Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:29:18 πμ
Σελίδες: 1 ... 121 122 [123] 124 125 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591968 φορές)
0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1830 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 03:47:56 μμ »

Λοιπόν! Ενώ στην Ελλάδα μόλις ανακοίνωσαν το Νομισματικό Πρόγραμμα του 2014, οι αυστριακοί μου έστειλαν σε γράμμα το Νομισματικό τους Πρόγραμμα του 2015 με τον ακριβή καθορισμό των ημερομηνιών έκδοσης και ανάλυση των χαρακτηριστικών του κάθε νομίσματος (ονομαστική αξία, ποιότητα, διαστάσεις περιεκτικότητα μετάλλου και ποσότητα). Χωρίς λόγια....
Υ.Γ. Για το νιόβιο, που αναφέρεται σε άλλο post, ως ημερομηνία κυκλοφορίας αναφέρεται η 21η Ιανουαρίου με θέμα αυτό που  γράφει ο φίλος ο Τόλης (Kosmologie)
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1831 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 08:37:14 μμ »

Για να σχολιάσω και εγώ το ''Ολοκληρωμένο'' πλέον νομισματικό πρόγραμμα 2014 ...

Καταρχάς το mini gold μου άρεσε. Το σχέδιο είναι απλό, απέριττο και κατάλληλο για ένα
κέρμα με διάμετρο μόλις 14mm. Πιστεύω ότι θα προσελκύσει αρκετούς συλλέκτες και θα
πάει καλά.

Το αναμνηστικό 5 ευρώ επίσης είναι όμορφο με πολύ ενδιαφέρον ιστορικό θέμα. Ειδικά
η σφραγίδα της Φιλικής στον οπισθότυπο είναι πολύ επιτυχημένη ως επιλογή.
Με χαλάει η ποιότητα τύπωσης. Θα το προτιμούσα σε Proof ... Τέλος πάντων...
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1832 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 08:41:46 μμ »

Τώρα όσον αφορά το mini gold plus που ήδη έχει κυκλοφορήσει, αν και το περίμενα με
ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ο αρνητικός τρόπος που αντιμετωπίστηκε από την πλειονότητα των
συλλεκτών, με προβλημάτισε.

Τελικά είπα να μην ασχοληθώ με αυτήν την σειρά.

Ωστόσο όσοι το πήραν εκφράστηκαν με καλά λόγια για το όλο εγχείρημα και πρόσφατα το
βρήκα σε ελκυστική τιμή. Οπότε αποφάσισα να του δώσω μια ευκαιρία. Σύντομα θα το έχω
στα χέρια μου και θα μπορώ να έχω μια προσωπική άποψη επί του θέματος.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1833 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 08:45:01 μμ »

Λοιπόν! Ενώ στην Ελλάδα μόλις ανακοίνωσαν το Νομισματικό Πρόγραμμα του 2014, οι αυστριακοί μου έστειλαν σε γράμμα το Νομισματικό τους Πρόγραμμα του 2015 με τον ακριβή καθορισμό των ημερομηνιών έκδοσης και ανάλυση των χαρακτηριστικών του κάθε νομίσματος (ονομαστική αξία, ποιότητα, διαστάσεις περιεκτικότητα μετάλλου και ποσότητα). Χωρίς λόγια....
Υ.Γ. Για το νιόβιο, που αναφέρεται σε άλλο post, ως ημερομηνία κυκλοφορίας αναφέρεται η 21η Ιανουαρίου με θέμα αυτό που  γράφει ο φίλος ο Τόλης (Kosmologie)

Τι να κάνουμε Θανάση.
Σε αυτή τη χώρα αναθεωρούμε το ΑΕΠ του 2010 όταν άλλοι προϋπολογίζουν το ΑΕΠ 2015 και 2016. Γιατί να περιμένουμε κάτι άλλο στα νομισματικά δρώμενα;
Σχεδόν όλες οι χώρες μέχρι τον Δεκέμβριο θα έχουν ολοκληρώσει τον προγραμματισμό τους για το 2015, απλά οι γερμανόφωνοι το παρακάνουν λίγο λες και φοβούνται μην χάσουν το τραίνο, αλλά κατά τη γνώμη μου καλά κάνουν.
Καταγράφηκε

Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1834 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:04:53 μμ »

Καταρχήν, αναφορικά με τον αετό, η κ.Αντωνάτου αξιοποίησε την παράσταση από τον πολύ γνωστό ερυθρόμορφο αμφορέα που βρίσκεται στο Λούβρο.



Αναφορικά με το νόμισμα, προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ αξιόλογο και περίτεχνο κομμάτι, το οποίο προσεγγίζεται αρνητικά προς το παρόν εξαιτίας της διαφορετικότητας του, συγκρινόμενο με τα έως τώρα σχέδια του κ.Σταματόπουλου. Πιστεύω πως το τυπωμένο νόμισμα θα είναι εξαιρετικό, τόσο ως προς τον εμπροσθότυπο όσο και ως προς οπισθότυπο, αφού και οι δύο είναι διαμορφωμένοι καταλλήλως για τις ιδιαίτερες διαστάσεις του νομίσματος (17mm). Ειδικά ο εμπροσθότυπος έχει την αίγλη των αρχαιοελληνικών αμφορέων, ελαφρώς προσαρμοσμένος σε νεότερα καλλιτεχνικά δεδομένα, πράγμα που του προσδίδει πρωτοτυπία. Οφείλουμε, λοιπόν, να ευχαριστήσουμε την κ.Αντωνάτου για την όμορφη και προσεγμένη δουλειά της.


Ο μόνος που υπερασπίστηκε με σθένος το σχέδιο της κ. Αντωνάτου (και μάλιστα μας είπε από που
προέρχεται ο εμπροσθότυπος) ήταν το μέλος hellor που παρεμπιπτόντως συμμετέχει μόνο σε αυτήν
την ενότητα ανακοινώνοντας κυρίως μέσω λινκ τις νέες νομισματικές εκδόσεις σε τέτοιο βαθμό που
αναρωτιέμαι μήπως είναι στέλεχος του Υ.Ο. ή της ΤτΕ ...

Αυτό βέβαια δεν αναιρεί την προσωπική μου άποψη που ήθελα να γράψω από καιρό, ότι δηλ. θα
μπορούσε να επιλεχθεί ενα πιο ''πιασάρικο'' σχέδιο. ΟΚ, καλός και ο ερυθρόμορφος αμφορέας αλλά
αυτή η επιμονή σε ξεπερασμένα σχέδια, είναι τουλάχιστον μη εμπορική !

Και οι φίλοι μας οι Αυστραλοί κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή σειρά με τους θεούς του Ολύμπου
αλλά η πρωτοτυπία των νομισμάτων τους είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.  

2 Ουγγιές ασήμι σε ''αντικέ'' κοπή.
Και τα σχέδια, από το κουτί μέχρι το νόμισμα, εντυπωσιακότατα.

Ας έκοβε και η ΤτΕ νομίσματα με τέτοια πρωτοτυπία και θα βλέπαμε αν έμενε νόμισμα απούλητο
όχι την επόμενη ημέρα αλλά το επόμενο λεπτό !!

Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1835 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:09:30 μμ »

Λοιπόν! Ενώ στην Ελλάδα μόλις ανακοίνωσαν το Νομισματικό Πρόγραμμα του 2014, οι αυστριακοί μου έστειλαν σε γράμμα το Νομισματικό τους Πρόγραμμα του 2015 με τον ακριβή καθορισμό των ημερομηνιών έκδοσης και ανάλυση των χαρακτηριστικών του κάθε νομίσματος (ονομαστική αξία, ποιότητα, διαστάσεις περιεκτικότητα μετάλλου και ποσότητα). Χωρίς λόγια....

Φίλε, μην συγκρίνεις τα μήλα με τα φύλλα.
Σε 10-15 χρόνια από τώρα, ίσως ...
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1836 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:15:57 μμ »

Φέτες ο Δίας λέμε, σαν να βγήκε μόλις από το γυμναστήριο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1837 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:24:06 μμ »

Λυπάμαι, αλλά από αυτά που βλέπω, προτιμώ τον Δία της Αντωνάτου. Μέχρι τώρα δεν είπα τίποτε, αλλά διαβάζοντας για τα έργα της και βλέποντας τη δουλειά της νομίζω ότι θα αφήσει το στίγμα της στο ελληνικό νόμισμα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1838 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:27:44 μμ »

τολη σα το μαμρα απο τους θαντερκατς ειναι Αναποφασιστικότητα

Αthas παραθεσει απο τα γραφομενα σου
Πάντως με εντυπωσίασε το mini gold, όπως επίσης και το χαλκονικέλινο πεντάευρω, με δεδομένο ότι είναι έργα της κυρίας Αντωνάτου ή οποία τόσο λοιδωρήθηκε στο gold plus!

θαναση δε λοιδωρησε κανεις τη κ. αντωνατου,τουλαχιστον οχι εγω.απλα ειπα δε μου αρεσει και στα χερια μου εξακολουθει να μη μου αρεσει.μονοι τους παλευουν στην ουσια οι ανθρωποι αλλα εχοντας στα χερια τον αριστοτελη και μετα αυτο/ ισως υπερεκτιμησα τον αριστοτελη.γουστα ειναι αυτα.το 5 ευρο πχ μου αρεσει και αρκετα μπορω να πω.και θεωρω ολη τη σειρα με τα 5 ευρα αδικημενη γιατι ενω ειναι πανεμορφα νομισματα τη δοξα παιρνουν τα ασημενια και γενικα τα μικρα μινταζ.το μινι ομορφουλι.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1839 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:33:28 μμ »

Γρηγόρη, αναφέρθηκα γενικά στα σχόλια που έγιναν αμέσως με την ανακοίνωση της έκδοσης του mini gold και σίγουρα δεν είχα στο μυαλό μου εσένα. Ισως και το ρήμα που χρησιμοποίησα να είναι λίγο βαρύ.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1840 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:38:20 μμ »

ειναι η ψυχολογια της αγελης....ξεκιναει ενας γαβγιζει ο επομενος πιο δυνατα και ο επομενος μουρνταρει Μεγάλο χαμόγελο
παντως οι αυστριακοι ειναι πολυ μπροστα αλλα χρεωνουν μεχρι και τις θηκες Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1841 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:43:30 μμ »

Αυτό βέβαια δεν αναιρεί την προσωπική μου άποψη που ήθελα να γράψω από καιρό, ότι δηλ. θα
μπορούσε να επιλεχθεί ενα πιο ''πιασάρικο'' σχέδιο. ΟΚ, καλός και ο ερυθρόμορφος αμφορέας αλλά
αυτή η επιμονή σε ξεπερασμένα σχέδια, είναι τουλάχιστον μη εμπορική !

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, επειδή το σχέδιο προέρχεται από αμφορέα κλπ δεν σημαίνει ότι είναι πετυχημένο. Δεν έχουν όλοι οι αμφορείς πετυχημένα σχέδια, ούτε καθετί που έκαναν οι αρχαίοι ήταν σωστό.

Στον συγκεκριμένο αμφορέα ο αετός έχει βγει κάτι μεταξύ περιστεριού και φασιανού. Άρα είναι λάθος επιλογή.

Όσο για τον "πρηνισμό" του αντιβραχίου του δεξιού χεριού, ό,τι και να πω είναι λίγο...

----------------------------

Εγώ το έκραξα χοντρά το νόμισμα. Είναι ντροπή για την ελληνική νομισματοπία και για την ελληνική αθλητική παράδοση. Και κυρίως: Ο Φειδίας δεν ήταν @@@@@@@, επειδή ήταν ρεαλιστής.
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1842 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:48:45 μμ »

Λυπάμαι, αλλά από αυτά που βλέπω, προτιμώ τον Δία της Αντωνάτου. Μέχρι τώρα δεν είπα τίποτε, αλλά διαβάζοντας για τα έργα της και βλέποντας τη δουλειά της νομίζω ότι θα αφήσει το στίγμα της στο ελληνικό νόμισμα.

Σάκη μην κοιτάς το δέντρο και χάνεις το δάσος.
Ούτε σε εμένα αρέσει το συγκεκριμένο νόμισμα ως παράσταση.
Δες το γενικά, σαν promotion. Εντυπωσιακή κοπή, μέταλλο, κουτί κτλ.
Οι Αυστραλοί έχουν πιάσει το νόημα και ασχολούνται με το τι πουλάει.

Ίσως είναι το ένα άκρο. Δεν χρειάζεται να πάμε εκεί αλλά ας μην είμαστε και στο
άλλο άκρο του αυστηρά συντηρητικού.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1843 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:52:03 μμ »


Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, επειδή το σχέδιο προέρχεται από αμφορέα κλπ δεν σημαίνει ότι είναι πετυχημένο. Δεν έχουν όλοι οι αμφορείς πετυχημένα σχέδια, ούτε καθετί που έκαναν οι αρχαίοι ήταν σωστό.

Στον συγκεκριμένο αμφορέα ο αετός έχει βγει κάτι μεταξύ περιστεριού και φασιανού. Άρα είναι λάθος επιλογή.

Όσο για τον "πρηνισμό" του αντιβραχίου του δεξιού χεριού, ό,τι και να πω είναι λίγο...

Να αγιάσει το στόμα σου ρε Γιώργο !!!
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #1844 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:56:48 μμ »

τολη σα το μαμρα απο τους θαντερκατς ειναι Αναποφασιστικότητα

χαχα Έχεις απόλυτο δίκιο Γρηγόρη.  Μεγάλο χαμόγελο

Γενικά οι καλλιτέχνες του εξωτερικού, δυσκολεύονται να αναπαραστήσουν σωστά τους πρωταγωνιστές
της Ελληνικής μυθολογίας γιατί είναι επηρεασμένοι από την Σκανδιναβική μυθολογία που περιλαμβάνει
Έλφ, ξωτικά, μάγους και δράκους.

Επίσης οι περισσότεροι σχεδιαστές κόμικς, παιχνιδιών κτλ. που περιλαμβάνουν τέτοιες απεικονίσεις,
δεν είναι Αμερικάνοι (όπως ίσως θα φαντάζονται πολλοί) αλλά Ασιάτες.

Οπότε ... καταλαβαίνεις  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Σελίδες: 1 ... 121 122 [123] 124 125 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences