Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:28:03 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γερμανικό Μετάλλιο Χειμερινής Εκστρατείας 1941/42  (Αναγνώστηκε 3231 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Ιανουάριος 31, 2014, 03:05:14 μμ »

Ένα ακόμη από τη συλλογή μου, ένα Μετάλλιο Χειμερινής Εκστρατείας 1941/42 (Winterschlacht im Osten ή Ostmedaille). Σχεδιάστηκε από τον Unterscharführer (βαθμός των SS που δε μεταφράζεται ακριβώς, με καθήκοντα μεταξύ δεκανέα και λοχία) Ernst Krause. Θεσμοθετήθηκε στις 26 Μαΐου 1942 και απονέμονταν σε άνδρες του στρατού, της αεροπορίας και των SS που πολέμησαν στο Ανατολικό Μέτωπο μεταξύ 15/11/1941 και 15/4/1942, με τα εξής κριτήρια:

- συμμετοχή σε μάχες για 14 ημέρες ή 30 έξοδοι για τους αεροπόρους
- παραμονή 60 ημερών στο Ανατολικό Μέτωπο
- τραυματισμό σε μάχη
- θάνατο σε μάχη
- κρυοπαγήματα που να έχουν προκαλέσει σωματικές βλάβες που να πληρούν τα κριτήρια απονομής Διασήμου               Τραυματιών.

Τα χρώματα της ταινίας αντιπροσώπευαν το κόκκινο το αίμα, το λευκό το χιόνι και το μαύρο το πένθος για τους νεκρούς. Ονομάζονταν στην "αργκό" Gefriertfleischorden, "μετάλλιο κατεψυγμένου κρέατος".

Η ταινία του φερόταν στο δεύτερο κουμπί του χιτωνίου ή σε διεμβολή στο στήθος.

Το συγκεκριμένο είναι το δεύτερου τύπου, κατασκευασμένο από ψευδάργυρο, από την εταιρεία Otto Zappe με έδρα το Gablonz και κωδικό κατασκευαστή "110".







Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:05:29 πμ »

Πολυ ομορφο Γιωργο και καλοδιατηρημενο.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 12:08:52 μμ »

Ευχαριστώ!  Χαμόγελο

Η αλήθεια είναι ότι αν και είναι καλοδιατηρημένο ως προς τις λεπτομέρειές του, που η ποιότητά τους είναι κι ένα δείγμα για το πώς πρέπει να δείχνει ένα μετάλλιο της περιόδου σε σχέση με τις χυτές κόπιες, πάσχει ως προς δυο χαρακτηριστικά του, κάτι πολύ συχνό στα μετάλλια αυτού του τύπου.

Το περίγραμμα του μεταλλίου, όπως και το κράνος και η χειροβομβίδα ήταν περασμένα με ασημί χρώμα. Στον δεύτερο τύπο η στρώση ήταν πολύ αραιή και λόγω των χημικών αντιδράσεων του ψευδαργύρου χάνεται. Ελάχιστα ίχνη του χρώματος σώζονται στο δικό μου, κυρίως στην πίσω όψη, στις άκρες της χειροβομβίδας.

Το δεύτερο είναι η μη αναστρέψιμη οξείδωση. Στο δικό μου είναι εμφανής στα δεξιά του κεφαλιού του αετού. Τα κράματα ψευδαργύρου των συγκεκριμένων δεκαετιών ήταν κατώτερης ποιότητας, με αποτέλεσμα να εμφανίζουν την κρυσταλλική αυτή οξείδωση. Σε γενικές γραμμές μπορεί κανείς να το συντηρεί δηλαδή, επιβραδύνοντας απλά συνεχώς το αναπόφευκτο.

Από αυτήν την άποψη, αν και είναι κρίμα, η διαδικασία μου αρέσει επειδή αφενός η κατάστασή του είναι δείγμα της οικονομίας του πολέμου, όσο και γιατί μου θυμίζει ότι οι συλλογές μας χρειάζονται συντήρηση και όχι απλά "στοίβασμα"!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2015, 05:15:00 μμ »

Είπα να βάλω κ το δικο μου μετάλλιο. Όχι οτιαλλαζει κάτι απλα είπα να το δείξω.                 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2015, 06:49:47 μμ »

Μα αυτό είναι το νόημα, να ανεβάζουμε και να συζητάμε όσα έχουμε στις συλλογές μας!  Κλείσιμο ματιού

Ωραίο φαίνεται και διατηρείται και αρκετό από το ασημί φινίρισμα. Ξέρεις τον κατασκευαστή;
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2015, 08:15:12 μμ »

Οχι η αληθεια ειναι. Το ειχα ανεβασει φωτο σε ξενο Φορουμ αλλα εκτος της γνησιοτητας του δεν εμαθα κατι παραπανω
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences