Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:18:13 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χωριό επέστρεψε στην δραχμή!!!  (Αναγνώστηκε 2667 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 09:34:55 μμ »

http://www.symvolinews.gr/2013/12/blog-post_8070.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 09:43:00 μμ »

που ειναι αυτη η ενωση συλλεκτων βορειου ελλαδος;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:03:42 μμ »



... αυτη η ειδηση ειναι παλια!  εχει δημοσιευθει στο ιντερνετ στις 4 Απριλιου 2012!

ο ελληνογερμανος ειδε επιστροφη μαρκων στην γερμανια.. αλλα ξερει οτι ακομα ανταλλαζονται μιας και δεν εχει οριστει τελικη ημερομηνια ανταλλαξιμοτητας των γερμανικων μαρκων σε ευρω!

στην ιταλια που το εκαναν..  εικαζετε οτι υπηρξε προβληματισμος στην τραπεζα της ιταλιας μην τυχον και ακολουθησουν κι αλλες πολεις...και ενω ειχαν δωσει καταληκτικη ημερομηνια τελη μηνα (δεν θυμαμαι ποιον...) το αλαξαν ξαφνικα και τα σταματησαν αρχες αυτου του μηνα... αφηνωντας αρκετους με λιρετες στο χερι...
Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 01:16:12 πμ »

Δηλαδη αφησαν το ενα χαρτι και πιασαν το αλλο χαρτι?
Κανεις που κανεις την ιδεα, χρησιμοποια τα ασημενια νομισματα 5 βασιλειαδες κλπ που εχουν ολοι, να εχει και καποια αξια.
Σαν να εκαναν καλο ξεφορτωμα οι συλλεκτες εκει περα μου φαινεται.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:29:52 πμ »

Προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός με όσα διαβάζω στο ίντερνετ,κυκλοφορεί πολύ ψέμα γενικά.Δεν σας κάνει εντύπωση που δεν αναφέρθηκε το όνομα του χωριού; καμία συνέντευξη από Δήμαρχο, κάποιον υπεύθυνο για το εγχείρημα κλπ ή από τον πρόεδρο της συλλεκτικής αυτής ένωσης.

Το πρωτότυπο άρθρο είναι αυτό

http://www.sigmalive.com/news/greece/477924

με ημερομηνία Πρωταπριλιά...

Σαν ιδέα δεν ξέρω πόσο νόμιμη είναι και δεν ξέρω αν δουλεύει στην πράξη γιατί ο καθένας μπορεί να προσθέτει ρευστότητα στο σύστημα,επίσης πως έγινε αποδεκτό σε ολόκληρο το χωρίο και γιατί δεν το αντέγραψαν και διπλανά χωριά.

Το καλύτερο θα ήταν μια προσπάθεια  έκδοση notgeld για χρήση σε παζάρια ανταλλαγής και σε συνδιασμό με euro σε τοπικό επίπεδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:38:32 πμ από donsoc1 » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 12:09:17 μμ »

το χωριο λεγετε Πηγη και ειναι στις Σερρες!
δεν ξερω αν οντως θα τους οφελησει...(κι αν ειναι αληθεια... αν ακομα το κανουν...) μιας και καποια στιγμη θα δουν οτι χανουν.. οταν παιρνουν πραγματα για τα μαγαζια τους σε ευρω και θα τα πουλανε σε δραχμες....

θα μπορουσαν καλλιστα να χρησιμοποιησουν ενα νομισμα που εχουν ολοι μα ολοι σε ποσοτητα.... και εχει σχετικα σταθερη αξια λογο μεταλλου... το 20ρικο του παυλου!!
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:02:02 πμ »

το χωριο λεγετε Πηγη και ειναι στις Σερρες!
δεν ξερω αν οντως θα τους οφελησει...(κι αν ειναι αληθεια... αν ακομα το κανουν...) μιας και καποια στιγμη θα δουν οτι χανουν.. οταν παιρνουν πραγματα για τα μαγαζια τους σε ευρω και θα τα πουλανε σε δραχμες....

θα μπορουσαν καλλιστα να χρησιμοποιησουν ενα νομισμα που εχουν ολοι μα ολοι σε ποσοτητα.... και εχει σχετικα σταθερη αξια λογο μεταλλου... το 20ρικο του παυλου!!

επ!!!
όχι 20ρικο παύλου...τα μαζεύω εγώ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 09:47:18 μμ »

Έχω αναφέρει παλαιότερα ότι είμαι ιδιαίτερα καχύποπτος με ότι διαβάζω στα διάφορα blogs και site αφού ο καθένας, χωρίς έλεγχο, γράφει ότι του κατέβει.

Η ψεύτικη είδηση αναπαράγεται και από άλλους και πολύς κόσμος τσιμπάει..έχω τσιμπήσει αρκετές φορές και εγώ.

Όμως το  συγκεκριμένο με το χωρίο που επέστρεψε στην δραχμή μου φαινόταν από την αρχή ψέμα.

Τελικά επαληθεύτηκα..

http://ellinikahoaxes.blogspot.gr/2013/12/blog-post_3988.html

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences