Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:57:59 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 ΛΕΠΤΑ 1900  (Αναγνώστηκε 15019 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 05:33:19 μμ »

Σιδερας ηταν ο ανθρωπος, οχι υδραβλικος...
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 05:35:38 μμ »

Σιδερας ηταν ο ανθρωπος, οχι υδραβλικος...
δεν εχει σημασια...ας εχει τον νου του  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 07:43:02 μμ »

Δεν έχω σχέση με τη Μύκονο, από την Πελοπόννησο κατάγομαι.
Kανε πλακα να βγουμε και κοντοχωριανοι τωρα  Έκπληξη

Στους Γαργαλιάνους Μεσσηνίας μενει ο πρωτος μου ξαδερφος...η ακριβης καταγωγη μου ειναι απο καπως παρακατω παντως .....ιδια με αυτη αξιαγαπητου  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη(#$%@%%!^@#%$)   Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη  Πρωθυπουργου μας  Στριφογύρισμα ματιών

Για λεγε ... Απορία

Δεν με διαβάζεις, λαίμαι... Ο μακαρίτης ο πατέρας μου ήταν από τον Αετό Τριφυλλίας (Δήμος Τριφυλλίας με έδρα την Κυπαρισσία). Δεν είμαι "Αρκαδιανός", αλλά "Κοντοβουνήσιος".

πάντως σαν το μεσαίο πόδι Πελ/σου, δεν έχει....

Η οικογένειά μας στο χωριό είναι γνωστή ως "Μανιαταίοι". Και το επώνυμο σε -κος είναι μανιάτικο.

Ο παπούς μου ήταν ο Αντώνη-Μανιάτης. Εγώ δεν βγήκα Αντώνης, γιατί με πρόλαβε η αδελφή μου.
Ο πατέρας μου Θεμιστοκλής δεν είχε "προσδιορισμό", ένας ήτα ο Θεμιστοκλής. Χαϊδευτικά τον φώναζα Ντέμη-Μανιάτη (από τον γνωστό Θεμιστοκλή > Ντέμη). Ο ίδιος δεν ασχολιόταν καθόλου με τα αθλητικά.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 07:57:40 μμ »

Θα προσθέσω και κάποια λαογραφικά/γλωσσικά, έστω κι αν δεν ενδιαφέρουν κάποιους. Γιατί αν δεν μιλήσουμε για αυτό που είμαστε (συλλογικά ως Έλληνες), για τι θα μιλήσουμε...

Η κατάληξη "Μανιαταίοι" αντί για "Μανιάτες" διακιολογείται επειδή η λέξη λειτουργεί ως επώνυμο. Μανιάτες είναι από τη Μάνη, Μανιαταίοι είναι οικογένεια.

Το όνομα + επώνυμο/παρατσούκλι ακούγεται σαν μια λέξη με δύο τόνους, κατά τον αρβανίτικο τρόπο. Ο Αντώνη-Μανιάτης, ο Μάρκο-Μπότσαρης, ο Φώτο-Στρακόσια.

Κλίνεται ολόκληρο. Ο Μήτσο-Κόρος, του Μήτσο-Κόρου, τον Μήτσο-Κόρο. (Στα "δευτερόκλιτα" φαίνεται καλύτερα.)

Η μητέρα μου, από την Αμαλι-άδα, δεν μπορεί να το πει με τίποτα. Λέει "ο Μήτσος ο Κόρος". Όχι, ρε μάνα, ο Μήτσος ο Κόρος, ο Μητσοκόρος...

Συγγνώμη που το κάναμε facebook, αλλά ο έρωτας δεν κρύυβεται...

edit: Τον συγκεκριμένο Μητσοκόρο, μακαρίτης και αυτός, τον άκουγα σαν μια λέξη, με έναν τόνο. Το θέμα θέλει περισσότερη μελέτη και κάθε συμβολή ευπρόσδεκτη.

-------------------------------------------------------------------

Άντε, να προσθέσω και αυτό.
Την Αμαλι-άδα τη γράφω έτσι γιατί τους Αμαλιαδαίους τους κοροϊδεύουν για το πώς προφέρουν το όνομα της πόλης τους. Ακόμα και ο Χατζηχρήστος σε μια ταινία το έδειχνε.

Δηλαδή το ι δεν το προφέρουν ως ημίφωνο, αλλά ως κανονικό φωνήεν. Προσπαθήστε να διαβάσετε "Αμαληάδα" ή "Αμαλι" + "άδα".
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2013, 08:13:56 μμ από sac » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:35:33 μμ »

Σιδερας ηταν ο ανθρωπος, οχι υδραβλικος...
δεν εχει σημασια...ας εχει τον νου του  Σαρκασμός
φυλαγομαι αντωνη μου οσο μπορω!εχω και τον αντιπαθητικο διπλα μου,τι αλλο να κανω?γιατι νομιζεις δεν κατεβαινω στην λεσχη!!!μπα,αφου ξεπερασα την επικινδυνη ηλικια τωρα δεν φοβαμαι!ελπιζω να ειναι ολη η παρεα της λεσχης και του καθιερωμενου επειτα καφε,ολοι καλα!σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 06:27:56 μμ »

Να ξεθάψουμε λίγο αυτό το θέμα.

Η πεντάρα όπως τη φωτογράφισα εγώ. VF ήτανε και VF παραμένει. :-)

Τα χρώματα δεν τα πέτυχα, άσπρη είναι.

11,50 ευρώ μου κόστισε.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 06:37:57 μμ »

Ανάλογης κατάστασης δεκάρα (4,50 ευρώ).

Καλύτερης( ; ) κατάστασης εικοσάρα 44 ευρώ.

(Για τα χρώματα ισχύει το προηγούμενο. Τα νομίσματα είναι άσπρα.)

Τα νομίσματα τα βάζω και για ψιλο-εκτίμηση, κυρίως όμως για να δοκιμάσω τη φωτογράφιση, ώστε να περάσω σε πιο "προχω" φάσεις...

Ευχαριστώ όποιον συμμετάσχει στην κουβεντούλα. Σχόλια για τις φωτογραφίες επίσης ευπρόσδεκτα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences