Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:06:27 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50-250ε μεροκαματο !!???  (Αναγνώστηκε 14711 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 08:28:23 πμ »

ναι Ημαθια, αλλα κι απο σαλλονικη

Ξέρεις φίλε κοντά στην Έδεσσα κανένα μέρος?
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 02:17:18 μμ »

αρε εδεσσα... γεματο ποταμια ειναι κι εκει, δεν ξερω προσωπικα αλλα αν θες να μαθεις πρεπει να πας κι να δειγματισεις σε μερικα σημεια... κι ειμαι σιγουρος οτι κατι θα γινει....
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 02:38:35 μμ »

ο πρωτος ποταμος που συνδεεται αμεσα με τον χρυσο,ειναι ο πακτωλος στην μικρα ασια!ηδη απο τον 7ο αιωνα πχ,εβρισκαν ηλεκτρο(κραμα,χρυσου και αργυρου)και εκοβαν τα πρωτα νομισματα.απο εκει βγηκε και η ρηση πακτωλος χρηματων!!!τωρα για να βρει κανεις χρυσο σε ποταμι ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας!αφου εχει εξαντληθει καθε τετοιο κοιτασμα.αγαπητε φιλε jimmiz αν ενδιαφερεσαι να γινεις πλουσιος ετσι!καντο μονος σου!και μην παρασυρεις και αλλα ατομα που εχουν αγνοια,και ισως βρεθουν σε αφανταστα δυσκολη θεση!!!επειδη εσυ αγνωστο γιατι?προτεινεις τετοιες λυσεις σε περιεργους(λογω κρισης)καιρους.απαγορευεται καθε χρηση τετοιων μηχανηματων,οπως και η αρχαιοκαπηλια η,η χρυσοθηρια!!!!οπως την λενε τα τσιρακια των εμπορων αυτων των μηχανηματων(που εχουν ρημαξει οτι απομεινε στην ερμη πατριδα μας!!!)πιστευω οτι θα παψεις επιτελους να πηγαινεις καθε θεμα!σε αυτες τις απαγορευμενες ενεργειες!!!κανε οτι θελει μονος σου!!!αστους συλλεκτες στην ησυχια τους,μακρια απο τις κουτοπονηρες δικαιολογιες σου!!!λεκανες,ξυλαρακια,κλπ.ελπιζω να καταλαβες τι εννοω!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 02:44:19 μμ »

Νομίζω είναι λάθος να μπερδεύουμε την αρχαιοκαπηλία με αυτό το αθώο θεματάκι που έχει ενδιαφέρον και παράνομο δεν είναι σε καμία περίπτωση.
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 02:53:39 μμ »

ε ναι...
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 02:58:20 μμ »

ο πρωτος ποταμος που συνδεεται αμεσα με τον χρυσο,ειναι ο πακτωλος στην μικρα ασια!ηδη απο τον 7ο αιωνα πχ,εβρισκαν ηλεκτρο(κραμα,χρυσου και αργυρου)και εκοβαν τα πρωτα νομισματα.απο εκει βγηκε και η ρηση πακτωλος χρηματων!!!τωρα για να βρει κανεις χρυσο σε ποταμι ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας!αφου εχει εξαντληθει καθε τετοιο κοιτασμα.αγαπητε φιλε jimmiz αν ενδιαφερεσαι να γινεις πλουσιος ετσι!καντο μονος σου!και μην παρασυρεις και αλλα ατομα που εχουν αγνοια,και ισως βρεθουν σε αφανταστα δυσκολη θεση!!!επειδη εσυ αγνωστο γιατι?προτεινεις τετοιες λυσεις σε περιεργους(λογω κρισης)καιρους.απαγορευεται καθε χρηση τετοιων μηχανηματων,οπως και η αρχαιοκαπηλια η,η χρυσοθηρια!!!!οπως την λενε τα τσιρακια των εμπορων αυτων των μηχανηματων(που εχουν ρημαξει οτι απομεινε στην ερμη πατριδα μας!!!)πιστευω οτι θα παψεις επιτελους να πηγαινεις καθε θεμα!σε αυτες τις απαγορευμενες ενεργειες!!!κανε οτι θελει μονος σου!!!αστους συλλεκτες στην ησυχια τους,μακρια απο τις κουτοπονηρες δικαιολογιες σου!!!λεκανες,ξυλαρακια,κλπ.ελπιζω να καταλαβες τι εννοω!σε χαιρετω,γιαννηςτ.

 γιαννη με προσβαλεις, κι κουτοπονηρος ειναι βαρια λεξη, οσο για το αν παρασυρετε καποιος , δε νομιζω οτι απευθυνομαι σε παιδια, αντιθετως το 90% εδω μεσα ειναι πολυ παραπανω του μεσου ορου ανθρωπου για να γελαστουν η να μη μπορουν να κρινουν τα λεγομενα μου , που σε καμια περιπτωση δεν τα ειπα για κακο σκοπο , αλλα ουτε κι εχω κανα οφελος απο αυτο... δε πουλω τπτ, δεν ζητω τπτ, οφειλω να μοιραστω καποια γνωση μιας κι σε θεματα συλεκτικα εγω ειμαι ο τελευταιος εδω μεσα... οποτε ....  καλη καρδια φιλε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:03:32 μμ »

αν ειδες ολα τα γραπτα σου περιστρεφονται γυρω απο ενα συγκεκριμενο θεμα!ξεκαθαρισε τι θελεις να πεις?και αμεσως θα σου ζητησω συγνωμη!!!!γιαννης Τασιοπουλος.υγ.ολη η χωρα μας λιγο πολυ εχει μεγαλη ιστορια και θαμενα κειμηλια!ποσοι?με αυτην την κριση δεν θα μπουν στον πειρασμο!οταν μιλας για μαγειες,κουβαδες,χρυσαφια,κλπ.
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:10:36 μμ »

αν ειδες ολα τα γραπτα σου περιστρεφονται γυρω απο ενα συγκεκριμενο θεμα!ξεκαθαρισε τι θελεις να πεις?και αμεσως θα σου ζητησω συγνωμη!!!!γιαννης Τασιοπουλος.


δεν οφειλεις κι δεν  θελω καμια συγνωμη , εγω σε καταλαβαινω κι στην αντιθετη θεση ισως να εκανα το ιδιο, οσο για τα δυο θεματα που ισως να ειναι λιγο τρβηγμενα, θεωρησα, με τα δικα μου δεδομενα, οτι αρκετοι συλεκτες(με την ποιο ευρεια εννοια) θα ενδιαφερονταν για κατι τετοιο... σε καμια περιπτωση οπως προανεφερα δεν υποστιριζω οτιδηποτε εχει σχεση με αρχαια, αντιθετως το κυνηγαω κιολλας, αλλα κανεις δε θα με εμποδισει να εχω ενα μηχανακι νομιμο(οπως κι εχω κανει στο παρελθων κι μακρια ,παλι λεω,απο αρχαια) να ψαχνω οτι γουσταρω κι εμπειρικα εχω αντιμετοπισει κατασταση εφοδου απο αστυνομια κι διευθετηθηκε μια χαρα... οποτε σε καποια νομικα πλεσια ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει....  τι να πω αλλο... ο νοων νοητο     Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2013, 03:20:54 μμ από jimmiz » Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:28:23 μμ »

πολυ ενδιαφερων, εχω κι εγω καποια ενος συχγωρεμενου θειου μου γεωλογου, Πντελη Σακκα, με τερστιο εργο κι πολλες εξιδικευμενες αναφορες για διαφορα μερη κι υλικα... σημασια εχει οτι ενω υπαρχουν τοσα πολλα ποιοτικα πετρωματα κι μεταλλα διασκορπισμενα στον ελληνικο χωρο, η σαπιλα του συστηματος δεν αφηνει καποιον να τα αξιοποιησει προς οφελος ολων(κρατους-εργολαβου-υπαλληλων κλπ) με παραδειγμα αυτο: εδω κοντα υπαρχει ενα κοιτασμα χαλαζια στην καθαροτερη μορφη της ευρωπης κι απτα καλυτερα του κοσμου κι τελευταια φορα που το ειχα δει να δουλευει το θυμαμαι αμυδρα γτ ειμουν πολυ μικρος... απο τοτε μεχρι τωρα οσοι παλεψαν να το αξιοποιησουν πολεμηθηκαν με μενος απο το γραφειοκρατικο ''κρατος'' μας, κανα δυο μηχανηματα σπαστηρες που απομειναν απο τοτε ακομα σαπιζουν κι εχουν γινει ενα πο την σκουρια....  οποτε το ιδιο συμβαινει παντου κι καταντησαμε σε οτι ειμαστε σημερα...

Το μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι το σοβαρότερο πρόβλημα για την αξιοποίση των ορυκτών κλπ είναι οι κατά τόπους δήμαρχοι και συνδικαλιστές και λιγότερο το "κράτος".

...και μην ασχολείσαι με τον έναν και τον άλλον, χαβαλέ κάνουμε...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:28:43 μμ »

αγαπητε φιλε κανεις δεν σου απαγορεψε στο στεκι να κανεις οτι θελεις στην ιδιωτικη σου ζωη!!!ειναι αναγκη να παιρνεις και αλλους στον λαιμο σου!και απο οτι βλεπω δεν ξερεις(η κανεις πως δεν την ξερεις)την νομοθεσια. υπαρχουν παλια αρθρα στην ιστοσελιδα,θα διαβασεις τις απειλες εναντιον μου των κυνηγων θησαυρων!που καλουσαν τους συλλεκτες σε αγορες μηχανηματων,κλπ.ασε που χαρις σε αυτους βρισκουμε(ελεγαν τοτε)και εμεις οι συλλεκτες κανενα νομισματακι!δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου,ουτε καν σε ξερω!αλλα αυτη η μονομανια σου?δεν μπορεις να την κρατησεις για τον εαυτο σου?μας το ειπες μια,δυο το εμπεδωσαμε!!!καλη συνεχεια και αν θελεις σταματα εδω!παιρνω πισω το κουτοπονηρος,και ζητω συγνωμη αν δεν ενοουσες αυτο που φανταζομαι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:35:43 μμ »

εδω μερικοι δεν ασχολουνται με τον συλλεκτισμο και περι αυτου,αλλα κανουν χαβαλε!ειπα και εγω?γιατι αργησε?μαλλον θα σκεφτοταν αυτην την ευφυεστατη απαντηση!αγαπητοι φιλοι χαβαλετζηδες καληνυχτα,και ονειρα γλυκα!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:42:36 μμ »

γιαννη δε τρεχει τπτ, οσο για τους κυνηγους κι οσα ειπες , οπως θα διαπιστωσεις, κι οπως προειπα δεν κανω τπτ εδω για δικο μου οφελος, ετυχε να γινει αυτη η συζητηση κι ισως η παρορμητικοτητα μου να οδηγησε σε λαθος εντυπωσεις. οσο για απειλες απο επιτηδειους, αμα θες μπορω να σου πω τροπο να τους αντιμετοπισεις... παντως αν νομιζεις οτι τραβηχτηκε το θεμα τοσο οστε να βγει σε κακο παρα σε καλο(απο θεμα γενικης-εμπειρικης γνωσης ) οκ δε θα πω, αν κι δεν εχω να πω κι κατι παραπανω.... οπως καταλαβες .... απλα κουβεντα να γινετε.... αυτα... αλωστε μεγαλα παιδια ειμαστε κι υπευθυνοι των πραξεων μας, κι  δε νομιζω οτι οποιος εχει κατι κουτοπονηρο ή κακο στο μυαλο του να περιμενει εμενα να πω τα χαζα μου....   Κλείσιμο ματιού
 καλη συναιχεια σε ολους...
 Άνεση
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:51:52 μμ »

εδω μερικοι δεν ασχολουνται με τον συλλεκτισμο και περι αυτου,αλλα κανουν χαβαλε!ειπα και εγω?γιατι αργησε?μαλλον θα σκεφτοταν αυτην την ευφυεστατη απαντηση!αγαπητοι φιλοι χαβαλετζηδες καληνυχτα,και ονειρα γλυκα!!!γιαννηςτ.

Άντε κοιμήσου κι άσε μας ήσυχους...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:53:11 μμ »

γιαννη δε τρεχει τπτ, οσο για τους κυνηγους κι οσα ειπες , οπως θα διαπιστωσεις, κι οπως προειπα δεν κανω τπτ εδω για δικο μου οφελος, ετυχε να γινει αυτη η συζητηση κι ισως η παρορμητικοτητα μου να οδηγησε σε λαθος εντυπωσεις. οσο για απειλες απο επιτηδειους, αμα θες μπορω να σου πω τροπο να τους αντιμετοπισεις... παντως αν νομιζεις οτι τραβηχτηκε το θεμα τοσο οστε να βγει σε κακο παρα σε καλο(απο θεμα γενικης-εμπειρικης γνωσης ) οκ δε θα πω, αν κι δεν εχω να πω κι κατι παραπανω.... οπως καταλαβες .... απλα κουβεντα να γινετε.... αυτα... αλωστε μεγαλα παιδια ειμαστε κι υπευθυνοι των πραξεων μας, κι  δε νομιζω οτι οποιος εχει κατι κουτοπονηρο ή κακο στο μυαλο του να περιμενει εμενα να πω τα χαζα μου....   Κλείσιμο ματιού
 καλη συναιχεια σε ολους...
 Άνεση

Έλα, ρε, παίξε μπάλα... Θα κάτσουμε να ασχοληθούμε με τη μπούρδα του καθενός...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 03:57:37 μμ »

γιαννη δε τρεχει τπτ, οσο για τους κυνηγους κι οσα ειπες , οπως θα διαπιστωσεις, κι οπως προειπα δεν κανω τπτ εδω για δικο μου οφελος, ετυχε να γινει αυτη η συζητηση κι ισως η παρορμητικοτητα μου να οδηγησε σε λαθος εντυπωσεις. οσο για απειλες απο επιτηδειους, αμα θες μπορω να σου πω τροπο να τους αντιμετοπισεις... παντως αν νομιζεις οτι τραβηχτηκε το θεμα τοσο οστε να βγει σε κακο παρα σε καλο(απο θεμα γενικης-εμπειρικης γνωσης ) οκ δε θα πω, αν κι δεν εχω να πω κι κατι παραπανω.... οπως καταλαβες .... απλα κουβεντα να γινετε.... αυτα... αλωστε μεγαλα παιδια ειμαστε κι υπευθυνοι των πραξεων μας, κι  δε νομιζω οτι οποιος εχει κατι κουτοπονηρο ή κακο στο μυαλο του να περιμενει εμενα να πω τα χαζα μου....   Κλείσιμο ματιού
 καλη συναιχεια σε ολους...
 Άνεση
+1 αγαπητε jimmiz επειδη μου εχει τυχει στο παρελθον ιστορια τετοιου ειδους,ημουν σιγουρα αρκετα εριστικος.πιστεψε με ομως,δεν θελω να μπουν και αλλοι φιλοι στην περιπετεια που περασα εγω!!!(αν και βρεθηκα αθωος,αφου ηταν ολα λογια καλοθελητων(ρουφιανων).σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences