Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:32:45 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τίρυνς, 50 Euro 2013  (Αναγνώστηκε 15434 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 02:48:38 μμ »

Και οι δύο περιπτώσεις χρησιμοποιούνται στην ορθογραφία της λέξης Τυρινθας η αλλοιώς Τίρυνθας.Απλως ίσως έπρεπε να συμφωνούν πιστοποιητικό και νόμισμα, που κατα λάθος δεν διασταυρώθηκαν. Λοιπόν τα καλά νέα ειναι οτι το ασημένιο νόμισμα του 2012 Σωκράτης ανακηρύχθηκε καλύτερο νόμισμα στην κατηγορία ιστορικά θέματα.

Επαναφέρω το θέμα...

ΤΙΡΥΝΘΑ ή ΤΥΡΙΝΘΑ ;;
Στο νομισματικό πρόγραμμα όπως και στο πιστοποιητικό, αναφέρεται ΤΙΡΥΝΘΑ.

Εδώ και καιρό το παρακολουθώ, δεν βλέπω αντίδραση από τους φίλους συλλέκτες. Δεν υπάρχει κάποια επίσημη τοποθέτηση και νομίζω ότι για ένα θέμα έχει να κάνει με την Ελληνική γλώσσα και το πως την παρουσιάζουμε παγκοσμίως, θα έπρεπε να αφιερώσουμε λίγο χρόνο περισσότερο και κάποιες αράδες παραπάνω.

Δεν υπάρχουν 2 τρόποι γραφής. Αν έχει επικρατήσει το ΤΥΡΙΝΘΑ (που δεν συμβαίνει αυτό), κακώς έχει επικρατήσει επειδή είναι λάθος. Η ονομασία είναι Τίρυνς και δεν υπάρχει καμία περίπτωση ετυμολογικά να γραφτεί ως Τύρινθα.

Ας δούμε λοιπόν πως γράφεται σε κάποιες ξένες γλώσσες :
Breton: Tiryns
Catalan: Tirint
Dutch: Tiryns
English: Tiryns
Finnish: Tiryns
French: Tirynthe
German: Tiryns
Hungarian: Tirunsz
Italian: Tirinto
Latin: Tiryns
Norwegian: Tiryns
Polish: Tiryns
Portuguese: Tirinto
Russian: Tirinf
Slovak: Tiryns
Spanish: Tirinto
Swedish: Tiryns

Πως γράφεται Ελληνικά : Τίρυνς - Τίρυνθος - Τίρυνθα (Είναι τοπωνύμιο και αναφέρεται στα λεξικά και στο μάθημα Ιστορίας της Ελληνικής γλώσσας του Τμήματος Γλωσσολογίας).

Γνωρίζω ότι το ίδιο λάθος, για την ίδια λέξη (τοπωνύμιο), είχε γίνει και παλαιότερα σε γραμματόσημο, το οποίο αλλάχτηκε και αποσύρθηκε. Όσα έχουν διασωθεί θεωρούνται σωστά σαν σφάλμα.

Καλό θα ήταν λοιπόν οι αρμόδιοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να πράξουν τα δέοντα.
Ζούμε όμως στην Ελλάδα και κάτι τέτοιο μάλλον θα αποτελούσε την εξαίρεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2013, 02:57:43 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 03:25:56 μμ »

Αν αποσυρθουν, μας τα ζητανε πισω και τα αλλαζουν με τα καινουρια? Ή απλα βγαινουν αλλα 1000 με το σωστο τροπο και ετσι θα εχουμε δύο ποικιλιες?
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 03:32:40 μμ »

Εγώ Κώστα δεν θα πάρω θέση για το αν είναι σωστά γραμμένο. Αλλά επειδή είμαι αυτός που το είδε.....
θα επισημάνω άλλη μία διαφορά που βρήκα τελευταία.
Στο επίσημο νομισματικό πρόγραμμα του 2013,στις φωτογραφίες που έχουν βάλει από την
μακέτα του νομίσματος,γράφουν το ΤΙΡΥΝΘΑ,έτσι.
Και εγώ διερωτώμαι(σαν ερασιτέχνης γραφίστας).........άλλο στη μακέτα,άλλο το τελικό προιόν;
Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 03:53:00 μμ »

Μεταξύ πολλών:
http://www.unesco-hellas.gr/gr/3_5_1.htm#tirintha (ελληνική εθνική επιτροπή UNESCO)
http://odysseus.culture.gr/h/3/gh351.jsp?obj_id=2382 (υπ. πολιτισμού)
http://www.archetai.gr/site/content.php?artid=246 (εν Αθήναις αρχαιολογική εταιρεία)
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:05:38 μμ »

εγω πιστευω εχουν κανει λαθος και δεν το πηραν ακομα χαμπαρι.Μακαρι να εγινε οντως λαθος και να βγουν να το πουν οτι εγινε λαθος ωστε το νομισμα να αποκτησει περισσοτερη αξια
Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:06:37 μμ »

Ειναι ορθα γραμμενο.
Οπως και το Lesus συνανταται 4 φορες γραμμενο ετσι.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 05:54:09 μμ »

Αγαπητοί μου φίλοι, χαίρομαι ιδιαίτερα που ανοίγει θέμα που αφορά τη γλώσσα μας.

Το τοπωνύμιο Τίρυνς/Τίρυνθα έχει δοθεί στον αρχαιολογικό χώρο με κάποια διοικητική πράξη, όπως όλα τα τοπωνύμια.

Πιθανότατα, με απόφαση κάποιου νομάρχη Αργολίδας.

Το τόκεν, τη μάρκα ή το μετάλλιο μπορεί να τα λέει ο καθένας όπως θέλει (ίσως), αλλά τα κύρια ονόματα έχουν επίσημη γραφή που αναφέρεται σε κάποιο "χαρτί". (Θα μου πείτε, εξαιρούνται τα υποκοριστικά κλπ.)

Η μόνη αλλαγή που μπορεί να υπάρξει από την επίσημη ονομασία και γραφή είναι ο τύπος της καθαρεύουσας. Δηλαδή, μπορεί η απόφαση να λέει "Τίρυνς", αλλά το "Τίρυνθα" να είναι αποδεκτό.

Βλέπουμε ότι αλλού έχουμε οδό "Ίωνος Δραγούμη" και αλλού "Ίωνα Δραγούμη", ανάλογα με την εποχή της απόφασης. Αλλά μέχρι εκεί, βέβαια. Κανείς δεν μπορεί να γράψει "Ίονα Δραγούμη".

Άλλωστε, και το πιστοποιητικό "Τράπεζα τη Ελλάδος" γράφει, όπως είναι η επίσημη ονομασία. Το *Τύρινθα δεν διακαιολογείται με κανέναν τρόπο, ειδικά σε δημόσιο έγγραφο, νόμισμα κλπ.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 05:58:39 μμ »

Εγώ Κώστα δεν θα πάρω θέση για το αν είναι σωστά γραμμένο. Αλλά επειδή είμαι αυτός που το είδε.....
θα επισημάνω άλλη μία διαφορά που βρήκα τελευταία.
Στο επίσημο νομισματικό πρόγραμμα του 2013,στις φωτογραφίες που έχουν βάλει από την
μακέτα του νομίσματος,γράφουν το ΤΙΡΥΝΘΑ,έτσι.
Και εγώ διερωτώμαι(σαν ερασιτέχνης γραφίστας).........άλλο στη μακέτα,άλλο το τελικό προιόν;

Αυτή την απορία την είχα και εγώ.

Θεμελιώνεται κατηγορία απάτης σε βάρος του Ελληνικού Δημοσίου; (Αν αποδειχτεί η βλάβη που προκλήθηκε στους πολίτες, ναι.)
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:14:42 μμ »

Εύγε φίλε Κώστα για το θέμα.
Μήπως δημιουργείται κάποια σύγχυση με την πόλη Τύρος; (ή με τη λέξη τυρί).
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:22:17 μμ »

Και τωρα ποιος το επιστρεφει αν και αποκλειετε να το ζητησουν πισω για αντικατασταση. Αν παραδεχτουν το σφαλμα τοτε δεν βλεπω κανενα να θελει να ξεφορτωθει το σφαλμα
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:25:30 μμ »

Πάντως το τσίμπησες το σφαλματάκι Κώστα.  Κλείσιμο ματιού

Δεν είπες ότι δεν θα ξανασχοληθείς με τα ελληνικά αναμνηστικά;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:36:12 μμ »

Εύγε φίλε Κώστα για το θέμα.
Μήπως δημιουργείται κάποια σύγχυση με την πόλη Τύρος; (ή με τη λέξη τυρί).

Το θέμα της ετυμολογίας μπορεί να έχει πολλή πλάκα, μερικές φορές.

Η Καλαμάτα για πολλά χρόνια είχε την επίσημη ονομασία "Καλάμαι", γιατί πίστευαν ότι το όνομα προέρχεται από τα καλάμια και τις καλαμιές (που πράγματι αφθονούν). Τώρα θεωρείται ότι προέρχεται από την εκκλησία της "Παναγίας Καλομάτας".

Πρόσφατα, άλλαξε και η γραφή της περιοχής Γουδή στην Αθήνα. Έτσι λέμε: "Το κίνημα του Γουδί" (αφού το 1909 έτσι λεγόταν η περιοχή και το στρατόπεδο), αλλά "το στρατόπεδο Νικολάου Ζορμπά στου Γουδή" (που έγινε το κίνημα).

Τα Τρίκαλα δεν είναι "τρία καλά", αλλά παραφθορά της Τρίκκης. Τα Γιαννιτσά δεν έχουν σχέση με Γιάννηδες, αλλά... με την τούρκικη λέξη yeni = νέος > Γιενιτζέ.

Το έγραψα με κίτρινο, γιατί μερικά πράγματα δεν θέλουμε να φαίνονται και πολύ...

Και η Μυτιλήνη σίγουρα δεν έχει σχέση με τη μύτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:49:54 μμ από sac » Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:53:46 μμ »

κόκκινο έπρεπε να το γράψεις.........
Να βλέπουν ορισμένοι τι πάθαμε 400 χρόνια απο τους εξ' ανατολών "φίλους" μας, μήπως και βάλουν μυαλό.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 07:53:05 μμ »

Πάντως το τσίμπησες το σφαλματάκι Κώστα.  Κλείσιμο ματιού

Δεν είπες ότι δεν θα ξανασχοληθείς με τα ελληνικά αναμνηστικά;  Σαρκασμός
Αυτό είναι αλήθεια, αλλά όπως γνωρίζεις, έχω πάθος με τα σφάλματα. Κλείσιμο ματιού


Πραγματικά είναι λάθος το Τύρινθα. Στο γραμματόσημο του 1937 (νομίζω) υπήρξε σταδιακή απόσυρση και αντικατάσταση με νέα γραμματόσημα που είχαν την σωστή γραφή του ονόματος.
Τώρα θα μου πείτε... στην περίπτωση του νομίσματος, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ;
Νομίζω πως όχι. Εγώ για παράδειγμα δεν το επιστρέφω με τίποτα.

Το επιχείρημα ότι ορθογραφικά, συναντάμε και τις 2 γραφές, δεν στέκει... Τα ονόματα δεν μπορούν να αλλάξουν, και αυτό είναι αξίωμα και όχι τοποθέτηση.
Επίσης είναι σημαντική η χρήση του 'ι' αντί του 'υ'... για όσους γνωρίζουν από ρίζες και ήχους και για ποιόν λόγο έχουμε διαφορετικά 'ι, υ, η, οι, ει, υι'. Το 'ι' μπορεί να τονιστεί κοφτά ενώ το 'υ' είναι συρτό. Δεν είναι τυχαίο που το όνομά μου γράφεται Κωνσταντίνος και όχι Κονσταντίνος. Όλα έχουν την σημασία τους και παίζουν καθοριστικό ρόλο στο πως εκφέρεται (και γράφεται) ένα όνομα.

Πιστεύω ότι κάτι πρέπει να γίνει από τους υπεύθυνους... οι μελλοντικοί συλλέκτες θα γελάνε με το λάθος αυτό. Ίσως να συζητάνε και για δόλο. Πάντως ότι και να προσπάθησαν να κάνουν, το έχουν καταφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2013, 08:06:34 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 08:17:59 μμ »

Επίσης είναι σημαντική η χρήση του 'ι' αντί του 'υ'... για όσους γνωρίζουν από ρίζες και ήχους και για ποιόν λόγο έχουμε διαφορετικά 'ι, υ, η, οι, ει, υι'. Το 'ι' μπορεί να τονιστεί κοφτά ενώ το 'υ' είναι συρτό. Δεν είναι τυχαίο που το όνομά μου γράφεται Κωνσταντίνος και όχι Κονσταντίνος. Όλα έχουν την σημασία τους και παίζουν καθοριστικό ρόλο στο πως εκφέρεται (και γράφεται) ένα όνομα.

Ο μόνος λόγος που έχουμε 6-7 "ι" είναι από ιστορική διαστροφή. Και το μόνο πρόβλημα που θα δημιουργηθεί με την κατάργησή τους είναι η οπτική αναγνώριση των λέξεων και τίποτα σχετικό με την προφορά τους.

Το όνομα Κωνσταντίνος είναι βέβαια λατινικό. Οι Ρωμαίοι ήταν περήφανοι για τη σταθερότητα του χαρακτήρα τους (constantia Romanorum), αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο, χεχε...

Τα τρία σύμφωνα "νστ" είναι γλωσσοδέτης για τους ελληνόφωνους, για αυτό και το "ω" γίνεται μακρύ. Εξάλλου, στην απλή μορφή του το όνομα γίνεται Κώστας, το "ν" εξαφανίζεται και το "ω" δεν ξεχωρίζει από οποιοδήποτε άλλο "ο".

Επειδή είναι ξένο όνομα, η συλλαβή "ντι" προφέρεται με ελληνικό τρόπο (d) και όχι όπως θα "έπρεπε" (nt).

Αντίστοιχα το "Αντώνης" οι αλλοδαποί το συνδέουν με το "Άδωνις", αφού η προφορά "adonis" τους φαίνεται τελείως άσχετο με τα "Antonius, Antony".

---------------------------------------------------------------------------

Με δύο λόγια, η γραπτή μορφή της γλώσσας πρέπει να εξυπηρετεί τη γραπτή επικοινωνία και όχι την ιστορία της γλώσσας.

Πραγματικά είναι λάθος το Τύρινθα. Στο γραμματόσημο του 1937 (νομίζω) υπήρξε σταδιακή απόσυρση και αντικατάσταση με νέα γραμματόσημα που είχαν την σωστή γραφή του ονόματος.
Το πιο γελοίο είναι ότι έκαναν ένα λάθος που είχε ξαναγίνει στο παρελθόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2013, 08:26:45 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences