Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:41:45 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833  (Αναγνώστηκε 7395 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 19, 2011, 01:22:19 πμ »

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα.
Είμαι νέος στο άθλημα και οι γνώσεις μου περιορισμένες.
Θα ήθελα την άποψή σας για αυτό το εικοσάδραχμο από το ebay.

http://cgi.ebay.com/GREECE-1833-KING-OTHON-20-DRACHMAS-GOLD-AUNC-RARE-/400207621192?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d2e3bac48

Μου αρέσει πολύ ως νόμισμα αν και με χαλάει η τιμή του.
Εαν όμως είναι αυθεντικό θα το σκεφτόμουν σοβαρά για μια προσφορά εκεί που αντέχω.
Ευχαριστώ πολύ.



Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2011, 08:24:23 πμ »

φιλε,περοσ αυτα τα νομισματα,ειναι ρισκο για εναν που δεν εχει ασχοληθει,με τις κοπιες,(αφου ο πωλητης ειναι ελληνας μπορει να εποικηνωνησεις και απο τα στοιχεια του).δεν το αφηνεις καλυτερα?η να το δεις με καποιον γνωστη.εγω προσωπικα,δεν αγοραζω,ουτε θα αγορασω ποτε,απο το abay.ειδικα επικινδυνα κομματια.στην φωτογραφια περιεργος? μου φαινεται γνησιο,αλλα?γιαννηςτ
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 19, 2011, 07:27:17 μμ »

Αγαπητέ Γιάννη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Το γνωρίζω πως το ebay έχει ρίσκο, είναι βέβαια ο πιο εύκολος τρόπος αγοράς.
Το συγκεκριμένο νόμισμα σκέφτομαι να το πάρω ακριβώς γιατί ο πωλητής είναι Έλληνας.
Θα επικοινωνήσω μαζί του πριν την προσφορά.
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πεί μια αγοραία τιμή υποθέτωντας πως είναι γνήσιο?
Ευχαριστώ
Ηλίας
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 19, 2011, 10:34:06 μμ »

γνησιο σε αυτην την κατασταση παρολη την κριση,πρεπει να δωσεις πανω απο 3-4χιλιαρικα,μην πω τα διπλασια.συλλεκτες με απαιτησεις, συνηθως τα αγοραζουν απο συλλεκτες, η οικους του εξωτερικου,που εχουν καποιο κυρος,ταξιδευοντας και για αλλα, βεβαια,και οχι απο το abay.οσες φορες εχω μπει ,μπαινω,για να δω,που φθανει η απληστια,και η αμαθεια ορισμενων,κατι σαν η ωρα του παιδιου!!!σιγουρα ωρισμενοι βρισκουν αυτο που θελουν,και δεν μου πεφτει λογος,την γνωμη μου σου λεω.κατα την γνωμη μου, σε αυτην σου την αγορα,ρωτα,για σιγουρα καποιον που ξερει,και οχι ανευθυνους,που εκ του ασφαλους, πετανε μια σοφιστεια.το βρισκεις,αλλα στους 10 συλλεκτες που ξερω,οι 7 το εχουν σε κοπια,και το καμαρωνουν.στο αμβαυ,βρισκεις τετοιο,απο2 εως 5χιλιαρικα,μερικοι πουλανε ακριβες κοπιες,ισως,για να δελεασουν,ως προς την γνησιωτητα τον αγοραστη?ενας εμπειρος,σε ενα λεπτο,θα σου πει σιγουρα την αληθεια.σε χαιρετω γιαννηςτ.υγ.να προσεχεις τις γνωμες ωρισμενων,που σε δεκα η παραπανω χρονια,γιναν σβορωνοι,και δεν σηκωνουν και κουβεντα,ενω ηζωη τους, ειναι ενα πληκτρολογιο,μια οθονη,και λεφτα για πεταμα.αλλα δοξα το θεω,μερες που ειναι αφελεις θα υπαρχουν παντα.
Καταγράφηκε
stilianos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 09, 2011, 03:24:13 μμ »

γνησιο σε αυτην την κατασταση παρολη την κριση,πρεπει να δωσεις πανω απο 3-4χιλιαρικα,μην πω τα διπλασια.συλλεκτες με απαιτησεις, συνηθως τα αγοραζουν απο συλλεκτες, η οικους του εξωτερικου,που εχουν καποιο κυρος,ταξιδευοντας και για αλλα, βεβαια,και οχι απο το abay.οσες φορες εχω μπει ,μπαινω,για να δω,που φθανει η απληστια,και η αμαθεια ορισμενων,κατι σαν η ωρα του παιδιου!!!σιγουρα ωρισμενοι βρισκουν αυτο που θελουν,και δεν μου πεφτει λογος,την γνωμη μου σου λεω.κατα την γνωμη μου, σε αυτην σου την αγορα,ρωτα,για σιγουρα καποιον που ξερει,και οχι ανευθυνους,που εκ του ασφαλους, πετανε μια σοφιστεια.το βρισκεις,αλλα στους 10 συλλεκτες που ξερω,οι 7 το εχουν σε κοπια,και το καμαρωνουν.στο αμβαυ,βρισκεις τετοιο,απο2 εως 5χιλιαρικα,μερικοι πουλανε ακριβες κοπιες,ισως,για να δελεασουν,ως προς την γνησιωτητα τον αγοραστη?ενας εμπειρος,σε ενα λεπτο,θα σου πει σιγουρα την αληθεια.σε χαιρετω γιαννηςτ.υγ.να προσεχεις τις γνωμες ωρισμενων,που σε δεκα η παραπανω χρονια,γιναν σβορωνοι,και δεν σηκωνουν και κουβεντα,ενω ηζωη τους, ειναι ενα πληκτρολογιο,μια οθονη,και λεφτα για πεταμα.αλλα δοξα το θεω,μερες που ειναι αφελεις θα υπαρχουν παντα.
   ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!  εχεις να προτεινεις καποιον οικο του εξωτερικου για να μπορεσουμε να αγορασουμε αφοβα?Απορία
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 09, 2011, 04:26:30 μμ »

καλησπερα,ειχε πριν περιπου ενα μηνα η παραπανω ο οικος herιtage,ξεκιναγε ενα vf,πριπου στα 2.500$,αλλα δεν ξερω τελικο αποτελεσμα,αν και σε τετοια κατασταση βρισκεις πιο ευκολα.το abay,εχει αυτην την στιγμη,πεντε εξι,και περισοτερα,τα ξεκινα απο αμεση αγορα,2-2500$,εως 4,5 χιλιαδες το ακυκλοφορητο, και μονο ενα, ειμαι σιγουρος οτι ειναι γνησιο.αν δεις στα ελληνικα χρυσα,που εχει, ειναι το πιο ευκολο να βρεθει,αν αυτο σου λεει κατι?φαντασου τοτε η ελλαδα εφτανε μεχρι την λαμια,και τα 20.000κομματια(στο βαζω χονδρικα)αλλα λιωθηκαν,αλλα φυγαν εξω,αλλα γιναν γιορντανια,κλπ.προσπαθησε,αν το αγορασεις,να παρεις και μια δευτερη γνωμη.ενας που ξερει,μολις το πιασει η γενικα το δει καθαρα,θα σου δωσει κατευθειαν απαντηση.το βαρος,οι διαστασειςκλπ,δεν ειναι τροπος να βγαλεις συμπερασμα.ευχομαι να βρεις ενα γνησιο,ισως με αυτην την κριση να πετυχεις καμμια ευκαιρια,αν συχναζεις στην λεσχη,ρωτα να σου πουν τιμες,οχι γενικα,αλλα,οτι εισαι ετοιμος να το αγορασεις,θα μαθεις τιμες,μπορει να εχει και ο θοδωρας,που συνηθως του πεφτουν, αλλα λιγο αλμυρα.σε χαιρετω,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 09, 2011, 04:36:24 μμ »

καλησπερα,ειχε πριν περιπου ενα μηνα η παραπανω ο οικος herιtage,ξεκιναγε ενα vf,πριπου στα 2.500$,αλλα δεν ξερω τελικο αποτελεσμα,αν και σε τετοια κατασταση βρισκεις πιο ευκολα.το abay,εχει αυτην την στιγμη,πεντε εξι,και περισοτερα,τα ξεκινα απο αμεση αγορα,2-2500$,εως 4,5 χιλιαδες το ακυκλοφορητο, και μονο ενα, ειμαι σιγουρος οτι ειναι γνησιο.αν δεις στα ελληνικα χρυσα,που εχει, ειναι το πιο ευκολο να βρεθει,αν αυτο σου λεει κατι?φαντασου τοτε η ελλαδα εφτανε μεχρι την λαμια,και τα 20.000κομματια(στο βαζω χονδρικα)αλλα λιωθηκαν,αλλα φυγαν εξω,αλλα γιναν γιορντανια,κλπ.προσπαθησε,αν το αγορασεις,να παρεις και μια δευτερη γνωμη.ενας που ξερει,μολις το πιασει η γενικα το δει καθαρα,θα σου δωσει κατευθειαν απαντηση.το βαρος,οι διαστασειςκλπ,δεν ειναι τροπος να βγαλεις συμπερασμα.ευχομαι να βρεις ενα γνησιο,ισως με αυτην την κριση να πετυχεις καμμια ευκαιρια,αν συχναζεις στην λεσχη,ρωτα να σου πουν τιμες,οχι γενικα,αλλα,οτι εισαι ετοιμος να το αγορασεις,θα μαθεις τιμες,μπορει να εχει και ο θοδωρας,που συνηθως του πεφτουν, αλλα λιγο αλμυρα.σε χαιρετω,γιαννηςτ
και το 1884 κοπηκαν 550.000κομματια!!!!,αλλα εχεις δει ποσο στοιχιζει,ενα πραγματικα εξαιρετικο?δεν σου λεω ακυκλοφορητο.το μονο σπανιο ειναι το ταλληρο,και τα μεγαλα(50-100)δραχμες.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2012, 09:30:03 μμ »

Kαλο ειναι μεχρι 300 ευρω το πολυ!!
Παραπανω δεν αξιζει!!
Ο νοών...νοείτω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 20, 2012, 10:16:37 πμ »

την ιδια κοπια,πριν κανα χρονο,καταστημα γυρω απο το χρηματιστηριο,μου εδινε 200ευρω!!πιο πολυ, ηθελα να δω ποσο κυμαινονται? αφου βεβαια του ειπα οτι ειναι κοπια.αν και δεν χρειαζονται ειδικες γνωσεις,εκτος και αν εισαι νεος στο σπορ,και με το καταλληλο παραμυθι το πληρωσεις χιλιαρικο και πανω!!!σαν ευκαιρια.γιαννηςτ
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 02:04:49 μμ »

γιαννηστ η δικια σου νομιζω οτι ειναι λιγο καλυτερη Απορία
αν δεν σου ειναι κοπος φερτο την κυριακη  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:39:48 μμ »

To Γερμανικό φαίνεται πλαστό.

Το Ελληνικό φαίνεται γνήσιο.

Μόνο εάν τα πιάσεις μπορείς να το διαπιστώσεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 05:52:58 μμ »

Το Γερμανικο φιλε Νικο δεν χρειαζετε ουτε καν να το πιασεις!!
Απο μακρια δειχνει τι ειναι!!
Και δυστηχως τα κοροιδα που χτυπανε ειναι πολλα  Έκπληξη
Φανταζωμε τα μουτρα του νικητη αν το στειλει για σλαμπ , , ,
Επειδη το κουβεντιαζα χτες τηλεφωνικα με εναν φιλο συλλεκτη στην Γερμανια ο πωλητης αλλαξε την σελιδα και εβαλε μεσα οτι ελαβε πολλα μαιλ που ρωτουσαν αν ειναι γνησιο και η απαντηση του ειναι πως το αγορασε απο εμπορα που τον διαβεβαιωσε οτι ειναι γνησιο!!
Επιστροφη ομως δεν δεχετε  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences