Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 08:43:49 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σφραγίδα Οργάνωσης Χ  (Αναγνώστηκε 6774 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 31, 2014, 05:55:16 μμ »

Ίσως όχι αυστηρά στρατιωτικό, αλλά... μια απ' τις τελευταίες προσθήκες στη συλλογή μου. Αν και συλλέγω αντικείμενα από τον Β' ΠΠ, κάνω καμιά φορά καμιά "παρασπονδία" όταν το αντικείμενο έχει να κάνει με τον Εμφύλιο...  Σαρκασμός

Πρόκειται για τη σφραγίδα της Οργάνωσης Χ Βλαχοκερασιάς Αρκαδίας. Δεν μπόρεσα μέχρι στιγμής να βρω στοιχεία για τη δράση των εκεί Χιτών, υποθέτω όμως ότι πρέπει να είναι του '45-'46, οπότε και η οργάνωση εξαπλώθηκε σε ολόκληρη την Ελλάδα.



Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2014, 03:06:47 μμ »

Δυο φωτογραφίες με φυσικό φωτισμό κι επομένως καλύτερα εστιασμένες... Απ' τα ευχάριστα μεσημέρια, που έχω χρόνο να ασχοληθώ με τη συλλογή και τη φωτογραφική μου...  Σαρκασμός



Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2014, 04:35:39 μμ »

ομορφη γιωργο! θα μπορουσες αν θες να γραψεις και μια μινι ιστορια σχετικα με την οργανωση αυτη...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2014, 04:41:33 μμ »

υπάρχει στη βικιπαίδεια....
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2014, 07:55:00 μμ »

Ωραιο Γιωργο! Καλοριζικο και σε αλλα με υγεια!

Να πουμε βεβαια οτι αντικειμενα τετοια δεν πρεπει να αντιμετοπιζωνται ως εθνικιστηκα, η κομμ0υνιστικα η ναζιστικα κλπ αλλα ως ιστορικα κειμηλεια και μονο.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2014, 09:42:25 μμ »

Να πουμε βεβαια οτι αντικειμενα τετοια δεν πρεπει να αντιμετοπιζωνται ως εθνικιστηκα, η κομμ0υνιστικα η ναζιστικα κλπ αλλα ως ιστορικα κειμηλεια και μονο.  Χαμόγελο

Φυσικά... Προφανώς φέρουν "χαραγμένη" επάνω τους μια ιδεολογία κι ένα παρελθόν συνυφασμένο με αυτήν, αλλά το ιστορικό-συλλεκτικό κομμάτι είναι κάτι τελείως διαφορετικό.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2014, 09:51:56 μμ »

Για τους λόγους αυτούς θα 'θελα να αποφύγω να γράψω εγώ οτιδήποτε σχετικά με την ίδια την οργάνωση. Το αντικείμενο είναι αντικείμενο, η όποια ιστορική παράθεση δεν είναι ποτέ (απόλυτα) αντικειμενική. Οι θέσεις του καθενός μας μπορεί να είναι διαμετρικά αντίθετες, βρισκόμαστε όμως σε στέκι συλλεκτών!

Το σχετικό λήμμα της wikipedia όντως μπορεί να αποτελέσει μια αφορμή για περαιτέρω διάβασμα προς όποια κατεύθυνση θέλει ο καθένας...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 14, 2014, 10:08:26 μμ »

Πιστευω οτι ειναι πολυ σπανιο  και σε αυτη την κατασταση να βρεις τετοια σφραγιδα............μιλαμε για λιγα κομματια ουτος η αλλος. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 14, 2014, 10:28:16 μμ »

Πιστευω οτι ειναι πολυ σπανιο  και σε αυτη την κατασταση να βρεις τετοια σφραγιδα............μιλαμε για λιγα κομματια ουτος η αλλος. Κλείσιμο ματιού

Γι αυτό και η μικρή "παρασπονδία"...  Σαρκασμός

Λογικά κάθε παράρτημα θα είχε και μια σφραγίδα και η οργάνωση είχε εξαπλωθεί στην περίοδο του Εμφυλίου σε όλη τη χώρα. Μπορεί βέβαια σε εκείνες τις συνθήκες η σφραγίδα να ήταν πολυτέλεια. Σε κάθε περίπτωση, η συγκεκριμένη είναι μάλλον μοναδική, δε νομίζω ότι θα υπήρχε πρόβλεψη για "εφεδρική".

Δυστυχώς δεν έχω μπορέσει ακόμη να βρω περισσότερες πληροφορίες για την οργάνωση της Βλαχοκερασιάς...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 14, 2014, 11:28:41 μμ »

Γιωργο θα σου βρω καποια στοιχεια ,περιμενε γιατι κατι περιμενω να μου στειλουν  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 15, 2014, 12:01:07 πμ »

Αυριο θα σου εχω στοιχεια πολλα...........
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 15, 2014, 01:45:15 πμ »

Τάσο, ευχαριστώ πολύ! Αναμένω με τεράστιο ενδιαφέρον!

Μέχρι να έρθουν τα καινούρια στοιχεία, να υποθέσω ότι οι ένοπλοι είναι άνδρες της τοπικής ΜΑΥ και πιθανότατα ταυτόχρονα και της τοπικής Χ; Και ότι αν ο εικονιζόμενος με το πένθος δεν πενθεί κάποιον δικό του, η χρονολογία είναι κάπου τον Απρίλιο του '47, υπολογίζοντας τον θάνατο του Γεώργιου Β';
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 15, 2014, 02:08:07 πμ »

Τάσο, ευχαριστώ πολύ! Αναμένω με τεράστιο ενδιαφέρον!

Μέχρι να έρθουν τα καινούρια στοιχεία, να υποθέσω ότι οι ένοπλοι είναι άνδρες της τοπικής ΜΑΥ και πιθανότατα ταυτόχρονα και της τοπικής Χ; Και ότι αν ο εικονιζόμενος με το πένθος δεν πενθεί κάποιον δικό του, η χρονολογία είναι κάπου τον Απρίλιο του '47, υπολογίζοντας τον θάνατο του Γεώργιου Β';
Ετσι το ειδα και εγω με την πρωτη ματια, εμενα η σκεψη μου για το πενθος δεν πηγε στον Γεωργιο,καλη σκεψη.Μου κανει για Εθνικη Γιορτη[28 οκτωμβριου,25 Μαρτιου] .Η ταμπελα γραφει ''ζητω ο βασιλευες,ζητω η Εθνικη κυβερνηση''........την φωτο μου την εστειλε ιστορικος που ασχολειται μονο με την συγκεκριμενη οργανωση ,με απιστευτα ντοκουμεντα.Για να δουμε....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences