Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:41:19 μμ
Σελίδες: 1 ... 122 123 [124] 125 126 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591744 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1845 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 10:05:17 μμ »

Για να μάθουμε λίγα για τους 2 χαράκτες της ΤτΕ
http://nousygihs.wordpress.com/giorgos-stamatopoulos/
http://nousygihs.wordpress.com/maria-antonatou/
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1846 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 11:03:32 μμ »

συγνωμμη... αλλα δεν καταλαβα καλα... μαλλον....

τα 2 ευρα στο coin card... θα ειναι σε προυφ κατασταση;;; τα αλλα δεν ηταν... ετσι δεν ειναι;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1847 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 11:11:55 μμ »

μαλλον ακυρο... για τα προυφ ηταν... οχι για το coincard... ειπα κι εγω.. χαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1848 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 01:01:54 πμ »

Αυστραλοί: κανένα σχόλιο... Άκυρο σχέδιο, τα μπλέκουν όλα όπως στην τηλεοπτική σειρά Ηρακλής!
Αντωνάτου: μπορεί να εχει όλες τις προοπτικές, όμως το σχέδιο στο mini gold plus κατα τη γνώμη μου ΑΚΥΡΟ, στο mini gold πολυ καλό
Γερμανό-Αυστριακοί: τυπολατρες μέχρι αηδειας (ωραίο αυτο το βιάζονται μήπως δεν προλάβουν τι;) και για αυτο γίνονται αχωνευτοι, όμως και οι δικοί μας απαράδεκτοι, απορώ γιατι δεν περίμεναν να το βγάλουν από Γενάρη;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2014, 07:37:04 πμ από nikos11 » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1849 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:13:48 πμ »

Πάντως η σελίδα της Κυρίας Αντωνάτου είναι άριστα φτιαγμένη,ευκολονόητη χωρίς όμως να χάνει
την καλλιτεχνική έννοια της.

http://andonatou.com/andonatou.html


Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #1850 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:45:21 πμ »

αναρωτιεμαι παντως ποση ελευθερια επιλογης σχεδιου δινεται στο εκαστοτε χαρακτη του ελληνικου νομισματος..εικαζω ελαχιστη
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1851 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 12:04:50 μμ »

Γερμανό-Αυστριακοί: τυπολατρες μέχρι αηδειας (ωραίο αυτο το βιάζονται μήπως δεν προλάβουν τι;) και για αυτο γίνονται αχωνευτοι, όμως και οι δικοί μας απαράδεκτοι, απορώ γιατι δεν περίμεναν να το βγάλουν από Γενάρη;
Μου έρεσε έτσι όπως το έθεσες :-)
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1852 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 12:46:34 μμ »

Μιχάλη είδα τη σελίδα που έβαλες... Ξέρω θα φανώ παράξενος οπισθοδρομικός κτλ. κτλ.
Οι καλλιτεχνίες της, καλλιτεχνικά της δρώμενα ή όπως αλλιώς τα λένε δεν μου άρεσαν καθόλου. η τέχνη του στυλ ''πετάω δυο κότες, βάζω και έναν ήχο να παίζει από πίσω και κάνω τέχνη'' ή ''έκλεψα παγκάρι με ψιλά και τα έβαλα μέσα σε μία σέσουλα, ρομαντικός φωτισμός και πάλι κάνω τέχνη'' δεν μου αρέσει καθόλου. Τώρα που είδα τι είδους καλλιτέχνης είναι , ελπίζω να μην ξανά βγάλει σχέδιο για νόμισμα... Τη τέχνη αυτή τη λένε μοντέρνα αν δεν κάνω λάθος; Οκ, τώρα είναι κάτι ''καινούργιο'' και το λένε μοντέρνο. Όταν περάσει η μόδα του, τι θα λέμε στα παιδιά ωρεεεεεεε;;; Θα είμαι σαν τον πατέρα μου όταν βλέπω φωτογραφίες του με τα παντελόνια καμπάνα και τα περίεργα πουκάμισα!!!



 κ. Σταματόπουλεεεεε γυρίστε πίιιιισσωωωωωωωωω.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1853 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 12:51:42 μμ »

αναρωτιεμαι παντως ποση ελευθερια επιλογης σχεδιου δινεται στο εκαστοτε χαρακτη του ελληνικου νομισματος..εικαζω ελαχιστη

από 'τι μας είχε εξηγήσει ο κ.Σταματόπουλος,υπάρχει μία ομάδα που διαλέγει τα θέματα,τα εγκρίνει!
Μετά τα εγκρίνει το υπουργείο,μετα φτιάχνετε το πρόπλασμα,τα εγκρίνουν, μετά..........και μετά......
άρα λίγο-πολύ,έχεις απόλυτο δίκιο!
Φαντάσου τώρα τι έγινε με το 5ευρο(Χατζιδάκης) αρχική ανακοίνωση, που μετά το αλλάξαν σε
φιλική εταιρεία,χθεσινή ανακοίνωση, κλπ κλπ κλπ!!!!
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #1854 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 01:17:25 μμ »

αναρωτιεμαι παντως ποση ελευθερια επιλογης σχεδιου δινεται στο εκαστοτε χαρακτη του ελληνικου νομισματος..εικαζω ελαχιστη

από 'τι μας είχε εξηγήσει ο κ.Σταματόπουλος,υπάρχει μία ομάδα που διαλέγει τα θέματα,τα εγκρίνει!
Μετά τα εγκρίνει το υπουργείο,μετα φτιάχνετε το πρόπλασμα,τα εγκρίνουν, μετά..........και μετά......
άρα λίγο-πολύ,έχεις απόλυτο δίκιο!
Φαντάσου τώρα τι έγινε με το 5ευρο(Χατζιδάκης) αρχική ανακοίνωση, που μετά το αλλάξαν σε
φιλική εταιρεία,χθεσινή ανακοίνωση, κλπ κλπ κλπ!!!!
καπως ετσι και αυτη η ομαδα δεν ξερω ποοσο ανοιχτη σε νεες ιδεες μπορει να ειναι Στριφογύρισμα ματιών χαχα
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1855 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 01:25:28 μμ »

Μιχάλη είδα τη σελίδα που έβαλες... Ξέρω θα φανώ παράξενος οπισθοδρομικός κτλ. κτλ.
Οι καλλιτεχνίες της, καλλιτεχνικά της δρώμενα ή όπως αλλιώς τα λένε δεν μου άρεσαν καθόλου. η τέχνη του στυλ ''πετάω δυο κότες, βάζω και έναν ήχο να παίζει από πίσω και κάνω τέχνη'' ή ''έκλεψα παγκάρι με ψιλά και τα έβαλα μέσα σε μία σέσουλα, ρομαντικός φωτισμός και πάλι κάνω τέχνη'' δεν μου αρέσει καθόλου. Τώρα που είδα τι είδους καλλιτέχνης είναι , ελπίζω να μην ξανά βγάλει σχέδιο για νόμισμα... Τη τέχνη αυτή τη λένε μοντέρνα αν δεν κάνω λάθος; Οκ, τώρα είναι κάτι ''καινούργιο'' και το λένε μοντέρνο. Όταν περάσει η μόδα του, τι θα λέμε στα παιδιά ωρεεεεεεε;;; Θα είμαι σαν τον πατέρα μου όταν βλέπω φωτογραφίες του με τα παντελόνια καμπάνα και τα περίεργα πουκάμισα!!!



 κ. Σταματόπουλεεεεε γυρίστε πίιιιισσωωωωωωωωω.


Βρε σύ, δώστεις λίγο χώρο να αναπνεύσει!!!  Μεγάλο χαμόγελο
Μη κρίνεις βεβιασμένα και γρήγορα. Έχεις δει τα έργα του Σταματόπουλου εκτός των νομισμάτων; Έκπληξη

πάρε παράδειγμα από την εικαστική παρέμβαση στο δικό μου άβαταρ!!! Γλώσσα

Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1856 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 01:33:07 μμ »

αναρωτιεμαι παντως ποση ελευθερια επιλογης σχεδιου δινεται στο εκαστοτε χαρακτη του ελληνικου νομισματος..εικαζω ελαχιστη
Συμφωνώ απόλυτα. Εξ ου και το περιστέρι αντί του αετού. Αν είχε εντολή να αποτυπώσει αυτό, το αποτύπωσε άριστα. Και στην κίνηση (Γιώργο -sac- έτσι είναι) και στο πετούμενο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 230


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #1857 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 01:48:34 μμ »

Καλησπέρα σε όλους!
Εγώ θα ήθελα να πω-να γράψω για την ακρίβεια- κάτι για αυτό που ειπώθηκε για τους Αυστραλούς...
Χίλιες φορές τα ελληνικά δεδομένα, έστω και αναχρονιστικά, παρά τη φάτσα της γριάς να φιγουράρει στη μια πλευρά του κέρματος!
Πραγματικά πιο μεγάλη αηδία από τον ΔΙΑ τύπου χέρκουλες απο τη μια και το απόλυτο χουφταλο από την άλλη δεν υπάρχει!
Είναι για γέλια και για κλάματα μαζι.
Ταπεινή μου άποψη...
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 230


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #1858 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 01:52:38 μμ »

Καλησπέρα σε όλους!
Εγώ θα ήθελα να πω-να γράψω για την ακρίβεια- κάτι για αυτό που ειπώθηκε για τους Αυστραλούς...
Χίλιες φορές τα ελληνικά δεδομένα, έστω και αναχρονιστικά, παρά τη φάτσα της γριάς να φιγουράρει στη μια πλευρά του κέρματος!
Πραγματικά πιο μεγάλη αηδία από τον ΔΙΑ τύπου χέρκουλες απο τη μια και το απόλυτο χουφταλο από την άλλη δεν υπάρχει!
Είναι για γέλια και για κλάματα μαζι.
Ταπεινή μου άποψη...
Και αυτό ισχύει νομίζω για όλες τις αγγλοφωνες νομισματικά χώρες δυστυχώς...
Γενικά θεωρώ για τις χώρες με βασιλεία οτι χαραμίζεται η μια πλευρά των νομισμάτων με τον εκάστοτε μονοτονο μοναρχη.
Με μοναδικάη ίσως εξαίρεση τη Γκρεις Κελι..
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1859 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 03:46:39 μμ »

αναρωτιεμαι παντως ποση ελευθερια επιλογης σχεδιου δινεται στο εκαστοτε χαρακτη του ελληνικου νομισματος..εικαζω ελαχιστη
Συμφωνώ απόλυτα. Εξ ου και το περιστέρι αντί του αετού. Αν είχε εντολή να αποτυπώσει αυτό, το αποτύπωσε άριστα. Και στην κίνηση (Γιώργο -sac- έτσι είναι) και στο πετούμενο.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να τεθεί έτσι το ζήτημα. Μπορούσε να προτείνει 2-3 σχέδια καλύτερα.

Ο Σταματόπουλος μας περιέγραψε για τον Αριστοτέλη. Μας είπε "έβαλα αυτό εκεί και το άλλο πιο πέρα". Δεν μας έδειξε να του έδωσαν το σχέδιο.

Και, τέλος πάντων, ας μας πει ποιος έχει την ευθύνη επιλογής των σχεδίων. Όσο γνωρίζω για το δημόσιο, ο υπουργός δεν παίρνει την πρωτοβουλία να διαλέξει σχέδια. Ή θα ζητήσει από το αρμόδιο τμήμα του νομισματοκοπείου (δηλαδή τους καλλιτέχνες) τις εισηγήσεις τους ή θα ορίσει επιτροπή να εισηγηθεί.

- Σχετικά με το θέμα του "αετού", θεωρώ ότι διάλεξαν λάθος πρωτότυπο. Ας μας πουν ποιος το εισηγήθηκε.

- Σχετικά με τη λαβή του Δία, όμως, που με βγάζει από τα ρούχα μου, δεν μπορώ να φανταστώ ότι της είπε κανείς "δείξε τα δάχτυλα".
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 122 123 [124] 125 126 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences