως ποτε μην το επιχειρησεις σε ενα ακριβο νομισμα.

Υ.Σ Οτι εχεις βγαλει ως τωρα δεν εχει παρα μονο συναισθηματικη αξια
Καταγράφηκε
κν7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 08:34:28 μμ »

Τα παλαιότερα είναι τα ελληνικά.

Σιγα σιγα θα τα ανακαλύψω ολα.Ετσι για το γούστο.
Θα ξεκινήσω τον καθαρισμό με αυτα που έχω διπλά και θα το σκεφτώ.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Θα συνεχίσω το διάβασμα στο forum και αν μου γεννηθεί κάποια απορία θα επανέλθω.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 08:47:14 μμ »

Kαλο δρομο και ποτε να μην ξεχασεις οτι την αξια δεν την καθοριζει παντα η παλαιοτητα αλλα η σπανιοτητα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences