Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:43:01 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχαία νομίσματα  (Αναγνώστηκε 22455 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 20, 2013, 08:22:11 πμ »

Μπορεί να ανοιχτεί ένα θέμα για τα αρχαία νομίσματα; Σε άλλα φόρα υπάρχει λίγο που έψαξα. Μπορούμε να συγκεντρώσουμε εκεί διάφορα θέματα που είναι απλωμένα όπως αυτό του μέλους Andreasb που εξηγεί την διαδικασία νομιμοποίησης. Να γράψουμε την Ιστορία τους κτλ. Να μπορώ να βάλω κάπου και το νέο μου απόκτημα να μου πουν την γνώμη τους οι πιο πολύ γνώστες  Μεγάλο χαμόγελο


Το παρακάτω είναι ένα τετράδραχμο της Αθήνας 454-404 π.Χ.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 08:56:09 μμ »

up Γλώσσα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 09:46:40 μμ »

ωραιο το νομισμα σου Διονυση
με το χαρακτηριστικο κοψιμο στην πισω οψη. Το καναν σε υπερβαρα κερματα  για να τους διορθωσουν το βαρος. Τo 2009 στην νουμισματα της Φρανκφουρτης ειχα πιασει κουβεντα με εναν Ιρανο εμπορο οταν του ειπα οτι ημουν απο Ελλαδα.Αγοραζα Μαριες ΘΗρεσιες.μου ειπε οτι του ειχαν φερει εναν ''θησαυρο'' απο Τουρκια με πανω απο 100 αθηναικα τετραδραχμα ολα με το χαρακτηριστικο κοψιμο.Τα πουλησε σε κανενα μηνα αφου ειναι απο τα εμπορικοτερα νομισματα της αρχαιοτητας,κατι σαν τα morgan.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 11:50:46 μμ »

Ευχαριστώ Ανάργυρε...
Παρεμπιπτόντως να αναφέρω ότι στο νομισματικό μουσείο υπάρχει μία τεράστια βιβλιοθήκη στο ισόγειο που μπορεί όποιος θέλει να πάει και να μελετήσει κάποιο βιβλίο. Έχουν τα πάντα... Οι άνθρωποι είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί και στις δύο υπηρεσίες που πήγα. Καθόλου γραφειοκρατία...
Επίσης υπάρχουν αρκετά αρχαιοπωλεία στην Αθήνα που πουλάνε νομίσματα αρχαία (με νόμιμους τρόπους). Διευθύνσεις μου έδωσαν από τη ευφορία. Δεν γνωρίζω τι τιμές έχουν σε σχέση με το ebay, με την πρώτη ευκαιρία θα πάω και θα σας ενημερώσω. Αν και από ότι βλέπω δεν ενδιαφέρονται και πολλοί  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 11:59:17 μμ »

δεν ενδιαφερονται και πολλοι γι αυτο και οι τιμες τους ειναι χαμηλα.Δεν ειναι ακριβα αλλα κινδυνευεις ανα πασα στιγμη να  μπλεξεις
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:05:02 πμ »

εχω δυο ρωμαικα χαλκινα αγορασμενα απο αρχαιοπωλιο στο μοναστηρακι πριν απο πολλα χρονια ( εχω τις αποδειξεις βεβαιως ) απο τοτε , ειμαι ενταξει με τον νομο ?  Απορία
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:12:32 πμ »

τα είχα πάρει τότε φτηνά γιατί μου αρέσανε ? είχα δώσει αρθ. ταυτότητας και πάντα αναρωτιόμουνα αν ήταν νόμιμη αυτή η αγορά η όχι ? εσύ τι λες Διονύση που από ότι βλέπω είσαι γνώστης ? ευχαριστώ
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:24:09 πμ »

Από ότι μου είπαν, όταν πάρεις κάποιο νόμισμα από το αρχαιοπολείο, πας με το νόμισμα και την απόδειξη αγοράς στην ευφορία και το δηλώνεις ότι είναι στην κατοχή σου. Καλύτερα να ρωτήσεις για να είσαι σίγουρος...
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:39:01 πμ »

εσύ τι λες Διονύση που από ότι βλέπω είσαι γνώστης ? ευχαριστώ

Γνώστης φίλε μου δεν είμαι, είναι το πρώτο μου νόμισμα...Ένας φίλος μου εξήγησε και εμένα την διαδικασία και την έκανα...
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:40:56 πμ »

τα έχω αγορασμένα πάνω από 30 χρόνια . . . . άμα πάω τώρα θα γελάνε και οι πέτρες !!!!!!! αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο δεν μου είχε πει ο πωλητής  γιατί θα το είχα κάνει . Η γνώμη σου είναι να τα πάω ? αν θέλεις πες μου με ενδιαφέρει η γνώμη σου . . . ευχαριστώ .
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:45:12 πμ »

Εγώ θα τα πήγαινα και θα τους εξηγούσα τι έχει γίνει. Αν γελούσαν , ας γελούσαν... Τουλάχιστον θα ήμουν σίγουρος ότι τα έχω νόμιμα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:46:17 πμ »

ωραιο το νομισμα σου Διονυση
με το χαρακτηριστικο κοψιμο στην πισω οψη. Το καναν σε υπερβαρα κερματα  για να τους διορθωσουν το βαρος. Τo 2009 στην νουμισματα της Φρανκφουρτης ειχα πιασει κουβεντα με εναν Ιρανο εμπορο οταν του ειπα οτι ημουν απο Ελλαδα.Αγοραζα Μαριες ΘΗρεσιες.μου ειπε οτι του ειχαν φερει εναν ''θησαυρο'' απο Τουρκια με πανω απο 100 αθηναικα τετραδραχμα ολα με το χαρακτηριστικο κοψιμο.Τα πουλησε σε κανενα μηνα αφου ειναι απο τα εμπορικοτερα νομισματα της αρχαιοτητας,κατι σαν τα morgan.

εχω την εντυπωση οτι το εκαναν για ελεγχο του νομισματος! αν ειναι ασημι ολο κτλ! λογο του οτι ηταν πολυ διαδεδομενο, υπηρχαν και κοπιες εποχης αλλα και νομισματα απο αλλες ακομα και μη ελληνικες περιοχες που εκοβαν νομισματα που εμοιαζαν στην γλαυκα για να τα δινουν ευκολοτερα! επισεις δεν πρεπει να ξεχναμε και τα πονηρα χαλκια... που ειχαν φτιαξει οι ιδιοι οι αθηναιοι κατα την διαρκεια του πελοπονησιακου πολεμου... και ηταν χαλκος με στρωση ασημιου απο πανω!
την εποχη εκεινη το μεταλλο που περιηχε ενα νομισμα ηταν ακριβως η ονομαστικη του αξια! δηλαδη μια δραχμη περιειχε ασημι αξιας 1 δραχμης!
η γλαυκα αυτη.. ηταν τετραδραχμο... αρα πιθανοτατα ηταν 4 μερες σκληρης δουλειας ενος ερατη! δεν τα λες και λιγα χρηματα!! σε πολλες πολεις σχεδον δεν κυκλοφορουσαν 4δραχμα... μιας κια ηταν μονο για το εμπορειο! σπανια εβλεπες 4δραχμο ακομα και της ιδιας της πολης κρατους γιατι ηταν πολλα λεφτα!!

τωρα... γιατι βλεπουμε το κοψιμο στην γλαυκα κι οχι στον εμπροσθοτυπο με την Αθηνα;; μα γιατι αν το εκανε ο εμπορος ηταν βεβηλωση της Θεας και τον περιμενε βαρια τιμωρια θεϊκη ή μη.... ακομα και στο σημερα.. δεν νομιζω πολλοι χριστιανοι να χαλουσαν την εικονα του Χριστου ή της Παναγιας.. αν ηταν πανω σε καποιο νομισμα ή χαρτονομισμα! Το ιδιο και σε αλλες θρησκειες με τους αναλογους θεους ή ιερα προσωπα. λογια κτλ!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:48:45 πμ »

Εγώ θα τα πήγαινα και θα τους εξηγούσα τι έχει γίνει. Αν γελούσαν , ας γελούσαν... Τουλάχιστον θα ήμουν σίγουρος ότι τα έχω νόμιμα.

μάλλον πρέπει να το πάρω πιο σοβαρά και να ξεκινήσω να το κάνω . . σε ευχαριστώ πολύ !!!!!!!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:50:11 πμ »

Στο μουσείο μου είπαν ακριβώς ότι είπε ο Νίκος  Κλείσιμο ματιού
Είχα αρχίσει να τα γράφω και μου πέταξε το μήνυμα του Νίκου χχαχαχχ

υγ. Νίκο τα κουπόνια σου ήρθαν;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:56:30 πμ »

Στο μουσείο μου είπαν ακριβώς ότι είπε ο Νίκος  Κλείσιμο ματιού
Είχα αρχίσει να τα γράφω και μου πέταξε το μήνυμα του Νίκου χχαχαχχ

υγ. Νίκο τα κουπόνια σου ήρθαν;

ναι διονυση μου! δεν πηρες το εμαιλ μου?? κουκλακια ειναι!!!!! Μεγάλο χαμόγελο χιλια ευχαριστω!!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences