Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:47:31 μμ
Σελίδες: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591817 φορές)
0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #1185 στις: Ιούλιος 07, 2014, 07:58:29 μμ »

Δεν νομιζω οτι ο χαμος εγινε για το Ελληνικο νομισμα αλλα για τα λιγα κομματια.
Νομιζω πως οτι και να βγαινε σημερα με 600 κομματια ,οτι και να απεικονιζε ,αναρπαστο θα γινοταν .
Αποψη μου φυσικα

Πέρα του μικρού τιράζ,
απο πλευράς θεματολογίας και χαρακτικής......το βλέπεις λίγο??
Γιατί εμένα προσωπικά το σχέδιο.....με άφησε άφωνο.
Εχει πολύ δούλεια πάνω του.......το νόμισμα.
Κρίνετε και αυτό.
το νομισμα ειναι απιστευτο .το ήθελα και το θελω .
Αλλα για να ειμαστε ρεαλιστές ,αυτοί που τα πήραν για το σχεδιο ειναι μετρημένοι στα δάχτυλα .
Οτι και να λέμε. . . Περιμένετε μερικές μέρες και θα δειτε οχι μονο,στο eBay  Άνεση

Καταγράφηκε
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


Προφίλ
« Απάντηση #1186 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:02:59 μμ »

εχει καποιον απο εδωμεσα που δεν πηρε?εννοω συλλεκτη?εγω πιστευω το 90% μπορει και περισσοτεροι των συλλεκτων να πηραν.εξακολουθω να πιστευω οτι το τιραζ των 500 τεμαχιων στα χρυσα και των 1000 τεμαχιων στα ασημενια ειναι το ιδανικο για τα δεδομενα τησ Ελλαδος.περνουν ολοι απο 1 χρυσο και ολοι απο 2 ασημενια και μενουν καποια τεμαχια για τουσ εμπορους

500 και 1000 έστω ότι είναι ο ιδανικός αριθμός αντιτύπων, αλλά όπως όλα τα ιδανικά, απαιτεί και ιδανικές συνθήκες.
Δηλαδή, να μην πάει ΤΙΠΟΤΑ σε έμπορους και επίσης και ΤΙΠΟΤΑ σε κοράκια και λοιπά αρπακτικά. Όλα τα κομμάτια ΜΟΝΟ για συλλέκτες. Εκτός κι αν θεωρείται ικανοποιητικό να στηνόμαστε από τις 6 τα χαράματα ...
Αλλά επειδή αυτό δεν είναι εφικτό καλύτερα να κόβονται τουλάχιστον 1500 ασημένια και 800++ χρυσά ώστε και τα κοράκια και οι έμποροι να πάρουν και οι συλλέκτες να έχουν στα χέρια τους όσα θέλουν...

Βέβαια το ιδανικό θα ήταν να δήλωναν ΜΕΓΙΣΤΗ ποσότητα κοπής 5000 ασημένια και 2000 χρυσά διαθέσιμα για 4-5 χρόνια και να κόβανε όσο πάει η ζήτηση.
Να έβλεπα τότε τους εμπόρους αν θα πέφτανε πάνω και αν τα κοράκια θα μαζεύονταν όπως τώρα ....
Για να μην πω ότι μπορεί να βλέπαμε στην τελική ανακοίνωση και λιγότερα από 1000 και 500 κομμάτια τελικά ... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #1187 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:07:42 μμ »

Το "συνφορουμίτες" έγραψε !!!!!!!!!

Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #1188 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:15:25 μμ »

Το "συνφορουμίτες" έγραψε !!!!!!!!!

Σαρκασμός

Mια ανάλυση παρακαλώ....... Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1189 στις: Ιούλιος 07, 2014, 08:24:05 μμ »

Μάλλον εννοεί συμφορουμίτες ότι είναι το σωστό.
 Συν και μετα χειλικό σύμφωνο, π, β, φ, μπ γίνεται Μ.
πχ συμφοιτητής
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #1190 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:02:41 μμ »

Η Ελεκτα παντως ακομα να το βαλει και σε ξενα σαιτ που κοιταω ακομα πουθενα. Μια πληροφορια λεει οτι πολλοι εμποροι την πατησανε κανοντας σχετικα μικρες παραγγελιες νομιζοντας οτι θα παρουν την αιτηθησα ποσοτητα στο ακεραιο...δεν ειχαν υπολογισει ομως τους υπαλληλους της Τραπεζας που τα σηκωσαν ολα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1191 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:33:34 μμ »

Δεν νομιζω οτι ο χαμος εγινε για το Ελληνικο νομισμα αλλα για τα λιγα κομματια.
Νομιζω πως οτι και να βγαινε σημερα με 600 κομματια ,οτι και να απεικονιζε ,αναρπαστο θα γινοταν .
Αποψη μου φυσικα

+123456 φτου και βγαινω.
αρχη φουσκας μου θυμιζει το ολο θεμα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1192 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:52:42 μμ »

Ρε παιδιά τι κουτί είναι αυτό .... Το είχαν στοκαρει για βραχιολια και τους έμεινε ;;;;;
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1193 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:55:34 μμ »

Εγώ πάντως με άτομο που πήρε 3 κομμάτια και συζητούσαμε ο άνθρωπος μου είπε καθαρά ότι τα έχει ήδη πουλήσει σε συλλέκτες στο εξωτερικό... οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν είναι μόνο για την Ελλάδα ο χρυσός Αριστοτέλης  (και όχι μόνο... το χρυσό!   Κλείσιμο ματιού)  
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1194 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:56:33 μμ »

παλιος συλλεκτης να υποθεσω?ειπαν να το κανουν λιγο πιο τρεντυ φετος και βρηκαν κατι στοκ απο το καισαρη
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1195 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:59:50 μμ »

Εχει πεσει τετοια ΠΕΙΝΑ, που μυριστηκαν καποιοι οτι θα βγαλουν με λιγο κοπο ενα τριακοσαρικακι-πεντακοσαρικακι  κερδος σε λιγες μερες  και πλακωσαν σαν τα κορακια.
Ουδεμια σχεση με συλλεκτισμο το ολο σκηνικο, που προκαλει και λιγο αηδια.
Φυσικα το νομισμα δεν φταιει σε τιποτα, μια χαρα ειναι και ομορφο...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sillektaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #1196 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:08:28 μμ »

Πηρε κανεις απανταση για την εξ αποστασεως αιτηση;
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1197 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:08:48 μμ »

Εγώ πάντως με άτομο που πήρε 3 κομμάτια και συζητούσαμε ο άνθρωπος μου είπε καθαρά ότι τα έχει ήδη πουλήσει σε συλλέκτες στο εξωτερικό... οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν είναι μόνο για την Ελλάδα ο χρυσός Αριστοτέλης  (και όχι μόνο... το χρυσό!   Κλείσιμο ματιού)  
εγώ αυτόν τον άνθρωπο δεν τον κατηγορώ, αν έχεις πελάτες που τα έχουν προαγορασει εγώ είμαι σύμφωνος. Μην ξεχνάμε ότι τα αναμνηστικά μας έχουν θέματα που είναι γνωστά στο παγκόσμιο στερέωμα και ξεφεύγουν τα περισσότερα απο τοπικά θέματα που έχουν άλλες χώρες  με αποτέλεσμα να τα ζητάνε. Τώρα γι αυτούς που τα αγοράζουν όλα για να δημιουργήσουν πλασματική έλλειψη νομίζω ότι αν δεν αγοράσουμε τίποτα απο αυτούς θα τα σκοτώσουν γιατί έχουν δεσμεύσει πολύ χρήμα. Σε κάθε περίπτωση θα ευχαριστήσω των κύριο Σταματοπουλο για αυτό το υπέροχο νόμισμα πραγματικά αισθάνομαι ότι όταν το μεράκι γίνεται τέχνη το αποτέλεσμα είναι μαγικό.
Καταγράφηκε

giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #1198 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:16:16 μμ »

Το συγκεκριμενο νομισμα εχει ολο το πακετο, και πολυ ομορφο και σπανιοτατο. Ειμαι σιγουρος οτι θα αφησει εποχη και σε μερικα χρονακια θα ειναι δυσευρετο. Απλα θα ηθελα πολυ να ανακοινωνε η ΤτΕ τις ακριβεις ποσοτητες που μοιρασε, να δουμε τελος παντων τι κρατανε για την παρτη τους και τι οχι.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #1199 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:23:48 μμ »

Εγώ πάντως με άτομο που πήρε 3 κομμάτια και συζητούσαμε ο άνθρωπος μου είπε καθαρά ότι τα έχει ήδη πουλήσει σε συλλέκτες στο εξωτερικό... οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν είναι μόνο για την Ελλάδα ο χρυσός Αριστοτέλης  (και όχι μόνο... το χρυσό!   Κλείσιμο ματιού)  
εγώ αυτόν τον άνθρωπο δεν τον κατηγορώ, αν έχεις πελάτες που τα έχουν προαγορασει εγώ είμαι σύμφωνος. Μην ξεχνάμε ότι τα αναμνηστικά μας έχουν θέματα που είναι γνωστά στο παγκόσμιο στερέωμα και ξεφεύγουν τα περισσότερα απο τοπικά θέματα που έχουν άλλες χώρες  με αποτέλεσμα να τα ζητάνε. Τώρα γι αυτούς που τα αγοράζουν όλα για να δημιουργήσουν πλασματική έλλειψη νομίζω ότι αν δεν αγοράσουμε τίποτα απο αυτούς θα τα σκοτώσουν γιατί έχουν δεσμεύσει πολύ χρήμα. Σε κάθε περίπτωση θα ευχαριστήσω των κύριο Σταματοπουλο για αυτό το υπέροχο νόμισμα πραγματικά αισθάνομαι ότι όταν το μεράκι γίνεται τέχνη το αποτέλεσμα είναι μαγικό.

Ο άνθρωπος σωστότατος, παλιός συλλέκτης αλλά λόγω ανεργίας ...καλά κάνει... σκότωσε και την συλλογή του λόγω πείνας, άρα θεμιτή η όλη υπόθεση!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences