Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 12, 2024, 01:19:37 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ-Μπορει να γινει αγιος???????????  (Αναγνώστηκε 8016 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:03:48 μμ »

Άσχετο με τη συζήτηση, έτσι μού 'ρθε...

(ένοιωσα κι εγώ μια εθνική έξαρση, βρε αδερφέ...)
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2495


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:38:12 μμ »

Σχετικό και άσχετο: Όλοι οι "μεγάλοι", από τον Αλέξανδρο μέχρι τον Ναπολέοντα, σκότωσαν κάποιες χιλιάδες ανθρώπους για να πάρουν αυτόν τον τίτλο. Ο μόνος που δεν σκότωσε κανέναν για να γίνει "μέγας" ήταν ο Βασίλειος (ο εκ των τριών Ιεραρχών).

Νομίζω πως είναι ένας (ακόμα) σημαντικός λόγος να αισθανόμαστε περήφανοι ως Έλληνες.

ΥΓ Η μαμά Ελένη βρήκε τον σταυρό, καλέ. Κι ο Κωνσταντίνος, σταμάτησε τους διωγμούς, κάτι έκανε για τον Χριστιανοσμό.
Τουλάχιστον ο Μέγας Αλέξανδρος ίδρυσε και πόλεις, δεν ισοπέδωσε ναούς άλλων θρησκειών και δεν απαγόρευσε συγκεκριμένα ονόματα να δίνονται σε νεογέννητα.
Γιατί καλή η Ορθοδοξία, αλλα ας μαθαίνουμε και τα κακά που έχει κάνει σε αυτόν τον τόπο.


Υ.Γ. Ενα ορθογραφικό άλλαξα. Μην νομίζετε κάτι άλλο. Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2013, 10:19:50 μμ από warrior » Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:56:47 μμ »

χωρις να δινω αδικο σε κανενα, απτην ιστορια ειδαμε το εξης. στο ονομα θεων κι θρησκειων πεθανανε 100μυρια ανθρωποι, κατα την διαρκεια μαχων αλλα πολυ περισσοτεροι μετεπειτα,  στο ονομα μεγαλων κατακτητων μονο οσοι αντισταθηκανε στις μαχες ..
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 10:43:22 μμ »

Σχετικό και άσχετο: Όλοι οι "μεγάλοι", από τον Αλέξανδρο μέχρι τον Ναπολέοντα, σκότωσαν κάποιες χιλιάδες ανθρώπους για να πάρουν αυτόν τον τίτλο. Ο μόνος που δεν σκότωσε κανέναν για να γίνει "μέγας" ήταν ο Βασίλειος (ο εκ των τριών Ιεραρχών).

Νομίζω πως είναι ένας (ακόμα) σημαντικός λόγος να αισθανόμαστε περήφανοι ως Έλληνες.

ΥΓ Η μαμά Ελένη βρήκε τον σταυρό, καλέ. Κι ο Κωνσταντίνος, σταμάτησε τους διωγμούς, κάτι έκανε για τον Χριστιανοσμό.
Τουλάχιστον ο Μέγας Αλέξανδρος ίδρυσε και πόλεις, δεν ισοπέδωσε ναούς άλλων θρησκειών και δεν απαγόρευσε συγκεκριμένα ονόματα να δίνονται σε νεογέννητα.
Γιατί καλή η Ορθοδοξία, αλλα ας μαθαίνουμε και τα κακά που έχει κάνει σε αυτόν τον τόπο.

Υ.Γ. Ενα ορθογραφικό άλλαξα. Μην νομίζετε κάτι άλλο. Ευχαριστώ.
Αγαπητέ μου, "ως Έλληνες" έγραψα, όχι "ως ορθόδοξοι", αν με παρεξήγησες.

Δε είμαι θρησκευόμενος
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2495


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 11:17:23 μμ »

Σχετικό και άσχετο: Όλοι οι "μεγάλοι", από τον Αλέξανδρο μέχρι τον Ναπολέοντα, σκότωσαν κάποιες χιλιάδες ανθρώπους για να πάρουν αυτόν τον τίτλο. Ο μόνος που δεν σκότωσε κανέναν για να γίνει "μέγας" ήταν ο Βασίλειος (ο εκ των τριών Ιεραρχών).

Νομίζω πως είναι ένας (ακόμα) σημαντικός λόγος να αισθανόμαστε περήφανοι ως Έλληνες.

ΥΓ Η μαμά Ελένη βρήκε τον σταυρό, καλέ. Κι ο Κωνσταντίνος, σταμάτησε τους διωγμούς, κάτι έκανε για τον Χριστιανοσμό.
Τουλάχιστον ο Μέγας Αλέξανδρος ίδρυσε και πόλεις, δεν ισοπέδωσε ναούς άλλων θρησκειών και δεν απαγόρευσε συγκεκριμένα ονόματα να δίνονται σε νεογέννητα.
Γιατί καλή η Ορθοδοξία, αλλα ας μαθαίνουμε και τα κακά που έχει κάνει σε αυτόν τον τόπο.

Υ.Γ. Ενα ορθογραφικό άλλαξα. Μην νομίζετε κάτι άλλο. Ευχαριστώ.
Αγαπητέ μου, "ως Έλληνες" έγραψα, όχι "ως ορθόδοξοι", αν με παρεξήγησες.

Δε είμαι θρησκευόμενος

Oχι, καμία σχέση!
Δεν παρεξήγησα τίποτα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences