Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:28:03 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δήμητρα  (Αναγνώστηκε 24398 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 04:43:34 μμ »

ΑΝ και δεν ειμαι καλος στις φωτογραφιες θα προσπαθησω να βγαλω μερικες το ΣΚ.
Εχω να τα δω τα συγκεκριμενα πολλους μηνες... Απορω πλεον και εγω πως θα εχουν γινει. Θα επρεπε παντως  να εχω βγαλει και φωτογραφιες στην αρχη για να μπορεσει κανενας να συγκρινει και να φανουν οι διαφορες, πραγμα που δυστυχως δεν εκανα...

Λογικο
Tα προσωπικα <μας> πειραματα μετα των  ευρηματων τους   ειναι λογικο να γινονται για <μας >.
Αλιμονο αν ολη η ζωη μας ειχε αυτοσκοπο τις αποδειξεις προς τριπους.
Φανταζομαι με καταλαβαινεις ....
Παρ ολα αυτα αν για χαρη της συζητησης υπαρχει υλικο και μπορεις , βγαλε καμια φωτο εδω.
Το θεμα <λουστρος > ειναι πολυ λεπτο και θελει ιδιαιτερη εμπειρια για καθε περιπτωση

Φιλικα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2014, 05:17:44 μμ από coll » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 05:30:59 μμ »

Εγω δε μπορω να ποσταρω φωτο για να αποδειξω αυτα που ελεγα για νομισματα που εχουν παρεμβαση ντιπαρισματος, στο αλλο φορουμ ομως που εχει γκαλερι με φωτογραφιες, ειδικα στην ενοτητα πχ του Γεωργιου, υπαρχουν αφθονα παραδειγματα, οπου το ΠΕΔΙΟ ειναι φανερα πειραγμενο και το νομισμα πατινατο γυρω γυρω, ομως προφανως επειδη το καθαρισμα δεν αφησε hairlines, το νομισμα εχει παρει βαθμο κανονικα.
Βεβαια το αν πρεπει ή οχι ειναι ενα ζητημα, η δικια μου γνωμη ειναι πως οχι. Και σαφεστατα το ντιπαρισμα ΔΕΝ αφαιρει μονο τη βρωμια οπως ειπωθηκε πιο πανω, αλλα αφαιρει αναλογα την εκταση του και την πατινα, αλλα οπως ειπα και πριν, φωτο δε μπορω να ποσταρω παρα μονο με αδεια.
Η δικια μου η εμπειρια Αναργυρε με τη δραχμη του 1873 ειναι οτι την επεστρεψα, παρολλο που ειχε υψηλοτατο βαθμο, και αργοτερα εμαθα οτι στην Pcgs δεν περασε το cross-grading. Παρολλο το βαθμο, οπτικα δε μου αρεσε καθολου, ειναι αυτο που λεμε buy the coin not the slab.
Ειναι λυπηρο παντως που οι Ελληνες στα παλια χρονια δεν ειχαν καμια συλλεκτικη παιδεια, βεβαια αυτο δικαιολογειται εν μερει απο τη γενικοτερη κατασταση της χωρας, αλλα εν πασει περιπτωσει οι συλλεκτες οφειλαν να γνωριζουν καποια πραγματα. Με λυπη μου ομως ακομα και τωρα βλεπω μια ταση υπερ του να εχουμε ωραιες πατινες, χρωματιστες κλπ, και εγω τις γουσταρω , αλλα νομιζω η ουσια ειναι να πιασουμε το νοημα. Το νοημα δεν ειναι να αφησουμε ενα κερμα πανω στη χεστρα να παρει χρωμα, η πατινα δειχνει μια ιστορια, ειναι η διαδικασια παλαιωσης, και δεν ειναι αυτοσκοπος. Για μενα οποιος παρεμβαινει στη διαδικασια αυτη ,παρεμβαινει στην ιδια την ιστορια του νομισματος. Αν η φυση και οι συνθηκες φυλαξης εκαναν ενα ασημενιο νομισμα μαυρο, μαυρο πρεπει να μεινει. Αν εγω παω και το ντιπαρω, θα εχω ενα καινουριο νομισμα. Ας συρει ο καθενας κατα το δοκουν τις οποιες διαχωριστικες γραμμες θελει στο θεμα, που ειναι τα ορια και που οχι, (πχ αν το νομισμα ειναι σε βελουδινη επιφανεια ενος αλμπουμ κλπ). Μιλαω ομως για τη φιλοσοφια του τι ειναι πατινα και οχι για τον αυτοσκοπο να εχει ενα νομισμα πανω 'χρωμα'.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 06:07:12 μμ »

Σωστος  θα ελεγα.
Το θεμα ειναι πολυ σχετικο και βασιζεται στην λογικη αλλα και στην αισθητικη του καθενος.
Οσο για την συλλεκτικη παιδια πριν 200-300 χρονια τι να περιμενες...... ο συλλεκτισμους μπορει να ειναι παθος και εκ γεννετης μικροβιο ,αλλα δεν παυει να ειναι ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 08:07:49 μμ »

Και να φανταστεις οτι δεν τα εσπασα γι αυτο το λογο. Καποια ειχαν βρωμα και ηθελα να δω αν καθαριζεται με το ντιπ, καποια ειχαν χτυπηματακια που δεν ανταποκρινονταν στο βαθμο στους, καποια δεν μου αρεσαν... Το πειραμα ηρθε εκ των υστερων δηλαδη.
Και δυο παρατηρησεις, παλι προσωπικες. Στις μισες, μην πω και περισσοτερες, περιπτωσεις που ακουω τη λεξη πατινα προκειται για βρωμια και μονο. Πατινα ομως δεν ειναι αυτο, πατινα ειναι η αντιδραση του μεταλλου στην ατμοσφαιρα και στο υλικο η υγρο που ερχεται καθε φορα σε επαφη μαζι του.
Το δευτερο αφορα τη συλλεκτικη παιδεια. Συλλεκτικη παιδεια ετσι οπως την εννοουμε εμεις σημερα (με την εννοια οτι αφηνουμε τα αντικειμενα και δεν παρεμβαινουμε η παρεμβαινουμε ελαχιστα σε εξαιρετικες περιπτωσεις), πριν απο 100, 200 και 300 χρονια δεν ειχε κανενας λαος, οχι μονο οι Ελληνες. Θυμηθειτε τι ζημιες υπεστησαν τα μαρμαρα του Παρθενωνα στο βρεττανικο μουσειο στην προσπαθεια τους να τα καθαρισουν επειδη υποτιθεται οτι ηταν βρωμικα. Τι αλλες ζημιες εχουν γινει σε πινακες ζωγραφικης, αντικες, κοσμηματα, νομισματα κλπ κλπ. Αναφερω αγγλικο παραδειγμα γιατι απο πολλους υποτιθεται οτι οι αγγλοι συλλεκτες εχουν παιδεια. Και στα νομισματα τους, τα ιδια εχουν κανει. Απλως τυχαινει να σωζονται περισσοτερα λογω αριθμου και γι αυτο θα βρεθουν και περισσοτερα σε μιντ καταστασεις.
Σημερα το ντιπαρισμα θεωρειται αποδεκτο και σλαμπαρονται τα νομισματα. Μετα απο 100 χρονια να αποδειχθει οτι κανει μεγαλη καταστροφη. Ποιος ξερει... Οι αποψεις αλλαζουν με τα χρονια.
Σκεφτειτε απο την αλλη οτι σχεδον ολα τα αρχαια ελληνικα και ρωμαικα νομισματα ειναι καθαρισμενα. Παρ ολα αυτα παιρνουν βαθμο.
Και για να τελειωσω θα πω κατι και ας μην αρεσει σε πολλους. Πολλοι απο αυτους που λενε οτι οι παλαιοτεροι ελληνες συλλεκτες δεν ειχαν συλλεκτικη παιδεια, μαλλον οι ιδιοι δεν εχουν παιδεια σημερα και μαλλον τα λενε εκ του πονηρου αυτα. Πραγματικα δεν αναφερομαι σε σενα heretic77. Αφορμη πηρα απο το σχολιο σου. Ισα ισα συμφωνω στα περισσοτερα μαζι σου. Αλλα νομιζω οτι αναπαραγεται κατι απο στομα σε στομα και καποιοι το διαδιδουν χωρις να το σκεφτουν.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 09:51:48 μμ »

Δε παρεξηγουμαι, ισα ισα, αν καπου ειμαι λαθος γι αυτο ειναι το forum, να με διορθωσει. Το θεμα ειναι οτι οχι μονο δεν ειχαμε παλιοτερα συλλεκτικη παιδεια αλλα δεν εχουμε και τωρα, που υποτιθεται οτι υπαρχει γνωση. Δε χρειαζεται να υπενθυμισω γνωστα περιστατικα παρεμβασης σε Οθωνες-Γεωργιους, τα οποια βεβαια δε τα καταδικασε κανενας απο τους μεγαλους συλλεκτες, που για μενα ηταν εγκληματα κατα της νομισματικης ιστοριας της χωρας. Υπερβολικος ειμαι? Δε νομιζω....θα περιμενα αυτοι που ειναι υπερμαχοι του να πιανουν τα νομισματα με τα χερια και να μη τα κλεινουν σε ΄φερετρα' να δειχνουν την ιδια ευαισθησια για ενα δυσμοιρο νομισματα που 150 χρονια εκανε την πατινουλα του και ηρθε καποιος με τα πειραματα του και την εξαφανισε.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:00:34 μμ »

Aν ειναι εγκλημα ενα συλλεκτης να περιφρονει ή να μην θελει να κατεχει  στην συλλογη   πχ ενα ιστορικο  χαλκινο του Γεωργιου οταν ισα και αχνα φαινεται η παρασταση, τοτε εσυ δεν εισαι υπερβολικος. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:20:25 μμ »

Τα νομίσματα όταν έχουν βρομιές πρέπει να τα καθαρίζουμε. Ειδικά σε περιπτώσεις που υπάρχουν 'λεκέδες', και μάλιστα αν αυτοί οι 'λεκέδες' έχουν διάφορους χρωματισμούς (αυτό που μερικοί γραφικοί τύποι, λένε πατίνα). Και μην ξεχνάτε... ο καθαρισμός των νομισμάτων είναι μία διασκέδαση.

Τα στάδια καθαρισμού είναι τα εξής :

1ο στάδιο : Με σκληρό σφουγγάρι ή ψιλό σύρμα, τρίβουμε επιμόνως μέχρι να σκούξει.
2ο στάδιο : Καλό τρίψιμο με συρματόβουρτσα, για τους επίμονους λεκέδες.
3ο στάδιο : Χρησιμοποιούμε μαγειρική σόδα, την οποία την τρίβουμε με τα δάχτυλά μας, επάνω στο νόμισμα, κυκλικά και με δύναμη. Το βήμα αυτό το επαναλαμβάνουμε μέχρι να φανεί το 75%-80% από τις λεπτομέρειες του προσώπου μας στο πεδίο του νομίσματος, έστω και θολά.
4ο στάδιο : Με οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα, γυαλίζουμε όσο χρειάζεται το νόμισμα, μέχρι να διακρίνουμε και το παραμικρό σημαδάκι του προσώπου μας, στο πεδίο του νομίσματος.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Αυτό το είδος καθαρισμού δεν ενδείκνυται για Proof.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:22:08 μμ »

κανονισε να σε πιστεψουν και να σε βαρανε μετα ολοι μαζι....
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:24:31 μμ »

Τα νομίσματα όταν έχουν βρομιές πρέπει να τα καθαρίζουμε. Ειδικά σε περιπτώσεις που υπάρχουν 'λεκέδες', και μάλιστα αν αυτοί οι 'λεκέδες' έχουν διάφορους χρωματισμούς (αυτό που μερικοί γραφικοί τύποι, λένε πατίνα). Και μην ξεχνάτε... ο καθαρισμός των νομισμάτων είναι μία διασκέδαση.

Τα στάδια καθαρισμού είναι τα εξής :

1ο στάδιο : Με σκληρό σφουγγάρι ή ψιλό σύρμα, τρίβουμε επιμόνως μέχρι να σκούξει.
2ο στάδιο : Καλό τρίψιμο με συρματόβουρτσα, για τους επίμονους λεκέδες.
3ο στάδιο : Χρησιμοποιούμε μαγειρική σόδα, την οποία την τρίβουμε με τα δάχτυλά μας, επάνω στο νόμισμα, κυκλικά και με δύναμη. Το βήμα αυτό το επαναλαμβάνουμε μέχρι να φανεί το 75%-80% από τις λεπτομέρειες του προσώπου μας στο πεδίο του νομίσματος, έστω και θολά.
4ο στάδιο : Με οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα, γυαλίζουμε όσο χρειάζεται το νόμισμα, μέχρι να διακρίνουμε και το παραμικρό σημαδάκι του προσώπου μας, στο πεδίο του νομίσματος.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Αυτό το είδος καθαρισμού δεν ενδείκνυται για Proof.


Παραλειποντας το 1-2και 4 δεν θα ελεγα οχι κατα περιπτωση Στριφογύρισμα ματιών
Ισως και λιγο λεμονακι να <γλυκανει > την συνταγη
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:25:44 μμ »

Κωστα ολο και καποιος θα δοκιμασει,,,, Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:26:52 μμ »

Το σβουράκι πότε το χρησιμοποιουμε Απορία


ΤΡΙΨΙΜΟ ΜΕ ΣΒΟΥΡΑΚΙ ΤΟ ΜΠΕΤΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΧΡΩΜΑΤΑ.MOV


Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:30:57 μμ »

κανονισε να σε πιστεψουν και να σε βαρανε μετα ολοι μαζι....
Κωστα ολο και καποιος θα δοκιμασει,,,, Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Ας το κάνουν... θα πάρουν αξία τα δικά μας.  Κλείσιμο ματιού


Το σβουράκι πότε το χρησιμοποιουμε Απορία

Στα Proof !!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:32:27 μμ »

Και οταν δεν μπορει να γινει αμμοβολη για τεχνικους λογους Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:34:28 μμ »

Και οταν δεν μπορει να γινει αμμοβολη για τεχνικους λογους Χαμόγελο

+1

Φυσικά προτιμούμε την αμμοβολή, γιατί με το σβουράκι μπορεί να κάνουμε ζημιά στο νόμισμα... πράγμα που δεν θέλουμε.  Σαρκασμός
Έτυχε να κάνω σβουράκι, μου έφυγε λίγο... και χρειάστηκε μετά στοκάρισμα για να 'ρθει το νόμισμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:37:41 μμ »

Αν τολμησεις να βγαλεις φωτο θα βγαλω και γω μια με ενα αμμοβολισμενο της Ελληνικης δημοκρατιας να παθει ζημια ο συναδελφος Σαρκασμός
Το χαλκονικελιο σηκωνει πολυ μερεμετι Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences