Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:45:49 μμ
Σελίδες: 1 ... 101 102 [103] 104 105 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591885 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #1530 στις: Αύγουστος 31, 2014, 02:50:50 πμ »

Ο περιστεροαετός Νίκο που είπες  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1531 στις: Αύγουστος 31, 2014, 09:27:55 πμ »

Καλά οι άνθρωποι απλά δεν υπάρχουν... Τα πάντα στο πόδι...
Καταγράφηκε
hellor
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #1532 στις: Αύγουστος 31, 2014, 10:43:29 πμ »

Καταρχήν, αναφορικά με τον αετό, η κ.Αντωνάτου αξιοποίησε την παράσταση από τον πολύ γνωστό ερυθρόμορφο αμφορέα που βρίσκεται στο Λούβρο.



Αναφορικά με το νόμισμα, προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ αξιόλογο και περίτεχνο κομμάτι, το οποίο προσεγγίζεται αρνητικά προς το παρόν εξαιτίας της διαφορετικότητας του, συγκρινόμενο με τα έως τώρα σχέδια του κ.Σταματόπουλου. Πιστεύω πως το τυπωμένο νόμισμα θα είναι εξαιρετικό, τόσο ως προς τον εμπροσθότυπο όσο και ως προς οπισθότυπο, αφού και οι δύο είναι διαμορφωμένοι καταλλήλως για τις ιδιαίτερες διαστάσεις του νομίσματος (17mm). Ειδικά ο εμπροσθότυπος έχει την αίγλη των αρχαιοελληνικών αμφορέων, ελαφρώς προσαρμοσμένος σε νεότερα καλλιτεχνικά δεδομένα, πράγμα που του προσδίδει πρωτοτυπία. Οφείλουμε, λοιπόν, να ευχαριστήσουμε την κ.Αντωνάτου για την όμορφη και προσεγμένη δουλειά της.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1533 στις: Αύγουστος 31, 2014, 10:55:52 πμ »

Εκεί στην ελαφρά προσαρμογή στα νεότερα καλλιτεχνικά δεδομένα είναι που η όλη δουλειά πήγε κατά διαόλου. Είναι σαν να πας να δεις αρχαία τραγωδία και οι ηθοποιοί να είναι ντυμένοι με κουστούμια και γραβάτες πφφφ.
Ήρθε η ώρα να πω οριστικά αντίο στα κάθε είδους χρυσά: mini, maxi, midi, super mini, mini plus, mini minus και maxi mini (ο Ντόναλντ και ο Σκρουτζ λείπουν).
Καταγράφηκε

hellion
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #1534 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:05:09 πμ »

Δεν μου αρεσει το σχεδιο......ΔΕΝ επρεπε να γραφει ελληνικη μυθολογια...Επρεπε να γραφει ΘΕΟΣ ΔΙΑΣ και οχι Διας...το περιστερι σε ασχετη θεση σαν να το πεταξαν ετσι για να υπαρχει....το περιμενα με μεγαλη αγωνια αλλα τελικα δεν θα το παρω.....κριμα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1535 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:11:44 πμ »

τωρα οσο αφορα το αγαλμα του Δια του σουνιου... δεν ειναι του Σουνιου αλλα του Αρτεμισιου! σορρυ για το λαθος..

εχω παντως μια απορρια... μηπως... λεω μηπως... αντι του Δια δειχνει τον Ποσειδωνα;;
σε νομισματα πανω (νομιζω της ποσειδωνιας) εχουμε παραπλησιο με το αγαλμα σχεδιο... με τον ποσειδωνα να ετοιμαζετε να εκτοξευσει την τριαινα του.... οποτε... μηπως..... εχει γινει καποιο λαθακι; φυσικα λενε οτι ειναι ειτε του δια ειτε του Ποσειδωνα.. αλλα.. οι περισσοτεροι σαν Δια το ξερουν... και στο 1000ρικο του 1970... το εχει σαν Δια...

μηπως πρεπει να το ξανακοιταξουν;;

Εχμμμμ... ναι.... δεν ξέρω γιατί μου είχε κολλήσει το Σούνιο....

Επειδή όμως δεν είναι 100% σίγουρο ποιον δείχνει, γι αυτό το έλεγα άγαλμα του Σουνίου Αρτεμισίου και όχι άγαλμα του Δία ή του Ποσειδώνα.

Ο περιστεροαετός Νίκο που είπες  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο

Αυτό ακριβώς!

@ hellor

Μπορεί να πήρε το σχέδιο από το συγκεκριμένο αγγείο που δείχνεις, αλλά σίγουρα δεν μοιάζει με αετό αυτό το πουλί.

@ teutates

Γι αυτό (ξανα)λέω ότι τελικά οι μοντελιστές κάνουν πραγματική τέχνη...

Κατά τα άλλα, όλες οι θρησκείες ταυτίζονται με τη μυθολογία. Η έκφραση "θεός Δίας" είναι άχρηστη επανάληψη, γιατί και οι δύο λέξεις σημαίνουν το ίδιο πράγμα (και σύμφωνα με την επικρατέστερη άποψη έχουν κοινή ετυμολογία).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2014, 11:28:03 πμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1536 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:30:50 πμ »

σορρυ για το λαθος..

Γιατί ζητάς συγγνώμη που με διορθώνεις; :-)
Καταγράφηκε
hellas
Επισκέπτης
« Απάντηση #1537 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:48:44 μμ »

Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω το ποιόν της καλλιτέχνιδος παρά μόνο ότι αυτό το νόμισμα είναι προχειροδουλειά. Θα έπρεπε να επικρίνουμε κυρίως τους ιθύνοντες που δρομολόγησαν το σχέδιο και όχι τόσο την κυρία που είναι και νέα στον χώρο. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο όμως δεν έπρεπε να πέσει κατευθείαν στα βαθιά νερά! Εμένα δεν μου άρεσε ούτε το δίευρο για τα Επτάνησα που υποτίθεται ότι θα σχεδίαζε, αλλά εκείνο δεν με χαλάει διότι έτσι και αλλιώς δεν θα είχε ιδιαίτερο συλλεκτικό ενδιαφέρον, αλλά εδώ απογοητεύτηκα πολύ (είχα χάσει και τον Αριστοτέλη...) Παρά τα χίλια στραβά της Τράπεζας και του ΥπΟικ η υψηλού επιπέδου τέχνη του κ.Σταματόπουλου μας αποζημίωνε, ήταν μια εγγύηση για το ελληνικό νόμισμα, μέχρι τώρα...
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1538 στις: Αύγουστος 31, 2014, 04:25:34 μμ »

Και εγώ ομολογώ ότι είμαι λίγο απογοητευμένος... την περίμενα την σειρά με πολύ όρεξη.
Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και πολύ το νόμισμα.
Ο μόνος λόγος που ίσως κάνω την κίνηση να το πάρω είναι μήπως τα επόμενα είναι πιο όμορφα και δεν θα ήθελα να είναι μισή η σειρά.
Αν όμως και αυτά των επόμενων ετών είναι έτσι μάλλον θα την εγκαταλείψω την σειρά.
Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1539 στις: Αύγουστος 31, 2014, 04:29:35 μμ »

Και εγώ ομολογώ ότι είμαι λίγο απογοητευμένος... την περίμενα την σειρά με πολύ όρεξη.
Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και πολύ το νόμισμα.
Ο μόνος λόγος που ίσως κάνω την κίνηση να το πάρω είναι μήπως τα επόμενα είναι πιο όμορφα και δεν θα ήθελα να είναι μισή η σειρά.
Αν όμως και αυτά των επόμενων ετών είναι έτσι μάλλον θα την εγκαταλείψω την σειρά.
Βαγγέλης
Μαζί σου!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1540 στις: Αύγουστος 31, 2014, 05:35:43 μμ »

Και εγώ ομολογώ ότι είμαι λίγο απογοητευμένος... την περίμενα την σειρά με πολύ όρεξη.
Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και πολύ το νόμισμα.
Ο μόνος λόγος που ίσως κάνω την κίνηση να το πάρω είναι μήπως τα επόμενα είναι πιο όμορφα και δεν θα ήθελα να είναι μισή η σειρά.
Αν όμως και αυτά των επόμενων ετών είναι έτσι μάλλον θα την εγκαταλείψω την σειρά.
Βαγγέλης
Μαζί σου!


Και εγώ μαζί σου.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1541 στις: Αύγουστος 31, 2014, 05:45:38 μμ »

και εγώ μαζί σας, αλλά να μου πείτε στα πόσα άσχημα την κάνουμε, μην πάρουμε 10 μπαρούφες για 2 καλά...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1542 στις: Αύγουστος 31, 2014, 05:54:27 μμ »

Στο δευτερο επόμενο. Αλλά ας το δούμε και από κοντα και βλέπουμε. Εχω μία επιφύλαξη,ακόμα.
Θέλω να είμαι αισιόδοξος.
Άλλωστε να τα αποχωριστούμε,θα είναι εύκολο με 1000 τμχ τιράζ.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1543 στις: Αύγουστος 31, 2014, 06:15:31 μμ »

Ναι. Και του παραχρόνου ο Γκιλγκαμές, από τη μυθολογία των Βαβυλωνίων. Ή η Μακέντα, από τη μυθολογία της Σενεγάλης.

Άντε, να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε...
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #1544 στις: Αύγουστος 31, 2014, 06:48:03 μμ »

... Έκπληξη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 101 102 [103] 104 105 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences