Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 12:55:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΡΟΛΟΙ ΖΕΝΙΤΗ  (Αναγνώστηκε 3234 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΝΙΚΟΛΑΣ_007
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 08, 2013, 09:05:09 μμ »

Παρακαλώ για την εκτίμηση αυτού του γυναικείου ρολογιού ZENITH μοντέλου 515D380 με ολόχρυσο μπρασελέ, κατασκευής 1970 περίπου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΛΑΣ_007
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 08:13:38 μμ »

μάλλον είναι δυσκολο....
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΛΑΣ_007
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 09:00:05 μμ »

λιγη βοηθεια βρε παιδια !!!!
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 05:40:10 μμ »

επειδη δεν εχει καποιο complicated movement, μαλλον για bullion value το βλεπω..... απο οσο ξερω δεν μαζευουν συλλεκτες τετοια....  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΛΑΣ_007
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 11:25:16 μμ »

θαρρώ, πως για να πέφτει τόσο αγγλικό κάτι ιδιαίτερο παίζει με το ρολόι φίλε Θοδωρή, όμως πες μου και μένα τι εννοείς γιατί από όσα κατάλαβα μάλλον δεν θα πρέπει να ελπίζω ότι θα το πάρει ούτε ο παλιατζής  Λύπη
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 12:27:32 πμ »

complicated movement= πολυπλοκος μηχανισμος.... χρονογραφοι/ενδειξη μερα - νυχτα/ ημερομηνια/ μερα..... bullion value = αξια χρυσου

ελπιζω να βοηθησα.... στην ουσια πιστευω οτι μονο το χρυσο του εχει αξια... ειτε το δωσεις σαν ρολοι, ειτε κρατησεις το μηχανισμο και δωσεις μονο το χρυσο.... ιδια χρηματα θα παρεις.... λογικα ειναι 18 καρατια... (750)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2013, 12:48:11 πμ από θοδωρης » Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΛΑΣ_007
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:21:31 μμ »

Ευχαριστώ φίλε για την απάντησή σου ωστόσο γνωρίζω στα σίγουρα ότι το μπρασελέ είναι από καθαρό χρυσό. Αυτό διότι το έχει εξετάσει και χρυσοχόος ο οποίος παρά την αρχική του επιφύλαξη (ίδιο μοντέλο με αυτό που κυκλοφόρησε στα '70's ευρέως με μπρασελέ 14Κ), στο τέλος διαπίστωσε αυτό που προανέφερα.
Μου φαίνεται λοιπόν πολύ παράξενο πως ένα τέτοιο αντικείμενο που περιβάλλεται από καθαρό χρυσό και φέρει τη γνωστή φίρμα της εποχής να οδεύει σήμερα για το χυτήριο. Σημεία των καιρών μας !!! ευχ πολύ Χαμόγελο
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 08:46:24 μμ »

Ευχαριστώ φίλε για την απάντησή σου ωστόσο γνωρίζω στα σίγουρα ότι το μπρασελέ είναι από καθαρό χρυσό. Αυτό διότι το έχει εξετάσει και χρυσοχόος ο οποίος παρά την αρχική του επιφύλαξη (ίδιο μοντέλο με αυτό που κυκλοφόρησε στα '70's ευρέως με μπρασελέ 14Κ), στο τέλος διαπίστωσε αυτό που προανέφερα.
Μου φαίνεται λοιπόν πολύ παράξενο πως ένα τέτοιο αντικείμενο που περιβάλλεται από καθαρό χρυσό και φέρει τη γνωστή φίρμα της εποχής να οδεύει σήμερα για το χυτήριο. Σημεία των καιρών μας !!! ευχ πολύ Χαμόγελο
καθαρο χρυσο? δηλαδη 24ct? δυσκολο εως απιθανο μου φαινεται.... αν δεν ειναι 14ct  θα ειναι 18ct  ....  δες αν λεει 585 η 750 στο κουμπωμα η καπου αλλου....
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 09:16:43 μμ »


[/quote] καθαρο χρυσο? δηλαδη 24ct? δυσκολο εως απιθανο μου φαινεται.... αν δεν ειναι 14ct  θα ειναι 18ct  ....  δες αν λεει 585 η 750 στο κουμπωμα η καπου αλλου....
[/quote]

+100
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:28:37 πμ »

24 καράτια είναι φίλε ο καθαρός χρυσός και στη μόνη(μέχρι τώρα τουλάχιστον)
μορφή που γνωρίζουμε βγαίνει σε νομίσματα και ράβδους
είναι απίθανο κάτι τέτοιο σε ρολόι
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences