Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:39:42 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΕΦΑΛΕΣ ΕΡΜΩΝ  (Αναγνώστηκε 51986 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 05, 2015, 11:50:57 μμ »

Θελω να κανω επι τη ευκαιρια μια σκεψη που εχω για τη σφραγιδα. Καταρχην η αξια του γραμματοσημου αυτου καθεαυτου τεινει στο 0 διοτι εχει πολλα ελαττωματα κ μεγαλα. Την κατασταση σωζει η αρτια σφραγιδα που βεβαια ειναι κοινοτατη απο οτι βλεπω στον καταλογο. ΟΜΩΣ σκεφτειτε το εξης. Ας πουμε οτι καποιος αγοραζει το γραμματοσημο μονο για τη σφραγιδα , εγω ας πουμε μπορει να εδινα 2-3 ευρω αντε 5. Σκεφτειτε καποιον ομως που μαζευει σφραγιδες ΣΠΑΡΤΗΣ (ας πουμε ενας συλλεκτης απο την περιοχη) και τη συγκεκριμενη ημερομηνια δε την εχει. Αυτος μπορουσε να δωσει αρκετα πιο πανω. Φυσικα βεβαια δε θα το εκανε και βουκινο οτι του λειπει αυτη η συγκεκριμενη ημερομηνια, αλλα ας πουμε οτι επεφτε σε ενα πωλητη που δεν ηθελε να πουλησει, αρα η τιμη θα ανεβαινε αρκετα. Θελω να πω με τα παραπανω οτι πολλες φορες ειναι και σχετικο πραγμα η αξια...εχω δει συλλογη που καποιος μαζεψε ΟΛΕΣ τις ημερομηνιες του 1896 σε γραμματοσημα Ολυμπακων αγωνων!!! Σκεφτειτε λοιπον ο τυπος αυτος στις τελευταιες ημερομηνιες που του λειπανε τι ποσα θα ηταν διατεθημενος να δωσει! Αρα καμια φορα η ολοκληρη σφραγιδα ισως δεν εχει μονο την αξια που γραφει ας πουμε ενας καταλογος αλλα πολλαπλασια, αναλογως την περιπτωση και τον τρελαμενο συλλεκτη!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 06, 2015, 09:55:18 πμ »

Οι σφραγίδες είναι ωραίες. Αξίζει να ανοίξει ένα σχετικό θέμα να δείχνουμε τις πιο «καθαρές» μας.
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 06, 2015, 05:56:08 μμ »

Μια πολύ καθαρή «Σύρος» (με κεφαλαία) σε αυτή τη ΜΚΕ, ενώ στο έτος διακρίνω «(67)». Υπήρχαν πράγματι σφραγίδες που αντί για ολόκληρο το έτος έβαζαν μόνο τους δύο τελευταίους αριθμούς σε παρένθεση; Ή διακρίνω λάθος; Η εκτύπωση πολύ καλύτερη από την άλλη 10λεπτη ΜΚΕ που έχω (την έχω δείξει δυο σελίδες πριν). Μου κάνει εντύπωση και το «μπλε» χαρτί που έχει χρησιμοποιηθεί. Είναι ορατό και από μπροστά στα περιθώρια, αλλά κυρίως από πίσω. Άρα είναι μάλλον η Βλ. 31, γιατί διαβάζω «πορτοκαλί / πράσινο μπλε». Μετά το / εννοεί μάλλον το χαρτί, ε; Οπότε εδώ είμαστε.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 06, 2015, 07:03:00 μμ »

Μου κάνει εντύπωση και το «μπλε» χαρτί που έχει χρησιμοποιηθεί. Είναι ορατό και από μπροστά στα περιθώρια, αλλά κυρίως από πίσω. Άρα είναι μάλλον η Βλ. 31, γιατί διαβάζω «πορτοκαλί / πράσινο μπλε». Μετά το / εννοεί μάλλον το χαρτί, ε; Οπότε εδώ είμαστε.

Το Βλαστος 31 αναφερεται στον κανονικο/συνηθισμενο τυπου 10λ της περιοδου 62-67, σε χαρτι ελαφρα μπλε/πρασινωπο. Αν θελουμε να ειμαστε περισσοτερο ακριβεις, το γραμ/μο σου ειναι το Βλαστος 31d, το κοκκινο/πορτοκαλι στο μπλε χαρτι. Υπηρξαν καποια διακεκριμενα, εντελως ιδιαιτερα τραβηγματα του 10λεπτου σε χαρτι χρωματος μπλε. Τα τραβηγματα αυτα ειναι ιδιαιτερα ακριβως λογω του χρωματος του χαρτιου τους. Το χαρτι αυτο ειναι το ιδιο χαρτι στο οποιο κατα κανονα τυπωνονταν τα 40λεπτα της περιοδου 1861-1868 και στο οποιο -κατα εξαιρεση- τυπωθηκαν και καποιες μεριδες 10λεπτων, μεριδες στις οποιες ανηκει το γραμ/μο σου. Ειναι ενας ευκολα διακριτος και με αρκετο ενδιαφερον τυπος.
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 06, 2015, 07:07:23 μμ »

Μια πολύ καθαρή «Σύρος» (με κεφαλαία) σε αυτή τη ΜΚΕ, ενώ στο έτος διακρίνω «(67)». Υπήρχαν πράγματι σφραγίδες που αντί για ολόκληρο το έτος έβαζαν μόνο τους δύο τελευταίους αριθμούς σε παρένθεση;

Το "67" που διακρινεις δεν ειναι το ετος αλλα το νουμερο του ταχυδρομικου γραφειου της Συρου.
Στις κλασσικες σφραγιδες του τυπου ΙΙ -στον οποιο τυπο ανηκει και η δικη σου- ηταν γραμμενο σε παρενθεση στο κατω μερος το νουμερο του ταχ. γραφειου. Η χρονολογια στην σφραγιδα σου -λογω ανεπαρκους μελανωσης- δεν ειναι διακριτη.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 06, 2015, 07:34:44 μμ »

Ευδιακριτη η ΣΥΡΟΣ αλλα χωρις ημερομηνια δυστυχως...Αν ηταν καποιο σπανιο ταχυδρομικο γραφειο θα ειχε ενδιαφερον, αλλα η συγκεκριμενη σφραγιδα ειναι κοινοτατη, θα ειχε καποια αξια αν ηταν ολοκληρη..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 06, 2015, 09:16:23 μμ »

χεχε ναι αλλά για μένα έχει αξία γιατί... είμαι συριανός.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 06, 2015, 09:41:24 μμ »

χεχε ναι αλλά για μένα έχει αξία γιατί... είμαι συριανός.

Και εχεις και 67 posts την στιγμη αυτην, ιδιο νουμερο με το νουμερο του ταχ. γραφειου του νησιου σου...  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 06, 2015, 09:56:55 μμ »

...ας κάνω άλλο ένα ποστ λοιπόν, να αλλάξω γραφείο!

Με τόσα μπλε εικοσάλεπτα στον κατάλογο, ούτε που περνά από το μυαλό μου να προτείνω κατάταξη για αυτό. Αν υπάρχει μια χονδρική εκτίμηση, θα το βάλω έστω πάνω κάτω σε σωστή σειρά στο άλμπουμ.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 06, 2015, 09:59:24 μμ »

Συνεχων Εκδοσεων βαλε το, 1862-1867. Σχετικα πρωιμο τραβηγμα μεσα στην 5ετια, αρκετα επιτυχημενο.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 06, 2015, 10:25:45 μμ »

Αυτη ειναι και η μαγεια των γραμματοσημων σε σχεση με τα νομισματα, στα νομισματα το χρησιμοποιημενο νομισμα ειναι απλα ενα φθαρμενο νομισμα, ενω στα γραμματοσημα μπαινει το στοιχειο της σφραγιδας, οποτε ενα νεο κεφαλαιο ερευνας. Χωρια που ειδικα στις κεφαλες Ερμη υπαρχουν χιλιαδες αποχρωσεις των αποχρωσεων οποτε και 100 ιδια να εχεις απο την ιδια περιοδο παλι υπαρχει πεδιο διαφοροποιησης....σφραγιδες, αποχρωση, παχος χαρτιου (για πιο εξειδικευμενους), σφαλματα πλακας.....τρεχα γυρευε χεχε...
Αν βλεπω καλα εχει σφραγιδα 65 (Υδρα), καλουτσικη σφραγιδα....αν ειναι 6 αυτο που βλεπω....
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:32:14 μμ »

Όπως είπαμε νωρίτερα, το πρώτο από τα παρακάτω δεκάλεπτα είναι το Hellas 56c.

Έχω άλλα δύο που... του μοιάζουν -δεν είναι υποκίτρινο χαρτί και αυτά; Επίσης, όλα χωρίς ΑΕ. Να τα κατατάξω όπως το πρώτο 56c και αυτά;

Παρατήρηση: Εκ πρώτης όψεως πιο καθαρή εκτύπωση το 10l-A από το 10l-Β, αλλά και πιο μελανωμένο, χάνεται η χαίτη των μαλλιών μέσα στο πορτοκαλί του κύκλου.

Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:37:05 μμ »

Η εκδοση 80-86 εδωσε απο πεντακαθαρα και εξοχως επιμελημενα αντιτυπα μεχρι και εντελως αθλια. Οτι βλεπεις -και σωστοτατα παρατηρεις- ειναι φυσιολογικοτατο. Καποια στιγμη θα αρχισουμε να τα αναλυουμε ολα αυτα και θα μπεις στο πνευμα!
Καταγράφηκε

salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:42:06 μμ »


Παρατήρηση: χάνεται η χαίτη των μαλλιών μέσα στο πορτοκαλί του κύκλου.



Ε όχι και χαίτη ο Ερμής βρε Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:46:17 μμ »

το παλιόπαιδο, θα το είχαν αποβάλει από το σχολείο τη δεκαετία του '60.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences