Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 05:57:19 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΡΟΛΟΓΙΑ CARRIAGE  (Αναγνώστηκε 2045 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Μάιος 30, 2011, 09:31:23 μμ »

Ανοιγω το συγκεκριμενο θεμα για να εκφρασω την τεραστια αγαπη μου στα ρολογια, παντως ειδους. Και για να πω την αληθεια τελευταια εχω μια ανεξηγητη συμπαθεια σε ενα ρολοι που εχω δει σε γνωστο μου εμπορο στο Μοναστηρακι. Ειναι ενα carriage clock, του 1880, με ξυπνητηρι και κουμπι για τα χτυπηματα της ωρας. Carriage clock ειναι τα ρολογια αμαξας η ταξιδιου, τα οποια τα εφτιαχναν κυριως οι Γαλλοι αλλα υπαρχουν και εξαιρετα Αγγλικα (Mappin & Webb) και ακομη καλυτερα Αμερικανικα (Tiffany & Co). Αυτα τα ρολογια ειναι μικρα, πανεμορφα ο "κορμος" τους ειναι απο μπρουτζο η χαλκο επιμπρουτζομένο και το υπολοιπο ειναι απο χοντρο κρυσταλλο για να φαινεται ο πανεμορφος μηχανισμος του. Αυτο λειτουργει με κουρδισμα (και εχει το balance, αυτο που "στριφογυριζει" που εχουν τα ρολογια τσεπης απο πισω, στον μηχανισμο). Ομως, υπαρχουν πολλα αντιγραφα οχι μονο κινεζικα, αλλα και καλα Ευρωπαικα, αλλα με ενα λιγο εμπειρο ματι ξεχωριζουν (πρωτον, απο τον πολυ απλο μηχανισμο τους και επισης, τα πιο καινουργια, κατα 90% εχουν διαφορες ζωγραφιες αριστερα δεξια σε πορσελανη αντι να φαινεται ο μηχανισμος). Παντως, τα παλια κοβουν την ανασα. Αυτο που εχω βρει το δινει σε πολυ καλη τιμη, 700 ευρω (απ'οτι εχω δει σε εβαυ κ.λ.π., αλλα και σε εμπειρους Ελληνες ωρολογοποιους και παλιους τεχνιτες). Αυτα, αν και σεχτικα μικρα, ειναι πολυ δυσεβρετα και ακριβα (τα παλια, καλων κατασκευαστων). Το συγκεκριμενο που εχω δει εχει φοβερη δουλεια στον "κορμο". Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα  Στριφογύρισμα ματιών Χαμόγελο Παρακατω εχω ενδεικτικες φωτο. Θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη σας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences