Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 05:28:32 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση Νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 15728 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« στις: Μάιος 29, 2011, 04:19:40 μμ »

Όποιος έχει τη διάθεση θα ήθελα αν γίνεται να μου δώσει στο περίπου την γνώμη του για την ποιότητα των νομισμάτων και αν μπορώ να τα πιστοποιήσω.(ykorom@gmail.com)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2011, 05:05:19 μμ από ykorom123 » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 29, 2011, 05:59:09 μμ »

κατα την αποψη μου η δραχμη του '73 ειναι πολυ ωραιο κομματι και αξιζει για πιστοποιηση.Η δραχμη του 26, του 57 και η κρητικη δεν υπαρχει λογος να πιστοποιηθουν γιατι ειναι νομισματα χαμηλης αξιας και καταστασης.Η αλλη δραχμη δεν φαινεται απο μπροστα γιατι η τελευταια εικονα δεν ανοιγει.
Καταγράφηκε
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 29, 2011, 06:11:17 μμ »

Ευχαριστώ , δεν μου είπατε τη γνώμη σας για το 1833 που με ενδιαφέρει αρκετά
Καταγράφηκε
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 29, 2011, 06:18:37 μμ »

Όπως και να χει σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Για να καταλαβαίνω και γω σιγά σιγά λίγα πράγματα ...
Καταγράφηκε
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 29, 2011, 06:21:43 μμ »

Βρήκα μια καλύτερη φωτό και για τα άλλα 2
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 29, 2011, 07:49:01 μμ »

Ευχαριστώ , δεν μου είπατε τη γνώμη σας για το 1833 που με ενδιαφέρει αρκετά

Αγαπητε φιλε για να σλαμπαρεις κατι πρεπει να εισαι σιγουρος οτι θα βγαλει και εναν ΚΑΛΟ ΒΑΘΜΟ!!
Εσυ οπως το βλεπεις αυτο το νομισμα (δραχμη του 33) τι βαθμο πιστευεις οτι θα βγαλει??
Μονο σπανια νομισματα σλαμπαρουμε σε χαμηλες καταστασης και η δραχμη του 33 καθε αλλο παρα σπανιο νομισμα ειναι!!
Νομισματα που δεν ειναι σπανια κατω απο AU50 δεν αξιζουν να πιστοποιουντε!!

Συμβουλη : φτιαξε μια ομορφη συλλογη σε αυτοκολητα χαρτονακια και ντοσιε και μετα αφου θα εχεις τριφτει καλα με το Ελληνικο νομισμα και θα εχεις αρχισει να καταλαβαινεις καταστασεις (εξασκωντας σιγα σιγα το ματι) προχωρας σε σλαμπ!!
Τωρα το μονο που θα καταφερεις ειναι να κανεις πλουσιες τις εταιριες και φτωχη την τσεπη σου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 29, 2011, 08:46:51 μμ »

Ευχαριστώ, κ έχω και εγώ γνώση του που βρίσκομαι, γι αυτό και ρώτησα τι αξίζει και τι όχι τι γνώμη πιο έμπειρων συλλεκτών.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 29, 2011, 08:48:25 μμ »

H δραχμη 33 δεν αξιζει την πιστοποιηση οπως και η κρητικη.Η δραχμη του 10 ειναι αρκετα καλη απο οτι βλεπω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 29, 2011, 09:02:25 μμ »

η γνωμη μου ειναι οι δραχμες του 1873,1910,1957,ισως γινουν η αρχη να ξεκινησεις μια συλλογη με νομισματα καλων καταστασεων,τα υπολοιπα για να τα σλαμπαρεις, συμφερει καλυτερα να αγορασεις ενα η δυο νομισματα,χαμηλης τιμης αλλα υψηλης καταστασης οπως οι δραχμες σου.το σλαμπαρισμα  κατα την γνωμη μου συμφερει σε ενα σπανιωτερο,που να αξιζει και τα εξοδα,συν την διαδικασια πιστοποιησης.πιστευω οι τρεις δραχμες σε χαρτονακια αυτοκολητα,ειναι μια καλη αρχη,για το ξεκινημα μιας σοβαρης συλλογης,οσο για τα υπολοιπα δεν πανε χαμενα,μπορεις να τα ανταλαξεις,η να τα εχεις μεχρι να τα βρεις σε καλυτερη κατασταση,καλησπερα σε ολην την παρεα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 29, 2011, 09:18:34 μμ »

καλησπερα σε ολους. εγω ειμαι κατα της πιστοποιησης γενικοτερα αλλα αν επιμενεις να δοκιμασεις εστω και απο περιεργεια δοκιμασε με τις δραχμες 1873 και 1910. καλή τύχη (γιατι με τις εταιριες αυτες θες πολλή τύχη!)
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 29, 2011, 09:20:30 μμ »

Συμβουλη : φτιαξε μια ομορφη συλλογη σε αυτοκολητα χαρτονακια και ντοσιε και μετα αφου θα εχεις τριφτει καλα με το Ελληνικο νομισμα και θα εχεις αρχισει να καταλαβαινεις καταστασεις (εξασκωντας σιγα σιγα το ματι) προχωρας σε σλαμπ!!
Τωρα το μονο που θα καταφερεις ειναι να κανεις πλουσιες τις εταιριες και φτωχη την τσεπη σου Κλείσιμο ματιού
συμφωνώ απόλυτα!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
ykorom123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 29, 2011, 11:23:15 μμ »

Ευχαριστώ όλους. Σκέφτομαι πως μάλλον δεν υπάρχει και κανα νοήμα στο να πιστοποιήσω τα νομίσματα. Τι να λέει το MS-65 και το AU-58 δεν θα αλλάξει κάτι στη ζωή μου ούτε θα ικανοποιήσει τον εγωισμό μου. Οπότε τι να λεεί . Απλά μου αρέσει να τα βλέπω και να γουστάρω.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 29, 2011, 11:24:45 μμ »

Παιδια ο ανθρωπος ρωτησε καθαρα, ποια νομιζετε οτι αξιζουν να σλαμπαριστουν.Δεν ρωτησε αν ειστε υπερ η κατα της πιστοποιησης.Ολοι ερχεστε και γραφετε ειμαι κατα της πιστοποιησης.Καλα κανετε κατ' εμε αλλα αφηστε εμας τους''χαζους'' να πεταξουμε τα λεφτα μας και να σλαμπαρουμε οτι θελουμε.Στο κατω κατω λεφτα μας ειναι οπως νομιζουμε τα διαθετουμε.Σας εχει πιασει ολους μια πρεμουρα εναντιον του σλαμπ.Εκει μαλλον σας βγαινει ο αντιαμερικανισμος σας γιατι δεν νομιζω να μην φορατε τζιν και να πινετε κοκακολα.Φταινε βεβαια και οι διαφοροι μπαρμπαδες αλλα γι αυτους τα εχω πει πολλες φορες.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 29, 2011, 11:27:46 μμ »

Αδερφε σλαμπαρε οτι γουσταρεις και μην ακους κανενα.Λεφτα σου ειναι οτι θελεις κανεις.Μεσω του σλαμπαρισματος μαθαινεις και grading, με τον δυσκολο τροπο βεβαια,πληρωνοντας, αλλα μαθαινεις
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 30, 2011, 09:09:37 πμ »

πω πω μια μυγααα
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences