Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 04:41:32 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΕΦΑΛΕΣ ΕΡΜΩΝ  (Αναγνώστηκε 51915 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 11:24:54 πμ »

Θα εκτιμουσα τους γνωστες του θεματος να πουν αν υπαρχει καποια αξια (και ποια ειναι αυτη) στα γραμματοσημα που επισυναπτονται εντος.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 11:37:27 πμ »

Κράτα το φάκελο όπως είναι. Μην τα ξεκολλήσεις.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 11:44:49 πμ »

Είναι εύκολο κομμάτι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 12:43:12 μμ »

Το πεντάλεπτο φαίνεται να είναι 1868-69 καθαρισμένων πλακών και σφραγισμένο έχει γύρω στα 90 ευρώ με τον κατάλογο 2010 αν δε κάνω λάθος. το 20 λεπτο δεν μπορώ να το ξεχωρίσω ,πάντως κράτα την επιστολή ως έχει, μην ξεκολλήσεις τα γραμματόσημα γιατί αξίζουν περισσότερο πάνω στο γράμμα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 01:24:53 μμ »

Είναι εύκολο κομμάτι.
+1.δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο,αλλα σιγουρα για εναν φιλοτελιστη εχει την αξια του,χωρις φυσικα να πειραχτει και ο φακελλος.πιστευω οτι τα βρισκει κανεις αρκετα κατω απ 100 ευρω οταν ο καταλογος δινει τιμη 90 ευρω για το πενταλεπτο.μην ξεχναμε επισης οτι οι κεφαλες του ερμου ειναι η κορωνιδα για καθε φιλοτελιστη ασχετως τιμης,κλπ.προσοχη μονο(οχι για το συγκεκριμενο φακελλο) τις διαφορες κοπιες που εχουν κατακλυσει την αγορα και δυσκολευουν στην αναγνωριση και εξπερ του ειδους(υπερσυνχρονα μηχανηματα εκτυπωσης αντιγραφων).χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 02:43:54 μμ »

Σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση, αλλα θελω να σας εφιστησω την προσοχη σε μια επιπλεον λεπτομερεια η οποια φαινεται στην κοντινη φωτογραφια και δεν ειδα να σχολιαζεται απο τους ειδημονες.

Ειδικοτερα στον 20λεπτο Ερμη, και ειδικοτερα στο υψος του πανω μαιανδρου μια εκ των τελειων που πλαισιωνουν τον κυκλο που περιβαλλουν τον Ερμη δεν ειναι τελεια (δηλ. συμπαγης μονοχρωμη κουκιδα) αλλα κυκλος (περιγραμμα κουκιδας χωρις γεμιση).

Θεωρειτε κατοπιν του ως ανω οτι διαφοροποιειται καπως η γνωματευση σας ως προς την τιμη; Μπορει να θεωρηθει σφαλμα;
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 03:33:08 μμ »

Είναι plate flaw - σφάλμα πλάκας. Υπάρχουν απειρα τετοια σφάλματα. Δεν προσδίδουν αξία.

Αυτό που προσδίδει στα φάκελλα τεραστια αξία είναι εάν έχυον σφάλμα τα γραμματοσημα στους Α.Ε. Αν μπορείς να τους δεις με καποιον τροπο χωρις να καταστρεψεις το φακελλο και εχουν σφαλμα οι ΑΕ τοτε το φακελλο ειναι όντως ακριβό.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 03:57:18 μμ »

Μια μικρη ανοδο της τιμης υπαρχει λογω του plate flaw αλλα οχι σημαντικη, επισης ειναι μειονεκτημα που το πρασινο γραμματοσημο ειναι ελαττωματικο λογω του πανω περιθωριου. Και οπως ειπανε και οι φιλοι πιο πανω, η αξια στα συγκεκριμενα ειναι οχι μεμονωμενα αλλα ακριβως επειδη ειναι σε φακελο, οποτε το κρατας οπως εχει αν ειναι δικο σου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 04:44:53 μμ »

Αν και κάθε άλλο παρά "ειδήμων" είμαι, νομίζω ότι δεν είναι σφάλμα πλάκας, αλλά κηλίδα μελάνης.

http://hermesheads.home.comcast.net/~hermesheads/helmet_main.htm

Δε νομίζω να αλλάζει την αξία, για την οποία παίζει ρόλο η κατάσταση όλου του φακέλου.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 05:06:44 μμ »

Αν και κάθε άλλο παρά "ειδήμων" είμαι, νομίζω ότι δεν είναι σφάλμα πλάκας, αλλά κηλίδα μελάνης.

http://hermesheads.home.comcast.net/~hermesheads/helmet_main.htm

Δε νομίζω να αλλάζει την αξία, για την οποία παίζει ρόλο η κατάσταση όλου του φακέλου.


Σαλονικο δεν το πρόσεξα καν στην φωτογραφία. Από την ανάλυση του φίλου το υπέθεσα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 06:38:50 μμ »

Σας ευχαριστω ολους θερμα για την αμεση και εμπεριστατωμενη απαντηση σας.
Καταγράφηκε
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 02:22:13 μμ »

Παραθετω αλλη μια κεφαλη Ερμων για την αξιολογηση και/ή σχολια των ειδικων του φορουμ.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 03:23:43 μμ »

 Δεν γνωρίζω πολλά για μεγάλες κεφαλές, αλλά αυτό μου αρέσει πολύ ... Ο Ερμής Ζορρό.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 03:30:37 μμ »

Πιασαρικο ονομα του βρηκες φιλε wavelet αλλα ελπιζω σε καποιο σχολιο πιο κατατοπιστικο απο πλευρας αξιας/σπανιοτητας!!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 07:59:07 μμ »

Γενικα στις κεφαλες Ερμη αν δεν υπαρχει καλη φωτο μη περιμενεις και πολλα απο αποψη αξιολογησης. Παντως χοντρα χοντρα,  η σφραγιδα ειναι κοινη, ειναι απο οτι βλεπω του Αργοστολιου, ειναι καλο οτι ειναι αρτια αλλα αυτο πιο πολυ ειναι καλο για ιστορικους σκοπους-μελετη παρα για αξια γιατι οπως ειπα ειναι κοινη. Βεβαια προσωπικα τις κηνυγαω τις ολοκληρες σφραγιδες γιατι ειναι κομματι ιστοριας, και ας μην εχουν ιδιαιτερη αξια.
Απο εκει και περα, αν κρινω απο τη χρονολογια (76 αν βλεπω καλα) πρεπει να ειναι μαλλον απο τις εκδοσεις με δικτυωτο χαρτι ειτε με καθαρισμενες πλακες, αυτο ομως θελει πολυ καλη φωτο και εγω προσωπικα δεν εχω τετοια εμπειρια να διακρινω, παντως ενα μεγαλο μειονεκτημα ειναι οτι το κατω περιθωριο ειναι κομμενο. Στις κεφαλες Ερμη να προσεχεις παντα να εχεις αρτια περιθωρια γιατι αν ακουμπαει το γραμματοσημο τοτε η αξια πεφτει στο 10% (εκτος και αν ειναι μεγαλη σπανιοτητα). Οποτε επειδη μαλλον ειναι κατι κοινο, το σφαλμα αυτο κανει το γραμματοσημο ανευ καποιας σημαντικης αξιας. Αν εχω κατι λαθος καποιος ειδικοτερος μπορει να με διορθωσει..
Συμπληρωνω επισης, οτι καλο θα ναι και μια φωτο της πισω πλευρας που θα απεικονιζει τους Αριθμους Ελεγχου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2013, 08:29:14 μμ από heretic77 » Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: [1] 2 3 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences