Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:04:29 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΕΣ & ΑΣΗΜΕΝΙΕΣ ΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΛΙΡΕΣ  (Αναγνώστηκε 16383 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Ιανουάριος 09, 2010, 12:54:43 μμ »

Όπως ξερετε, υπάρχουν κάποιες χρυσες ή ασημενιες θηκες για λιρες, που μοιαζουν σαν ρολοι τσεπης. Θα ήθελα όποιος ξερει να μου πει ποσο περιπου κοστιζουν τετοιες θηκες διπλες ομως, π.χ. για λιρες και για μισολιρα, όπως π.χ. στις φωτογραφιες παρακατω. Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 11:05:13 μμ »

Πολυ ωραιο το θεμα που ανοιξες Σωκρατη και εχει να κανει με τα <αξεσουαρ> μιας λιρας!!Η αληθεια ειναι πως στα παλια χρονια στην Αγγλια οσοι χρησημοποιουσαν λιρες στις συναλλαγες τους αρκετες ειχαν αυτο το ομορφο <πορτοφολι> για να τις τοποθετουν με ασφαλεια!!Ηταν και θεμα ενδειξης πλουτου για αυτους!! Τωρα ποσο κανουν..... Οπου τους πιασεις και οπου σε πιασουν αγαπητε φιλε!! Παρατηρησε καλα αυτην την δημοπρασια που εκλεισε πριν δυο μηνες περιπου αν θυμαμε σωστα http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170412250742&ssPageName=STRK:MEWAX:IT.
Παρατηρησε τωρα αυτην http://cgi.ebay.com/ANTIQUE-ENGLISH-SILVER-SOVEREIGN-CASE-ART-NOUVEAU_W0QQitemZ170385576312QQihZ007QQcategoryZ1215QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m444QQ_trkparmsZalgo%3DCRX%26its%3DC%252BS%26itu%3DSI%252BUA%252BLM%252BLA%26otn%3D5%26ps%3D63 .
Ιδιο αντικειμενο ιδιος πωλητης διαφορετικες φωτογραφιες ομως... Επειδη την εχω ηδη στα χερια μου απλα παρακολουθω ποσο προσπαθει να την πουλησει.... Υπαρχουν φυσικα αλλες πολυ πιο ομορφες με χειροποιητα σχεδια πανω οι οποιες ασημενιες εχουν πιασει τα 300 και τα πεντακοσια ευρω!! Για χρυση τωρα δεν το συζηταμε καν το που μπορει να φτασει Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 11:28:01 μμ »

Ενα αλλο εργαλειο που κρατουσαν πολλοι πανω τους ειναι το παρακατω εμφανιζομενο πρωτη στην φωτο!!Με αυτο κοιτουσαν χοντρα χοντρα αν η λιρα που τους εδιναν ειναι γνησια και οχι λιποβαρη!!Ειναι μικρο και μπορουσαν να το εχουν σε μια τσεπη στο σακακι τους. Αν οι λιρες δεν περνουσαν με επιτυχια την πρωτη ζυγαρια στα γραφεια τους συνηθως ειχαν την επομενη εμφανιζομενη στης φωτογραφιες!! Βλεπετε τοτε τον 18 αιωνα δεν υπηρχαν οι ζυγαριες που εχουμε σημερα εμεις, αλλα με ακριβεια  εκατοστων του γραμμαριου μπορουσαν να δουν ποσο ακριβως ειναι η λιρα που εχουν στα χερια τους!!Για να μαθαινουμε η πρωτη ζυγαρια βρισκετε ευκολα γενικα γυρω στα 50-60 ευρω η δευτερη ομως ειναι παρα πολυ σπανια και αν βρεθει στην κατασταση που την εχω εγω στα χερια μου η τιμη της αξιζει πανω απο 300 ευρω!!   
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 11:09:35 πμ »

Σας ευχαιστώ πολύ!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 04:29:41 μμ »

Μήπως ξερει κανεις που μπορω εδω στην Ελλαδα να βρω τετοιες ασημενιες θηκες; Σε κάποιο παλαιοπωλειο η καποια ιστοσελιδα π.χ. ;
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2010, 07:47:13 μμ »

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με δυο πορτοφολια λιρων, τα οποια δημοπρατουνταν. Μεχρι ποσα θα δινατε για το καθε ενα; Το πρωτο ειναι απο κιτρινο χρυσο 9 καρατιων και το δευτερο απο λευκοχρυσο 9 καρατιων.
Καταγράφηκε
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2010, 07:53:50 μμ »

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με δυο πορτοφολια λιρων, τα οποια δημοπρατουνταν. Μεχρι ποσα θα δινατε για το καθε ενα; Το πρωτο ειναι απο κιτρινο χρυσο 9 καρατιων και το δευτερο απο λευκοχρυσο 9 καρατιων.

Ο χρυσός των 9 καρατίων είναι ευτελής σε τιμή. Προσωπικά μια τιμή 20-30 ευρώ πιστεύω είναι ικανοποιητική.
Καταγράφηκε

Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2010, 09:42:55 μμ »

Το ενα εκλεισε περιπου στα 600 ευρω και το αλλο καπου εκει, στα 650... Στην αρχη και εγω νομιζα οτι αυτα πορτοφολια ειναι περιπου στην τιμη του μετταλου... αλλα μετα το εψαξα επειδη μου αρεσαν και ειδα οτι ακομα και επαργυρα εκλεισαν στα 80-100 ευρω!
Καταγράφηκε
syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139


Ισοκράτης


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 07, 2010, 09:57:08 μμ »

Το ενα εκλεισε περιπου στα 600 ευρω και το αλλο καπου εκει, στα 650... Στην αρχη και εγω νομιζα οτι αυτα πορτοφολια ειναι περιπου στην τιμη του μετταλου... αλλα μετα το εψαξα επειδη μου αρεσαν και ειδα οτι ακομα και επαργυρα εκλεισαν στα 80-100 ευρω!

Βλέποντας τις θήκες, γιατί να δώσει κανείς 650 ευρώ για θήκες 9 καράτια, όταν οι λίρες που θα μπούν μέσα κάνουν μετα βίας 480 ευρώ και οι δύο?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Απορία Απορία

Τότε να αγοράσουμε έξτρα θήκες για να βάλουμε τις θήκες, που μπαίνουν οι λίρες. Έκπληξη
Καταγράφηκε

Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2010, 01:45:26 μμ »

Οι συγκεκριμενες θηκες χωρανε 2-4 λιρες και 2-4 μισολιρα δηλαδη συνολικα 4-8 νομισματα. Ατες οι θηκες ειναι πιο πολυ για συλλογη οχι για επενδυση, ειναι δηλαδη για να κανει καποιος το γουστο του κατα καποιο τροπο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences