Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούλιος 07, 2024, 11:12:46 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πόσο μας κοστίζει ο καθένας τους;  (Αναγνώστηκε 8547 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:02:28 μμ »

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=396009
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:05:02 μμ »

Και για να ξέρουμε πόσο μας κοστίζουν οι 300 το χρόνο:

17235χ12χ300=62.046.000 ευρώ

Λεφτά υπάρχουν γι' αυτούς. Θυμός
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2496


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:29:07 μμ »

Στην Ευρώπη, ξέρουμε πόσο αμοίβονται οι αντίστοιχοι βουλευτές;
Θα είναι ενδιαφέρουσα μια τέτοια σύγκριση.
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:32:03 μμ »

Στην Ευρώπη, ξέρουμε πόσο αμοίβονται οι αντίστοιχοι βουλευτές;
Θα είναι ενδιαφέρουσα μια τέτοια σύγκριση.

Ξερω οτι στην Ιταλια παιρνουν 25000 τον μηνα
μονο μισθο χωρια τα αλλα!!
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:46:31 μμ »

Δεν νομιζω να  εχει ενδιαφερον ενα ξερο νουμερο απο μισθους αλλων κρατων. Αν δεν συνδυαστει με τον μεσο ορο μισθου ενος απλου υπαλληλου. Εκτος αυτου βεβαια, ολα τα γουρουνια την ιδια μουρη εχουν... παντου σ ολο τον πλανητη σιγουρα οι αποδοχες των βουλευτων θα ειναι υψηλες. Η διαφορα με τα υπολοιπα καθαρματα, ειναι οτι τα δικα μας δεν κανουν περικοπες στους  μισθους τους, ετσι για τα ματια του κοσμου...για να δειξουν οτι συμπασχουν με τα δεινα μας. Αλλα ειπαμε... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2496


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:54:59 μμ »

Στην Ευρώπη, ξέρουμε πόσο αμοίβονται οι αντίστοιχοι βουλευτές;
Θα είναι ενδιαφέρουσα μια τέτοια σύγκριση.

Ξερω οτι στην Ιταλια παιρνουν 25000 τον μηνα
μονο μισθο χωρια τα αλλα!!
Μάλλον είναι περισσότερα απο των δικών μας.

Οι βουλευτές, δεν είναι απλοί υπάλληλοι. Μπορεί να είναι βολευτές, αλλα δεν θα τους χαρακτήριζα και απλούς υπαλλήλους. Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα...
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 11:03:32 μμ »

...κ ομως! απλοι υπαλληλοι επρεπε να ειναι! Να μην σου πω οτι επρεπε να παιρνουν κ λιγοτερα απο υπαλληλο! υποτιθεται οτι ασκουν λειτουργημα και οτι η θεση του βουλευτη ειναι ΤΙΜΗ και λιγοτερο θεση εργασιας...υπηρετεις την πατριδα σου και το συμφερον της! οχι το συμφερον της τσεπης σου. Ασε που με τοσες μιζες σιγουρα θα ξεπερνανε το μισθο ακομη και των πιο πλουσιων κρατων της Ε.Ε.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2496


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 11:38:00 μμ »

Σέβομαι το γεγονός οτι έχεις άλλη άποψη απο την δική μου.
Να φανταστώ οτι και οι δάσκαλοι και οι καθηγητές, απλοί υπάλληλοι είναι.
Σωστά;
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 12:00:48 πμ »

Οι δασκαλοι κανονικα ειναι λειτουργοι. Σιγουρα ο μισθος τους δεν ανταποκρινεται σ αυτα που προσφερουν...οσοι προσφερουν. το ιδιο και οι γιατροι. Οταν εχεις φαει την ζωη σου στα πανεπιστημια, οσο και αλτρουιστης να εισαι, θες να ζεις τουλαχιστον αξιοπρεπως.Το να παιρνεις ομως 7-8-10 χιλιαρικα τον μηνα και να εισαι απλα μια διασημη π@ρνη, τραγουδιστρια, η οτι αλλο και με το προσχημα οτι μ αυτο τον τροπο δεν διαβαλλεσαι και δεν δωροδοκησε, ειναι δικαιολογια μονο για αυτιστικους
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2013, 12:12:25 πμ από mpifteki » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 12:00:56 πμ »

Δεν νομιζω να  εχει ενδιαφερον ενα ξερο νουμερο απο μισθους αλλων κρατων. Αν δεν συνδυαστει με τον μεσο ορο μισθου ενος απλου υπαλληλου. Εκτος αυτου βεβαια, ολα τα γουρουνια την ιδια μουρη εχουν... παντου σ ολο τον πλανητη σιγουρα οι αποδοχες των βουλευτων θα ειναι υψηλες. Η διαφορα με τα υπολοιπα καθαρματα, ειναι οτι τα δικα μας δεν κανουν περικοπες στους  μισθους τους, ετσι για τα ματια του κοσμου...για να δειξουν οτι συμπασχουν με τα δεινα μας. Αλλα ειπαμε... Κλείσιμο ματιού

Η απορία μου είναι: Γιατί δεν γίνεσαι εσύ βουλευτής; Γιατί πιστεύουμε ότι οι βουλευτές είναι κάτι διαφορετικό από εμάς;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 12:04:47 πμ »

Οι δασκαλοι κανονικα ειναι λετουργοι. Σιγουρα ο μισθος τους δεν ανταποκρινεται σ αυτα που προσφερουν...οσοι προσφερουν. το ιδιο και οι γιατροι. Οταν εχεις φαει την ζωη σου στα πανεπιστημια, οσο και αλτρουιστης να εισαι, θες να ζεις τουλαχιστον αξιοπρεπως.Το να παιρνεις ομως 7-8-10 χιλιαρικα τον μηνα και να εισαι απλα μια διασημη π@ρνη, τραγουδιστρια, η οτι αλλο και με το προσχημα οτι μ αυτο τον τροπο δεν διαβαλλεσαι και δεν δωροδοκησε, ειναι δικαιολογια μονο για αυτιστικους

Οι πόρνες και οι τραγουδίστριες μόνες τους μπήκανε στη βουλή. Μόνες τους ψηφιστήκανε;

plakitsa mode on:
Τις πόρνες και τις τραγοδίστριες, μαζί με τους τελώνες, τους έβαλε και ο Χριστός στον παράδεισο.
plakista mode off:
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 12:11:50 πμ »

Ναι ρε sac καλα ολα αυτα που λες, αλλα μια τραγουδιστρια δεν ξερει οσα ξερει ενας πανεπιστημιακος πχ για την εξωτερικη πολιτικη της ελλαδας...ειναι λειτουργικο το ζητημα. Καλη η δημοκρατια κ η ελευθερια στα κοινα, αλλα αυτοι εχουν κανει την βουλη μπ@υρδελο. Μπαινει οποιος εχει ''λαο'' ψηφιζει οτι του σερβιρουν οι αρχηγοι του και βελαζει απο την ευτυχια των 8000 ευρω τον μηνα. Οσο αφορα το ''γιατι δεν γινεσαι εσυ βουλευτης'' που ρωτησες τι  να σου πω... γιατι τοσο σκ@τας και γλοιωδης δεν μπορω να γινω? ειμαι κ αγοραφοβικος... Γλώσσα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 01:49:02 πμ »

δεν θελω να εμπλακω σε πολιτικα ζητηματα,αλλα ας ειμαστε και λιγο στην πραγματικοτητα! ποιος απο εμας δεν θα ηθελε να ειναι στην θεση τους? ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλον τροπο?αυτοι ανεβηκαν σε αυτες τις θεσεις ειτε γιατι ψηφιστηκαν (απο μας) ειτε γιατι ειχαν μεσο..αν σας δινοταν αυτη η ευκαιρια θα λεγατε ''ευχαριστω πολυ,αλλα μου αρεσει ο πενιχρος μισθος που παιρνω,η ευκαιρια που δεν βρισκω δουλεια να ξεκουραστω λιγο,οποτε δεν θελω να με βαλετε σε τετοια θεση και να παιρνω αυτους τους μισθους''...πιστευω θα εισασταν τρελοι αν λεγατε κατι τετοιο,η οικονομικα πολυ ευκαταστατοι..οποτε?μην τα βλεπετε απο την σκοπια σας μονο,αλλα και την δικη τους..καποτε,σε μια συνεντευξη, (δεν θυμαμαι ποτε και ποιος) ειχε πει τους ελληνες λαμογια..ετσι ειναι..κατηγορουμε εκεινον που του ''εκατσε'' και πηρε μιζα,αλλα αν ημασταν στην θεση του τα ιδια θα καναμε!!ολα τα αλλα περι ιδεων,ειναι να'χαμε να λεγαμε!οι ιδεες πεθαναν απο χρονια,σε ολους τους θεσμους πια.και στην πολιτικη,και στην παιδεια,και στην υγεια και στην οικογενεια και στην εκκλησια και στον στρατο,παντου!ολοι την παρτυ τους και την τσεπη τους κοιτανε,και εγω μαζι..οποτε?η μηπως πιστευετε οτι αν καποιος απο εσας-εμας ανεβει σε τετοια θεση,θα πει ''βολευομαι με τον μισθο των 450 ευρω'' και μετα θα αλλαξει τον κοσμο ολο??? παρτε το χαμπαρι..δεν υπαρχει σωτηρια,τουλαχιστον οχι στο κοντινο μελλον...θελει ανθρωπους με κοτσια και μυαλο εκει πανω,και δεν υπαρχει κανεις..αλλα επειδη τα συμφεροντα ειναι τεραστια και παγκοσμια,και να υπαρχει δεν θα τον αφησουν ουτε την πορτα να περασει...

οσο για το αν ειναι λειτουργημα και αν ειναι σωστες οι αμοιβες αυτες,εχω να πω οτι ουτε λειτουργημα υπαρχει περα απο εθελοντικες εργασιες..και ο παπας,και ο γιατρος και ο δασκαλος και ο πολιτικος και ο δικηγορος λειτουργηματα ειναι αλλα κατα εναν περιεργο τροπο ειναι και τα πιο καλα αμοιβομενα..γιατι να επιλεξω να γινω γιατρος και να φαω τα χρονια μου στις σπουδες?προφανως περιμενω εναν καλο μισθο ανταξιο στις ικανοτητες μου,οχι για να αφησω ονομα στην ιστορια σαν λειτουργος..δεν θα πρεπει να αμοιβομαι αδρα οταν κανω μια τετοια δουλεια και ''σωζω'' κοσμο? αλλα απο την στιγμη που το κρατος δεν μου τα δινει,καπως πρεπει να βγαλω (φακελακια),αν ειμαι καθηγητης δεν θα ανοιξω ενα παρανομο φροντηστηριο σπιτι μου η να κανω ιδιαιτερα αφου το κρατος δεν με πληρωνει? αφου ειμαι παπας δεν πρεπει απο καπου να βγαλω κατι παραπανω για να ζησω οπως φανταστηκα αρχικα (ευχελαια-γαμους-κτλ)? αφου ειμαι πολιτικος δεν θα ορισω εγω οσα γουσταρω να παιρνω συν τα εξτρα? ολα ειναι λογικοτατα...το αν ειναι σωστο ομως,ειναι υποκειμενικο..αν το κρατος ειχε μια καλη οικονομια και μια αξιολογη βαση για να πατησει,θα ειχε καλυτερους μισθους (σε λογικα πλαισια) για τους γιατρους,τους δασκαλους,τους ιερεις,αλλα παντα με βαση της ποσοτητας που χρειαζεται σαν κρατος..οχι αντε να γινουμε ολοι γιατροι και δασκαλοι γιατι εχει χρημα και μετα να μην βρισκουμε θεση..το ιδιο και οι πολιτικοι αλλα τα λεφτα που παιρνουν να τα αξιζουν..να διοικουν σωστα την χωρα,και μαγκια τους να τα χαρουν..την σημερον ημερα που κανεις δεν αξιζει τα λεφτα που παιρνει (ουτε αυτοι που καταστρεφουν την χωρα και παιρνουν λεφτα με το τσουβαλι,ουτε ομως και ο χ εργατης που ξεκωλονετε ολη μερα για 25 ευρω..

δεν θα πω αλλα γιατι ποτε δεν τελειωνει μια τετοια συζητηση και δεν οδηγει πουθενα στο τελος παρα μονο σε κοντρα γιατι ο καθενας εχει τις δικες του αποψεις..ας κοιταξει ο καθενας τι θα κανει για την παρτυ του και την οικογενεια του και τα αλλα ας τα αφησουμε στους αρμοδιους..εκαστος στο ειδος του που λενε..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:38:21 πμ »

  Οσα και να δωσει το 'κρατος' τα ιδια θα γινονται παντα, ποιος δε θελει περισσοτερα? Η πλεονεξια ειναι ενα απο τα χειροτερα κακα του ανθρωπου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 07:42:31 πμ »

Ναι ρε sac καλα ολα αυτα που λες, αλλα μια τραγουδιστρια δεν ξερει οσα ξερει ενας πανεπιστημιακος πχ για την εξωτερικη πολιτικη της ελλαδας...ειναι λειτουργικο το ζητημα. Καλη η δημοκρατια κ η ελευθερια στα κοινα, αλλα αυτοι εχουν κανει την βουλη μπ@υρδελο. Μπαινει οποιος εχει ''λαο'' ψηφιζει οτι του σερβιρουν οι αρχηγοι του και βελαζει απο την ευτυχια των 8000 ευρω τον μηνα. Οσο αφορα το ''γιατι δεν γινεσαι εσυ βουλευτης'' που ρωτησες τι  να σου πω... γιατι τοσο σκ@τας και γλοιωδης δεν μπορω να γινω? ειμαι κ αγοραφοβικος... Γλώσσα

Ποιος ακριβώς έχει κάνει τη βουλή μπουρδέλο; Ο πολιτικός αρχηγός που βάζει την τραγουδίστρια στο ψηφοδέλτιοό του ή ο πολίτης που την ψηφίζει; Γιατί να μην βάλει την τραγουδίστρια, αφού αυτήν θέλει ο λαός και αυτήν θα ψηφίσει; Και γιατί να βάλει τον πανεπιστημιακό που δεν τον ξέρει κανένας και δεν θα πάρει ούτε την ψήφο του;

Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν και κακώς διαμαρτυρόμαστε. Αν δεν αλλάξουμε εμείς, δεν θα αλλάξουν οι πολιτικοί μας. Οι "καλοί" πολιτικοί δεν θα έρθουν ουρανοκατέβατοι, ούτε από το Άρη, ούτε από τον Σείριο. Μέσα από εμάς θα βγουν.

------------------------------------------------------------------------

@ kostakis88 Θα ήθελα να σου απαντήσω, αλλά... από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.. Δες αυτό που έγραψα εδώ προς το παρόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2013, 07:53:16 πμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences