Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 01:34:06 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Παρακαλω ψηφιστε τι σας ενδιαφερει στα νομισματα!!
Δεν με ενδιαφερουν τα σφαλματα
Με ενδιαφερουν τα σφαλματα

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: υπαρχει ενδιαφερον για σφαλματα?  (Αναγνώστηκε 14473 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:49:52 πμ »

Προσοχη! Αναφερομαι σε σφαλματα και οχι σε ποικιλιες!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 01:56:13 πμ »

απο μερους μου ... ναι! πολυ!! τα λατρευω! φυσικα τα περισσοτερα ειναι εκτος οριων πορτοφολιου μου.. οποτε...

αλλα και ποικιλιες μου αρεσουν... Χαμόγελο

καποιες ποικιλιες ειναι κανονικα σφαλματα αλλα που συναντιωνται συχνα... οποτε τις ονομασαν ποικιλιες... αρα... Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 02:58:57 πμ »

προσωπικα δεν με καλυπτει καμια απαντηση στην ψηφοφορια..θα μου αρεσε να εχω και μερικα σφαλματα στην συλλογη μου,αλλα δεν τα κυνηγαω..αν πεσει στα χερια μου οκ.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 09:52:12 πμ »

Καλημερα και απο μενα .. Χαμόγελο
εμενα προσωπικα μου αρεσουν τα σφαλματα.. θα ελεγα οτι και οτι τα κυνηγαω...αλλα κυριως
τα "καραμπινατα'..
Τωρα πως τα οριζω(καραμπινατα) ..ουτε εγω ξερω ...μαλον οτι με "ελκυει" οταν το δω
Αρα γενικα...ναι.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 10:50:39 πμ »


Καλημερα παιδες κι απο μενα κ χρονια πολλα σε ολους μας!
Φιλε Ιαπωνα εβαλες πολυ ωραιο θεμα...( παρεμπιπτοντως θελω να σου πω οτι διαβαζω παντα τα σχολια
σου με ενδιαφερον κ εκτιμω πολυ τις γνωσεις κ την κριση σου...παντα εισαι 'to the point' που λεμε,
μετρημενος κ με καλη αντιληψη σε αξιολογησεις κτλ..)
 
   Τα σφαλματα τωρα ,ειναι πολυ ιδιαιτερη συλλεκτικη κατηγορια ,εχουν λιγους fans κατα τη γνωμη μου αλλα
αρκετα φανατικους,εχουμε δει να φευγουν σοβαρα ποσα σε δημοπρασιες ,ειδικα παλαιοτερα ,για καθε τυπου σφαλμα...
Προσωπικα παντα ,πιστευω οτι υπαρχει ενδιαφερον σε καθε μα καθε συλλεκτικη περιοδο κ κατηγορια,αλλα δεν ειναι
ολα για ολους,οπως συμβαινει με οτι κι αν ασχοληθει κανεις...Εγω πχ δεν ασχολουμαι με σφαλματα,δεν μου δινουν την ιδια ικανοποιηση που θα μου δωσει ενας πολυ υψηλος κ σπανιος Οθωνας,ή ενα BU Γεωργιου ,ή ενας Καποδιστριας τιγκα στο πουπουλο κ με τελειο λειο πεδιο,ή ενα ψηλο AU/Unc ασημενιο κρητικο με φουλ λουστρα κτλ..
 
Παρολαυτα με ελκυει ιδιαιτερα πχ μια υποκατηγορια σφαλματων,τα χτυπημενα σε διαφορετικο μεταλλο! Αν μαζευα θα μαζευα αυτα..τα βρισκω εντυπωσιακα...
Θελω να πω πως αν κ δεν ειμαι απαυτους που ασχολουνται,παρολαυτα εχω βρει κατι που με τραβηξε,κ δεν αποκλειω στο μελλον να ασχοληθω ενεργα με την κατηγορια...


Καταγράφηκε
Σίμος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 212


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 03:21:45 πμ »

To 99% των σφαλμάτων γίνονται επίτηδες για ν'αποκτούν αξία τα νομίσματα. Για μένα κανένα σφάλμα δε δίνει αξία σε κανένα νόμισμα. Εκτός κι αν είναι ποικιλία. Μόνο εκεί αλλάζει  για μένα τον αδαή όπως πιστεύουν οι περισσότεροι ότι είμαι.Και ίσως να είμαι σε σχέση με άλλους. Αλλά  ξέρετε πόσα σφάλματα έχω δεί σε χρυσές λύρες αγγλίας παλαιάς κοπής που ήταν φθορά ή παραποίηση για συλλεκτικότητα? ΟΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!  Γι αυτό και η τράπεζα της Ελλάδος λέει κατηγορηματικά ότι οι "χτυπημένες" κακοποιημένες λύρες έχουν χαμηλότερη αξία από τις κανονικές. Βέβαια ένας συλλέκτης τα ονομάζει σφάλματα ιδιοτροπίες παραξενιές νομίσματος και τα μοσχοπουλάει. Καλά κάνει αφού βρίσκει αγοραστές! (για να μη πώ άλλον επιθετικό προσδιορισμόν)  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 08:34:32 πμ »

To 99% των σφαλμάτων γίνονται επίτηδες για ν'αποκτούν αξία τα νομίσματα. Για μένα κανένα σφάλμα δε δίνει αξία σε κανένα νόμισμα. Εκτός κι αν είναι ποικιλία. Μόνο εκεί αλλάζει  για μένα τον αδαή όπως πιστεύουν οι περισσότεροι ότι είμαι.Και ίσως να είμαι σε σχέση με άλλους.

Αλλά  ξέρετε πόσα σφάλματα έχω δεί σε χρυσές λύρες αγγλίας παλαιάς κοπής που ήταν φθορά ή παραποίηση για συλλεκτικότητα? ΟΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!  Γι αυτό και η τράπεζα της Ελλάδος λέει κατηγορηματικά ότι οι "χτυπημένες" κακοποιημένες λύρες έχουν χαμηλότερη αξία από τις κανονικές.
Βέβαια ένας συλλέκτης τα ονομάζει σφάλματα ιδιοτροπίες παραξενιές νομίσματος και τα μοσχοπουλάει.

Καλά κάνει αφού βρίσκει αγοραστές! (για να μη πώ άλλον επιθετικό προσδιορισμόν)  Σαρκασμός


Επειδη ανηκω στην κατηγορια του αγοραστη που αναφερεις παραπανω,  περιμενω να μου στειλεις οσες βρεις με αυτην την παραποίηση ... Στριφογύρισμα ματιών

Πληρωνω 3 φορες παραπανω απο μια κανονικη λιρα  μετρητοπουλα ζεστα  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 09:33:38 πμ »

To 99% των σφαλμάτων γίνονται επίτηδες για ν'αποκτούν αξία τα νομίσματα. Για μένα κανένα σφάλμα δε δίνει αξία σε κανένα νόμισμα. Εκτός κι αν είναι ποικιλία. Μόνο εκεί αλλάζει  για μένα τον αδαή όπως πιστεύουν οι περισσότεροι ότι είμαι.Και ίσως να είμαι σε σχέση με άλλους. Αλλά  ξέρετε πόσα σφάλματα έχω δεί σε χρυσές λύρες αγγλίας παλαιάς κοπής που ήταν φθορά ή παραποίηση για συλλεκτικότητα? ΟΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!  Γι αυτό και η τράπεζα της Ελλάδος λέει κατηγορηματικά ότι οι "χτυπημένες" κακοποιημένες λύρες έχουν χαμηλότερη αξία από τις κανονικές. Βέβαια ένας συλλέκτης τα ονομάζει σφάλματα ιδιοτροπίες παραξενιές νομίσματος και τα μοσχοπουλάει. Καλά κάνει αφού βρίσκει αγοραστές! (για να μη πώ άλλον επιθετικό προσδιορισμόν)  Σαρκασμός

Ε αφού το λέει η Τράπεζα της Ελλάδος έτσι είναι. Σαρκασμός

Φιλε Σίμο ομολογώ οτι τοσα χρόνια στο στέκι πρώτη φορά βλέπω περίπτωση σαν την δικιά σου.Απο την μια να δηλώνει άσχετος (που είσαι) και απο την αλλη να εκφραζεις γνώμη με τόση σιγουριά  για τόσο λεπτα ζητήματα όπως είναι οι ποικιλίες στις χρυσές σοβερειν που ακόμα και έμπειροι συλλέκτες δεν έχουν κατασταλάξει ακόμα.

Αν κανεις τον κόπο και κανεις μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα συνειδητοποιησεις ποσο λάθος είσαι όσο αφορα τις ποικιλίες.Ενα παράδειγμα σου έδωσε ο Αντωνης με ενα κομματι που αξίζει όσο 30 Ελισάβετ.

Έχω την εντύπωση οτι προσπαθείς να κανεις ντόρο και να προκαλέσεις.Τόσες μέρες δεν μιλάω αλλά τώρα μπηκες στα νερά μου....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 09:40:09 πμ »

Τόσες μέρες δεν μιλάω αλλά τώρα μπηκες στα νερά μου....

Χεχε, μου άρεσε αυτό. Παραβίαση χωρικών υδάτων κιετς! :-)
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 09:42:26 πμ »

To 99% των σφαλμάτων γίνονται επίτηδες για ν'αποκτούν αξία τα νομίσματα. Για μένα κανένα σφάλμα δε δίνει αξία σε κανένα νόμισμα. Εκτός κι αν είναι ποικιλία. Μόνο εκεί αλλάζει  για μένα τον αδαή όπως πιστεύουν οι περισσότεροι ότι είμαι.Και ίσως να είμαι σε σχέση με άλλους. Αλλά  ξέρετε πόσα σφάλματα έχω δεί σε χρυσές λύρες αγγλίας παλαιάς κοπής που ήταν φθορά ή παραποίηση για συλλεκτικότητα? ΟΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!  Γι αυτό και η τράπεζα της Ελλάδος λέει κατηγορηματικά ότι οι "χτυπημένες" κακοποιημένες λύρες έχουν χαμηλότερη αξία από τις κανονικές. Βέβαια ένας συλλέκτης τα ονομάζει σφάλματα ιδιοτροπίες παραξενιές νομίσματος και τα μοσχοπουλάει. Καλά κάνει αφού βρίσκει αγοραστές! (για να μη πώ άλλον επιθετικό προσδιορισμόν)  Σαρκασμός

Ε αφού το λέει η Τράπεζα της Ελλάδος έτσι είναι. Σαρκασμός

Φιλε Σίμο ομολογώ οτι τοσα χρόνια στο στέκι πρώτη φορά βλέπω περίπτωση σαν την δικιά σου.Απο την μια να δηλώνει άσχετος (που είσαι) και απο την αλλη να εκφραζεις γνώμη με τόση σιγουριά  για τόσο λεπτα ζητήματα όπως είναι οι ποικιλίες στις χρυσές σοβερειν που ακόμα και έμπειροι συλλέκτες δεν έχουν κατασταλάξει ακόμα.

Αν κανεις τον κόπο και κανεις μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα συνειδητοποιησεις ποσο λάθος είσαι όσο αφορα τις ποικιλίες.Ενα παράδειγμα σου έδωσε ο Αντωνης με ενα κομματι που αξίζει όσο 30 Ελισάβετ.

Έχω την εντύπωση οτι προσπαθείς να κανεις ντόρο και να προκαλέσεις.Τόσες μέρες δεν μιλάω αλλά τώρα μπηκες στα νερά μου....
εσυ να πας να βγαλεις καμμια κορβετα απο τα νερα μας που αλωνιζουν μερες τωρα και αστα τα υπολοιπα  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 06:34:42 μμ »

Μιλώντας για λίρες, θα πω και εγώ την γνώμη μου.

Το σφάλμα σε ένα νόμισμα το κάνει μοναδικό ή τουλάχιστον το διαφοροποιεί από τα "αδελφάκια" του.
Μπορεί η "ιδιαιτερότητα" αυτή να προκλήθηκε από λάθος (σφάλμα), απο ανάγκη ή απο αστοχία υλικού.
Ειδικά στις λίρες της Βικτώριας, που δεν υπήρχαν τα σημερινά μηχανήματα και η τεχνολογία, αυτά τα σφάλματα υπάρχουν και δίνουν κάποια υπεραξία.

Ποιά είναι η υπεραξία ενός νομίσματος με σημάδι κόπωσης (σπάσιμο ή crack die) της μήτρας και ποιά η υπεραξία ενός διπλοχτυπημένου ή μεταχρονολογημένου νομίσματος, αυτό εξαρτάται κυρίως από την αγορά.

Σαν συλλέκτης, δεν μπορώ να μην συγκινηθώ από κάποιο λάθος γράμμα ή αριθμό ή μια εμφανή μεταχρονολόγιση, το παραπάνω ποσό που θα πληρώσω (premium), το δίνω με χαρά, αρκεί να μου αρέσει το νόμισμα. 
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 09:09:58 μμ »

Το αγαπημενο μου Εγγλεζικο σφαλμα ειναι SIXPENCE 1878 DRITANNIAR die number 6 (αντι για BRITANNIAR
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 02:03:30 μμ »

Ωραίο!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 03:34:21 μμ »

Και σε πολυ καλη κατασταση!!!Μπραβο Κωστα!!!γιαννης.
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 09:36:29 μμ »

Δυστυχως δεν ειναι αυτο της φωτογραφιας δικο μου. Το δικο μου με το ζορι θα γραψει vf....
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences