Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 01:39:10 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ενα μεγαλο Ευχαριστώ !!  (Αναγνώστηκε 9941 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 14, 2011, 06:31:01 μμ »

Θελω να ευχαριστησω και δημοσια το μελος  giannist ο οποιος μου εστειλε νομισματικα βιβλια απο την συλλογη του για να τα διαβασω και να σκαναρω καποια αρθρα ωστε να τα δουμε ολοι!!
Πραγματι στα βιβλια μιας τριανταετιας πισω κρυβωντε μεσα πολλα αρθρα τα οποια μπορουν ολους να μας βοηθησουν!!
Ηδη εχω αρχισει το σκαναρισμα και εντος των ημερων σε καποιες ενοτητες θα εχουμε αρκετα θεματα για διαβασμα αλλα και σχολιασμο!!
Φιλε Γιαννη σε ευχαριστουμε για το αρχειο που μας εστειλες Χαμόγελο

Υ,Γ Και σε ευχαριστω και για το τεταρτακι του 34 που μου εκανες δωρο!! Ηταν πολυ συγκινητικο!!

Υ.Γ 2 Ενημερωτικα σου λεω αν θελησεις να μου κανεις στο μελλον τιποτα αλλο δωρο οτι μου λειπει το ταληρο του 33 με την κουκουβαγια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2011, 09:08:59 μμ »

γιωργο εχω πεντε εξη,θα κοιταξω,ενα καλο να στο κανω δωρο στην γιορτη σου.αυτες οι καλοσυνες με φαγανε,ας την ειχα εστω και good,θα ημουνα ευχαριστημενως.δεν μπορω να καταλαβω πως την εχουνε ολα τα βιβλια?μαλλον απο κανενα δοκιμιο του χαγερ φωτογραφια,αν και ξερω γνωστο αθηναιο που την εχει σιγουρα.ενας νομισματολογος μου ζηταει μια 10αρα του 31,για το βιβλιο που θα βγαλει,μαλλον καπως ετσι τα εχουν στα βιβλια,ειδικα καποιοι ασχετοι,δηθεν εξπερ,ονοματα δεν λεμε,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 16, 2011, 07:12:39 μμ »

εγω ξερω 2 στην αθηνα που την εχουν σε proof τη μια την εχω δει την αλλη ελπιζω να τη δω καποια στιγμη!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2011, 08:50:03 μμ »

θωμα ταλληρο, προουφ αθηνων?σε παρακαλω,και ειμαι σε ηλικια εμφραγματος.πλακα κανεις?
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 17, 2011, 12:23:10 μμ »

λέει αλήθεια φίλοι μου ο Θωμάς, μην είστε άπιστοι (Θωμάδες) όσο απίστευτα κι αν ακούγονται αυτά που λέει..!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 17, 2011, 12:40:47 μμ »

προς θεου δεν προσβαλλω κανεναν,αλλα μου κανει εντυπωση.το ταλληρο αυτο σκετο, ειναι υπερσπανιο,ποσο μαλλον προυφ?και με τα μηχανηματα της εποχης του οθωνα.εγω σαν γιαννης δεν το πιστευω,και να το δω.προυφλαικ μπορει.χαιρετω,με το θωμα δεν εχω λογους, να πω οτι ειναι ψευτης,για αστειο φανταζομαι και μονο.χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2011, 12:53:47 μμ από giannist » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 17, 2011, 07:00:45 μμ »

Ο Βασλης το εχει.Γιαννη αφου εισαι μελος στην ΠΝΕ θα τον γνωριζεις.Δεν εχω λογο να μην το πω μια και ο ιδιος το εχει δημοσιευσει παμπολες φορες και μαλιστα εχει γινει θεμα συζητησης στο φορουμ του Δημητρη μερικες φορες.Απο την φωτο που το εχω δει ειναι κομματι απο τα λιγα.Cabinet coin σιγουρο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 18, 2011, 09:57:32 πμ »

δεν εχω λογω να μην το πιστεψω,για να το εχετε δει κιολας.εγω πρωσωπικα, λαιφ που λεμε δεν το εχω δειουτε απλο,και εχω δει στην ζωη μου,αρκετες σπανιοτητες,σιγουρα αυτο δεν ειναι και λογος να τα εχω δει και ολα!!!αλλα μου κανει εντυπωση,γιατι με τη τεχνικη των προυφ,το ελληνικο νομισματοκοποιο,δεν πρεπει να ειχε τις προυποθεσεις(ειδικο κτυπημα  της μητρας.οτροπος επεξεργασιας, γιαλισματοςκλπ)για εκεινη την εποχη(1836)? εδω υπαρχουν τοσα ανεξηγητα στο ελληνικο κρατος,ολα μεσα ειναι,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 19, 2011, 10:38:38 πμ »

Τα δύο αυτά τάληρα των Αθηνών δεν είναι ακριβώς proof, αλλά "ιδαίτερα προσεγμένης κοπής" (specimen).  Ευτυχώς τα προηγούμενα χρόνια είχαμε την ευκαιρία να δούμε σε 2-3 συλλογές μοναδικά (σχεδόν μυθικά!) κομμάτια.  Το κακό είναι ότι κάποια στιγμή απομυθοποιείς τα πάντα.  Παλαιότερα ήταν πιο κλειστή η αγορά και τα καλά κομμάτια εμφανίζονταν με το σταγονόμετρο.  Τώρα κατέχει κανείς τέτοια κομμάτια και πάλι δεν είναι ευχαριστημένος.  Παλιοζωή!
Καταγράφηκε

okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2011, 12:02:22 μμ »

Τα δύο αυτά τάληρα των Αθηνών δεν είναι ακριβώς proof, αλλά "ιδαίτερα προσεγμένης κοπής" (specimen).  Το κακό είναι ότι κάποια στιγμή απομυθοποιείς τα πάντα.  Παλαιότερα ήταν πιο κλειστή η αγορά και τα καλά κομμάτια εμφανίζονταν με το σταγονόμετρο.  Τώρα κατέχει κανείς τέτοια κομμάτια και πάλι δεν είναι ευχαριστημένος.  Παλιοζωή!
Σωστός ο Δημήτρης!
Τώρα κατέχει κανείς τέτοια κομμάτια και πάλι δεν είναι ευχαριστημένος.  Παλιοζωή!
!!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2011, 10:54:25 μμ »

απλως τωρα κατεχουμε παραγγελειες,του παντογραφου(για οσους ξερουν) στην κινα,και θα δουμε και καποδιστρια,proof ultra cameo,λεφτα να εχεις,κοροιδα υπαρχουν,τι αλλο να ζητησει κανεις?γιαννηςτ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 20, 2011, 04:13:33 μμ »

Αν και το θεμα μας ηταν αλλο τελικα γυρισε στο ταληρο των Αθηνων.
Φιλε Γιαννη μια παροιμια λεει : Μεγαλη μπουκια φαε , μεγαλο λογο μην πεις!!
Γιατι το λεω αυτο . Προδικαζεις κατι πριν το δεις!! Το συγκεκριμενο ταληρο το εχει δει ο Θωμας , το εχει πιασει στα χερια του ο Δημητρης καθως και αλλα εξεχωντα μελη της ΠΝΕ!!
Λες ολοι αυτοι αν κατι τους βρωμουσε να μην το ελεγαν??
Σου φαινετε απιστευτο να υπαρχει, σου λενε ΝΑΙ υπαρχει και σου λενε και ποιος το εχει!!
Γιατι να μην επιδιωξεις να μιλησεις με τον κατοχο του νομισματος να το φερει μια μερα στην ΠΝΕ που μαζευεστε και να το δεις απο κοντα??
Τοτε φιλε μου αφου το εχεις δει απο κοντα μπορεις να εκφερεις γνωμη!!
Τωρα να μιλας για παντογραφους και κοροιδα διχως να εχεις δει το νομισμα δεν ειναι καπως αστοχο??
Ο Βασιλης αλλα και αλλοι που το εχουν δει καθε αλλο παρα κοροιδα ειναι!! Ειναι αρκετα ψαγμενα  ατομα!!
Μηπως τους προσβαλεις λεγωντας αυτα??
Για μενα το καλυτερο θα ηταν να επιδιωξεις να δεις το νομισμα με τα ματια σου και μετα να μας πεις τι πιστευεις!!
Διχως να το εχουμε δει το καλυτερο θα ηταν να μην λεμε τιποτα!!
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:26:30 μμ »

αγαπητε γιωργο,δεν ανεφερα τιποτα, για το συγκεγκριμενο ταλληρο.απλως η διαπιστωση μου ειναι για νομισματα, που βλεπουμε σε διαφορες ιστοσελιδες,που αναφερουν, στοιχεια απιθανα. το να υπαρχει ταλληρο αθηνων επιμελημενης κοπης, το πιστευω,οπως ειδα και εγω το ταλληρο του 1873,με τον γεωριο σε νεανικη κοπη στην λεσχη,και αλλες σπανιοτητες.εδω μιλαω,για αλλες τρανταχτες περιπτωσεις.αλιμονο,με την λεσχη εχω τις καλυτερες σχεσεις,ειμαι μελος χρονια,με ξερουν ολοι σχεδον,οι παλιοι οπωσδηποτε,και με το προεδρο τον κυριο ζιλιερον,εχουμε πολυ φιλικες σχεσεις,οπως με τον κυριο φρουδη,τον κυριο,τζωρτζηκλπ.συλλεγω πριν την ιδρυση της λεσχης 1976,λες να μην ξερω τι γινεται?πανω κατω, στην αθηνα με ξερουν ολοι,ειδικα οι παλιοι,τοτε που οι συλλεκτες ειμασταν μετρημενοι.τωρα λογω πτωσης της τηλεκαρτας, και του γραμματοσημου,γιναμε πολλοι,και εχουμε μπερδευτει.εχω φαει βροχες, και καυσωνες, σχεδον καθε κυριακη,στο μοναστηρακι,που αμα τα ειχα σε μεροκαματα,θα ειχα γινει πλουσιος.ποτε μου δεν κατηγορω καποιον εμμεσως,οπως ειπα οτι ειναι αδυνατον να εχουν κοπει προυφ αθηνων, ανοιχτα.τωρα,που εγινε η διευκρινηση,δεν εχω λογους,να κατηγορησω κανεναν.αν επρεπε θα το εκανα συγκεκριμενα,εχω το θαρρος της γνωμης μου,και ξερω να ζητω συγνωμη,αν εχω λαθος τωρα, ποιον κατηγορησα?το να πω οτι γινονται κομπινες στο ιντερνετ,η γενικα,δεν πιστευω,οτι εθιξα συγκεγκριμενα ατομα.και εν πασει περιπτωσει αν καποιος εθιγη, του ζητω συγνωμη,δεν εθιξα σκοπιμως κανεναν(ειλικρινα),και εσυ πιστευω, να ξερεις οτι προσπαθω να βοηθω,και οχι να βλαπτω,και ειδικα ατομα που δεν εχω οποιαδηποτε(φιλικη η εμπορικη σχεση).προσεχως εχω στοιχεια να παραθεσω,τεκμηριωμενα!!!για αγορες,απομιμησεις σπανιων νομισματων,θα ενδιαφερει πολους πιστευω,μετα τιμης,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:46:11 μμ »

φιλε γιωργο ειδες που απο προυφ εγινε,περιπου?το ταλληρο απλως ηταν οπως ειπα στην αρχη,δεν χρειαζεται να δεις κατι,αλλα αμεσως εγινα, ο αποδιοπομαιος τραγος.τωρα σε παρακαλω,εμενα μου ζητησε κανενας συγνωμη?η μονα ζυγα δικα μας?περιμενω οχι,επειδη, οτι το εχω αναγκη,αλλα για αυτο που λεμε,αποκατασταση των πραγματων.περιμενω αυτους που ειδανε, ιδιοις ομασι,το αθηνων προυφ?,να μου απαντησουν,οπως ευκολα κατηγορουν,πιστευω και οταν σφαλουν,(δεν ζητω συγνωμη),αλλα να μου πουν οτι ειχα δικιο.η γνωση αποκτιεται,δεν ερχεται με επιφοιτηση.αν καθησω να εξηγω πραγματα οι πιο πολοι,θα επρεπε να ειναι πιο προσεκτικοι.γιαννηςΥΓοσο για την μπουκια που τρωο,πρωτα βλεπω αν ειναι καλη,και νοστιμη,και μεγαλες κουβεντες λεω, οταν πρωτα σκεφτομαι αυτο που λεω.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 20, 2011, 11:02:44 μμ »

Φιλε Γιαννη ακομα και στα περιοδικα που μου εστειλες βλεπουμε να υπαρχουν μεσα νομισματα που βγηκαν στο φως στην περιβοητη δημοπρασια του 1979!! Π.Χ 20 δρχ χρυσο του 1960!!
Αυτο που σε παραξενευει δεν ειναι διολου απιθανο να συμβαινει!!
Μην ξεχνας πως ζουμε σε μια χωρα που την λενε ΕΛΛΑΔΑ και επισεις μην ξεχνας οτι ηταν Βασιλιαδες!!
Βασιλιας ειμαι οτι θελω γουσταρω και παραγγελνω στο νομισματοκοπειο!!
Και στην ΕΛΛΑΔΑ υπηρχαν πολλα παραδοξα που δεν μπορουν να εξηγηθουν
Π,Χ  Πενηντα λεπτα του 1868 !! Μονο εξηντα κομματια σε νομισμα κυκλοφοριας?? ?? ??
Εξηγητε αυτο το πραγμα? ? ?
Πεντε δραχμες του 1846 !! Ενα μονο γνωστο κομματι? ? ? ? ?
Μπηκε μπροστα ολοκληρο πιεστηριο για να κοπη ενα νομισμα? ? ? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!
Λογικα πρεπει να κοπηκαν και αλλα Στριφογύρισμα ματιών ΑΛΛΑ??
Γενικα σε ολα τα ταληρα του Οθωνα δεν εχουμε στοιχεια!! Ανοιξε η γη και τα καταπιε??
Αλλα ειπαμε ζουμε στην ΕΛΛΑΔΑ !! Ειτε Βασιλεια να εχουμε ειτε Δημοκρατια οι εχωντες τα κλειδια των νομισματοκοπειων ολο και κανουν καποιο παραξενο νομισμα που θα το βγαλουν απο την πισω πορτα!!
Μην απορουμε λοιπον για τιποτα απο τα οσα βλεπουμε και οσα ακουμε!!
Οσο για τα ψευτικα νομισματα που λες θα χαρουμε πολυ να εχουμε μια εμπεριστατωμενη δημοσιευση σου με φωτο των νομισματων ωστε να μπορουν και αλλοι συλλεκτες τετοιων νομισματων να εκφερουν την γνωμη τους!!
Η μονη γνωστη περιπτωση εξαπατησεις συλλεκτων με σπανιο νομισμα ειναι αυτη http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=60.msg151#msg151 στην οποια ο κυριος Νικος κρατησε την φωτογραφια του νομισματος και μας την εχει δειξει!!
Το ιδιο νομισμα ο ιδιος προσπαθησε να το πουλησει στον Βασιλη και μολις καταλαβε την απατη ο Βασιλης μονο ξυλο δεν επεσε!!
Αλλη απατη με σπανιο νομισμα δεν εχουμε προς το παρον!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences