Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:57:01 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 μεταλλια  (Αναγνώστηκε 15319 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 06:06:40 μμ »

Θα ήθελα λίγα λόγια για αυτά τα 2 μετάλλια για να γράψω στο blog,ευχαριστώ Χαμόγελο

1. http://syllektiko-sentouki.blogspot.gr/2014/02/blog-post_6572.html

2. http://syllektiko-sentouki.blogspot.gr/2014/02/blog-post_527.html
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 09:39:09 μμ »

 Απορία Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 10:10:05 μμ »

Πολύ όμορφα μετάλλια... να τα χαίρεσαι.
Για το 2ο... έχω κάποιες αμφιβολίες για το έτος που αναφέρεις.
Το ΝΑΤ δημιουργήθηκε το 1861 με παρέμβαση της Βασίλισσας Αμαλίας...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%A4%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF

Το 2ο μετάλλιο, φέρει τη νεαρή κεφαλή του Γεωργίου, που το 1907 δεν ήταν Βασιλεύς της Ελλάδας αλλά Ύπατος Αρμοστής στην Κρήτη... Έχω την εντύπωση ότι το μετάλλιο είναι του 1878.

Θανάση... τη βοήθειά σου !!!
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 01:31:25 πμ »

για το πρωτο μεταλλιο εχω γραψει μεσα πολλες φορες..

για το δευτερο οντως.. βασιλη λαθος ημερομηνια και πληροφοριες εχεις! το μεταλλιο του 1907 ειναι αλλο! ειναι ασημενιο με αλλο σχεδιο και  απονεμονταν για την διασωση ανθρωπου ή πλοιου και γενικα για εξαιρετες πραξειςσε ναυτιλομενους ή ναυτιλιακες υπηρεσιες! στην πισω μερια χαραζαν το ονομα αυτου που επερνε το μεταλλιο και τον λογο απονομης!

το μεταλλιο που εχεις ειναι παλιο! ειναι λογικα μετα το 1873... αλλα καπου εκει κοντα!  για το μεταλλιο ισως να χρησιμοποιηθηκε η μητρα του δοκιμιου του ταλιρου του 1873... για την οψη με τον βασιλια. αν και αντικατεστησε ενα μεταλλιο που ειχε ο Οθωνας για τους ναυτικους... οποτε μπορει να εγινε και νωριτερα...

ο Π. Ταζεδακης αναφερει οτι το μεταλλιο αυτο και τα υπολοιπα του ΝΑΤ, αντικατεστησαν το Οθωνικο (που εγραφε ΝΑΥΤΙΚΗΙ ΑΡΕΤΗΙ και ειχε πανω τον Μιαουλη) μετα το 1963...



για να μην ψαχνεις για το αλλο μεταλλιο μεσα.....  θα σου αναφερω πληροφοριες  απο τα βιβλια του Γεωργιου Δημακοπουλου αλλα και του Γεωργιου Στρατουδακη...

ειναι λοιπον αναμνηστικο μεταλλιο των βαλκανικων πολεμων! το συγκεκριμενο ειναι για τον ελληνοβουλγαρικο πολεμο το 1913 (γι αυτο και υπαρχει ο βασιλειος Β΄ο βουλγαροκτονος απο την αλλη....). (υπαρχει και αλλο για το ελληνοτουρκικο του 1912-13). θεσμοθετηθηκε το 1913 αλλα η κοπη πραγματοποιηθηκε το 1914.

θεσμοθετηθηκε απο τον νομο 4200/30.4.1913 και τα βασιλικα διαταγματα 17.2.1914 και 7.3.1914

απονεμοταν σε στρατιωτικους ολων των οπλων που ειχαν λαβει μερος σε μαχες, ναυμαχιες, ή ειχαν υπηρετησει σε επιτελικες ή βοηθητικες υπηρεσιες στο χωρο των μαχων. επισεις το εκαναν απονομη και σε πολιτες ιδιωτες  ελληνες ή ξενους που ειχαν προσφερει καθε ειδους υπηρεσια προς το στρατευμα κατα την διαρκεια των επιχειρησεων!

ειναι ορειχαλκινο, μιας ταξης. αλλο χρωμα ταινια ειχε στους στρατιωτικους και αλλο σε νοσηλευτικο προσωπικο, γιατρους και πολιτες! οι μαχιμοι ειχαν θαλασσι ταινια με λευκη καθετη γραμμη στις ακρες εκατεροθεν ενω στο κενρο της ταινιας πρασινη καθετη γραμμη.. ενω για πολιτες και νοσηλευτικο προσωπικο και γιατρους ηταν λευκη με θαλασσι καθετες γραμμες στις ακρες και σοτ κεντρο της ταινιας πρασινη καθετη γραμμη! το πλατος της ταινιας ηταν 32 χιλιοστα!

χαρακτης ηταν ο Γ. Ι. Ιακωβιδης!

για τους μαχιμους, επιτελικους και βοηθητικους ολων των οπλων εμπαινε και χαλκινη διεμβολη στην ταινια του μεταλλιου με το ονομα της μαχης ή ναυμαχιας! αν υπηρχε συμμετοχη σε πολλες.. οι μπαρες εμπαιναν με χρονολογικη σειρα! αν τραυματιζοταν σε καποια μαχη, μετα το ονομα της μαχης εμπαινε ειδικη διεμβολη με ξιφη χιαστη! αν σκοτωνοταν εμπαινε μετα το ονομα της μαχης διεμβολη με σταυρο και το μεταλλιο παραδιδοταν τιμης ενεκεν στους οικειους του!

γιατο μεταλλιο αυτο εχουμε 5 διεμβολες μαχων να υπαρχουν συν την του τραυματια και του πεσσοντα στην μαχη! η μια απο τις πεντε με ονοματα ηταν για το ναυτικο!

οι μπαρες αναφερουν τις εξεις μαχες: ΚΙΛΚΙΣ-ΛΑΧΑΝΑ, ΜΠΕΛΕΣ, ΚΡΕΣΝΑ-ΤΣΟΥΜΑΓΙΑ, ΝΑΥΡΟΚΟΠΙΟΝ, και για το ναυτικο εγραφε: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΘΡΑΚΗ.

υπαρχουν 2 τυποι του μεταλλιου! αυτο που εχεις εναι ο πρωτος τυπος! φυσικα και οι δυο ειναι πολυ ευκολοι και φτηνοι! το μεταλλιο θεωρειτε ολοκληρομενο με την ταινια του!

το μεταλλιο εχει και 5 ποικιλιες στα μεταλλια μινιατουρες του... που ηταν για να τις φορουν με ρεντικοτες σε δεξιωσεις... εκει θελει προσωζη γιατι εχει και πλαστες μινιατουρες!

το μεταλλιο ειναι και κουτι απονομης χρωματος σκουρου γαλανου με χρυσο το βασιλικο εθνοσημο πανω του.
επισεις ειχε και χαρτι απονομης...




Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 01:36:26 πμ »

Πολύ όμορφα μετάλλια... να τα χαίρεσαι.
Για το 2ο... έχω κάποιες αμφιβολίες για το έτος που αναφέρεις.
Το ΝΑΤ δημιουργήθηκε το 1861 με παρέμβαση της Βασίλισσας Αμαλίας...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%A4%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF

Το 2ο μετάλλιο, φέρει τη νεαρή κεφαλή του Γεωργίου, που το 1907 δεν ήταν Βασιλεύς της Ελλάδας αλλά Ύπατος Αρμοστής στην Κρήτη... Έχω την εντύπωση ότι το μετάλλιο είναι του 1878.

Θανάση... τη βοήθειά σου !!!


Κωστα μου, το 1907 ο Γεωργιος ηταν βασιλιας της ελλαδος! το 1913 τον σκοτωσαν! ο Υπατος αρμοστης της Κρητικης πολιτειας δεν ηταν ο ιδιος... αλλος Γεωργιος ηταν... ο Πριγκιπας Γεωργιος... ο δευτεροτοκος γιος του Γεωργιου Α' και της Ολγας. ο πρωτος γιος ηταν ο Κωνσταντινος.. που ανεβηκε μετα την δολοφονια του πατερα του στον θρονο της Ελλαδας... (κι ειχε ακουστει οτι αυτος τον εφαγε τον πατερα του... αλλα.. αυτο ειναι αλλη ιστορια..) 
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 02:21:09 πμ »

Νικο ενα μεγαλο ευχαριστω,να σε καλα για την ενημερωση,ειδη εκανα τις αλλαγες στο blog Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 11:18:34 πμ »

Κωστα μου, το 1907 ο Γεωργιος ηταν βασιλιας της ελλαδος! το 1913 τον σκοτωσαν! ο Υπατος αρμοστης της Κρητικης πολιτειας δεν ηταν ο ιδιος... αλλος Γεωργιος ηταν... ο Πριγκιπας Γεωργιος... ο δευτεροτοκος γιος του Γεωργιου Α' και της Ολγας. ο πρωτος γιος ηταν ο Κωνσταντινος.. που ανεβηκε μετα την δολοφονια του πατερα του στον θρονο της Ελλαδας... (κι ειχε ακουστει οτι αυτος τον εφαγε τον πατερα του... αλλα.. αυτο ειναι αλλη ιστορια..) 

Εγώ σκράπας γεννήθηκα, σκράπας θε να πεθάνω.
Αλλά μου αρέσει να κάνω λάθη... διορθώνομαι.
Να σαι καλά Νικολή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 12:42:46 μμ »

[quote author=NMS link=topic=12854.msg161328#msg161328 date=13919022

το μεταλλιο εχει και 5 ποικιλιες στα μεταλλια μινιατουρες του... που ηταν για να τις φορουν με ρεντικοτες σε δεξιωσεις... εκει θελει προσωζη γιατι εχει και πλαστες μινιατουρες!
 
[/quote] Θέλουν προσοχή οι μινιατούρες, Κορολογικές.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 02:20:43 μμ »

βρε πως εγραψα το Προσοχη.... χαχαχαχαχαχα βασιλη.... φτιαχτο και στο site σου! Χαμόγελο

Κωστα μου, λαθη κανουμε ολοι! εγω να δεις ποσα λαθη εχω κανει και εξακολουθω να κανω... Χαμόγελο

το συγκεκριμενο λαθακι το κανουν παρα πολλοι! κι εγω νομιζω παλιοτερα οτι ηταν ο ιδιος.. αργοτερα το διαβασα...

ο αρμοστης ηταν αποτυχημενος, αντιπαθης στους κρητες με τις αποφασεις του...κτλ.. ενω ο Γεωργιος Α' ηταν πολυ αγαπητος! αν πιασεις ολους τους ελληνες βασιλεις... μαλλον ηταν ο καλυτερος!

Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 01, 2017, 03:25:41 μμ »

Καλησπέρα

Μια που βλέπω ότι κάποιοι είναι γνώστες του θέματος ανεβάζω τις φωτος από μετάλλια ΝΑΤ σε χάλκινη και ασημένια έκδοση για συγκέντρωση πληροφοριών.

Ουσιαστικά θέλω να μάθω πληροφορίες για την ασημένια έκδοση.
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 01, 2017, 09:52:35 μμ »

Για μια στιγμή νόμισα ότι μπήκα σε forum των οπαδών της αεκ ....  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 05, 2017, 08:43:20 μμ »

Ανεβάζω άλλη μια φωτο του αργυρού γιατι μου την ζήτησε μέλος, είναι απο την περίμετρο που έχει σφραγίδα.

Αντίστοιχη σφραγίδα έχει και το χάλκινο με μελισούλα και Bronze.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 05, 2017, 08:52:55 μμ »

η χαραξη της κεφαλης του βασιλια στο συγκεκριμενο μεταλλιο θεωρω οτι ειναι απιστευτη!!απο τις αγαπημενες μου! πολυ ομορφα κομματια!να τα χαιρεσαι!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 06, 2017, 03:45:34 μμ »

Σε ευχαριστώ φίλε

Επίσης ευχαριστώ το μέλος makedon (Δημήτρης) για τις ενδιαφέρουσες αν και αποθαρρυντικές πληροφορίες που μου έδωσε.

Ουσιαστικά τα συγκεκριμένα μετάλλια δεν είναι επίσημα καταγεγραμμένα και δίνονταν για "ηρωικές" πράξεις που αφορούσαν το εμπορικό ναυτικό, χωρίς να είναι καταγεγραμμένες απονομές, οπότε μάλλον δεν θα μάθω τελικά στοιχεία κοπής εκτός και αν πάει κάποιος στο Παρίσι και επισκεφθεί το εκεί νομισματοκοπείο.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 06, 2017, 03:50:30 μμ »

Το χαλκινο το εχω δυο φορες στα χερια μου. Το ασημενιο το ειδα εδω!! Γηρασκω  κτλ κτλ
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences