Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:03:47 πμ
Σελίδες: 1 ... 99 100 [101] 102 103 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591991 φορές)
0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
hellas
Επισκέπτης
« Απάντηση #1500 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:03:56 πμ »


εχω την εντυπωση οτι η αρχαιοελληνικη σβαστικα (του μαιανδρου;; ), ειναι αντιθετης φορας....

Η "σβάστικα" όπως και να την γυρίσεις το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά (συμβολικά τουλάχιστον). Ήταν ένα παγανιστικό σύμβολο που απαντάται στην Ινδία, στην μέση ανατολή, στην αρχαία Ελλάδα, αλλά και στους "ρούνους", το παγανιστικό αλφάβητο των Βίκιγκ (από εκεί θα το πήρε λογικά και ο Χίτλερ)
Τώρα δεν νομίζω να τρέχει κάτι με το νόμισμα από αυτήν την άποψη, η προχειρότητά του είναι έκδηλη.
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #1501 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:05:39 πμ »

Δεν γνωρίζω πως γίνεται η επιλογή των σχεδίων που θα τυπωθούν στα νομίσματα , παράδειγμα ο χαράκτης δίνει δύο τρία προσχέδια και "διάφοροι" αρμόδιοι επιλέγουν την τελική εμφάνιση του νομίσματος ? Εάν γίνεται με αυτό τον τρόπο θα μπορούσε ο κύριος Σταματόπουλος να μας δείξει τι άλλες επιλογές υπήρχαν και τελικός επιλέχτηκε αυτό το σχέδιο?
Αφού ο τελικός αγοραστής είναι οι συλλέκτες ωραίο θα ήταν να μπορούσαν να πάρουν μέρος και στην τελική επιλογή τις χάραξης , γιατί όσο δελεαστικό και να είναι το mintage των 1000 κομματιών νομίζω και το αισθητικό κομμάτι παίζει ρόλο
Πολλά ζητάω πείτε μου  Γλώσσα
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #1502 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:10:41 πμ »

Βρήκα και το σχέδιο του Δία σε μια σελίδα

http://oinokratis.blogspot.gr/2013/02/blog-post_12.html
Καταγράφηκε
hellas
Επισκέπτης
« Απάντηση #1503 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:13:32 πμ »

Βρήκα και το σχέδιο του Δία σε μια σελίδα

http://oinokratis.blogspot.gr/2013/02/blog-post_12.html

Για καρτούν καλό είναι...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2014, 12:30:16 πμ από hellas » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1504 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:25:59 πμ »

να εχεις τοσα αγαλματα του Δια.. και....  Έκπληξη Θυμός

και ποιος εφτιαξε εκεινο το σχεδιο; ο ιδιος χαρακτης ή πληρωσαν δικαιωματα σε τριτο;;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1505 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:26:32 πμ »

'Ενα σωρό λεπτομέρειες που χαλάνε το σχέδιο...

Το χέρι στο νόμισμα είναι σε υπτιασμό (φαίνονται τα δάχτυλα), ενώ στο "αρχικό" σχέδιο είναι σε πρηνισμό. Δοκιμάστε ποια είναι η λογική στάση της βολής. Επίσης το αριστερό μπράτσο-χέρι στο νόμισμα φαίνεται χαλαρό, ενώ στο άλλο σχέδιο "δείχνει" ζωηρά προς τον στόχο. Βασικό στοιχείο της τεχνικής των βολών και αυτό. Κλπ.
Καταγράφηκε
hellas
Επισκέπτης
« Απάντηση #1506 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:29:27 πμ »

'Ενα σωρό λεπτομέρειες που χαλάνε το σχέδιο...

Το χέρι στο νόμισμα είναι σε υπτιασμό (φαίνονται τα δάχτυλα), ενώ στο "αρχικό" σχέδιο είναι σε πρηνισμό. Δοκιμάστε ποια είναι η λογική στάση της βολής. Επίσης το αριστερό μπράτσο-χέρι στο νόμισμα φαίνεται χαλαρό, ενώ στο άλλο σχέδιο "δείχνει" με ένταση προς τον στόχο. Βασικό στοιχείο της τεχνικής των βολών και αυτό. Κλπ.
+1
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1507 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:35:09 πμ »

'Ενα σωρό λεπτομέρειες που χαλάνε το σχέδιο...

Το χέρι στο νόμισμα είναι σε υπτιασμό (φαίνονται τα δάχτυλα), ενώ στο "αρχικό" σχέδιο είναι σε πρηνισμό. Δοκιμάστε ποια είναι η λογική στάση της βολής. Επίσης το αριστερό μπράτσο-χέρι στο νόμισμα φαίνεται χαλαρό, ενώ στο άλλο σχέδιο "δείχνει" ζωηρά προς τον στόχο. Βασικό στοιχείο της τεχνικής των βολών και αυτό. Κλπ.

σωστοτατος!!! ειναι λες και προσπαθει να κανει ριψη ατζαμης... πρωταρης... και οπως σε αλλο ποστ αναφερες.. οταν βλεπεις το στησιμο του αγαλματος του Δια που ειχε βρεθει στο Σουνιο... ειναι πραγματια το πως πρεπει ενας σωστος ακοντιστης να ειναι!!! τελεια σταση σωματος!!! το βλεπεις και λες... ετσι πρεπει να εισαι για την ριψη...
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1508 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:39:22 πμ »

Και του εχει κάνει και μοντέρνο μούσι, ενώ στο άγαλμα εχει γενειάδα...
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #1509 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:41:20 πμ »

Αμα πάρει σωστή θέση για την ρίψει Νίκο μου , μπορεί να πετύχει το περιστέρι και να το σκοτώσει  Γλώσσα .
Άστο να ζήσει ψυχούλα έχει και αυτό  Κλείσιμο ματιού
dimmarko αφού δεν τον έκανε και κλαρινογαμπρό , ευχαριστώ να λες   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1510 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:47:57 πμ »

Αμα πάρει σωστή θέση για την ρίψει Νίκο μου , μπορεί να πετύχει το περιστέρι και να το σκοτώσει  Γλώσσα .
Άστο να ζήσει ψυχούλα έχει και αυτό  Κλείσιμο ματιού

χαχαχαχαχαχαχα

αληθεια. αν και στην αρχη κι εγω για περιστερι το πηρα... λογικα ειναι το συμβολο του Δια.. ο Αετος! αλλα  δεν μοιαζει και πολυ...

επισεις.. τι κραταει;; ψαρι;; γιατι δεν θυμαμαι να εχω δει κατι με ψαρι και να σχετιζεται με τον Δια... ξερω οτι οτι αν ο αετος του Δια κραταει φιδι.. συμβολιζει την νικη! μαλιστα ετσι υπαρχει και στα νομισματα της αρχαιας Ολυμπιας!

περιστερι... δεν μπορει να ειναι... τι σχεση εχει με τον Δια; νομιζω οτι το περιστερι ηταν της αφροδιτης... αλλα δεν ειμαι σιγουρος..

λες να το κυνηγαει γιατι δεν ειναι δικο του; χαχαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1511 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:49:59 πμ »

Αμα πάρει σωστή θέση για την ρίψει Νίκο μου , μπορεί να πετύχει το περιστέρι και να το σκοτώσει  Γλώσσα .
Άστο να ζήσει ψυχούλα έχει και αυτό  Κλείσιμο ματιού
dimmarko αφού δεν τον έκανε και κλαρινογαμπρό , ευχαριστώ να λες   Μεγάλο χαμόγελο

Και αυτό...

Να σημειώσω για την Ελληνική Ιστορία, ότι οι Αρχαίοι Έλληνες δεν έπαιρναν φόρα. Έριχναν και πήδαγαν από στάση. Πράγμα που βόλευε πάρα πολύ τους καλλιτέχνες ;-)

Η στάση του αγάλματος του Σουνίου είναι λίγο διαφορετική από τη σύγχρονη τεχνική, ενώ ο "Δισκοβόλος του Μύρωνα" διαφέρει πολύ. Και τα δύο, βέβαια, δείχνουν βολή από στάση. Δεν γνωρίζουμε αν ήταν υποχρεωτικό να είναι και τα δύο πόδια ακίνητα, αλλά προφανώς δεν επιτρεπόταν κανένα βήμα.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1512 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:50:31 πμ »

κλαίω βραδιάτικα....

πάντως δείξτε λίγο κατανόηση...ή τουλάχιστον δώστε μιά πέτρα σε μια γυναίκα να πετύχει κάτι και βγάλτε την φωτογραφία την στιγμή που την πετάει...ε να το νόμισμα μας...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #1513 στις: Αύγουστος 31, 2014, 12:57:57 πμ »

Είναι να μην κλαις χααχχαχαα
Δεν πιστεύω η χαράκτης να είναι γραμμένη στο Στέκι?
Όχι εντάξει πέρα από την πλάκα εμένα μου αρέσει  Στριφογύρισμα ματιών

Άμα είναι έτσι ο αετός , κρίμα τα τραγούδια που έχουν γραφτεί γι'αυτόν  Γλώσσα
Έχει και το περιστέρι της Αφροδίτης, είναι δύο Θεοί σε ένα νόμισμα για να μπορέσουν σε 6 χρονάκια να ολοκληρωθεί η σειρά Γλώσσα
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #1514 στις: Αύγουστος 31, 2014, 01:07:11 πμ »

Ότι και να λέμε από τις 5 το πρωί εκεί θα είμαστε.....  Γλώσσα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 99 100 [101] 102 103 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences