Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:16:38 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: χουντα proof  (Αναγνώστηκε 19345 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 05:59:37 μμ »

Κώστα όταν θα βρείς χρόνο, μπορείς να κάνεις ενα θέμα πάνω σε τέτοιου είδους ιδιωτικές κοπές
(για να μην χαλάσουμε και το θέμα του φίλου), και να βάλεις εκεί φώτο σαν τις παραπάνω με
τα στοιχεία που έχεις στην διάθεσή σου. Πιστεύω οτι οι πληροφορίες θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσες !  

Το αστείο είναι ότι οι πρώτες ιδιωτικές κοπές έγιναν επί Όθωνα, με τα Τάλιρα Κουκου 1833 (1843).
Κάποια στιγμή, αν μπορέσω και βρω υλικό θα το κάνω. Είναι όντως πολύ ωραίο θέμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
edipsos68
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 06:09:02 μμ »

Το νομισμα το εχω και σε MS68 και σε MS66 αλλα τοσο
καθρεπτιζουσα επιφανεια δεν εχουν.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 06:14:16 μμ »

Μήπως ήθελαν να γράψουν MS63 PL ;
Αυτό θα μπορούσε να είναι κάτι που θα ήταν αποδεκτό σε τέτοιο νόμισμα.
Αφού είναι επιμελημένης κοπής, σίγουρα θα υπάρχουν και Proof Like.
Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

Αυτές είναι οι περιπτώσεις :
1. Λάθος από την εταιρεία
2. Ιδιωτική κοπή
3. Λάθος αρχεία του νομισματοκοπείου και ύπαρξη κοπής Proof.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
edipsos68
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 06:21:29 μμ »

Για την ιστορια
το νομισμα αυτο το εχω αγορασει raw πριν απο καμια
δεκαρια χρονια απο γνωστο εμπορο των Αθηνων.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 06:27:57 μμ »

Δεν αποκλείω την περίπτωση να είναι Proof... απλά αναφέρω τι υπάρχει στα αρχεία.
Είναι γνωστό ότι τα νομισματοκοπεία, κόβουν πολλές φορές Proof για λόγους 'επίδειξης'. Αυτό όμως δεν αναφέρεται σε κανένα αρχείο.
Το λέω για να έχω μία πισινή...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 07:16:23 μμ »

Το ίδιο θέμα το έχουμε ξαναδιαβάσει εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=772.0
Και εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1026.0

και τότε υπήρχαν διάφορες απόψεις.
Δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε τις φωτογραφίες.
Και τότε το θέμα ήταν αν αυτά τα νομίσματα ήταν ιδιωτική κοπή,πλαστά ή όχι!
Η φωτόγραφίες που έχω κρατήσει στο αρχείο μου είναι από τότε.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 08:41:21 μμ »

εψαξα λιγακι για το νομισμα
Το νομισμα ειναι σλαμπαρισμενο σε παλια πιστοποιηση NGC.Απο τους αριθμους κρινω οτι πρεπει τουλαιστον να εινai 8-10 χρονων πιστοποιηση.Ενα αλλο που μου κινησε την περιεργεια ειναι οτι η εταιρια δεν το περιλαμβανει στο επισημο population.Εκει εχει μονο τα κανονικης κοπης και πολυ λιγα prooflike. Περιεργο.

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 08:48:57 μμ »

το οτι βεβαια δεν αναφερει κανενας καταλογος οτι δεν κοπηκαν proof εμενα προσωπικα δεν μου λεει τιποτα. Οι καταλογοι ειναι παντα ελλιπεις και τις περισσοτερες φορες εχουν ελλιπη στοιχεια κοπης κυριως επειδη οι κοπες μεχρι να ανοιξει ο Χολαργος γινοταν στο εξωτερικο. Εγω προτιμω να βλεπω το νομισμα.ουτε ταμπελακι ουτε καταλογους.Και η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο μου κανει καλυτερη ποιοτητα απο αυτο που εχω εγω. Ποιος μπορει να αποκλεισει οτι δεν ειναι απο τα πρωτα που βγηκαν απο τις μητρες; Οτι δεν κοπηκαν ορισμενα για ημετερους φιλους και συλλεκτες.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 08:51:09 μμ »

Όσο αφορά τις εταιρείες πιστοποίησης, είναι κάτι που συνεχίζουν να κάνουν ή κάτι που έκαναν μόνο παλαιότερα; Υπάρχουν πρόσφατα πιστοποιημένα proof, άραγε;

Το ρωτάω αυτό με τη λογική ότι, ίσως, τον πρώτο καιρό δεν είχαν "έτοιμες" τις απαντήσεις σε "ασυνήθιστα" προβλήματα. Δηλαδή, το έβλεπαν proof, έγραφαν proof.

Αργότερα, καθώς έμπαινε καλύτερα το νερό στο αυλάκι και σχημάτιζαν την πολιτική τους σε "ειδικές" περιπτώσεις, μπορεί να αποφάσισαν ότι "αφού δεν υπάρχει proof, δεν ξαναγράφουμε proof κι ας φαίνεται proof".
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 08:58:39 μμ »

για να καταληξω το νομισμα μου φαινεται και μενα για prooflike.Αυτο μου το ενισχυει το γεγονος οτι και η NGC μονο τα κανονικα και prooflike στο population.Το οτι η πιστοποιηση ειναι παλια ,10 χρονων, μου δικαιολογει εν μερει το proof που εβαλαν.Πριν 10 χρονια δεν ειχαν οι graders τριβη με ελληνικα κερματα.Πηραν στα χερια τους ενα κερμα με contrast.Οποτε το βαλαν προυφ. Στα επομενα χρονια που εδωσαν περισσοτερη σημασια στα world coins και ειδαν οτι δεν υπαρχει επισημη κοπη proof, παρομοια κερματα τους διναn prooflike. Αν στελνοταν ξανα για regrading θα εβγαζε σιγουρα pl κατα την γνωμη μου
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 09:01:58 μμ »

και το 63 ,απο τις θολες φωτο που βλεπω, δεν μου δικαιολογειται.Σε πιθανη επαναπιστοποιηση του  θα επαιρνε 65-66. Εκτος να εχει σοβαρα θεματα,contact marks, που δεν φαινονται καλα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 09:05:16 μμ »

Εδώ δεν είναι θέμα καταλόγων, υπάρχουν τα έγγραφα για τις κοπές που δεν αναφέρουν κοπή Proof. Το ίδιο συμβαίνει και με με άλλα νομίσματα π.χ. 50 Δρχ 1980 (που το έχω σε Proof) αλλά δεν μπορεί να πάρει PF αλλά PL (Prooflike), διότι δεν υπάρχει στις εντολές του υπουργείου η κοπή αυτή. Στην επόμενη αποστολή θα φύγει κι αυτό για πιστοποίηση και θα δείτε ότι θα συμβεί ακριβώς αυτό.
Την υπόθεση ότι μπορεί να κόπηκαν κάποια για 'ημέτερους', μπορούμε να την κάνουμε, αλλά δεν μπορούμε να την αποδείξουμε. Επίσης όσα κόπηκαν αρχικά, θα μπορούσαν κάλλιστα να πάρουν βαθμό PL.

Εδώ λοιπόν τίθεται το εξής ερώτημα.
Αν βγει από το κουτί και σταλεί ξανά για πιστοποίηση, θα πάρει Proof ;;
Η απάντηση κατά 99,999% (αν όχι 100%) είναι... όχι, μπορεί να πάρει PL.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 09:14:01 μμ »

για να καταληξω το νομισμα μου φαινεται και μενα για prooflike.Αυτο μου το ενισχυει το γεγονος οτι και η NGC μονο τα κανονικα και prooflike στο population.Το οτι η πιστοποιηση ειναι παλια ,10 χρονων, μου δικαιολογει εν μερει το proof που εβαλαν.Πριν 10 χρονια δεν ειχαν οι graders τριβη με ελληνικα κερματα.Πηραν στα χερια τους ενα κερμα με contrast.Οποτε το βαλαν προυφ. Στα επομενα χρονια που εδωσαν περισσοτερη σημασια στα world coins και ειδαν οτι δεν υπαρχει επισημη κοπη proof, παρομοια κερματα τους διναn prooflike. Αν στελνοταν ξανα για regrading θα εβγαζε σιγουρα pl κατα την γνωμη μου
Συμφωνώ με το σκεπτικό του Ανάργυρου.
Κολλάει πολύ σωστά το σενάριο.
Σίγουρα υπάρχουν χούντες με όψη proof και έχω πιάσει και στα χέρια μου τέτοια κομμάτια.
Έχω δει proof σειρά του 1976 σλαμπαρισμένη και όλα τα νομίσματα ήταν καραπρουφάρες.
Το εικοσάρικο δεν προκειται να το ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου.
Το να βάλει ο τότε διευθυντής έναν υπάλληλο και να γυαλίσει μια μήτρα δεν ήταν και μεγάλη υπόθεση.
Επειδή ακριβώς ήταν ανεπίσημες κοπές, ίσως να μην γράφονταν στα αρχεία του μαγαζιού.
Το σίγουρα για μένα είναι ότι υπάρχουν αρκετά τέτοια νομίσματα.
Σήμερα με κάτι φίλους είχαμε πιάσει κουβέντα για το κατοστάρικο του 1990 με άλλη θέση στο νομισματόσημο.
Υπάρχουν κατ' εμέ αρκετά τέτοια νομίσματα που θα τα δούμε στην πορεία γιατί κανείς δεν τα ξέρει όλα.
Συνεχώς βρίσκονται νέα πράγματα και αυτό είναι πολύ ωραίο πράγμα.
  
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 09:19:40 μμ »

Εδώ δεν είναι θέμα καταλόγων, υπάρχουν τα έγγραφα για τις κοπές που δεν αναφέρουν κοπή Proof. Το ίδιο συμβαίνει και με με άλλα νομίσματα π.χ. 50 Δρχ 1980 (που το έχω σε Proof) αλλά δεν μπορεί να πάρει PF αλλά PL (Prooflike), διότι δεν υπάρχει στις εντολές του υπουργείου η κοπή αυτή. Στην επόμενη αποστολή θα φύγει κι αυτό για πιστοποίηση και θα δείτε ότι θα συμβεί ακριβώς αυτό.
Την υπόθεση ότι μπορεί να κόπηκαν κάποια για 'ημέτερους', μπορούμε να την κάνουμε, αλλά δεν μπορούμε να την αποδείξουμε. Επίσης όσα κόπηκαν αρχικά, θα μπορούσαν κάλλιστα να πάρουν βαθμό PL.

Εδώ λοιπόν τίθεται το εξής ερώτημα.
Αν βγει από το κουτί και σταλεί ξανά για πιστοποίηση, θα πάρει Proof ;;
Η απάντηση κατά 99,999% (αν όχι 100%) είναι... όχι, μπορεί να πάρει PL.

Μπορούμε να έχουμε κάποια φωτογραφία??
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 09:19:48 μμ »

απο τη συγκεκριμένη φωτο, δεν μου μοιάζει για προοφ...δεν βλέπω έντονο contrast. Παιζει ρόλο αυτο που λεει και ο Ανάργυρος οτι είναι παλιά πιστοποίηση! Πάντως σίγουρα πρόκειται για μοναδική και χαρακτηριστική περίπτωση
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences