Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:38:56 πμ
Σελίδες: 1 ... 125 126 [127] 128 129 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591974 φορές)
0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1890 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 01:18:24 μμ »

Προφανώς ξεφύγαμε από το θέμα και πιάσαμε τα υποκειμενικά, τα περί γούστου κλπ.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ποιο είναι τέχνη, αυτό
http://steki-syllekton.gr/index.php?action=dlattach;topic=11158.0;attach=98077;image
ή αυτό;
https://www.flickr.com/photos/kostas_tsintzos/10671053964/in/set-72157637307556624
(http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10463.0)
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1891 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 01:41:33 μμ »

Γιώργο, συγχώρεσέ με, αλλά ασυναίσθητα πήγε το μυαλό μου σ' αυτό
Παλιες διαφημισεις - Ουζο 12

και δεν έχει καμία σχέση με σένα ή με τα γραφόμενά σου.
Εν πάσει περιπτώσει ο Βασίλης (Solferino) παραπάνω σε λίγες αράδες τα είπε όλα!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1892 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 03:29:21 μμ »

Το σποτάκι μυ άρεσε. Για τα ιπόλιπα "κυλτυριάρικα", ι αντίδρασί μυ θα ίνε να σινεχίσο να γράφο στο παρόν τόπικ με "άποψι"! (Διλαδί, με φονιτικί ορθογραφία πυ τιν ιποστιρίζο θερμά.)
Καταγράφηκε
hellor
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #1893 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 04:10:57 μμ »

Το σποτάκι μυ άρεσε. Για τα ιπόλιπα "κυλτυριάρικα", ι αντίδρασί μυ θα ίνε να σινεχίσο να γράφο στο παρόν τόπικ με "άποψι"! (Διλαδί, με φονιτικί ορθογραφία πυ τιν ιποστιρίζο θερμά.)

Πόνεσαν τα μάτια μου!
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1894 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 04:30:14 μμ »

Το σποτάκι μυ άρεσε. Για τα ιπόλιπα "κυλτυριάρικα", ι αντίδρασί μυ θα ίνε να σινεχίσο να γράφο στο παρόν τόπικ με "άποψι"! (Διλαδί, με φονιτικί ορθογραφία πυ τιν ιποστιρίζο θερμά.)

Κάθε λέξη, κάθε ορθογραφία έχει την ιστορία της. Ιστορία αιώνων, δεν είναι δυνατόν οι νεοέλληνες χάριν απλοποίησης να την καταργήσουν μέσα σε μια νύχτα. Αν είναι έτσι ας μάθουμε όλοι αγγλικά ως μητρική γλώσσα (βλέπε Διαμαντοπούλου) να γλυτώσουμε και τα έξοδα στα φροντιστήρια.
Είναι εκτός θέματος αλλά δεν κρατήθηκα.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1895 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 04:39:22 μμ »

Το σποτάκι μυ άρεσε. Για τα ιπόλιπα "κυλτυριάρικα", ι αντίδρασί μυ θα ίνε να σινεχίσο να γράφο στο παρόν τόπικ με "άποψι"! (Διλαδί, με φονιτικί ορθογραφία πυ τιν ιποστιρίζο θερμά.)

Κάθε λέξη, κάθε ορθογραφία έχει την ιστορία της. Ιστορία αιώνων, δεν είναι δυνατόν οι νεοέλληνες χάριν απλοποίησης να την καταργήσουν μέσα σε μια νύχτα. Αν είναι έτσι ας μάθουμε όλοι αγγλικά ως μητρική γλώσσα (βλέπε Διαμαντοπούλου) να γλυτώσουμε και τα έξοδα στα φροντιστήρια.
Είναι εκτός θέματος αλλά δεν κρατήθηκα.

Κάνισ λάθοσ. Δεν ίνε θέμα "απλοπίισισ", αλά "ορθότιτασ". Ι Αρχέι Έλινεσ έγραφαν "αρχαίος" γιατί πρόφεραν "α-ρ-χ-α-ί-ο-ς". Γράφοντας "αρχέοσ" καταλαβένυμε καλίτερα κε τιν αρχέα ελινικί προφορά κε τιν εξέλιξι τις γλόσασ κε τιν ιστορία τις λέξισ. Γράφοντασ "αρχαίος" δεν καταλαβένυμε τίποτα από όλα αφτά.

Για τιν ακρίβιια, ι ιστορικί ορθογραφία μασ δίνι λανθασμένι ικόνα για τι γλόσα.

Πόνεσαν τα μάτια μου!

Δεσ τενία τυ Μπέργκμαν (ί τυ Αγκελόπυλυ) να σινέλθυν! :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 04:56:43 μμ από sac » Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1896 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 05:09:25 μμ »

Το σποτάκι μυ άρεσε. Για τα ιπόλιπα "κυλτυριάρικα", ι αντίδρασί μυ θα ίνε να σινεχίσο να γράφο στο παρόν τόπικ με "άποψι"! (Διλαδί, με φονιτικί ορθογραφία πυ τιν ιποστιρίζο θερμά.)

Κάθε λέξη, κάθε ορθογραφία έχει την ιστορία της. Ιστορία αιώνων, δεν είναι δυνατόν οι νεοέλληνες χάριν απλοποίησης να την καταργήσουν μέσα σε μια νύχτα. Αν είναι έτσι ας μάθουμε όλοι αγγλικά ως μητρική γλώσσα (βλέπε Διαμαντοπούλου) να γλυτώσουμε και τα έξοδα στα φροντιστήρια.
Είναι εκτός θέματος αλλά δεν κρατήθηκα.


Κάνισ λάθοσ. Δεν ίνε θέμα "απλοπίισισ", αλά "ορθότιτασ". Ι Αρχέι Έλινεσ έγραφαν "αρχαίος" γιατί πρόφεραν "α-ρ-χ-α-ί-ο-ς". Γράφοντας "αρχέοσ" καταλαβένυμε καλίτερα κε τιν αρχέα ελινικί προφορά κε τιν εξέλιξι τις γλόσασ κε τιν ιστορία τις λέξισ. Γράφοντασ "αρχαίος" δεν καταλαβένυμε τίποτα από όλα αφτά.

Για τιν ακρίβιια, ι ιστορικί ορθογραφία μασ δίνι λανθασμένι ικόνα για τι γλόσα.

Πόνεσαν τα μάτια μου!

Δεσ τενία τυ Μπέργκμαν (ί τυ Αγκελόπυλυ) να σινέλθυν! :-)

είσαι υπέρ της υιοθέτησης και του λατινικού αλφάβητου όπως υποστηρίζουν οι οπαδοί της φωνητικής ορθογραφίας? (ή οπαδοί του στάλιν.)


υγ μπροστά από καταχρηστική δίφθογγο αποβάλλεται το γ, άρα ια και όχι για...(διόρθωση επί του κειμένου σου), και το τελικό σίγμα ς διατηρείται.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1897 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 05:21:57 μμ »

είσαι υπέρ της υιοθέτησης και του λατινικού αλφάβητου όπως υποστηρίζουν οι οπαδοί της φωνητικής ορθογραφίας?
Όχι. (Ίνε θέματα διαφορετικά μεταξί τυσ.)

(ή οπαδοί του στάλιν.)
Επιφιλάσομε.

υγ μπροστά από καταχρηστική δίφθογγο αποβάλλεται το γ, άρα ια και όχι για...(διόρθωση επί του κειμένου σου),
Έχισ δίκιο, αλά θα γινόταν αρκετά περίπλοκο ια όσυς δεν έχυν τιν "πεδία" να το καταλάβυν (καρφί ίταν αφτό). Θέλι όμοσ σιζίτισι το πράγμα...

και το τελικό σίγμα ς διατηρείται.

Αφτί ίνε μία άποψι, ι "σταλινικί". Ιπάρχυν κι άλεσ.

Θα έχις όμοσ παρατιρίσι ότι ι γλόσα μυ δεν ίνε καθόλυ ξίλινι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 05:34:51 μμ από sac » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1898 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 05:45:50 μμ »

Παράκληση: Μη χαλάτε το θέμα. Ο Γιώργος έχει ανοίξει ξεχωριστό post για γενικού θέματος διατυπώσεις.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1899 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 06:24:22 μμ »

Στο θέμα μας λοιπόν. ...
Μας είπε ο linex οτι χρειαζόμαστε και το κατι ξεχωριστό και μοντέρνο.  Θα συμφωνήσω μαζί του. Η κ. Αντωνάτου όμως δεν μας πρόσφερε κάτι καινούργιο, διαφορετικό και μοντέρνο. Έκανε ο, τι κλασικοτερο υπαρχει με άσχημο τρόπο (για εμένα άσχημο, σε άλλους αρέσει. Πάντως σίγουρα οχι μοντέρνο). Πήρε ενα σχέδιο απο κάτι αρχαίο και το αντέγραψε.  Εκανε που έκανε την ξεπατικουρα, δεν μπορούσε να διαλέξει ενα σωστο...
 Τη δουλειά που έκανε, όπως είπε και ο Γιώργος, μπορούσε να την κάνει ενας απλός μοντελιστης, δεν χρειαζόταν καλλιτέχνης.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1900 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 06:46:08 μμ »

Στο θέμα μας λοιπόν. ...
 Πήρε ενα σχέδιο απο κάτι αρχαίο και το αντέγραψε.  Εκανε που έκανε την ξεπατικουρα, δεν μπορούσε να διαλέξει ενα σωστο...

Αποψή μου ότι δεν πήρε,  της το δώσανε. Είμαι σίγουρος ότι αν είχε την ευχέρεια να επιλέξει, θα είχαμε άλλα αποτελέσματα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1901 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 07:05:15 μμ »

Δοινύση αυτό πως σου φαίνεται; Σου αρέσει;

ΥΓ.στο περιστέρι ''πέφτει'' συνεχώς το ιντερνετ.....τα προβλήματα μεγάλα!!!
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1902 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 07:14:16 μμ »

Στο θέμα μας λοιπόν. ...
 Πήρε ενα σχέδιο απο κάτι αρχαίο και το αντέγραψε.  Εκανε που έκανε την ξεπατικουρα, δεν μπορούσε να διαλέξει ενα σωστο...

Αποψή μου ότι δεν πήρε,  της το δώσανε. Είμαι σίγουρος ότι αν είχε την ευχέρεια να επιλέξει, θα είχαμε άλλα αποτελέσματα.
Πάλι τα ίδια θα λέμε... Το θέμα δεν είναι αν το πήρε ή της το δώσανε. Ως καλλιτέχνης της αρέσει το αποτέλεσμα; Είναι καλλιτεχνική άποψη η λαβή;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1903 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 07:15:40 μμ »

Καλέ μου Θανάση (για να γυρίσουμε στην κανονική γραφή), να δεχτώ ότι της δώσανε το σχέδιο. Το δεξί χέρι, γιατί το γύρισε ανάποδα; Και το αριστερό γιατί το έβγαλε από τον στόχο;

Δες οποιονδήτε ακοντιστή, τενίστα κλπ. Το αριστερό χέρι δείχνει την κατεύθυνση της βολής.

Αν έκανε ξεπατικοτούρα, που λέει ο Διονύσης, δεν θα έκανε αυτά τα δύο λάθη. Με την παρέμβασή της κατάφερε να χαλάσει και την αντιγραφή.

Ένας μοντελιστής δεν θα έκανε τέτοιο λάθος, γιατί θα ξεκίναγε από τις "λεπτομέρειες" και όχι από-δεν-ξέρω-πού. Επίσης ένας μοντελιστής θα έκανε σίγουρα καλύτερη δουλειά. Ίσως έκανε και το πουλί να μοιάζει με αετό. (Διονύση, δεν είπα ότι ένας μοντελιστής δεν είναι καλλιτέχνης, είπα ότι είναι πιο καλλιτέχνης.)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 07:26:29 μμ από sac » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1904 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 07:40:19 μμ »

Μήπως κάπου κάνουμε λάθος; Εχω την εντύπωση ότι δεν εξακοντίζει κεραυνούς, αλλά τους κρατάει. Το δε αριστερό χέρι είναι προτεταμένο για να καθίσει το πετούμενο. Οσο για τις λεπτομέρειες των δακτύλων και της παλάμης συμφωνώ με τον Γιώργο. Αποδόθηκαν λάθος!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 125 126 [127] 128 129 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences